Antiradar – jedinečná vychytávka alebo stroj na problémy?

911

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Všetci to poznáme. Značka nás veľkými čiernymi číslami upozorní na maximálnu povolenú rýchlosť, no nikde nikoho, pekná rovinka, hrá rýchla hudba, a my mimovoľne stúpame na plynový pedál a prekračujeme rýchlosť o desať, dvadsať, tridsať kilometrov za hodinu. A vtedy sa spoza najbližšieho domu vyrúti policajt s radarom a máva, aby sme zastavili. Alebo minieme dobre skrytý policajný radar a počkajú si na nás v ďalšej dedine. Alebo sa zrazu za nami objaví policajné auto so zapnutými sirénami. Výsledok je vždy rovnaký; v ceste ďalej pokračujeme (aspoň nejaký čas) predpisovo, podráždene a s ľahšou peňaženkou.

A potom vám raz známy poradí, aby ste si kúpili antiradar. Je vám hlúpe spýtať sa ho, ako to funguje a aké sú jednotlivé tipy? A stále pochybujete, lebo viete, že za používanie antiradaru hrozia pokuty? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné, čo pred rozhodnutím kúpiť (alebo nekúpiť) antiradar potrebujete vedieť.

radar, antiradar, meranie rýchlosti
Radary: nepriatelia peňaženiek šoférov, ktorí kontrolujú bezpečnosť premávky

Čo je antiradar a ako funguje

Antiradar alebo aj detektor radarov je zariadenie, ktoré dokáže včas zachytiť vlny policajného radaru a upozorniť vás naň, či už zvukovým alebo vizuálnym signálom. Každé radarové zariadenie vyžaruje neviditeľné vlny, ktoré sa od vášho vozidla odrazia a vrátia sa naspäť, kde vyhodnotia celkovú rýchlosť. Antiradar dokáže tieto vlny zachytiť oveľa skôr a upozorniť vás. Keď po upozornení dupnete na brzdový pedál, popri radare prejdete v povolenej rýchlosti a ušetríte vašu peňaženku.

Ako vedia policajti zistiť, že mám antiradar?

Existuje na to špeciálne zariadenie, akýsi detektor antiradaru. Antiradar vyžaruje iba veľmi minimálne množstvo vĺn, toto zariadenie ich však dokáže zachytiť a upovedomiť políciu.

policajná hliadka, antiradar do auta, antiradar, pokuta za antiradar
Vďaka detektorom antiradarov vedia policajti ľahko zistiť, že v aute používate antiradarové zariadenie

Typy antiradarov

Viete, aké sú základné typy antiradarov a čím sa líšia?

Antiradary s GPS

Ak je súčasťou antiradaru aj GPS, zariadenie vás upozorní na blížiaci sa radar skôr ako prístroj, ktorý nie je napojený na navigáciu. Tieto antiradary majú navyše k dispozícii databázu všetkých meraných úsekov s rýchlostnými kamerami či fixnými radarmi, ktorá je pravidelne aktualizovaná.

Prenosné antiradary

antiradar, anténa, prenosný antiradar
Anténa je dôležitou súčasťou každého antiradaru.

Väčšinou bývajú kompatibilné s viacerými typmi vozidiel a je ľahké ich presúvať podľa potreby. Prenosné antiradary najčastejšie tvorí jedno zariadenie – riadiaca jednotka s anténou, ktorú je možné upevniť zvnútra na čelné sklo. Inštalácia je bezproblémová, rýchla a jednoduchá, ceny dostupnejšie, problémom však môže byť znížená kvalita prijímaného signálu.

Pevné antiradary

Tento typ antiradarov je menej často používaný. Bývajú pevne nainštalované do vozidla. Pevný antiradar sa skladá sa z antény, ktorú nájdeme umiestnenú v prednej časti vozidla, a pevnej ovládacej jednotky v interiéri. Na rozdiel od prenosného radaru je teda integrovaný do vozidla, v praxi môže byť anténa skrytá napríklad v predných nárazníkoch, kým ovládacia jednotka je častokrát súčasťou displeja v stredovej konzole, ako podotýka aj anglický článok o typoch antiradarov. Hoci sa pevné antiradary nedajú prenášať do iného vozidla, majú vysokú výkonnosť i spoľahlivosť merania. Ich hlavnou nevýhodou môže byť okrem náročnejšej montáže aj vyššia cena.

AntiLasery alebo laserové rušičky

Tieto zariadenia nefungujú len ako upozorňovacie jednotky, ale priamo nedovolia policajnému radaru zamerať vás. Až keď dostatočne spomalíte a laserovú rušičku vypnete, policajt bude schopný zachytiť vašu rýchlosť. Netreba však zabúdať na to, že tieto zariadenia priamo znemožňujú policajtom vykonávať merania a sú v rozpore so zákonom. Ak sa nechcete dostať do problémov, rozhodne ich neodporúčame používať.

Čo zvažovať pred kúpou

Ani pri kúpe antiradarov sa netreba riadiť iba cenou. Môže sa totiž stať, že lacnejšie a menej kvalitné antiradary vám so sebou prinesú niektorú z nasledujúcich nevýhod.

 • Ľahko zachytiteľné – Menej kvalitné a lacné zariadenia väčšinou vysielajú viac vĺn a sú pre detektor antiradarov ľahšie zachytiteľné ako ich drahší prémioví kolegovia s lepšou konštrukciou, vyrobení z kvalitnejších materiálov.
 • Mnoho falošných alarmov – Najmä pri starších typoch antiradarov sa stáva, že určité modely vozidiel zasahujú do prijatých signálov a spúšťajú falošné alarmy. Dôležitým atribútom je preto presnosť antiradaru.
 • Prenos vĺn cez sklo – Pred kúpou antiradaru by ste mali zistiť, aké máte v aute sklo a či nie je determálne, pokovované či antireflexné. Väčšina detektorov totiž cez tieto typy skiel nedokáže radarové lúče zachytiť.
päťdesiatka, dopravná značka, obmedzená rýchlosť
Päťdesiatka je najvyššou povolenou rýchlosťou v obci, dodržiavate ju?

Doplnky k antiradarom

Najmä v prípade prenosných antiradarov je dôležité myslieť aj na príslušenstvo, ktoré budete potrebovať a ktoré zvýši komfort vášho cestovania s antiradarom. Vopred si zistite, či jednotlivé prvky nenájdete v pôvodnom balení so zariadením.

 • Držiak na sklo s prísavkami – Najmä pri prenosných antiradaroch býva štandardne súčasťou balenia, ak však nie je, mali by ste si ho zaobstarať.
 • Kábel do zapaľovača – Pre správne fungovanie pripojte prístroj do zásuvky.
 • Rozdvojka – Aby ste počas jazdy mohli mať naraz zapojený antiradar a napríklad aj nabíjať telefón, mali by ste zvážiť kúpu rozdvojky do automobilovej zásuvky.
 • Diaľkové ovládanie – Tento ovládač umožňuje vypnúť a zapnúť antiradar aj z väčšej vzdialenosti. Ako odporúčajú aj v texte na Testovo.sk, ovládanie môžete umiestniť na kľúče od auta, čo zabráni tomu, že ho nebudete vedieť nájsť.
 • Puzdro – Býva súčasťou balenia a pri prenosných radaroch chráni zariadenie pred poškodením.
Odporúčame

Autonabíjačka, ktorú musíte mať! ✔️

Biela autonabíjačka mobilného telefónu 📱 s dvomi USB výstupmi

Chystáte sa na dlhšiu cestu? Prečítajte si aj náš článok o výbere diaľničnej známky či text o príprave auta na dovolenku.

Antiradar – pozitíva a negatíva

Ako všetko ostatné, aj antiradary majú svoje plusy a mínusy. My sme zhrnuli 6 pozitív a 6 negatív, tých najdôležitejších. Čítajte ďalej!

Plusy antiradarov

 1. Šetrenie peňazí – Najmä v krajinách s povolením používania antiradarov môžu tieto zariadenia výrazne ochrániť peňaženku vodiča od pokút za rýchlosť.
 2. Šetrenie nervov a problémov – Žiadny krik, žiadna hádka, žiadne nervy. S antiradarom sa vyhnete hádkam a nedorozumeniam so strážcami zákona.
 3. Šetrenie času – Antiradar vás ochráni pred neželanými zastávkami.
 4. Zvyšovanie bezpečnosti – Väčšina vodičov po zbadaní policajného auta podvedome či vedome dupne na brzdu, čo môže spôsobiť vážne dopravné kolízie. S antiradarom však budete o meraní rýchlosti vedieť skôr a budete mať dosť času primerane zareagovať.
 5. Varovania pri vysokej rýchlosti – Okrem informovania o radaroch vás detektor upozorní aj na každú vyššiu rýchlosť, čo môže zvýšiť koncentráciu vodiča a kontrolu nad jazdou. 
 6. Kontrola správnosti merania policajtov – Poznáte to, poštou vám príde nečakane pokuta za prekročenie rýchlosti. Okrem pohoršovania si však s antiradarom viete skontrolovať, akou rýchlosťou šlo vaše vozidlo v tom čase na konkrétnom mieste, či sa tam merala rýchlosť, a ak áno, akým zariadením.

Viete, prečo je v mestách a obciach stanovená ako maximálna rýchlosť päťdesiatka? Dozviete sa v našom článku!

šofér v aute, vodič v aute, pokuta
Antiradar môže ušetriť vaše nervy, peniaze aj čas

Mínusy antiradarov

 1. Vyššia rýchlosť – Väčšina vodičov si myslí, že ak majú antiradar, automaticky môžu jazdiť vyššou rýchlosťou a porušovať všetky predpisy, na ktoré si spomenú, čo rozhodne nie je pravda. Pravidlá cestnej premávky a najvyššie povolené rýchlosti majú svoj dôvod a pre bezpečnosť seba i ostatných je dôležité ich dodržiavať.
 2. Nemusia zachytiť každý radar – Čím máte drahšie zariadenie, tým je vyššia pravdepodobnosť, že zachytí radarové vlny, žiadne zariadenie vám to však nezaručí na 100%.
 3. Existujú aj iné riešenia – Okrem investície do antiradarov viete podobné informácie získať aj lacnejšie či celkom zadarmo – napríklad s Google Maps či navigáciami, ktoré vás informujú o aktualitách na ceste.
 4. Technológie sa zlepšujú aj u polície – Policajti čím ďalej tým viac počítajú s využívaním antiradarových prístrojov a aj ich technika sa tak môže postupne zlepšovať. Buď radarom s ťažko zachytiteľnými vlnami, alebo častejším používaním detektorov antiradarov.
 5. Riziko pokuty – Hoci v niektorých štátoch je ich používanie legálne, u nás zaň môžete zaplatiť pokutu. Pri cestovaní do zahraničia by ste si tiež mali zistiť, či v danej krajine môžete antiradar používať.
 6. Vyššie riziko nehody – Hoci pri plusoch sme hovorili o zvyšovaní bezpečnosti, na druhej strane však môže používanie antiradaru zvýšiť riziko autonehody. Ako uvádza aj anglický text o nevýhodách antiradarov, ak počítate s tým, že môžete porušovať pravidlá všade tam, kde antiradar nepípa, ste na omyle a môžete na to kruto doplatiť.
Škoda, čierna Škoda, mobilný radar
Poznáte to, policajti môžu striehnuť aj v inom ako policajnom aute, v dopravnom servise môžete počuť o čiernej Škode či tmavomodrom Volkswagene

Antiradar ako problém – legálnosť a pokuty

Podľa vyhlášky je na Slovensku vo všeobecnosti zakázané požívať antiradarové zariadenia, napriek tomu, že neslúžia len na odhalenie radarov. Vedia byť nápomocné aj pri varovaniach či zabezpečovaní tzv. knihy jázd. 

Ani vo vyhláške to však nie je úplne jednoznačné a jasné. Rozdiel je aj v type radarov; pri tzv. pasívnych antiradaroch neexistuje priamy zákonný zákaz. Ako vysvetlil aj dopravný analytik pre článok o antiradaroch na Noviny.sk, takýto detektor priamo neruší a neovplyvňuje zariadenia policajtov, neumožňuje vám jazdiť rýchlejšie, len vás nabáda k opatrnejšej jazde.

Na stránke Antiradar.eu sa k tejto problematike stavajú takto: „Pokuta za používanie antiradaru je maximálne 150 €, pokuta za prekročenie povolenej rýchlosti je až 650 €! Každý môže zvážiť, čo je pre neho výhodnejšie.“ Treba dodať, že pokutu môžete dostať aj za antiradar, ktorý je v aute namontovaný a pripravený na použitie, aj ak nie je priamo zapnutý. Okrem pokuty vám môže policajt navyše takéto zariadenie aj zaistiť. Rozhodnutie je teda na každom vodičovi.

Pozor! Samostatným prípadom je laserová rušička, ktorá vás môže dostať do oveľa väčších problémov. Pokuta za jej použitie sa môže vyšplhať až do výšky 300 €, nasledovať môže aj zákaz šoférovania do dvoch rokov či dočasné odobratie vodičského preukazu.

A ako je to mimo Slovenska?

Viete, aké podmienky platia v ostatných štátoch a u našich susedov? Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko štátov, v ktorých je používanie akýchkoľvek antiradarových prístrojov prísne zakázané.

 • Rakúsko
 • Bosna a Hercegovina
 • Macedónsko
 • Francúzsko
 • Cyprus
 • Írsko
 • Bielorusko
autá Francúzsko, Paríž, Víťazný oblúk
Je dôležité byť opatrný aj v iných krajinách. Napríklad vo Francúzsku vám za antiradar hrozí mastná pokuta.  

Naopak, používať antiradary okrem laserových rušičiek môžete bez obáv napríklad v týchto krajinách.

 • Česko
 • Maďarsko
 • Chorvátsko
 • Belgicko
 • Dánsko
 • Taliansko
 • Španielsko

Rozhodnutie o kúpe antiradarového prístroja je individuálne a leží na ramenách každého vodiča. Vy ste sa už rozhodli? Prečítajte si aj náš článok Pozor na týchto 10 vecí – spôsobujú poruchy motora.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here