Ako sa starať o auto v zime?

Zimné obdobia sú možno Vaším obľúbeným ročným obdobím, no rozhodne nie sú obľúbencom našich automobilov. Starostlivosť o auto v zime je náročnejšia a oveľa potrebnejšia ako počas ktoréhokoľvek iného ročného obdobia.

6418

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Všetci poznáme milovníkov zimného obdobia. Avšak, poznáme aj takých, ktorým zimné obdobie úplne nevyhovuje. Zima a chladné obdobie dá našim vozidlám vždy poriadne zabrať. Príprava auta na zimu nekončí pri výmene nemrznúcej zmesi do ostrekovačov či výmene zimných pneumatík. Ak však budete dodržiavať nasledovné kroky, starostlivosť o Vaše auto v zime bude úplná hračka!

Zvýšená staroslivosť o auto v zime.
Auto v zime si vyžaduje zvýšenú starostlivosť!

Ako pripraviť auto na zimu?

Je potrebné sa o auto začať starať už pred zimou. Pokiaľ teploty klesnú pod 0°C, auto sa ani nemusí pasovať so snehom, no už toto samotné prostredie mu nevyhovuje. Do základnej výbavy patria neodmysliteľne reťaze na auto, ktoré zachránia vodiča v nejednej nepríjemnej situácii.

TOP VÝBER

Univerzálne snehové reťaze

 • rýchloupínací systém
 • pre vozidlá do 2000 kg
 • zanechanie krížovej stopy

O nutnosti prezutia zimných pneumatík nie je ani potrebné hovoriť. Niektorí vodiči však v súčasnosti nezvyknú svoje autá po zime prezúvať do letných pneumatík. Prečítajte si, prečo zimné pneumatiky v lete trpia.

A čo s nemrznúcou chladiacou zmesou? Je potrebné vyberať len takú, ktorá je určená priamo výrobcom. Nemrznúca zmes navyše obsahuje zložky, ktoré zabraňujú korózii a ochraňujú gumu pred starnutím.

Čo teda s vozidlom v zime?

Najhoršie sú tie rána, kedy sa ponáhľate do práce, no pred domom Vás čaká vozidlo so snehovou prikrývkou a zamrznutými oknami. Ranný entuziazmus Vás veľmi rýchlo prejde. Aj o takúto situáciu sa dá jednoducho a bez zbytočných komplikácií postarať. Auto v zime si vyžaduje zvýšenú starostlivosť, no ak si pár minút privstanete, do práce prídete s týmito typmi načas ako vždy.

Naštartovať motor

Prvotný krok, ktorý je nielen potrebný, ale zároveň aj nápomocný pri rozmrazovaní vozidla, je naštartovanie motora. Motor je po dlhšom čase nečinnosti studený a olej sa potrebuje zohriať na prevádzkovú teplotu. Aj keď je najlepšie zohrievať olej, keď je auto v pohybe, pred čistením Vám táto činnosť uľahčí robotu. Navyše, presvedčíte sa, že auto štartuje a Vy ste ho nečistili zbytočne.

Štartovanie motora ako prvý krok pri čistení auta od snehu.
Na začiatok treba vždy najskôr naštartovať motor.

Čo však robiť, ak auto nenaštartuje?

Najpravdepodobnejší dôvod, prečo auto neštartuje, je autobatéria. Auto v zime je náchylné na vybitú batériu. Pokiaľ sa aj vy stretnete s touto, nie veľmi príjemnou záležitosťou, alebo sa obávate, že by sa Vám táto situácia mohla pri(ne)šťastiť, držte sa nasledujúcich krokov:

 • Vypnite svetlá, kúrenie, stierače, rádio a iné zariadenia: Po každej jazde pred vypnutím motora vypnite aj všetky spomínané zariadenia. Tak zabránite zbytočnému vybitiu batérie pri nasledujúcom štartovaní auta.
 • Vždy majte po ruke štartovacie káble alebo prenosný akumulátor: Tieto zariadenia máte možnosť nosiť v aute celú zimu. Môže sa stať, že ak nepomôžu Vám, pomôžete s nimi niekomu inému. Vozidlo, ktoré Vám pomôže dobiť Vašu batériu nechajte počas celého procesu naštartované na voľnobeh. Po umiestnení káblov môžete po pár minútach vyskúšať naštartovať Vaše vozidlo. Je pravdepodobné, že sa Vám to nepodarí hneď na prvýkrát. V takomto prípade sa neobávajte, o chvíľu to vyskúšajte znova – ďalší pokus Vám zaručene vyjde.

Ako používať štartovacie káble?

Na vozidlo s vybitou batériou je potrebné umiestniť červený kábel na kladný (+) pól batérie a čierny kábel na časť karosérie, ktorá je nenalakovaná. Pri vozidle s nabitou batériou umiestnite červený kábel na kladný (+) pól batérie a čierny kábel na záporný (-) pól batérie.
Správne umiestnenie štartovacích káblov.
Viete správne umiestniť štartovacie káble?

Očistiť vozidlo od snehovej pokrývky a zamrznutého ľadu

Je zrejmé, že po naštartovaní a zavretí sa (aj keď ešte v chladnom) aute, sa už moc necítite na to, aby ste znova vyšli von, spravte to. Dlhšie odstavené auto v zime môže byť pri jazde nebezpečné nielen pre Vás, ale aj pre ostatných vodičov. Odporúčame po naštartovaní zapnúť naplno ventilátor, nastaviť najvyššiu teplotu a zapnúť klimatizáciu. Je potrebné nastaviť prúdenie vzduchu zvonku. Tento „zlepšovák“ Vám pomôže pri rýchlejšom topení snehu, ľadu a vnútorných zarosených okien.

Odhrnutie auta v zime.
Auto v zime je potrebné vždy dôkladne odhrnúť!

Na čistenie odporúčame využívať rozmrazovače skiel. Ľad z okien pôjde neporovnateľne rýchlejšie dole. Ušetríte čas strávený na zime a čas celkovo. Nezabúdajte ani na rukavice. 😊 Tie sa Vám môžu zísť najmä pri metličkovaní nasneženej vrstvy na vozidle. Príprava auta na zimu si vyžaduje aj zaobstaranie kvalitnej metličky s jemnými štetinkami, ktorá spoľahlivo Vaše auto očistí a zároveň nezanechá stopy na laku. Mnoho vodičov si zaobstará aj kvalitnú gumenú stierku, ktorá taktiež napomáha pri čistení auta.

Auto v zime si vyžaduje kvalitnú výbavu.
Kvalitná stierka a metlička sú základ!

Jazdiť plynulo

Po očistení a rozmrazení Vášho vozidla nezabúdajte, že auto v zime sa zahrieva podstatne pomalšie. Preto je potrebné prvých pár kilometrov jazdiť pomalšie, kým sa olej nezahreje na prevádzkovú teplotu (90°C).

Olej v aute sa v zime zohrieva pomalšie.
V zime sa auto zohreje pomalšie.

Snažte sa v zime počas prvých kilometrov príliš prudko nebrzdiť a v prípade manuálnej prevodovky spojku stláčajte až na doraz. A keď sme už pri tej zime, už máte nakúpené vianočné darčeky? Nie. Inšpirujte sa na našimi tipmi, čo kúpiť blízkym na Vianoce.

Nepodceňujte ani nasledovné!

Starostlivosť o auto v zime nekončí pri odhrnutí snehu z vozidla. Celá situácia je o čosi komplikovanejšia.

Pozor na soľ

Soľ na cestách je veľkým nepriateľom všetkých vozidiel. Aj keď ide o zdanlivo účinnú zmes, vďaka ktorej sú zimné cesty bezpečnejšie, našim automobilom vie narobiť nemalú šarapatu.

Soľ na ceste je hrozba pre auto v zime.
Soľ predstavuje pre naše vozidlá hrozbu.

Mnoho vodičov je v presvedčení, že nie je potrebné auto v zime umývať. Niektorí vodiči navštívia auto umyváreň len zopárkrát za zimnú sezónu, iní ani raz.

O aký problém vlastne ide?

Soľ je na cestách pre naše vozidlá zákerná. Dostane sa na karosériu, priľne k podvozku či prípadne k pneumatikám. Istotne ste si všimli, že aj vy potrebujete v zasnežených mesiacoch častejšie umývať čelné sklo, na ktoré sa Vám dostane zmes z ciest kvôli ostatným vodičom, kúsok sa nalepí aj na strechu či inú časť vozidla.

Viacero typov

Vyberte si autonabíjačku 🔌

Plne automatické.
Ochrana proti prepólovaniu.
✅ Vyššia presnosť, bezpečnosť a dlhšia životonosť.

Soľ sa niekedy dostane aj do menších škáročiek v laku či pre oko neviditeľným trhlinám. Ak si to nebudeme všímať, o pár mesiacov nás môžu prekvapiť nemilé zistenie v podobe korózie na našich vozidlách.

Ako tomuto problému predísť?

Riešenie je pomerne jednoduché. Stačí, aby ste Vaše auto v zime umývali pravidelne. Niektorí vodiči si myslia, že nový nános snehu či jemný dážď soľ zmyje. Avšak, to nie je úplne pravda. Najlepším riešením je využiť auto umyváreň a v prípade väčšieho znečistenia auto umývať ručne.

Skvelou ochranou pred poškodením laku na aute, je aj využitie ochranného vosku či tekutého skla. Lak sa stane odolnejším.

Aditíva ako výborný pomocník pre auto v zime

Problémom, s ktorým sa ako vodič môžete stretnúť, je aj neschopnosť naštartovať motor, aj keď batéria vybitá nie je. Častým problémom býva práve stuhnutá nafta. Keď sa Vám to už stane, je potrebné iba čakať na jej rozmrazenie.

Zopár vodičov sa ešte stále prikláňa k staršiemu známemu riešeniu tohto problému. Do palivovej nádrže vlejú benzín, ktorý pomôže rozpustiť parafín. Ide o metódu, v ktorej však musíte dodržať pomer, v ktorom môžete benzín vliať do naftového motora, aby sa nepoškodilo vstrekovacie čerpadlo. My však túto metódu využívať neodporúčame. Pokiaľ ide o moderné technológie, kde je auto riadené elektronikou, benzín môže byť pre naftové vozidlo fatálnym.

Prísada do benzínu

 • zamedzuje tvorbe mikrokryštálov
 • kvalitný český výrobca
 • spoľahlivá funkcionalita palivového systému

Ako predchádzať stuhnutej nafte?

Aditíva je potrebné do nafty či benzínu vliať súmerne s tankovaním. Dodatočné doliatie aditíva do už stuhnutého paliva je úplne zbytočné. Takémuto autu už pomôže len zohriata teplá garáž a čas.

Aditíva je potrebné vliať do auta pri tankovaní.
Aditíva pomáhajú len v prípade, že sa do paliva pridajú pri tankovaní.

Štartovacie spreje, tekuté stierače, rozmrazovače zámkov či spreje proti zahmlievaniu

Príprava auta na zimu začína už v jesennom období. Vychytávky, ktoré by mali byť vášmu autu dopriate, sú nasledovné:

 • Štartovacie spreje: nielenže uľahčujú štartovanie pri poruchách motora, ktoré sa naskytnú v zime, ale šetria motor aj akumulátor. Spreje je potrebné vstrekovať do prívodu vzduchu na vzduchovom filtri.
 • Tekuté stierače: taktiež spoľahlivo napomáhajú najmä na mokrých, zasnežených a špinavých cestách. Nanotechnológia zabezpečí lepší odvod snehu či vody, čím zlepší Váš výhľad.

Pozrite sa, aký majú účinok tekuté stierače:

 • Rozmrazovače zámkov: je vhodné aplikovať priamo po vyčistení vozidla v auto umyvárni. Rozmrazovače zároveň chránia vozidlo pred koróziou.
 • Spreje proti zahmlievaniu: odpudzujú vodu z čelného skla automobilu. Poznáte aj iné triky, ako sa zbaviť zarosenia čelného skla? Prečítajte si o nich v našom blogu.

Gumené rohože ako pozitívny variant na zimu

Ak preferujete vo Vašom vozidle látkové rohože, tie Vám v zime vedia narobiť viac problémov ako osohu. Špina, soľ, voda a mnoho iných zmesí sa vsiakne do tkaniny, zamrzne, alebo sa odtiaľ dostáva len veľmi ťažko. V zime je studené auto s vlhkými rohožami situáciou, ktorej sa každý vodič chce vyhnúť.

Auto v zime si vyžaduje gumené rohože.
Gumené rohože sú v zime praktické.

Gumené rohože jednoducho zachytia nečistoty a vodu, ktorá sa nedostane na iné látkové časti vozidla. Dbajte na to, aby ste si vybrali rohože, ktoré majú zvýšený okraj. Tak zabránite vytečeniu tekutín do priestoru vozidla. Gumové rohože sú ľahko zmývateľné a jednoduché na udržiavanie. Skvelá alternatíva pre auto v zime.

Starostlivosť o auto v zime je nevyhnutná

Pokiaľ Vás doteraz predchádzajúce rady nepresvedčili o nutnosti ochrany vozidla v zimnom období, zhrnieme Vám ich hlavné výhody:

 • šetrenie Vášho času (môžete sa venovať príjemnejším činnostiam 😊),
 • ochrana Vášho vozidla (a to sa Vám za to poďakuje dlhšou životnosťou),
 • zníženie Vašich nákladov (vďaka týmto radám predídete zbytočným náročne finančným komplikáciám),
 • efektívnosť (jednotlivé „pomôcky“ sú k Vášmu vozidlu šetrné a vždy účinné).

Prečítajte si aj, ako pripraviť auto na jeseň či letnú dovolenku. Veľa šťastných kilometrov aj v zime!

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here