Viete, ako vybrať tie najlepšie parkovacie senzory?

3233

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Naučili vás v autoškole správne parkovať? Mnohí nielen mladí vodiči a vodičky s tým majú problém, či už ide o parkovanie medzi úzke čiary v podzemných garážach obchodných domov alebo pozdĺžne miesta v historickom centre mesta. Či už však patríte do tejto skupiny, alebo medzi tých šťastlivcov, čo s parkovaním nemajú problém, parkovacie senzory dokážu uľahčiť život každému.

parkovanie s parkovacími senzormi, parkovacie senzory, biele auto, parkovisko, pes v aute
Parkovacie senzory vám dokážu priniesť komfort aj väčšiu istotu pri parkovaní

Ak ich ešte nemáte a plánujete kúpu, tento článok je pre vás. Pozreli sme sa na to, prečo sa parkovacie senzory oplatí kúpiť, aké existujú typy aj na základe čoho sa rozhodnúť pre tie správne. Na záver prinášame rebríček TOP 3 zákaznícky najobľúbenejších parkovacích senzorov v roku 2021.

Upozornia aj na to, čo nevidíte

V mnohých novších autáchparkovacie senzory či kamera súčasťou výbavy, pri starších je potrebné zakúpiť ich ako samostatné zariadenia a nainštalovať na vozidlo. Zvyčajne sa montujú do oblasti zadného nárazníka.

Ich hlavnou funkciou je upozorniť vás na čokoľvek, čo sa nachádza za vozidlom, keď cúvate. Najmä v prípade, že máte veľké auto, nemusíte vidieť všetko, čo je za ním. Parkovacie senzory vás vedia upozorniť na vysoké obrubníky, hydranty či smetné koše, ktoré v spätných zrkadlách jednoducho neuvidíte.

Napriek tomu, že parkovacie senzory vám zjednodušia proces parkovania a prinesú komfort pri cestovaní, nezabúdajte, že sa nikdy nesmiete spoliehať len na ne. Buďte pri jazde i cúvaní opatrní.

Výhodná cena

Parkuj už navždy bez strachu 🤩

Pomôžu ti ultrazvukové parkovacie senzory Buzzer ⬅️

 • pomáhajú presne určiť vzdialenosť medzi vozidlom a prekážkou
 • upozorňujú vodiča zvukovou signalizáciou
 • balenie obsahuje 4 senzory čiernej farby
 • s možnosťou nastavenia hlasitosti zvuku
 • s jednoduchou montážou na nárazník – návod aj zariadenie na vŕtanie otvorov v balení

Päťkrát áno parkovacím senzorom

Prečo sú tak obľúbeným doplnkom a mali by ste sa pre ne rozhodnúť aj vy? Tu je hneď niekoľko dôvodov.

Zjednodušia proces parkovania

Ak si aj myslíte, že viete parkovať celkom bezchybne, malá pomoc predsa nikdy neuškodí. Parkovanie sa aj pre vás stane ešte pohodlnejším a komfortnejším úkonom.

parkovanie s parkovacími senzormi, parkovacie senzory, parkovanie v centre mesta, centrum mesta
Cielene na vyhýbate pozdĺžnemu parkovaniu v centre mesta? Prekonajte svoj strach s parkovacími senzormi

Zaparkujete kdekoľvek

Už ste sa stretli s kamarátom, ktorý vám ponúkol odvoz, no museli ste s ním ísť peši 20 minút cez mesto k autu, lebo inde nevedel zaparkovať? Ak je toto aj váš problém, parkovacie senzory ho raz-dva vyriešia. Naučia vás odstaviť auto aj v celkom tesných priestoroch podzemných garáží či na preplnenom pozdĺžnom parkovisku.

Sú skvelou prevenciou proti poškodeniu vozidla

podzemná garáž, parkovanie, parkovacie miesta, podzemné parkovisko
S parkovacími senzormi pre vás nebudú problémom ani úzke parkovacie miesta v podzemných garážach

Vedeli ste o tom, že až k 20% dopravných nehôd dochádza práve v garážach a na parkoviskách? Podľa štatistík roku 2021 na CBS News je to tak. A práve preto sú parkovacie senzory vhodnou voľbou aj pre skúsených šoférov. Okrem zle viditeľných smetných košov a hydrantov vám môžu pomôcť aj pri parkovaní v tme či zlej viditeľnosti a ušetria vám kopu nervov a aj škrabancov na aute.

Ušetríte peniaze na opravy – auta aj garáže

Cena za parkovacie senzory je minimálna v porovnaní s už spomínanými poškodeniami vozidla, ktoré môže spôsobiť nešikovné parkovanie. Ak navyše máte vedľa domu svoju vlastnú garáž, jej oprava pri poškodení tiež nebude najlacnejšia, podotýka aj anglický blog o parkovacích senzoroch.

Pomôžu známym i rodine

Ak vaše auto šoféruje okrem vás často aj niekto iný, parkovacie senzory budú slúžiť všetkým. Má váš najlepší kamarát stres z úzkych parkovacích miest? Alebo vaša manželka problém s pozdĺžnym parkovaním? Alebo bývate s tínedžerom, ktorý bude čoskoro robiť skúšky na vodičák? Jedny parkovacie senzory tak pomôžu úplne všetkým.

Typy parkovacích senzorov

Poďme sa teraz pozrieť na tri základné typy parkovacích senzorov. Líšia sa predovšetkým spôsobom fungovania, iné je aj upevnenie a priemerná cena

Odporúčame

Sada asistentov parkovania AMIO ✅

Pomôžu pri parkovaní a cúvaní, upozornia na prekážku i ochránia pred nečakanými škrabancami. V sade parkovacích asistentov AMIO nájdete 8 čiernych senzorov, potrebné predlžovacie káble aj návod na namontovanie. Ak ešte nemáte parkovacie senzory, tieto sú správnou voľbou 😉

Ultrazvukové senzory

Najskôr pomalé pípanie, potom hlasný neprerušovaný zvuk. Poznáte to, však? V prípade ultrazvukových senzorov ide o najbežnejší typ parkovacích snímačov, ktoré bývajú zvyčajne zapustené do zadného (alebo aj predného) nárazníka auta. Možno ste si na niektorých autách všimli malé kruhové zariadenia, pripevnené v rozostupoch na nárazník – to sú oni.

Fungujú na rovnakom princípe ako námornícke sonar zariadenia či antiradarové rušičky. Jednoducho vysielajú vysokofrekvenčné zvukové vlny a zaznamenávajú, za akú dobu sa odrazia a vrátia k nim. Na základe toho senzory vyhodnotia, ako ďaleko ste od prekážky a naznačia vám, koľko ešte môžete cúvať. Tieto typy senzorov zvyčajne informujú vodiča jedným z dvoch spôsobov; môžete si zvoliť zvukovú signalizáciu alebo vizuálne odpočítavanie.

zadný nárazník, retro auto, modré auto, peugeot
Ultrazvukové senzory sa najčastejšie inštalujú na zadný nárazník vozidla

Elektromagnetické senzory

V tomto prípade ide o novší a zatiaľ málo používaný typ parkovacích senzorov. Pritom fungujú na jednoduchom princípe; za autom vytvoria elektromagnetické pole a keď ho čokoľvek naruší a vstúpi doň, informujú vás. Ako však podotýka anglický blog o parkovacích senzoroch, ide pravdepodobne o menej spoľahlivý typ parkovacích senzorov. Na správne zaznamenanie porušenia poľa potrebujú totiž veľmi pomalý pohyb auta.

Nie je vašim problémom len parkovanie, ale šoférovanie celkovo? Sadáte za volant so strachom a ste najradšej, keď nemusíte jazdiť vôbec? Prekonajte svoj strach. V našom rozhovore s inštruktormi autoškoly o strachu zo šoférovania vám pomôžeme.

Cúvacie kamery

Už ste to určite videli. Zaradíte spiatočku, a na prístrojovej doske alebo medzi sedadlami sa zapne obrazovka s kamerou, ktorá vám presne ukáže, ako to vyzerá za vašim vozidlom. Pri niektorých produktoch sa môžete stretnúť aj s pomocnými vodiacimi čiarami rôznych farieb.

TOP

Ty ešte nemáš cúvaciu kameru? 😮

Neváhaj a objednaj si túto malú cúvaciu kameru značky AMIO ešte dnes. Okrem iného ponúka:

 • nočné infračervené osvetlenie
 • pozorovací uhol 170 °
 • praktické rozmery 26 x 30 x 30 mm

Ide o obľúbeného a skvelého pomocníka pri parkovaní, ak sa však rozhodnete práve pre kameru, pri výbere tej správnej si nezabudnite dať pozor na typ objektívu, umiestnenie kamery, rozsah pohľadu i možnosť nočného videnia.

Podľa umiestnenia, počtu aj spôsobu montáže

Okrem spôsobu fungovania sa môžete stretnúť s rozdelením parkovacích senzorov aj podľa umiestnenia – na predné a zadné. Zadné senzory bývajú najčastejšie napojené na cúvacie svetlo, pri zasvietení ktorého sa zapnú. Pri predných senzoroch sa dá nastaviť zapnutie pomocou vypínača či stlačením brzdového pedála. Existuje tiež možnosť kombinácie predných a zadných senzorov, ktoré vám tak pomôžu chrániť auto zo všetkých strán.

Ako podotýka aj článok o parkovacích senzoroch na Sego.sk, tieto produkty sa tiež dajú rozdeliť podľa počtu snímačov (najčastejšie sa stretnete so 4-senzorovými alebo 8-senzorovými) a podľa spôsobu montáže (cenovo dostupnejšie s neustálou prítomnosťou káblov vs. drahšie bezdrôtové senzory).

parkovisko, retro autá, parkovanie s parkovacími senzormi
Pri výbere správnych parkovacích senzorov si všimnite spôsob montáže i pozorovací uhol

Všímajte si najmä tieto parametre

Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek typ parkovacích senzorov, nezabudnite si pred objednaním pozorne prezrieť všetky parametre. Sústrediť by ste sa mali predovšetkým na tieto.

 • Spôsob montáže a kompatibilita s vozidlom
 • Pozorovací uhol – všimnite si údaj v horizontálnom aj vertikálnom smere, platí, že čím vyššie bude toto číslo, tým lepšie
 • Typ signalizácie – možnosťou je zvuková, vizuálna alebo s kamerou, rozhodnúť by ste sa mali pre tú, ktorá vám bude pri jazde najviac vyhovovať
 • Detekcia prekážky – údaj, ktorý vám napovie, na akú vzdialenosť senzor zachytí prekážku za vozidlom
 • Spôsob napájania a príslušenstvo

TOP 3 najobľúbenejšie parkovacie senzory v roku 2021

Na záver vám prinášame rebríček troch najobľúbenejších produktov z kategórie parkovacie senzory na Heureka.sk. Máte niektorý z nich? Podeľte sa s nami v komentároch o svoju skúsenosť s ním. 

parkovacie senzory, TOP 3, Heureka.sk, Vertex, Valeo, APT
Toto sú tri najobľúbenejšie produkty v kategórii parkovacie senzory, máte aj vy niektorý z nich?

1. Parkovacie senzory Vertex XD-364

Favoritom medzi zákazníkmi sú parkovacie senzory značky Vertex s hodnotením 86% spokojných zákazníkov. Používatelia v recenziách vyzdvihujú najmä presnosť, jednoduchú montáž, pomoc pri pozdĺžnom parkovaní či kvalitné prevedenie.

 • Ultrazvukové parkovacie senzory, 4 kusy v balení
 • S jednoduchou montážou do zadného nárazníka
 •  Zvuková i obrazová signalizácia
 • Káblové napájanie
 • Cena: 15,20€ – 25,20€

2. Cúvacia kamera APT AK173E

Jednoduchá, praktická, bezdrôtová reverzná kamera značky APT osadila v rebríčku druhú priečku. Svoju obľúbenosť si mohla získať svojim vodotesným a počasiu odolným prevedením či ľahkou komunikáciou so smartfónmi.

 • Reverzná bezdrôtová parkovacia kamera
 • S inštaláciou na zadných dverách či okne pomocou prípojného držiaku
 • S jednoduchým pripojením na WiFi a prepojením so smartfónom
 • Pozorovací uhol: 120-150 stupňov
 • Cena: 52,34€

3. Parkovacie senzory Valeo 632200

Čierna matná farba, vhodnosť aj pre vozidlá s ťažným zariadením, jednoduchá montáž. Parkovacie senzory značky Valeotretím najobľúbenejším produktom zákazníkov v tejto kategórii.

 • Ultrazvukové parkovacie senzory, 4 kusy v balení
 • S jednoduchou montážou a aktiváciou spiatočkou
 • Zvuková signalizácia
 • Káblové napájanie
 • Cena: 51,93€ – 111,02€
podzemná garáž, parkovanie v podzemnej garáži, retro auto, biele auto
Parkovanie v podzemných garážach predstavuje pre mnohých vodičov a vodičky nočnú moru

Poradili sme vám? Dúfame, že áno. A ak sa chystáte aj na kúpu ďalších dôležitých autodoplnkov, neprehliadnite naše texty manuál kúpy GPS či článok o výbere tej správnej kamery do auta.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here