Ako pripraviť auto na jeseň?

349

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Príprava auta na jeseň je rovnaká ako všetko ostatné. Záhradkári musia zazimovať záhrady, športovci vešajú kopačky na klinec, kde budú visieť až do začiatku ďalšej sezóny. Všetci pomaly vyťahujeme čiapky-všetko kvôli blížiacemu chladu, námrazám a daždivému počasiu.Aj každý majiteľ auta sa musí na chladnejšiu časť roka pripraviť. Zimné pneumatiky sú niečo s čím sa počíta, ale netreba zabúdať ani na iné autodoplnky. Zmena ročného obdobia skrátka vyžaduje zmeny v našich životoch aj vozidlách.

Načo sa pripraviť?

Jeseň so sebou prináša sychravejšie dni a chladnejšie počasie s rannými hmlami a námrazami. Dobrá viditeľnosť je pre bezpečné šoférovanie nevyhnutná. Okrem toho vozovka býva klzká, vyžaduje si opatrnejšiu jazdu. Nepriaznivé počasie Vás môže zdržať nielen čo sa jazdy týka, ale ranné prípravy na štart Vám môžu ukradnúť aj niekoľko minút. Práve vtedy prídu autodoplnky vhod.

Ako sa brániť voči nepriaznivému počasiu?

Ak chcete pripraviť auto na jeseň dôsledne, určite by ste mali skontrolovať nasledujúce časti auta a autodoplnky:

Pri príprave auta na jeseň netreba zabúdať na fungujúce stierače.
Dobrý výhľad z auta zabezpečia dobre fungujúce stierače.

Stierače na auto

Ak sú Vaše stierače, alebo jeden z nich, poškodené zaistite nápravu čím skôr! Okrem dažďa sa dá očakávať aj sneh a oba tieto prejavy prírody vedia znepríjemniť jazdu nielen na jeseň. Tesne priliehavé stierače Vám zaistia dobrú viditeľnosť, aspoň čo sa týka výhľadu cez čelné sklo. Stierače, ktoré by boli také výkonné, aby rozohnali hmlu bohužiaľ ešte neexistujú. Ale ktovie, čo prinesie budúcnosť. Pri každom modele auta platí, že inštalácia stieračov je jednoduchá.

Tekuté stierače

Klasické stierače na auto neodmysliteľne patria, počuli ste ale o ich alternatíve?

Tekuté stierače fungujú chemickým spôsobom. Tekuté stierače sú chemické produkty, ktoré sa nanášajú priamo na čelné sklo. Jeho povrch musí byť  na aplikáciu správne pripravený, aby sa dosiahlo čo najdokonalejšie nanesenie produktu. Výsledkom je vzniknutý trvácny film, ktorý odpudzuje vodu a umožňuje mať vypnuté stierače aj v silnejšom daždi. V konečnom dôsledku sú tekuté stierače komfortnejšie, zlepšujú viditeľnosť a sú aj ekologické. Jeseň je správne obdobie na ich vyskúšanie!

Klasické stierače na auto

Pri klasických stieračoch treba skontrolovať ich opotrebovanie, pričom žiadaná je čo najväčšia priľnavosť k oknu. Ak na skle vznikajú miesta, ktoré stierač vynecháva, pochopiteľne neplní svoju funkciu poriadne a je na mieste zvážiť jeho výmenu.

Top

Stierače

Dokonalý stierací výkon.
Dlhá životnosť.
✅ Rýchla a jednoduchá montáž.

Zlý stierač môže  poškodiť čelné sklo a dá sa predpokladať, že jeho životnosť už zrejme čoskoro uplynie. Neodporúča sa používať iný typ stieračov ako bol na automobile pôvodne. Teda ak ste mali ramienkové stierače ostaňte pri nich, lebo novšie ploché stierače by nemuseli dobre priliehať na čelné sklo.

Zárukou toho, že vyberiete správne sú autodoplnky od osvedčených výrobcov, ako sú stierače od značky BOSCH či OXIMO. Výmena stieračov nie je žiadna veda. Buďte pri tejto činnosti opatrný a pozorný, aby ste nepoškodili hybné rameno, alebo inú časť a stierače vymeníte raz-dva. Ak sa Vaše najbližšie plány úpravy auta týkajú práve tohto, bude pre Vás užitočný návod ako vybrať správne stierače. Často nie je nutné meniť celý stierač, ale iba list stierača.

Tekutiny v aute citlivé na chlad

Viete, akým tekutinám v aute venovať zvýšenú pozornosť najmä s príchodom jesene?

Nemrznúca zmes

Pred zimou treba myslieť aj na výmenu kvapaliny do ostrekovačov. Nemrznúca zmes Vás nezradí ani pri najtuhšej zime. Tradične nemrznúca zmes do ostrekovačov odoláva teplotám až do -50°C a chráni aj pred koróziou.

TOP

Najpredávanejšia nemrznúca zmes

Vysoko účinná.
Ochrana pred zamrznutím a koróziou.
✅ Koncentrovaná zmes do -50 ° C.

Treba dávať pozor a vyvarovať sa prehnane lacným produktom, ktorých príliš nízka cena je predzvesťou zlej kvality. Mohlo by to mať za dôsledok napríklad poškodený lak na kapote. 

Ranné mrazy na aute.
Ranné mrazy sú súčasťou jesenných rán.

Motorový olej

Na každom motorom oleji sú uvedené hodnoty jeho viskozity.
Napríklad: 15W40

15= viskozita motorového oleja za studena
W= winter
40= viskozita rozohriateho oleja pri 100°C

Viskozita je miera vnútorného trenia kvapaliny, teda opisuje aký odpor vyvíja kvapalina pri prúdení. Podstatnejšie je pri výbere prvé číslo, čím je menšie, tým rýchlejšie bude olej prúdiť v chladných podmienkach, čo je na jeseň a v zime žiadané.

Brzdy

Tak isto dôležité ako dobrý výhľad spoza volantu, sú spoľahlivé brzdy. Keďže počas tmavšej časti roka býva vozovka mokrá, klzká, či inak nepriaznivá, je rozumné skontrolovať brzdy ešte pred začiatkom tohto ročného obdobia.

Na jeseň sa navyše stáva častejšie, že vodiča na ceste zaskočí divá zver. Zrazená srnka je nie len veľmi smutné prekvapenie, ale aj narobí kopec nepríjemností a mnoho vodičov nevie čo si počať, keď srnku zrazia. Zrážke môže zabrániť vhodná reakcia a funkčné brzdy.

Brzdové platničky

Pokiaľ vylúčime fatálnejšie závady, najčastejšie býva problém, čo sa brzdového systému týka, s brzdovými platničkami, alebo nedostatkom brzdovej kvapaliny. Ak pri brzdení musíte tlačiť pedál až úplne na zem, je to signál závady. Znamením problému s brzdami je aj unikajúca brzdová kvapalina. Brzdové platničky sa dajú skontrolovať jednoducho, voľným okom.

Brzdový systém - súčasť prípravy auta na jeseň.
Brzdový systém musí dokonale zvládať aj náročnejšie podmienky.

Brzdová kvapalina

Brzdová kvapalina je dôležitá pre fungovanie celého brzdového systému, je ohrievaná na vysoké teploty a pracuje pod vysokým tlakom. Minimálne raz za 2 roky by ste brzdovú kvapalinu mali vymeniť, ale ak máte možnosť, vrámci prípravy auta na jeseň,  ju skontrolujte a prípade vymeňte ešte predtým ako udrú prvé mrazy. Odporúčame túto procedúru zveriť do rúk odborníkom.

Autobatéria

Autobatéria je na chlad citlivá. Studená autobatéria pomalšie spúšťa chemické reakcie, ktoré štartujú auto a jej práca je celkovo sťažená. Obyčajne sú chemické reakcie pri nízkych teplotách pomalšie a vyžadujú dodanie väčšieho množstva energie a inak to nie je ani v tomto prípade.
Ak sa problémom spojenými s autobatériou chcete vyhnúť, plne ju nabite ešte pred príchodom mínusových teplôt. Plne nabitá zamŕzať ani „trucovať“ nezvykne. Dochádzajúcu šťavu v autobatérií naznačujú slabnúce lúče svetiel.

Super

Autonabíjačky

Plne automatické.
Ochrana proti prepólovaniu.
✅ Vyššia presnosť, bezpečnosť a dlhšia životonosť.

Sviečky do auta

Skontrolujte si sviečky do auta a počas zimy sa k nim správajte opatrnejšie. Najmä žhaviace sviečky vo vznetovom motore sú na chlad citlivé. Je to kvôli tomu, že zapaľujú palivo pomocou kompresnej teploty. Aby teplota stúpla na požadovanú hodnotu, treba pár minút počkať. Preto je počas mrazivých jesenných rán dobré auto najprv naštartovať a až potom ísť odstrániť námrazu z okien. Výhodné a ohľaduplné k autu je pred začiatkom jazdy rozohriať motor, či už sa jedná o dieselový, alebo benzínový.

Autodoplnky ako škrabky na okno na ľad si už tiež nachystajte a pomaly sa zmierujte s tým, že sa pomaly stanú súčasťou Vašich rán.

Hmlovky

Hmlovky by sa mali používať výlučne pri nepriaznivej viditeľnosti-počas hmly, alebo hustého dažďa a sneženia. Pri priaznivom počasí ich majte vypnuté, inak Vám hrozí pokuta, keďže nimi môžete oslepovať iných vodičov.

Pozrite si video, kde sa dozviete, ako správne používať hmlovky.

Hlavný účel hmloviek je aby ste lepšie videli (predné hmlovky), ale zároveň aby ste aj Vy boli lepšie viditeľný pre ostatných vodičov (zadné hmlovky).
Určite nevynechajte ani tento krok a žiarovky v svetlách na aute si poriadne skontrolujte, začína obdobie, kedy hmlovky určite využijete v záujme vlastnej bezpečnosti.

Hmlisté počasie vyžaduje použitie hmloviek.
Hmlisté počasie vyžaduje použitie hmloviek.

Aké autodoplnky si pripraviť na jeseň?

Nakoniec netreba zabúdať ani na pomôcky a autodoplnky do interiéru auta. Koberčeky pod nohami možno vyzerajú lepšie, ale na jeseň sú gumové rohože do auta absolútna nutnosť. Dážď, sneh, blato ale aj opadané jesenné lístie v aute určite nechcete, bohužiaľ často „oklepať nohy“ nestačí a nanoseniu špiny do auta sa nedá vyhnúť.

Obzvlášť v nových autách, a tých so svetlou látkou, špinavý koberček zamrzí. Rohože do auta sú určite múdra investícia. Vyhnete sa častému luxovaniu a majú dlhú životnosť, aby ste ich zničili museli by ste sa o to naozaj snažiť. Určite zaistite aby ste mali poruke aj škrabku na okná, nech ráno nestratíte ďalší čas jej márnym hľadaním.

Gumové autorohože nevsajú vodu, blato a dajú sa veľmi ľahko vyčistiť a umyť.
Gumové autorohože nevsajú vodu, blato a dajú sa veľmi ľahko vyčistiť a umyť.

TIPY ako pripraviť auto na jeseň

  • Skontrolujte ako je na tom autobatéria- pomôžu Vám s tým v každom servise
  • Skontrolujte si svietivosť všetkých svetiel- hmlovky rozhodne nevynechajte
  • Skontrolujte, či nemáte opotrebované/poškodené stierače
  • Skontrolujte brzdy – najmä brzdové platničky a kvapalinu
  • Nahraďte zmesi za nemrznúce tekutiny
  • Motorový olej by mal mať v zime menšiu viskozitu (pri nižších teplotách stúpa jeho hustota)- myslite na to s predstihom
  • Prichystajte si všetky autodoplnky (autorohože, škrabka na okná…)
  • Ak máte možnosť uschovať auto do garáže, začnite tak robiť, prípadne na chladnejšie noci použite autoplachtu

Prečo je príprava auta na jeseň dôležitá

Ak chcete svojmu autu dopriať adekvátnu starostlivosť, niektoré veci by ste rozhodne na jeseň nemali odkladať. Tak či tak ich budete musieť urobiť a je zbytočné nechať sa zaskočiť nejakou poruchou, či „skapatým“ motorom uprostred jazdy. Nastávajúca zima neskôr udrie ešte intenzívnejšie a chlad môže nepripravené auto poškodiť.

Po jeseni nastáva zima a teda sa blíži obdobie prezúvania pneumatík. Pozrite sa aký je najlepší pneuservis vo Vašom meste a nič nenechávajte na náhodu.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here