6 tipov, ako dokonale pripraviť auto na zimu

2065

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Zima praje pripraveným. Nikto nechce trčať v záveji, odhadzovať sneh rukami alebo riešiť vybitú batériu. Radšej investujte hodinku svojho času do kontroly auta pred zimou. Aká je teda správna príprava auta na zimu?

Mnohí vodiči sa mylne domnievajú, že príprava auta na zimu a sneh zahŕňa výmenu pneumatík a škrabku. Ak patríte medzi nich, je na čase to zmeniť. Vaša bezpečnosť a pohodlie v aute počas zimy úzko súvisí s prípravou. Nepodceňte ju.

dôležitá príprava auta na zimu, auto v zime, retro auto v snehu
Príprava vášho auta na zimné obdobie je dôležitá, nepodceňujte ju

Pripravili sme pre vás zoznam najdôležitejších vecí, ktoré treba pred zimou skontrolovať, doplniť, doliať či dokúpiť. Okrem toho vám poradíme aj to, ako dobiť autobatériu alebo zmerať tlak v zimných pneumatikách. Na záver nájdete prehľad odporúčanej zimnej výbavy do auta.

1. Skontrolujte autobatériu a pribaľte štartovacie káble

Auto, ktoré nenaštartuje, je vám na nič. Jednoduchá logika. Za správny štart  zodpovedá práve autobatéria, ktorá je pre vypnuté auto zdrojom elektrickej energie. Ak už počas chladnejších jesenných rán vykazuje problémy, v zime sa jej funkčnosť ešte zhorší. Príprava auta na zimu zahŕňa aj riešenie tohto problému. Ako ju skontrolovať?

Ako prvé môžete skontrolovať autobatériu voltmetrom alebo digitálnym multimetrom, ktoré stoja pár eur. Ak má batéria potrebné napätie, pokračujte kontrolou voľným okom. Prezrite kontakty a spoje, mali by byť čisté a bez hrdze. V prípade, že má vaša batéria už viac ako štyri roky, dajte ju skontrolovať radšej v autoservise. Nezabúdajte sledovať ani signály, ktoré vám dáva. Poznáte znaky, ktorými vám auto hlási, že batériu je potrebné nabiť? Prečítajte si aj náš článok o príznakoch vybitej batérie!

Viac druhov

Nabíjanie autobatérie? 🔋 Štartovacie káble!

 • u nás výber kvalitných produktov od piatich rôznych výrobcov
 • s prúdovým zaťažením 400, 500, 600, 900, 1000 a 1200 Ampérov
 • s dĺžkami 3, 4 a 6 metrov
 • za výhodnú cenu

Ako na nabíjanie autobatérie?

Okrem toho je vhodné batériu pre zimou dobiť. Nabíjačka autobatérie nie je drahou záležitosťou, ale nezabudnite pri nabíjaní dodržať výrobcom stanovené nabíjacie napätie. Tomu, ako si tú správnu vybrať, sa venujeme v texte o autonabíjačkách.

Pozor na vybitie batérie v zime. Mráz premení vodu v nej na ľad a máte po nej – pritom nezáleží na tom, či bola nová alebo stará.

Máte staršie auto? Príprava auta na zimu zahŕňa aj pridanie jedného páru štartovacích káblov do výbavy. Možno ich nepoužijete vy, ale zachránite niekoho, kto sa nepripravil tak zodpovedne.

zasnežené auto, auto v zime, príprava auta na zimu
A vy? Kontrolujete pravidelne pred zimou stav autobatérie?

2. Sú v poriadku zimné pneumatiky?

Výmena pneumatík nie je všetko. Pre bezpečnosť na zimných cestách si musíte všímať aj toto:

 • dezén,
 • tlak v pneumatikách
 • a správnu geometriu.

Geometriu vám skontrolujú v autoservise a často býva súčasťou služby výmeny pneumatík. Pre motoristov z okolia Bratislavy sme pripravili prehľad pneuservisov aj s priemernými cenami.

Výška dezénu na zimných pneumatikách

Dezén na zimných pneumatikách musí mať zo zákona minimálne 4 milimetre, ale to je naozaj hraničná hodnota. Uprednostnite jazdu na pneumatikách s dezénom aspoň 6 milimetrov.

zimné pneumatiky, model auta, zasnežené auto
Sú vaše pneumatiky správne pripravené na zimu?

Ako skontrolovať tlak v pneumatikách?

Tlak si môžete skontrolovať aj sami pomocou mechanického alebo digitálneho tlakomera. Rovnako dobrú službu urobí aj kompresor.

V zime treba tlaku venovať zvýšenú pozornosť, pretože so znižujúcou sa vonkajšou teplotou klesá aj tlak v pneumatikách. Ak ste tlak v zimných pneumatikách kontrolovali pri 15°C, pri teplotách pod nulou bude menší.  Preto sa pred zimou odporúča zvýšiť tlak v pneumatikách o 0,2 bara. Pozrite si aj zaujímavé video o tlaku v pneumatikách:

3. Chladiaca kvapalina je nevyhnutnosť

Ďalšou základnou vecou, ktorú treba skontrolovať pred zimou, sú prevádzkové kvapaliny. Najdôležitejšia je kontrola kvapaliny v chladiacom systéme.

Existuje viacero typov chladiacich kvapalín, ktoré sa medzi sebou odlišujú farbou aj vlastnosťami, vždy do auta dolievajte kvapalinu rovnakej farby. Rovnaké farby medzi sebou môžete miešať.

TOP

Nemáte chladiacu kvapalinu? 🥶

 • kvalitná chladiaca kvapalina pre všetky typy chladiacich okruhov
 • zabraňuje mechanickým poruchám
 • zabraňuje korózii a hromadeniu usadenín
 • zabraňuje zmrazeniu až do  -40 °C

Ako skontrolovať chladiacu kvapalinu?

V bežných domácich podmienkach môžete skontrolovať predovšetkým množstvo kvapaliny a jej farbu. Zvyčajne je tyrkysovo-modrá alebo ružová. Ak vám je  farba skôr pripomína blato, niečo nie je v poriadku a treba ju vymeniť. Bežné chladiace kvapaliny majú životnosť dva až tri roky, kvalitnejšie päť.

Okrem toho sa môžete zahrať aj na amatérskeho fyzika a urobiť malý pokus s cieľom preveriť jej kvalitu. Odoberte trošku kvapaliny a umiestnite ju do mrazničky. Na ďalší deň vzorku vyberte a preverte, či kvapalina odolala mrazu.

K zime neoddeliteľne patria aj vianočné sviatky. Aj vy máte problém vymyslieť originálne darčeky? Poradíme vám v našom vianočnom blogu.

4. Aké stierače a zmes do ostrekovačov kúpiť na zimu?

V rámci výmeny prevádzkových kvapalín vymeňte aj zmes do ostrekovačov. Pri mínusových teplotách potrebujete zimnú zmes do ostrekovačov, ktorá ochráni hadičky, trysky aj vaše čelné sklo. Ideálne je starú letnú zmes úplne vystriekať a potom doliať zimnú. Po výmene nezabudnite zatvoriť nádrž ostrekovača.

Okrem toho nie je na škodu skontrolovať stav stieračov. Účinnosť stierania vplyvom letného ostrého UV žiarenia klesá a jasný výhľad z auta je podmienkou bezpečnej jazdy. Stierače vymeňte za nové, ak:

 • poskakujú a vydávajú zvláštne zvuky pri stieraní,
 • na skle sa objavujú nezotreté miesta alebo šmuhy.

Ak zistíte, že je potrebné kúpiť nové stierače, neprehliadnite ani náš článok o správnom výbere, môže vám pomocť.

Kvalitné stierače ako príprava auta na zimu, stierače, zimná krajina, interiér auta
Počas zimy je vplyvom počasia častokrát zhoršená viditeľnosť, preto je nevyhnutnosťou mať kvalitné stierače, ktoré nezanechávajú šmuhy.

5. Drobnosti, ktoré vám uľahčia jazdu v zime

Zo zákona neexistuje nič ako povinná zimná výbava automobilu. Napriek tomu je zopár vecí, ktoré by vám v ňom nemali chýbať. Pre lepšiu prehľadnosť sme vám doplnkové vybavenie auta na zimu vypísali do prehľadnej tabuľky. O klasickej povinnej výbave sa viac dočítate na stránke ministerstva dopravy.

Zimná výbava automobilu

Ešte raz podotýkame, že slovenské zákony nepoznajú zimnú výbavu automobilu, iba povinnú výbavu. Tento zoznam je len odporúčaním.

Základné vybavenieDoplnkové vybavenie na výnimočné situácie
Kvalitná škrabka na okná z pevného plastu.Teplá deka (ak jazdíte autom na chalupu po odľahlých cestách a ešte máte aj deti, teplé deky sú v aute nevyhnutnosťou, nikdy neviete, čo sa môže stať).
Metlička na oprášenie snehu.Ťažné lano. Vďaka nemu vás vytiahnu zo záveja alebo pomôžete inému nešťastníkovu.
Menšiu nádobku s pieskom alebo soľou.Rezerva paliva v bandaske s objemom aspoň 5 litrov.
Utierka na sklo s chemickou úpravou proti roseniu.Lopata z plastu na odhadzovanie väčšieho množstva snehu.

6. Cestujete cez horské prechody? Doplňte aj snehové reťaze

Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy, ale určite by sa mali nachádzať v osobnom aute každého zodpovedného vodiča. Dobre vám poslúžia v prípade oneskorených reakcií cestárov, pri prejazdoch horskými prechodmi alebo počas cesty na dovolenku do hôr.

TOP VÝBER

Univerzálne snehové reťaze

 • rýchloupínací systém
 • pre vozidlá do 2000 kg
 • zanechanie krížovej stopy

Netreba zabúdať na to, že snehové reťaze neslúžia len na rozbeh auta do kopca. Priemerné osobné auto má viac ako tonu. Zastaviť takúto váhu dole strmším zasneženým kopcom môže byť poriadnym problémom.

Dobrá príprava auta zaručuje uľahčenie jazdenia v zimných mesiacoch.
Kvalitná príprava auta na zimu vám uľahčí jazdenie v zimných mesiacoch

Reťaze sa umiestňujú na nápravu, na ktorej máte pohon. Ak máte auto s pohonom na všetky kolesá, nasaďte ich na riadiacu nápravu. Nasadenie reťazí si pred zimou radšej vyskúšajte na nečisto. V kopci pri mínusových teplotách to oceníte. Reťaze sa kupujú podľa veľkosti kolesa a na trhu nájdete viacero typov. Existujú  aj tekuté snehové reťaze, ktoré sa nastriekajú na kolesá. Všetko o tom, ako si snehové reťaze vybrať a kedy ich používať, sa dozviete aj našom texte na túto tému.

Už ste sa pustili do prípravy auta na zimu a chýba vám niektorá z prevádzkových kvapalín, zimné pneumatiky alebo potrebujete nové stierače alebo štartovacie káble? Navštívte náš e-shop a vyberte si zo širokej ponuky.

Chcem si pozrieť ponuku produktov

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here