Ako si vybrať správne stierače?

2721

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Vybrať tie najvhodnejšie stierače pre konkrétny typ automobilu nie je vôbec jednoduché. Viete ako vymeniť stierač a čo Vás môže pri ich výmene zaskočiť?

Dobrá viditeľnosť pre vodiča je jednou zo základných predpokladov bezpečnosti počas jazdy. A to nielen počas slnečných dní, ale aj tých upršaných. Preto je veľmi dôležité dbať na funkčnosť svojich stieračov.

Máme za sebou zimné obdobie, počas ktorého sú stierače najviac namáhané. Jednak sú v zimnom a sychravom počasí takmer neustále v permanencii a v nízkych teplotách ich často púšťame aj napriek ľadu, ktorý máme na čelnom skle. Z toho dôvodu by sme mali po zime zvýšiť pozornosť nad ich opotrebovaním a zvážiť ich následnú výmenu. Nesprávna funkcia stieračov je najjasnejšie viditeľná spomedzi všetkých súčastí automobilu. Viete aké sú možnosti pri nákupe nových stieračov?

Správne stierače zvyšujú bezpečnosť jazdy.

Kvalitné stierače zvyšujú bezpečnosť jazdy.

Typy stieračov

Čo sa týka zloženia a konštrukcie, existujú dva typy klasických stieračov. Takzvané ramienkové a moderné ploché stierače.

Ramienkové stierače

Sú to stierače s overenou klasickou konštrukciou. Jej základom je sústava ramien, ktoré dotláčajú gumičky do stieračov na povrch čelného skla. Automobilové spoločnosti ich používali dlhé desiatky rokov, z čoho vyplýva, že sú vysoko spoľahlivé a účinné. Hoci ich už v moderných autách v prvovýrobe veľmi nenájdeme, výrobcovia stieračov ich stále zdokonaľujú, aby zvýšili ich efektivitu stierania a znížili hlučnosť. Ak máte starší typ automobilu, ktorý mal ramienkový typ stieračov od výroby, rozhodne odporúčame pri ňom zotrvať. Ich konštrukcia totiž dotláča stierač na sklo po celej dĺžke a stieracia gumička dokáže dobre kopírovať zakrivenie čelného skla.

Ploché stierače

Technológia stieračov sa vyvíja a postupuje stále dopredu. Vďaka tomu začali nahrádzať ramienkové stierače nové, ploché stierače. Tie sú v ponuke od začiatku tohto tisícročia. Pôsobia moderne, preto veľakrát oslovia aj majiteľov starších modelov áut. Tu by však mali byť opatrní. Ak bolo auto pôvodne vybavené ramienkovými stieračmi, môže sa stať, že ak budú nahradené plochými, nebude pružina v ramene stierača dostatočne silná na to, aby stierač pritlačila na sklo potrebnou silou. Následne vzniknú oblasti, kde sa stierač jednoducho nedostane a tým sa znižuje jeho efektívnosť. Táto oblasť býva zvyčajne na konci stierača pred spolujazdcom, kde sa už vo väčšej miere prejavuje zakrivenie skla. Ak bolo Vaše auto od výroby vybavené plochými stieračmi, je samozrejmé, že by ste ich mali zvoliť aj pri výmene za nové. Výber značky už záleží na Vás, ale odporúčame sa spoliehať na overených výrobcov stieračov. Príkladom sú značky Bosch a Oximo.

Poškodenie čelného skla pri používaní opotrebovaných stieračov.

Používaním opotrebovaných stieračov môže dôjsť k poškodeniu čelného skla.

Ako vymeniť stierače?

Aj keď sa jedná o pomerne jednoduchú činnosť, pristupujte k výmene stieračov zodpovedne. Prvým krokom je demontovanie starých, kde je potrebné uvoľniť mechanický úchyt. Zároveň však dbajte na to, aby ste nepoškodili hybné rameno, ktorým je stierač upevnený. Buďte obzvlášť opatrní pri nových vozidlách, ktoré si vyžadujú najskôr nastavenie stieračov do montážnej polohy.

Výmenu stieračov si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Výmena ramienkového stierača

Tieto stierače sú uchytené na hybnom ramene s háčikom. Najskôr je potrebné stierač odtiahnuť od skla a následne odistiť mechanický úchyt. Potom je nutné stierač posunúť smerom nadol, vykloniť ho približne o 45 stupňov smerom od skla a následne odmontovať. Nasleduje vybalenie nového stierača a jeho obdobná montáž, len opačným spôsobom. Pre ramienkový stierač teda platí, že ho najskôr musíte pod náklonom uchytiť za háčik a následne vysunúť stierač zvisle hore, aby došlo k jeho uchyteniu.


TOP

Stierače Oximo

Väčšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
Správna priľnavosť ku sklu.
100% prírodný kaučuk najvyššej kvality.

Ako vymeniť plochý stierač?

Výmena plochých stieračov je výrazne jednoduchšia, čo je spôsobené mechanickým uchytením, ale aj novším dizajnom týchto stieračov. Demontáž spočíva v odistení poistky úchytného mechanizmu, ktorý sa nachádza približne v strede stierača, následne ho jednoducho vysunúť a aplikovať nový. Je veľmi dôležité, aby ste nezabudli stierač na hybnom ramene opäť mechanicky zaistiť, aby nenastalo jeho uvoľnenie a následná strata. Na záver montážneho procesu vyskúšajte, či nový stierač prilieha a kopíruje sklo celou plochou. Postup je rovnaký pri predných aj zadných stieračoch. Aj keď zadné stierače nevyžadujú rovnako frekventovanú výmenu, zaslúžia si rovnakú pozornosť a prevenciu.  

Predĺženie životnosti stieračov

Ak sa Vám nechce meniť stierače častejšie ako raz za 1 – 2 roky (záleží od najazdených km), máte viac možností. Na životnosť stieračov má vplyv ich kvalita a dodatočná starostlivosť. Správnym ošetrovaním, gumičky do stieračov zostanú dlhšie vo forme. Pravidelne dopĺňajte kvalitnú kvapalinu do ostrekovačov. Počas zimy používajte nemrznúcu zmes. Ďalšou možnosťou je ich menej používať.

Ošetrenie skla pomáha pri dlhšej životnosti stieračov.
Životnosť stieračov predlžuje aj ošetrenie skla.

Ako obmedziť používanie stieračov?

Skúste začať používať takzvané tekuté stierače. Na výber máte napríklad Tekuté stierače 750ml. Používaním tekutých stieračov môžete napríklad na diaľnici počas dažďa jazdiť úplne bez stierania vody. Tá bude prúdom vzduchu doslova odlietať z čelného skla.

TOP

Stierače BOSCH

Dokonalý stierací výkon.
Dlhá životnosť.
✅ Rýchla a jednoduchá montáž.

Tu však treba myslieť na skutočnosť, že nie je auto ako auto. Je dôležité brať v úvahu sklon čelného skla. Na dvoch rozdielnych autách môžu tekuté stierače vykazovať diametrálne odlišné výsledky. Zatiaľ čo na jednom z dôvodu aerodynamicky zalomenej prednej kapoty voda „odlietava“ až od rýchlosti cca 70 km/h, na druhom stačí ísť približne 50 km/h a voda sama odteká smerom na strechu. Tiež záleží na čistote Vášho čelného skla. Pri pravidelnej údržbe vozidla vydržia tekuté stierače plniť svoju funkciu aj tri mesiace.

Nanotechnológie

Obmedziť používanie stieračov môžete aj vďaka Nano konzervácii autoskla. Ide o nanotechnológiu, ktorá je tvorená z najmenších nanočastíc. Tie vytvárajú veľmi tenkú sklovitú vrstvu, ktorá dlhodobo chráni sklo pred vplyvmi prostredia. Zlepšuje viditeľnosť nielen počas dňa, ale aj v noci a za dažďa, čím zvyšuje bezpečnosť jazdy. Takáto konzervácia skla vydrží približne 10 000 km alebo 6 mesiacov. Ak so svojím autom radi chodíte do umyvárne, nemusíte sa obávať toho, že by ju vysokotlakové čistiace zariadenia alebo umývacie linky poškodili. Vrstva je voči nim dostatočne odolná.

TOP

Pro Tec – NANO konzervácia autoskla

Zlepšuje viditeľnosť.
Znižuje priľnavosť hmyzu.
Zmenšuje nutnosť používania stieračov.

Viac užitočných informácií o starostlivosti o auto získate na blogu.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here