Ako si správne vybrať snehové reťaze a kedy ich používať?

972

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

S príchodom vianočných sviatkov prichádza pre mnohých aj čas oddychu a pokoja. S tým sú spojené voľné dní, ktoré mnohí využívajú na lyžovačky či výlety do hôr. Aj keď to v mestách vyzerá mnohokrát tak, že sa snehová nádielka nekoná, hory vedia častokrát prekvapiť. Vtedy prichádzajú na rad snehové reťaze, ktoré dokážu Vaše auto vytiahnuť z nejednej šlamastiky.

Snehové reťaze ako neoddeliteľná súčasť zimnej výbavy vo vozidle.
Snehové reťaze sú neoddeliteľnou súčasťou zimných zasnežených mesiacov.

Prečo používať snehové reťaze?

Reťaze sa nasadzujú na hnaciu nápravu. Vďaka nim sa zvyšuje priechodnosť terénu, ale aj zaistenie priľnavosti v brzdení počas jazdy na snehu či ľade. V zimnom období nezabúdajte ani na iné pomôcky, ktoré v aute oceníte. Patria sem aj škrabky na ľad, štartovacie káble či rozmrazovače.

Niektoré cesty sú dokonca označené značkou C14. To znamená, že v prípade, že bude daná cesta zasnežená, ste povinný využiť snehové reťaze aspoň na dvoch kolesách hnacej nápravy. Na slovenských cestách však za bežných okolností reťaze nie sú povinné. Pokiaľ cestujete do zahraničia, je lepšie si preštudovať, kde sú zimné pneumatiky a snehové reťaze povinné.

Značka označujúca povinnosť snehových reťazí.
Značka C14.

Kedy použiť snehové reťaze?

Využiť reťaze je vhodné na takých cestách, ktoré sú pokryté hrubšou snehovou vrstvou či ľadom. Snehové reťaze sa odporúčajú používať aj v prípade, ak jazdíte po zasneženom teréne, kde musíte prudko stúpať alebo klesať.

Odporúčaná maximálna rýchlosť pre jazdu so snehovými reťazami je 50 km/h. V tejto rýchlosti dodržujete bezpečnostné štandardy a budete schopný skôr predvídať a riešiť neželané nebezpečné situácie počas jazdy v zasneženom teréne.

Avšak, nikdy nepoužívajte snehové reťaze na odhrnutých vyčistených cestách. Pri jazde so snehovými reťazami Vám na týchto cestách hrozí poškodenie pneumatík, ale aj ďalších častí vozidla, či dokonca samotnej vozovky! Každému vodičovi sa odporúča zložiť reťaze hneď po prejdení nebezpečného rizikového úseku. A to aj v prípade, ak o nejaký čas ich bude musieť znova nasadiť.

Snehové reťaze na vyčistených cestách sú nebezpečné.
Používať snehové reťaze na vyčistených cestách je nebezpečné!

Ako používať snehové reťaze?

Prvá vec, ktorú si veľmi dobre budete musieť pred nasádzaním snehových reťazí nacvičiť, je zachovanie pokoja. 😊Pre mnohých vodičov je zakladanie reťazí veľmi frustrujúcou činnosťou. Najmä, ak ide o ich zakladanie v mrazivých podmienkach a so skrehnutými prstami. Avšak, aj túto činnosť je možné si jednoducho nacvičiť a pri ich následnej aplikácii už s nasádzaním nebude žiadny problém. Prečítajte si aj tipy, ako pripraviť auto na zimu. Ako teda na to?

Výber správnych snehových reťazí

Je potrebné vlastniť snehové reťaze, ktoré sa hodia na Vaše vozidlo. To, aké snehové reťaze si potrebujete zaobstarať, zistíte na základe Vašich pneumatík. Technické údaje o pneumatikách nájdete v príručke k automobilu alebo na bočniciach samotných pneumatík. Pre niektorých vodičov existuje jednoduchšia verzia. Univerzálne snehové reťaze sa jednoducho používajú a sedia na viacerých druhoch pneumatikách.

TOP VÝBER

Univerzálne snehové reťaze

 • rýchloupínací systém
 • pre vozidlá do 2000 kg
 • zanechanie krížovej stopy

Nezabúdajte, že je efektívnejšie a dôležité si vybrať kvalitné snehové reťaze. Vyhnite sa kúpe reťazí od pochybných predajcov. Tieto reťaze Vám môžu spôsobiť viac škody než úžitku.

Snehové reťaze je však potrebné vybrať aj na základe hmotnostnej kategórie Vášho vozidla. Ak má Vaše vozidlo hmotnosť do dvoch ton, bude využívať reťaze pre osobné automobily. Takéto vozidlá by mali mať reťaze na hnacej náprave.

Snehové reťaze pre osobné automobily.
Snehové reťaze pre osobné automobily využívajú vozidlá, ktorých hmotnosť je do dvoch ton.

Musíte si však dať pozor. Inou skupinou sú autá, ktoré majú pohon všetkých štyroch kolies. Tie budú potrebovať rozdielne reťaze. Do tejto kategórie radíme reťaze na SUV, dodávky ľahké nákladné vozidlá, ktoré majú hmotnosť do 7,5 tony. Tieto vozidlá potrebujú snehové reťaze s označením 4×4. Potrebujú ich umiestniť na všetky pneumatiky.

Nákladné vozidlá potrebuje dva páry snehových reťazí.
V prípade nákladných vozidiel je vhodné využiť dva páry snehových reťazí.

Typy snehových reťazí

V súčasnosti poznáme viaceré druhy snehových reťazí. Vo všeobecnosti poznáme tri základné typy snehových reťazí:

 • oceľové snehové reťaze,
 • textilné snehové reťaze,
 • tekuté snehové reťaze.

Pri kúpe reťazí je vhodné sa zamerať na test, ktorý je na reťaziach vykonávaný. Ním sa preveruje funkčnosť, používateľské pohodlie, ale aj bezpečnosť snehových reťazí. Ide o ATEST 8 SD. Je však potrebné poznamenať, že tento test nespĺňajú textilné či chemické reťaze.

Oceľové snehové reťaze sú najbežnejším a najpoužívanejším typom reťazí. Sú spoľahlivé a odolné. Tieto reťaze sa delia na reťaze:

 • s diamantovou stopou, ktoré pokrývajú celý behúň pneumatiky a majú krátku brzdnú dráhu (jednoducho sa montujú a demontujú),
 • rebríčkové s jednoduchou konštrukciou, relatívne lacné, no so zložitejším nasádzaním, kedy je potrebné do nich nabehnúť autom,
 • s priečkami, ktoré zachovávajú istotu pri brzdení, nepohyblivé, no sú drahšie (zanechávajú stopu v podobe X alebo H).

Oceľové reťaze majú množstvo cenových skupín. Ich cena sa pohybuje od 20€ do 350€. Avšak, kvalita materiálu či zloženie tu zohráva dôležitú úlohu.

Oceľové snehové reťaze.
Oceľové reťaze s diamantovou stopou sú jednou z najpredávanejších alternatív.

Textilné reťaze sa jednoducho montujú, sú menej hlučné a dobre sa uskladňujú. Ich veľkým mínusom je však krátka životnosť. Cena textilných snehových reťazí sa pohybuje v rozmedzí od 30€ do 200€.

Textilné snehové reťaze
 Textilné reťaze majú nanešťastie krátku životnosť.

Tekuté (chemické) snehové reťaze sú vhodné len na krátke jazdy. Sú vhodné len pri výjazde zo zasneženého parkoviska či na kratšie vzdialenosti. Je však potrebné poznamenať, že nástrek, ktorý sa na pneumatikách zachytáva, neznečisťuje životné prostredie. Cena týchto snehových reťazí sa pohybuje od 4€ do 10€.

NAJ CENA

Snehové reťaze Compass

✅ Balenie obsahuje 2 kusy.

Rýchloupínací systém.

✅ Homologizácia GS TÜV. 

Nasadenie snehových reťazí

Reťaze vždy nasádzajte na bezpečnom mieste. Vždy sa snažte vyhnúť nasádzaniu reťazí uprostred premávky. Predtým, ako s celým procesom začnete, zatiahnite ručnú brzdu.

Zatiahnutie ručnej brzdy pred nasadením snehových reťazí.
Pred nasadením snehových reťazí najskôr zatiahnite ručnú brzdu.

Postup ako nasadiť snehové reťaze:

 1. Vytiahnite reťaze z balíčka s rozprestrite ich pred hnaciu nápravu.
 2. Pokiaľ vidíte, že sú niektoré časti reťazí prekrútené, snažte sa ich vyrovnať a napraviť.
 3. Následne reťaz posuňte za pneumatiku.
 4. Obidva konce lanka je potrebné spojiť a položiť na behúň pneumatiky.
 5. Ďalším krokom je spojenie bočných reťazí spojovacím háčikom.
 6. Lanko zasuňte za pneumatiku, čím sa Vám reťazí relatívne presne natiahnu na pneumatiku. Pre istotu však skontrolujte, či časti reťaze nie sú prekrútené.
 7. Následne chyťte reťaz s gumovým napínačom a pevne ju utiahnite v zarážke.
 8. Časť reťaze, ktorá Vám po utiahnutí ostala, prevlečte cez bočnú reťaz a zapasujte ju do vhodného článku, kedy bude napnutá.
 9. Prekontrolujte, či je všetko na svojom mieste.
 10. Prejdite s autom pár metrov a znova zastavte. Skontrolujte, či sa snehová reťaz našponovala, zapadla do drážok a nedošlo k nejakému natrhnutiu. Pokiaľ máte samo napínacie reťaze, tento krok je nepotrebný.
 11. Ak je všetko v poriadku, pokračujte v jazde.

Pozrite si aj jednoduchý video návod ako na nasadenie snehových reťazí:

A na koniec? Aj keď na Slovensku nie je povinnosť mať reťaze ako povinnú súčasť vozidla, ich efektívnosť by sa v žiadnom prípade nemala podceňovať. Preto, keď sa vyberáte do horských oblastí s možnosťou prípadnej snehovej nádielky, vopred sa uistite, že reťaze súčasťou Vašej výbavy.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here