Aké žiarovky sa nachádzajú vo svetlách môjho automobilu?

7856

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Čas od času sa môžu žiarovky vo svetlách automobilu vypáliť a my ich musíme vymeniť.

Ak sa rozhodneme spraviť túto výmenu svojpomocne, môžeme ušetriť značnú čiastku peňazí, ktorú by sme inak nechali v servise.

V prípade, že neviete aké sú vhodné žiarovky, pre Váš automobil, respektíve ako ich vymeniť, určite si prečítajte nasledujúci článok.

Typy žiaroviek

Ak ste sa rozhodili, že výmenu žiaroviek zvládnete sami, je dôležité zistiť, aký typ novej žiarovky si máte zaobstarať na nahradenie tých nefungujúcich. Najistejším zdrojom týchto informácií je používateľská príručka, ktorá býva priložená k automobilu pri jeho odovzdaní prvému majiteľovi.

Ak túto príručku nemáme, môžeme využiť vyhľadávacie služby umiestnené na internetových stránkach výrobcov žiaroviek. Príkladom tejto stránky je od Osram – Automotive.

Na zistenie typu žiarovky musíme zistiť typ vozidla.
Najskôr je potrebné zistiť typ vozidla.

Pohyb po stránke je veľmi jednoduchý a intuitívny. Po vyklikaní základných údajov o značke a type nášho automobilu sa zobrazia všetky svetlá, ktoré sa na automobile nachádzajú. Kliknutím na vybrané svetlo sa zobrazí informácia, aká žiarovka sa v danom svetle nachádza.

Široký výber

Žiarovky do auta

Žiarovky podľa výberu za najlepšie ceny nájdete na carhelp.sk

Zistenie typu žiarovky pomocou jej vymontovania

Ak sa Vám ale z nejakého dôvodu nechce zisťovať, aká žiarovka sa nachádza vo Vašom automobile, vždy existuje možnosť vymontovať zo svetla nefungujúcu žiarovku a podľa nej si zaobstarať novú. Takisto v každej dobrej predajni náhradných dielov by Vám mal vedieť personál správne poradiť s výberom náhradnej žiarovky. Vo všeobecnosti však platí, že čím viac svetla dokáže daná žiarovka vygenerovať, tým kratšia je jej životnosť.

Ako zvoliť správny typ žiarovky?

Ak hľadáte žiarovku do predných svetlometov vybavených halogénovými žiarovkami, označenie Vašej žiarovky bude pravdepodobne H1, H3, H4, alebo H7 (existujú aj iné typy halogénových žiaroviek, uvádzame len tie najbežnejšie sa vyskytujúce). Pokiaľ máte v prednom svetlomete xenónovú výbojku, jej označenie bude pravdepodobne D1S, D2S, D3S, D4S, D1R, D2R, D3R, D4R alebo iné. V prípade, že máte na aute originálne LED svetlomety budete sa musieť obrátiť na servis, keďže do LED svetlometov sa LED žiarovky ako náhradné diely samostatne nepredávajú a oprava väčšinou spočíva vo výmene celého svetlometu.

Typ žiarovky vo svetlometoch.
Dôležité je zistiť, aká žiarovka sa nachádza vo svetlomete nášho automobilu.

Upozornenie: Na trhu sa nachádzajú aj LED žiarovky s rovnakými objímkami ako majú halogénové žiarovky (H1, H3, H4, H7, …), avšak tieto LEDKY sa podľa slovenskej legislatívy nesmú používať na verejných komunikáciách, pokiaľ nemajú homologizáciu, čo väčšina žiaroviek dostupných na trhu nespĺňa. Navyše, v blízkosti schvaľovacej značky svetlometu sa nachádzajú symboly a označenia, z ktorých sa dá zistiť, aký svetelný zdroj má byť v danom prípade použitý. Iné zdroje svetla nesmú byť v danom svetlomete použité (presné znenie zákona nájdete tu).

Na vyššie uvedenom linku nájdeme okrem žiaroviek do predných svetlometov aj do všetkých ostatných svetiel automobilu, vrátane interiérových žiaroviek.

Halogénové svetlá, xenónové výbojky, LED diódy – čo si vybrať?

Halogénové svetlá patria v súčasnosti k tým najobľúbenejším. Dôvodom ich obľúbenosti je hlavne cena a dostupnosť. Sú vyrábané pre takmer všetky modely vozidiel. Spravidla svietia na bielo-žlto.

Xenónové výbojky sa považujú za vhodnejšiu alternatívu, nakoľko vyžarujú  väčšie množstvo svetla. Xenónové výbojky nebývajú súčasťou základnej výbavy automobilov. Oproti halogénovým svetlám majú výhodu v tom, že majú dlhšiu životnosť, ale taktiež nižšiu spotrebu. Kôli obsahu toxických látok (napr. kovová ortuť) môžu mať škodlivý vplyv na zdravie. Ich nevýhoda je aj cena a to, že pre ostatné vozidlá pôsobia veľmi rušivo.

LED diódy predstavujú najmodernejšiu, ale zároveň aj najdrahšiu technológiu. Majú nízku spotrebu energie a najdlhšiu životnosť. Ich malá veľkosť umožňuje výrobcom ich dizajnovanie v rôznych tvaroch. Veľkou nevýhodu je ich cena, ktorá je značne vyššia ako u predchádzajúcich druhov žiaroviek.

Halogénové svetlá, LED diódy
Zákazníci majú v súčasnosti na výber hlavne halogénové svetlá, xenónové výbojky, alebo LED diódy.

4 faktory správnej žiarovky

Pri výbere žiarovky je potrebné dbať aj na to, akú má vybraná žiarovka svietivosť, životnosť, ale taktiež farba svetla.

Čím je hodnota svietivosti vyššia, tým je svetlo intenzívnejšie a vy dovidíte do väčšej vzdialenosti. Svietivosť je udávaná v lúmenoch (značka lm).

Životnosť je faktor, ktorý býva pri nákupe najmenej rozhodujúci. Pri žiarovkách častokrát neplatí, že čím je žiarovka drahšia, tým dlhšie vydrží svietiť. Je to spôsobené hlavne tým, že vyšší výkon ich vypáli skôr.

Farba svetla je závislá od teploty. Je udávaná v jednotkách Kelvin. Pri výbere neplatí to, že čím je počet Kelvinov vyšší, tým žiarovky svieti lepšie. Optimálna hodnota je 3 450 Kelvinov. Žiarovky, ktoré dosahujú túto hodnotu svietia bielo-žltým svetlom. Vyššia hodnota znamená, že farba ide do modra a fialova. Takéto žiarovky neodporúčame.

Farba svetla žiarovky je dôležitá.
Pri výbere žiaroviek je potrebné prihliadať na ich svietivosť, životnosť a farbu svetla.

Pozor na homologizáciu. Pri výbere žiaroviek je dôležité taktiež sledovať, či je vybraný typ homologizovaný (typovo schválený), nakoľko v prípade, že nie je Vám hrozí pokuta, ale taktiež možnosť zadržania technického preukazu vozidla.

Dúfame, že článok bol pre Vás užitočný a priniesol Vám mnoho dôležitých informácií, ktoré Vám pomôžu s výberom správnej žiarovky.

Prečítajte si tiež načo slúži EGR ventil vo vašom automobile.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here