10 spo─żahliv├Żch tipov ako pripravi┼ą auto na jar

834

Celkov├ę hodnotenie ─Źl├ínku

5,0 rating

Prich├ídzaj├║ca jar je ide├ílny ─Źas, kedy m├┤┼żete skontrolova┼ą stav V├í┼ího automobilu, a po zimnej sez├│ne ho znovu da┼ą do poriadku. V nasleduj├║com ─Źl├ínku V├ím poskytneme p├ír tipov a r├íd, na ─Źo pri ├║dr┼żbe vozidla ur─Źite netreba zabudn├║┼ą. Ako pripravi┼ą auto na jar?

Um├Żvanie a voskovanie vozidla

Po zime je d├┤le┼żit├ę, aby ka┼żd├Ż vodi─Ź d├┤kladne umyl a o─Źistil svoje vozidlo. Po─Źas zimy sa toti┼ż na aute nahroma─Ćuje ┼ípina, alebo zvy┼íky posypovej soli. V pr├şpade, ┼że by ste tieto ne─Źistoty z vozidla neodstr├ínili, hroz├ş hrdzavenie karos├ęrie automobilu, alebo in├ę z├íva┼żn├ę probl├ęmy. Pri um├Żvan├ş nesmiete zabudn├║┼ą ani na podvozok a koles├í, ktor├ę rovnako obsahuj├║ n├ínosy ne─Źist├┤t.

Ôťů

Vosk Repsol Lava Encera

­čĹî nepo┼íkodzuje lak

­čĹî ┼íamp├│n s voskom

­čĹî na vonkaj┼íie pou┼żitie

Umytie auta je tip ako pripravi┼ą auto na jar.
D├┤kladn├ę ─Źistenie auta si vy┼żaduje aj umytie podvozku a kolies.

Taktie┼ż je nevyhnutn├ę po zime auto navoskova┼ą, ke─Ć┼że vosk konzervuje lak karos├ęrie a chr├íni ho pred poveternostn├Żmi vplyvmi. Okrem in├ęho sa auto po aplik├íci├ş vosku leskne, ale taktie┼ż vosk odpudzuje vodu.

─îistenie interi├ęru automobilu

Po─Źas zimy ─Źastokr├ít kv├┤li n├şzkej teplote zanedb├ívame vys├ívanie omrviniek, alebo skaliek ktor├ę sme si priniesli z vonku. Jar je najide├ílnej┼íie obdobie, kedy m├┤┼żete t├║to chybu napravi┼ą. Okrem um├Żvania karos├ęrie auta je potrebn├ę, aby ste sa zamerali aj na interi├ęr vozidla a poriadne auto vy─Źistili aj z vn├║tra. Vys├ívanie kobercov a seda─Źiek, odstr├ínenie papierikov, utretie prachu z palubnej dosky s├║ z├íkladn├ę ─Źinnosti, ktor├ę je potrebn├ę urobi┼ą. Kompletn├ę vy─Źistenie vozidla je dobr├Żm tipom ako pripravi┼ą auto na jar.

Prezutie pneumat├şk

─îas, kedy je potrebn├ę prezu┼ą letn├ę pneumatiky za zimn├ę, stanovuje z├íkon, av┼íak term├şn prezutia zimn├Żch za letn├ę stanoven├Ż nie je. N├íjdu sa aj tak├ş vodi─Źi, ktor├ş jazdia na zimn├Żch pneumatik├ích celoro─Źne. Existuj├║, ale d├┤vody pre─Źo je v├Żmena v├Żhodn├í a potrebn├í. Zimn├ę pneumatiky s├║ ur─Źen├ę do ni┼ż┼í├şch tepl├┤t, a preto ich pou┼ż├şvanie v lete zna─Źne zhor┼íuje ovl├ídate─żnos┼ą vozidla, zni┼żuje bezpe─Źnos┼ą jazdy a zvy┼íuje spotrebu.

D├ítum, od kedy je mo┼żn├ę prezu┼ą na letn├ę pneumatiky je ur─Źen├Ż na 1. apr├şla. Av┼íak treba podotkn├║┼ą, ┼że ide├ílny ─Źas je vtedy, ke─Ć je teplota dlhodobo na ├║rovni 7┬░C.

Prezutie pneumat├şk na letn├ę.
Vhodn├Ż ─Źas na prezutie pneumat├şk je vtedy, ke─Ć teplota nekles├í pod ├║rove┼ł 7 ┬░C.

Kontrolovanie tlaku v pneumatik├ích

Cez zimu tlak vzduchu v pneumatik├ích kles├í z d├┤vodu n├şzkej teploty. Po─Źas jari, kedy s├║ teploty vy┼í┼íie, sa tlak m├┤┼że znovu zv├Ż┼íi┼ą. V pr├şpade, ┼że tlak st├║pol nad odpor├║─Źan├║ hodnotu v├Żrobcu, m├┤┼żete poci┼ąova┼ą napr├şklad zmenu jazdn├Żch vlastnost├ş (zhor┼íenie tlmenia nerovnost├ş, zv├Ż┼íen├Ż hluk). Z tohto d├┤vodu je potrebn├ę tlak v pneumatik├ích pravidelne kontrolova┼ą.

Tlak je mo┼żn├ę skontrolova┼ą prostredn├şctvom vyu┼żitia meradiel, ktor├ę n├íjdete na v├Ą─Ź┼íine ─Źerpac├şch stan├şc. Ide├ílny ─Źas, kedy je tlak vzduchu vhodn├ę mera┼ą, je kr├ítko po ┼ítarte, kedy s├║ pneumatiky studen├ę. Kontrola tlaku vzduchu v pneumatik├ích by sa mala vykon├íva┼ą minim├ílne raz mesa─Źne. Ide├ílnu hodnotu tlaku n├íjdete na bo─Źnej strane pneumat├şk, vie─Źku n├ídr┼że, alebo v pr├şru─Źke V├í┼ího vozidla.

Prehliadka bat├ęrie a svie─Źok

Ak registrujete po zime probl├ęmy so ┼ítartovan├şm, pravdepodobne za to m├┤┼że baterka. Pred n├íkupom novej bat├ęrie V├ím odpor├║─Źame z├íjs┼ą do servisu a zisti┼ą, ─Źi je k├║pa naozaj nutn├í.

Vyp├ílenie svie─Źok po zime nie je v├Żnimo─Źn├í situ├ícia. Preto je d├┤le┼żit├ę skontrolova┼ą, ─Źi nie je niektor├í vyp├ílen├í, alebo opotrebovan├í.

V pr├şpade vyp├ílenia V├í┼í automobil nena┼ítartujete, opotrebovan├í svie─Źka s├şce funguje, no je zodpovedn├í za spotrebovanie v├Ą─Ź┼íieho mno┼żstva paliva.

Geometria kolies

V├Żtlky d├ívaj├║ po─Źas zimn├Żch mesiacov n├íprave vozidla poriadne zabra┼ą. ÔÇ×Pl├ívanieÔÇť auta je znakom nespr├ívnej geometrie. Pre Va┼íu bezpe─Źnos┼ą V├ím odpor├║─Źame si po zime necha┼ą v servise skontrolova┼ą, popr├şpade rovno nastavi┼ą geometriu kolies.

Kontrola brzdov├ęho syst├ęmu

Brzdov├Ż syst├ęm sl├║┼żi na to, aby v pr├şpade vzniknut├Żch probl├ęmov auto spr├ívne brzdilo. Je preto nesmierne d├┤le┼żit├ę, aby fungoval spr├ívne. Spr├ívne fungovanie je mo┼żn├ę docieli┼ą len t├Żm, ┼że sa o brzdov├Ż syst├ęm budete poctivo stara┼ą.

V zime dost├ívaj├║ poriadne zabra┼ą a preto ich poriadne umyte od usaden├Żch ne─Źist├┤t, soli, prachu, alebo kamienkov, nako─żko ka┼żd├í ne─Źistota sp├┤sobuje zni┼żovanie ich ┼żivotnosti a funk─Źnosti. Takisto nezabudnite skontrolova┼ą ani stav ru─Źnej brzdy. 

Brzdov├Ż syst├ęm je potrebn├ę po zime skontrolova┼ą!
Ne─Źistoty usaden├ę na brzdovom syst├ęme sp├┤sobuj├║  zn├ş┼żenie jeho ┼żivotnosti a funk─Źnosti.

Čistenie klimatizácie auta

Po─Źas zimy sa klimatiz├ícia nevyu┼ż├şva, a preto sa v nej ─Źastokr├ít hromadia plesne, v├şrusy a bakt├ęrie. Zanesen├║ klimatiz├íciu ide jednoducho odhali┼ą, nako─żko v pr├şpade, ┼że je zne─Źisten├í, vyp├║┼í┼ąa nepr├şjemn├Ż z├ípach. Zne─Źistenie dok├í┼że sp├┤sobi┼ą nebezpe─Źn├ę infek─Źn├ę ochorenia d├Żchac├şch ciest.

Klimatiz├íciu je mo┼żno dezinfikova┼ą prostredn├şctvom vyu┼żitia pr├şpravkov na to ur─Źen├Żch, alebo si ju necha┼ą odborne vy─Źisti┼ą v servise. Okrem dezinfekcie a ─Źistenia klimatiz├ície je nutn├ę taktie┼ż pravideln├ę vymie┼łanie kab├şnov├ęho (pe─żov├ęho) filtra.

─îistenie klimatiz├ície neodkladajte a┼ż dovtedy, pok├Żm neza─Źne zap├ícha┼ą ÔÇô odpor├║─Źame ju dezinfikova┼ą minim├ílne dvakr├ít ro─Źne.

Kontrola hladiny kvapal├şn

Chladiaca zmes, brzdov├í kvapalina alebo motorov├Ż a prevodovkov├Ż olej je taktie┼ż potrebn├ę skontrolova┼ą, ─Źi je ich hladina v dostato─Źnom mno┼żstve, alebo ich treba dolia┼ą. Rovnako vyme┼łte nemrzn├║cu zmes do ostrekova─Źov za letn├║. V pr├şpade, ┼że neviete, kde sa ktor├í kvapalina dolieva, nechajte t├║to ─Źinnos┼ą na odborn├şka.

TOP

Origin├ílne motorov├ę oleje

Ôťů Ide├ílne mazacie vlastnosti.
Ôťů Udr┼żiava v├Żkonnos┼ą emisn├ęho syst├ęmu.
Ôťů Vysok├í ├║rove┼ł ochrany proti opotrebeniu.

V├Żmena stiera─Źov

N├şzke teploty a posypov├í so─ż ni─Źia gumi─Źky na stiera─Źoch. Preto, ak ste postrehli, ┼że stiera─Źe zanech├ívaj├║ ┼ímuhy, je najvy┼í┼í├ş ─Źas ich vymeni┼ą. Po─Źasie je po─Źas jarn├Żch mesiacov nevyspytate─żn├ę, a preto s├║ bezchybn├ę stiera─Źe nutnos┼ąou, nako─żko jazda so zl├Żmi stiera─Źmi je v niektor├Żch pr├şpadoch ve─żmi nebezpe─Źn├í.

V pr├şpade, ┼że je ramienko stiera─Źa v poriadku, m├í vodi─Ź mo┼żnos┼ą vymeni┼ą iba gumi─Źky. T├íto alternat├şva je s├şce ─Źasovo n├íro─Źnej┼íia, ale taktie┼ż lacnej┼íia. Postup v├Żmeny gumi─Źky na stiera─Źi je zobrazen├Ż na nasleduj├║com videu:

V pr├şpade, ┼że si niektorou ─Źinnos┼ąou nie ste ist├Ż, nechajte to na profesion├íla, ktor├Ż m├í s opravou a udr┼żiavan├şm automobilov dlhodob├ę sk├║senosti.

Zanecha┼ą koment├ír

Please enter your comment!
Please enter your name here