Ako si vybrať PZP?

Viete, od čoho závisí výška povinného zmluvného poistenia? Čo všetko treba zvážiť pred výberom toho najvhodnejšieho PZP?

2137

S kúpou nového alebo ojazdeného auta nám vyplývajú aj rôzne povinnosti. Jednou z nich je uzatvorenie PZP. Povinné zmluvné poistenie, ako hovorí už samotný názov, je zo zákona povinné a vybaviť si ho musíme ešte predtým, než s autom začneme jazdiť.

V tomto článku sa dozviete, čo spadá pod PZP, kedy a ako sa uzatvára, od čoho závisí výška ceny alebo čo by ste mali vziať do úvahy pri výbere toho najvhodnejšieho poistenia pre Vás.

ako si vybrať pzp, povinné zmluvné poistenie, chlap a žena
PZP patrí medzi najviac využívané poistenie na Slovensku.

Čo je to PZP?

PZP je zákonom definované povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Povinné zmluvné poistenie musí mať akékoľvek motorové vozidlo s evidenčným číslom.

Či už sa jedná o osobné, obytné alebo nákladné automobily, dodávky, motorky, trojkolky, štvorkolky, traktory, autobusy alebo prívesné vozíky a mnoho iného, všetky musia mať povinné zmluvné poistenie uzatvorené.

Aj také vozidlo, ktoré sa nepoužíva na cestných komunikáciách, je povinné mať takéto poistenie, inak by hrozila držiteľovi vozidla pokuta zo strany príslušných orgánov. Preto v prípade, že máte doma na záhrade staré auto, na ktorom ste nejazdili už nejaký ten rok, je lepšie ho z evidencie vyradiť.

Aké škody kryje PZP?

Ak držiteľ vozidla spôsobí dopravnú nehodu a má poistenie auta, teda PZP s vybranou poisťovňou, všetka zodpovednosť za vzniknuté škody, ktoré pri nehode spôsobil tretej strane, je prenesená na danú poisťovňu.

Avšak, treba si uvedomiť, že ak spôsobíte nehodu vy, pri PZP kryje poisťovňa škody len tretej strane, nie vám. Častokrát si ľudia tieto dve poistenia mýlia.

Aby vám poisťovňa preplatila škody na vašom vlastnom aute, je potrebné mať havarijné poistenie. Poistenie však nie je povinné. Na Slovensku ale dochádza často k dopravným nehodám spôsobenými zrážkou s divou zverou a preto je výhodou mať aj toto poistenie.

Povinné zmluvné poistenie kryje nasledujúce:

✔️ škody na zdraví,

✔️ náklady spojené s úmrtím tretej strany,

✔️ náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou,

✔️ škody na majetku tretej strany (zničenie, poškodenie, odcudzenie vecí, strata vecí),

✔️ náhrada ušlého zisku,

✔️ náklady vzniknuté pri právnom vymáhaní poistenia.

dopravná nehoda, auto, pzp
V roku 2019 došlo na Slovensku k 13 741 dopravným nehodám.

Sankcie

Určite sa všetci zhodneme, že vlastniť auto a starať sa oňho, nie je lacná záležitosť. Ale pri takých veciach, ako je poistenie auta, by sme šetriť nemali.

V prípade, že držiteľ vozidla, ktorý spôsobil dopravnú nehodu, nemá povinné zmluvné poistenie so žiadnou poisťovňou, bude musieť vzniknuté škody zaplatiť z vlastného vrecka. To určite nepoteší nikoho z nás, pretože to sú nemalé výdavky.

Navyše, uzatvorenie PZP je povinné. Pokiaľ ho nemáte, hrozí vám pokuta až do výšky 3320 €.

Hoci prvotne vzniknuté škody za vás zaplatí Slovenská kancelária poisťovateľov, financie bude následne vymáhať od vás naspäť súdnou cestou.

Po zvážení oboch faktorov je výhodnejšie, keď nebudete obchádzať zákon a toto poistenie si budete platiť.

Kedy a ako sa uzatvára PZP?

Ak ste si mysleli, že na aute môžete jazdiť a PZP uzatvoriť, až keď budete mať čas, ste na veľkom omyle. Poistenie auta musí byť uzatvorené najneskôr v prvý deň kedy ste začali vaše auto používať a uzatvára sa zvyčajne na dobu neurčitú. Ak tak neurobíte, porušili ste zákon a čaká vás pokuta.

Príslušné orgány si dokážu ľahko v evidencii vozidiel vyhľadať odkedy je vaše auto používané – preto si vykonajte svoju povinnosť včas.

Výpočet ceny PZP

Ako zistím cenu PZP? Podľa čoho sa treba rozhodnúť pri výbere PZP? Je najlacnejšie povinné zmluvné poistenie výhodné?

Povedzme si úprimne, každý z nás sa snaží nájsť tie najlacnejšie alternatívy a ušetriť, kde sa dá. Nie vždy platí, že najlacnejšie povinné zmluvné poistenie je aj to najvýhodnejšie. Cena poistenia závisí od mnohých faktorov. Prvým z nich je typ vášho vozidla. Aby ste PZP mohli uzatvoriť je potrebné zadať údaje a parametre vášho auta, ako napríklad evidenčné číslo, rok výroby auta, značka, model, výkon, objem motora a podobne. Všetky tieto údaje nájdete v technickom preukaze vášho auta.

výkonné auto, vintage car, mustang, pzp
Čím výkonnejšie auto – tým vyššia cena PZP.

Ďalším faktorom, ktorý sa berie do úvahy, je držiteľ vozidla, teda či ste fyzická alebo právnická osoba. Výška ceny PZP závisí aj od vášho veku.

Mladší vodiči majú ceny poistenia vyššie ako tí starší, čo je zapríčinené tým, že mladší vodiči spôsobujú štatisticky oveľa viac dopravných nehôd.

Takisto cena závisí aj od škodovosti, teda či ste niekedy v minulosti už mali dopravnú nehodu. Netreba zabudnúť aj na to, v akom meste alebo kraji žijete a máte v ňom prihlásené auto. Výška poistenia auta bude určite vyššia v Bratislavskom kraji ako na Kysuciach.

Overené tipy a triky pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia vášho auta si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Online kalkulačka

Na internete je mnoho online kalkulačiek, ktoré vám po zadaní potrebných údajov, ktoré boli spomenuté vyššie, vypočítajú cenu PZP. Výhodné sú kalkulačky na porovnanie PZP, ktoré vypočítajú výsledné ceny podľa ponuky jednotlivých poisťovní a už bude len na vás, pre ktorú sa rozhodnete.

V dnešnej dobe sa dá cez internet zrealizovať už takmer všetko a ani tieto poistenia auta nie sú výnimkou. Zmluvu uzatvoríte rýchlo a jednoducho online, z pohodlia vášho domova a nemusíte ísť fyzicky do kamennej pobočky poisťovne.

Ktoré PZP si mám zvoliť?

Ponúk od poisťovní je niekoľko, avšak, ako si zvoliť to najvýhodnejšie PZP? Treba zvážiť všetky varianty, dôkladne si prezrieť, čo všetko daná ponuka od poisťovne obsahuje, a nepozerať sa vždy len na cenu.

Faktor – cena

Výber samozrejme záleží na vás. Ak je najdôležitejším faktorom pre vás len cena, tak je jasné, že zvolíte to najlacnejšie povinné zmluvné poistenie – koniec koncov – prečo nie.

Pri tých najlacnejších PZP si ale treba dať pozor nato, do akej výšky škodu kryje poisťovňa, aby ste potom v prípade nehody neboli prekvapený. V súčasnosti je určený minimálny limit krytia podľa zákona nasledovný:

  • škoda na zdraví – 5 240 000 €,
  • škoda na majetku – 1 050 000 €.

Takisto si treba dať pozor nato, či vaše poistenie auta platí aj v iných krajinách Európy. V prípade, že veľa cestujete, je to užitočná informácia.

Pripoistenia k PZP

Tie drahšie poistenia majú v sebe zahrnuté aj rôzne pripoistenia naviac, ako napríklad živelné pohromy, krádež, havária, čelné sklo, batožina, výmoľ alebo stret so zverou. Tým, že budete mať PZP aj s pripoistením, tak pri vzniku škody nepreplatí poisťovňa škodu len tretej strane ale aj vám.

Tieto pripoistenia sú určite výhodné a oplatí sa do nich investovať pár eur naviac. Napríklad, pri starších modeloch áut sa havarijné poistenie nedá uzatvoriť, preto je pripoistenie pri PZP dobrým riešením.

Asistenčné služby

Veľkým plusom sú aj asistenčné služby. Niektoré poisťovne ich majú zahrnuté vo svojom balíčku PZP, iné nie. Avšak oplatí sa do nich investovať, pretože máte istotu, že sa o vás niekto postará v prípade vzniknutých problémov ako odťah vozidla, oprava, zabezpečenie náhradného vozidla a mnohé iné. V niektorých poisťovniach sú pripoistenia dokonca ako bonus a neplatíte za ne nič naviac, preto zvažujete a vyberajte kvalitne.

asistenčné služby, pzp
V núdzi sa môžete obrátiť na asistenčné služby.

Doklady k PZP

Doklad, ktorý vám bude vystavený pri uzatvorení zákonného poistenia, je okrem zmluvy, zelená karta. Túto kartu musíte mať pri jazde neustále pri sebe a v prípade cestnej kontroly ju predložiť príslušným orgánom, aby vedeli, že PZP máte uzatvorené.

Zelená karta je medzinárodne uznávaný doklad a preto je potrebné ju mať aj pri ceste do zahraničia. Slovenská kancelária poisťovateľov vydala zoznam krajín, v ktorých je potrebné sa preukázať zelenou kartou, takže ak plánujete cestu do zahraničia alebo dovolenku, nezabudnite sa uistiť, že máte kartu pri sebe.

Rady, ako skontrolovať vaše auto pred cestou na dovolenku, sa dozviete v našom článku –  Cesta autom na letnú dovolenku – ako sa pripraviť?

2 KOMENTÁRE

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here