Kúpili ste si novučké auto? Takto svojho nového miláčika zabehnite.

6631

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.9 out of 5

Mnohí z nás zažili ten skvelý pocit, keď si zakúpite svoju vysnívanú nikým nedotknutú štvorkolesovú „lásku“. Všetko to väčšinou začína prvým dojmom či výberom toho „pravého orechového“ pre vás a vašu peňaženku. Či už ide o typ, výbavu alebo značku, snažíte sa pre seba spraviť to najlepšie. No ani po kúpe vozidla sa nedá povedať, že by sme pre seba nemohli spraviť viac.

Zabehnuté nové auto.
Správne zabehnutie nového auta či motora môže byť kľúčové pre jeho ďalší chod.

Manuál: ako zabehnúť nové auto

Keďže do svojho autíčka ste investovali nemalé peniaze, predpokladáme, že vám na ňom záleží. Dnes si rozoberieme jednu z dôležitých životných udalostí vášho auta – zabehnutie motora. Správne zabehnutie motora je jednou z tých vecí, ktoré sú pre životnosť nového auta prínosné. Pripravili sme pre vás pár tipov, ako správne zabehnúť vaše nové auto a pripraviť jeho motor na cestu životom.

1.) Prvé kilometre

Prvých 1 500 – 2 000 km nejazdite monotónne. Nové auto a hlavne jeho motor potrebuje spočiatku sem tam „prevetrať“ a zle mu teda nerobí ani noha na plyne, ba dokonca mnohí to odporúčajú. Neznamená to však, že s novým autom máte hneď vystreliť na najvyššie otáčky a rútiť sa po cestách.

TIP: Pre nový motor je ale dobré „zažiť“ aj vysoké otáčky – odvďačí sa vám dlhšou životnosťou a lepšou súhrou dielov motora. Avšak opatrne 🙂

2.) Prvá výmena oleja

Prvý motorový olej vymeňte zhruba po 7 – 9 000 km. Vášmu autu skráťte prvý interval výmeny a doprajte mu novú vaňu čerstvého oleja. Autu to prospeje keďže bude výborne premazané a pripravené slúžiť Vám bez problémov o niečo dlhšie. Je to aj z toho dôvodu, že nové motory často-krát „zožerú“ trošku viac oleja ako staršie – zabehnuté.

Super

Motorové oleje Repsol

Syntetické mazacie oleje vyvinuté spoločnosťou Repsol spĺňajú najvyššie kritériá.

3.) Brzdy v novom aute

Šetrite aj brzdy – hneď z úvodu „života“ vášho auta nezošliapavajte prudko brzdy akoby sa pred vami zrazu objavil stojaci kamión. Odporúčame šetrnejšie narábať s touto časťou vozidla. Nové brzdy tiež potrebujú akýsi „zábeh“ aby si dostatočne dobre sadli s ostatnými komponentami. Šetrnejším zachádzaním sa vyhnete ich skoršej výmene a ulahodíte tak svojej peňaženke.

4.) Prvé jazdy

S autom nerobte hneď šprinty alebo ho prvých 1 500 km nevytáčajte do extrému – motor potrebuje svoj čas a počas jeho prvých jázd ešte nepracuje úplne optimálne. Preto jazdite síce dynamicky, no nie šialene.

Nové auto s prvými kilometrami.
Prvé kilometre by sme nemali dávať novému autu veľmi zabrať.

5.) Spotreba pohonných hmôt

Vyššia spotreba je spočiatku prirodzená, pokojne sa môže stať, že auto spotrebuje aj o 20% viac paliva, ako výrobca uvádza, to všetko sa postupne optimalizuje, čiže netreba prepadnúť panike. Doprajte svojmu autu kvalitné palivo už od začiatku, a to najmä pre diesel. Kvalitná nafta zabezpečí dlhšiu životnosť naftového motora a vy sa s určitosťou môžete tešiť na to, že tak skoro nedôjde k žiadnemu problému v palivovej sústave vozidla.

Rada na záver

Všetko čo pre auto robíte sa vám neskôr vráti, preto dbajte na jeho správne používanie už od začiatku a predĺžte tak životnosť dielov. Auto je spotrebný tovar a je prirodzené, že všetky jeho komponenty preverí zub času ako aj záťaž, ktorú na auto vytvoríte.  

Ako odhaliť kradnuté auto?

3 KOMENTÁRE

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here