Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie?

Klimatizácia - viete, čo vám hrozí pri jej nesprávnom používaní? Kedy naposledy ste vyčistili vašu klimatizáciu?

752

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Horúce letné dni si bez klimatizácie v aute už nevieme ani predstaviť. Vysoké horúčavy sú počas cesty v aute neznesiteľné a klimatizácia nám ponúka príjemné schladenie. Avšak, nastavujete si klímu vo vašom aute na správnu teplotu? Aké zdravotné ťažkosti sa vám môžu prejaviť pri jej nesprávnom používaní? Dozviete sa v tomto článku.

klimatizácia, muž v aute s vreckovkou, kýchnutie
Nesprávne používanie klimatizácie môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

Klimatizácia v aute

Klimatizácia v aute predstavuje veľké plus a komfort, či už cez letné alebo zimné mesiace. Počas letných mesiacov vás príjemne schladí, počas zimy vás zasa ohreje a vďaka nej sa budete cítiť vo svojom aute príjemne.

Avšak netreba to s ňou preháňať, najmä počas tých letných mesiacov. Všetci to dobre poznáme, leto, vonku prevládajú horúčavy a vy sa tešíte, kedy nasadnete do vášho auta a poriadne sa schladíte.

Klimatizácia vám vie narobiť aj rôzne problémy, najmä tie zdravotné. Pri nesprávnom nastavení a používaní klimatizácie, telo dostane teplotný šok a následne sa vám objavia rôzne zdravotné problémy.

Klimatizácia a jej správne nastavenie a používanie

Aby sa vám neprejavili zdravotné problémy pri používaní klimatizácie, musíte správne nastaviť teplotu.

Tá by nemala byť nižšia ako 5-7 stupňov Celzia oproti vonkajšej teplote.

Väčšie teplotné rozdiely náš organizmus nezvláda dobre a telo zažíva šok.

Teplotné rozdiely ťažšie zvládajú malé deti a seniori, preto berte na nich ohľad a teplotu prispôsobte tak, aby boli všetci v aute spokojní.

Prvým príznakom, že vám teplota nevyhovuje, je pocit zimy. Preto, ak sa nebudete cítiť vo svojom aute príjemne, teplotu zmeňte. 

Pár minút pred vystupovaním z auta by ste mali nastaviť teplotu na približne rovnakú, ako je vo vonkajšom prostredí, aby bol teplotný rozdiel pre vás čo najnižší. Tak telo nedostane teplotný šok a vyhnete sa zdravotným problémom.

Kam smerovať vzduch

Ak mierite chladný vzduch priamo na seba, zvyšuje sa riziko vzniku choroby z klimatizácie. Aj keď vás príjemne chladí, snažte sa ho smerovať mimo vaše telo, aby ste sa vyhli svalovým ťažkostiam, bolestiam kĺbov alebo dokonca seknutiu.

Najlepšie je mieriť chladný vzduch na čelné sklo vášho auta.
choroba z klimatizácie, klimatizácia, auto
Chladný vzduch z klimatizácie nikdy nemierte priamo na vaše telo.

Starostlivosť o klimatizáciu

Aby ste sa vyhli chorobám z používania klimatizácie, je tiež potrebné pravidelne sa o ňu starať a realizovať údržbu.

Najmä pred začiatkom leta by ste jej mali venovať zvýšenú pozornosť, keďže beží stále. Spolu s klimatizáciou by ste mali skontrolovať aj iné kvapaliny. Aké, sa dozviete v našom článku – Aké kvapaliny v aute kontrolovať pred letom?

Servis klimatizácie by ste mali realizovať minimálne dvakrát ročne. Skontrolovať by ste mali jej funkčnosť, tesnosť a poriadne vyčistiť filtre.

Práve klíma je vhodné miesto na usádzanie baktérií, vírusov a plesní. To, že vaša klimatizácia potrebuje servis, zistíte aj tak, že nepríjemne zapácha. Avšak nečakajte na to, kedy začne zapáchať, ale servis realizujte pravidelne.

Dezinfekciu klimatizácie môžete realizovať aj vy doma, alebo svoje auto zverte do rúk odborníkov.

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť návod, ako si svojpomocne vyčistiť klimatizáciu v aute.

Choroby z klimatizácie

Okrem toho, že vás klimatizácia príjemné schladí počas letných dní, môže mať rôzne negatívne účinky na vaše zdravie.

Dýchacie ťažkosti

Pri nedostatočnom čistení klimatizácie, môžete mať problém s dýchaním. Tým, že sa v klimatizácií usádzajú rôzne baktérie a tvorí sa pleseň, tak prúdením vzduchu sa tieto mikroorganizmy rozširujú do ovzdušia, teda aj do vašich pľúc a spôsobujú dýchacie ťažkosti.

Preto dbajte na pravidelnú údržbu!

Prechladnutie

Medzi najčastejšiu chorobu patrí prechladnutie z klimatizácie, ktoré zapríčiní veľký teplotný rozdiel medzi autom a vonkajším prostredím. Cez deň ste sa chceli len schladiť pred horúčavou a večer už ležíte pod dekou s plným nosom.

Takéto prechladnutie môže viesť až k bolestiam krku, zvýšenej teplote a niekoľkodňovej nádche. Veľký teplotný rozdiel vám môže spôsobiť aj letnú angínu, ktorá sa prejavuje hnisavým zápalom hrdla, stratou hlasu, horúčkami, triaškou a opuchom lymfatických uzlín.

choroba z klimatizácie, klimatizácia, muž v perine
Pri dlhodobom používaní klimatizácie začnete mať pocit únavy a príznaky prichádzajúcej choroby.

Očné problémy

Pri nedostatočnej údržbe sa v klimatizácií hromadí prach. Ten sa ďalej víri do ovzdušia a môže dráždiť vaše oči. Ak máte po používaní klimatizácie začervenané oči, je to znak toho, že ju treba vyčistiť.

Prúdením studeného vzduchu môžu oči začať aj vysychať. V dôsledku zlého zvlhčovania, začnete mať nepríjemný pocit v okolí očí, čo môže viesť k bolestiam hlavy, až k zápalom očí.

Svalové problémy

Pri fúkaní studeného vzduchu priamo na vaše telo vás môže ľahko seknúť. Najčastejšie dochádza k seknutiu krku alebo chrbtice. Objaviť sa môžu aj bolesti kĺbov a svalov.

V tom horšom prípade sa môže prejaviť aj artritída, teda zápalové ochorenie kĺbov, ktoré spôsobuje bolesť, opuch a obmedzenie pohybu postihnutého kĺbu.

Preto mierte chladný vzduch vždy mimo vaše telo!

Alergie na chlad

Mnoho ľudí reaguje na chlad alergiou. Na tele sa môžu vyhodiť rôzne drobné vyrážky, prejaví sa začervenievanie alebo opuch kože, lokálna bolesť alebo svrbenie kože.

Iné reakcie na chlad

Pri nesprávnom nastavení klimatizácie sa nemusia prejaviť len choroby. Vaše telo môže reagovať na teplotný rozdiel únavou, malátnosťou, vyčerpaním, či dokonca poruchou koncentrácie, čo je v prípade šoférovania veľkým nebezpečenstvom.

Vyčistenie klimatizácie pred letnou dovolenkou

Ak sa chystáte cestovať autom na letnú dovolenku, je pravdepodobné, že počas dlhej cesty budete mať klimatizáciu zapnutú nonstop. Preto skontrolujte vaše auto pred cestou, aby vás počas cesty nezradilo. Okrem kontroly olejov, kvapalín alebo vyčistenia klimatizácie pred cestou, si naštudujte aj predpisy danej krajiny, do ktorej cestujete. Môžu sa vyskytnúť odlišnosti, napríklad v povinnej výbave, preto dbajte na kontrolu tak, aby bolo vaše auto kompletne pripravené na letnú dovolenku. Takisto nezabudnite na poistenie auta a seba a hurá k moru.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here