Ako pripraviť auto na zimu

733

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Príprava auta na zimu je dôležitá, a preto si povieme ako pripraviť auto na najchladnejšiu časť roka. Zmena teploty mení v podstate celý svet okolo nás a my sa tomu musíme prispôsobiť. Okrem nastaveného najvyššieho stupňa vyhrievania na sedadlách auta, prináša zima zmeny vo fyzikálnych vlastnostiach látok, najmä kvapalín.

Teploty pod 0°C neprospievajú plynulosti funkcie auta, a preto treba pripraviť auto na zimu aj v prípade, že sa so snehom nepotýka. Navyše všetci dobre vieme, že auto zvykne neštartovať, alebo inak nepríjemne prekvapiť, zrovna keď sa najviac ponáhľame.

Vodiči, ktorí pravidelne chodia v zime lyžovať, alebo prechádzajú cez hory z iných dôvodov, by mali byť pripravení ešte precíznejšie. Do svojej výbavy by mali zaradiť napríklad aj reťaze na auto.

Príprava auta na zimu v predstihu.
Príprava auta na zimu v predstihu je dôležitá. Nikdy neviete kedy zima udrie vo svojej plnej sile.

Chlad, sneh aj mráz znepríjemňujú cestovanie, vozovka je v zime často neupravená a funkcie auta sťažené. Bohužiaľ, mnoho z nás sa tomu nevyhne. Ak sa nechcete nechať zaskočiť nepredvídateľnou udalosťou, naučte sa ako pripraviť na zimu čím skôr. Príprava auta na zimu Vám nezaberie veľa času a je to prakticky nutnosť.

3 kroky ako pripraviť auto na zimu

Výmena letných pneumatík na zimné

Povinnosť používania zimných pneumatík na všetkých nápravách platí na Slovensku od 15. novembra do 31. marca, v prípade, že vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.
Hĺbka dezénu na zimných pneumatikách nemôže byť podľa zákona menšia ako 3 mm, avšak vo všeobecnosti sa neodporúča aby mal dezén na zimnej pneumatike menej ako 4 mm.

Ako prezuť auto doma?

 1. Zabezpečte auto proti pohybu, najlepšie bude, keď aj podložíte kolesá.
 2. Podložte auto zdvihákom v mieste na to určenom.
 3. Povoľte skrutky na kolesách (v protismere hodinových ručičiek), kým je ešte na zemi. Skrutky povoľujte „dokríža“.
 4. Nadvihnite auto.
 5. Odmontujte koleso*.
 6. Na označenie kolies môžete použiť označenie: V- vodič; S- spolujazdec; P- predné; Z- zadné.
 7. Nasaďte zimné kolesá.
 8. Pri upevňovaní kolies, začnite skrutkovať najprv rukami, opäť to robte „dokríža“, zabránite tomu, aby koleso bolo nahnuté na jednu stranu pod vplyvom veľkej sily vyvinutej na jeden bod.
 9. Napokon sa uistite, že sú všetky skrutky utiahnuté pevne a to aj keď je už auto spustené na zem.
 10. Odložte zdvihák.
Riziko šmyku na mokrej vozovke.
Na mokrej vozovke rastie riziko šmyku, spoľahlivé brzdy sú nutnosťou pre každého vodiča.

*Brzdy

Keď už máte odhalené brzdy, určite ich skontrolujte! Mali by ste tak robiť pravidelne, po každých 10  000 km a to napriek tomu, že na prípadné poškodenie by Vás mala upozorniť rozsvietená žltá ikonka na prístrojovej doske.

Vo väčšine prípadov sú opotrebované brzdové doštičky (mali by mať aspoň 2-3 mm), ale ak ste brzdy výnimočne zaťažili prudkým brzdením, mohol sa Vám zvlniť brzdový kotúč. Tomu môže nasvedčovať aj buchot vychádzajúci spod kolies.

Určite oba tieto komponenty bŕzd aspoň omrknite a skontrolujte aj ich prípadnú koróziu, ktorá je najväčším škodcom bŕzd.

A čo robiť aby pneumatiky vydržali čo najdlhšie?

Pri prezúvaní letných pneumatík na zimné Vám v servise určite ochotne skontrolujú aj geometriu kolies. Jej vyváženosť je dôležitá nielen kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli tomu, aby sa pneumatiky neopotrebovávali pod nesprávnym uhlom a teda nerovnomerne. Nesprávna geometria okrem iného aj zvyšuje spotrebu vozidla a to v dôsledku väčšieho odporu kolies. Pokiaľ s geometriou niečo nie je v poriadku, spoznáte podľa toho, že Vám auto stáča do strany.

Vyhadzovať pneumatiky po jednej sezóne je vyslovená márnivosť a je to aj finančne náročnejšie ako návšteva servisu. Myslite aj na to, že so znižujúcou sa teplotou sa znižuje aj tlak v pneumatikách. Príprava auta na zimu zahŕňa aj zvýšenie tlaku v zimných pneumatikách o 0,2 baru.

Príprava auta na zimu zahŕňa aj prezutie pneumatík.
Prezúvate auto z letných pneumatík na zimné sami doma, alebo stále neviete kde prezuť auto vo Vašom okolí? Pozrite si zoznam najlepších pneuservisov.

Nemrznúca chladiaca zmes

Nemrznúca zmes pozostáva z vody, nemrznúcej zložky a aditív. Jej hlavná úloha je ochladzovať motor, zabraňuje jeho prehriatiu, ale tiež zamrznutiu.
Základnou požiadavkou na chladiacu kvapalinu je jej tepelná kapacita. Nemrznúca chladiaca zmes dokáže odolať teplotám až -37°C, a preto je dôležité ju pred zimou skontrolovať, či jej je v aute dostatok prípadne ju doplniť.

Pri teplotách pod 0°C Vám obyčajná destilovaná voda stačiť nebude a je nutné využiť nemrznúcu zmes.
Chladiaca zmes okrem iného obsahuje zložky, ktoré zabraňujú korózií, nepoškodzujú a dokonca ochraňujú gumu pred stárnutím a porušením povrchu, ale aj dispezeranty, ktoré bránia vzniku vodného kameňa.

Ako vybrať správnu nemrznúcu zmes?

Jej dôležitosť je teda jasná, okrem toho, že poskytuje výhody ako ochrana častí motoru, je nevyhnutná ak chcete ráno v zime naštartovať. Pri jej výbere, ale rozhodne nepozerajte ako prvé na cenu! Je dôležité, dolievať len takú nemrznúcu zmes, akú určil výrobca. Našťastie je to veľmi jednoduché a jasné na prvý pohľad, keďže chladiace zmesi sú rozlíšené farebne.

Je nutné dodržať správnu farbu nemrznúcej zmesi, keďže každá farba je prispôsobená inému materiálu a iným parametrom motora.

TOP

Najpredávanejšia nemrznúca zmes

Vysoko účinná.
Ochrana pred zamrznutím a koróziou.
✅ Koncentrovaná zmes do -50 ° C.

Záchranný balíček na zimu

Lopata na sneh a piesok pre prípad, že ste zapadli

Každému skúsenejšiemu vodičovi sa už stalo, že by zapadol, alebo mal problémy vyjsť zo snehového záveju. Niekedy stačí trošku pošomrať a auto roztlačiť, ale niekedy vie byť táto situácia vyslovene zúfalá. V takýchto prípadoch Vám môže pomôcť nachystaná lopata v aute. Aj keď vás od šomrania pravdepodobne neušetrí, môže celý proces vyslobodzovania auta urýchliť, prípadne vôbec umožniť.

Ak radi chodíte autom obdivovať zimnú horskú prírodu, určite si nejakú praktickú lopatu, ktorú zmestíte aj do kufra auta zabezpečte. Ak viete, že pôjdete do naozaj zlých podmienok, alebo ste z nejakého dôvodu zvyknutý zapadávať v snehových priekopách, určite si pribaľte aj piesok. Môže Vám to pripadať zvláštne, ale v prípade, keď sa na snehu nedokážete rozbehnúť, pomôže keď nasypete piesok pod kolesá auta. Sneh či ľad je klzký, zatiaľ čo piesok je drsný, vďaka čomu sa auto na piesku rozbieha ľahšie.

Lopata ako pomocník pri aute v záveji.
Lopata na sneh, alebo aj vrecko piesku vedia pomôcť pri vyslobodzovaní auta v záveji.

Štartovacie káble a ťažné lano pre prípad, že auto zlyhalo

Nikdy neviete kedy štartovacími káblami niekomu pomôžete. Jedine, že by ste si zle pripravili autobatériu na zimu a pomoc so štartom by ste potrebovali práve Vy. Chlad sťažuje prácu batérie a práve preto je viac takých problémov ako naštartovať auto v zime. Zvýšené riziko je pri starých a slabo nabitých autobatériách, práve tie majú tendenciu zlyhať.

Z toho istého dôvodu vodičskej spolupatričnosti, je vhodné mať nachystané v rámci zimného balíčka aj ťažné lano.

Reťaze ako dôležitá súčasť výbavy vozidla.
Ak sa chystáte na víkend do hôr, určite si pribaľte snehové reťaze na auto, aj v prípade, že vozovka nie je pokrytá ľadom a snehom.

Snehové reťaze pre prípad extrémnych situácií

Nie každé auto zvládne aj zasnežený terén v horských oblastiach. V niektorých úsekoch môže byť vozovka taká klzká, že ani autá s pohonom na všetkých štyroch kolesách nemusia stúpanie bez reťazí zvládnuť.

Na jazdu po meste snehové reťaze na kolesá určite potrebovať nebudete, ale ak sa chystáte na výlet, na lyžovačku, určite ich pribaľte. Vhod Vám môže prísť aj nácvik toho ako snehové reťaze na osobné auto namontujete v pohodlí Vašej garáže. V prípade nutnosti nahodenia reťazí na auto počas hustého sneženia, si určite za svoju pripravenosť poďakujete.

Dostupné sú snehové reťaze univerzálne, snehové reťaze-rýchloupínacie, alebo tekuté snehové reťaze. Na trhu je teda dostupných veľa možností, aby ste si mohli vybrať pre Vás správne snehové reťaze na auto.

NAJ CENA

Snehové reťaze Compass

✅ Balenie obsahuje 2 kusy.

Rýchloupínací systém.

✅ Homologizácia GS TÜV. 

Ako ste mali pripraviť auto ešte na jeseň?

Ešte skôr ako napadne prvý sneh a Vy budete nútený prezúvať pneumatiky a robiť ostatné opatrenia pred zimou, mali by ste mať pripravených niekoľko vecí.
Už na jeseň, predtým ako udrú prvé mrazy treba skontrolovať nasledujúce:

 • Autobatéria
 • Brzdy
 • Brzdná kvapalina
 • Stierače
 • Sviečky v motore
 • Svetlá (obzvlášť hmlovky)

Je nutné vymeniť:

 • Voda v ostrekovačoch

A pripravené na zimu by ste už mali mať:

Príprava auta na zimu zahŕňa aj fungujúce stierače.
Dobrý výhľad z auta zabezpečia dobre fungujúce stierače, nemrznúca zmes do ostrekovačov, funkčné stierače a v prípade nutnosti hmlovky.

Karoséria auta

Dávajte tiež pozor na soľ na cestách, ktorá je agresívna voči laku na aute. Ak budete soľ pravidelne oplachovať, poškodeniu sa vyhnete. Ešte istejšia voľba pri ochrane laku  je použiť vosk na lak auta. Keďže aj čo sa karosérie auta týka je v zime viac zaťažovaná ako v lete, odporúčame zvoliť hustý kvalitný vosk na lak auta.

Chystáte sa do zahraničia?

Na záver ešte jedno upozornenie. Nezabúdajte na to, že zákony platné na území Slovenskej Republiky sa môžu líšiť s tými zahraničnými a často tomu tak aj je. V prehľadnej tabuľke si môžete pozrieť aké zákony o zimných pneumatikách platia v blízkom zahraničí.

  Česko Maďarsko Nemecko Poľsko Rakúsko
V prípade súvislej vrstvy snehu/ľadu/mrazu na vozovke 1.11.-31.3. 🗶 🗶 1.11.-15.4.
Na úsekoch cesty označených príslušnou dopravnou značkou 🗶 🗶 🗶 🗶
Snežné reťaze sú súčasťou povinnej výbavy 🗶 🗶 🗶 🗶

Prehľadné zákony o zimných pneumatikách v okolí Slovenska.

Na koniec Vám len môžeme odporučiť, všetko si na zimu pripraviť včas a nič nenechávať na náhodu. Ak máte tú možnosť určite Vaše auto garážujte a chráňte pred vplyvom chladu.

Máte ešte nejaké nejasnosti, alebo si chcete o tom, ako pripraviť auto na zimu prečítať viac? Odpovede na Vaše otázky nájdete v našom ďalšom článku: 6 tipov, ako dokonale pripraviť auto na zimu.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here