Autodiagnostika je preventívnou prehliadkou pre auto – ROZHOVOR s odborníkom

6444

Celkové hodnotenie článku

Rated 3.5 out of 5

Neoddeliteľnou súčasťou každého novšieho vozidla je digitálne vybavenie. Elektrické riadiace jednotky (podľa anglickej skratky ECU) sa okrem riadenia motora starajú aj o množstvo ďalších funkcií, ako príklad uvedieme rôznofarebné kontrolky na riadiacej doske, ktoré nás informujú o problémoch a poruchách. A práve s touto digitálnou súčasťou vozidla spolupracuje autodiagnostika. Viete, ako funguje a podľa čoho sa rozhodovať pri kúpe diagnostického zariadenia? Na toto i mnoho iného sme sa pýtali Vladímira Katona, majiteľa Autodiagcentrum.sk. Prečítajte si náš rozhovor!

autodiagnostika, prístrojová doska, retro auto
Vďaka autodiagnostike vieme predchádzať vážnym problémom i nákladným opravám

Základné informácie o diagnostike auta

Autodiagnostika predstavuje prepojenie vášho vozidla a diagnostického zariadenia (ktoré má buď samostatnú obrazovku, alebo je spojené so smartfónom či počítačom). Pri tomto pripojení dokážeme včas zistiť poškodenia a poruchy a predchádzať problémom v premávke či drahým opravám.

Čo sa týka základných typov, poznáme kompletné a PC autodiagnostiky. Tie prvé predstavujú zariadenia so vstavaným displejom, tie druhé zas aplikáciu v počítači, tablete či telefóne. Pri výbere autodiagnostiky tiež nezabúdajte na to, že okrem univerzálnych diagnostík existujú aj také, ktoré sú vhodné len pre konkrétnu značku auta.

ROZHOVOR

autodiagcentrum, autodiagcentrum logo, autodiagnostika

O tom, prečo je autodiagnostika taká dôležitá, ako funguje a prečo ju nepodceňovať, sme sa rozprávali s Vladimírom Katonom, majiteľom renomovaného obchodu s autodiagnostikami Autodiagcentrum.sk. Tento e-shop ponúka okrem profesionálneho prístupu a skúseností aj kvalitnú pomoc pri nájdení vhodnej autodiagnostiky do vášho auta.

Preventívna prehliadka auta

V čom vidíte hlavný význam autodiagnostiky? Je to skutočne niečo ako preventívna lekárska prehliadka pre auto?  

Vladimír Katona: Hlavným významom autodiagnostiky je včasné zistenie poruchy vozidla. Častokrát to býva podceňované a potom dochádza k úplnému znefunkčneniu vozidla.

Je teda pravda, že pravidelná kontrola auta autodiagnostikou môže ušetriť našu peňaženku od zbytočných výdavkov? 

V.K.: Určite áno, je to presne ako prehliadka u lekára. Čím skôr prídeme na častokrát neviditeľný problém a začneme ho riešiť, tým skôr predídeme drahej oprave.

Čo všetko vieme zistiť prostredníctvom autodiagnostiky? 

V.K.: Prostredníctvom diagnostiky sa dá zistiť veľké množstvo vecí. Všetky sa ani nedajú presne vymenovať, spomeniem tie najrozšírenejšie, ako napríklad čítanie riadiacich jednotiek, mazanie chýb, logovanie, čítanie živých (live) hodnôt, kódovanie, nastavenie hodnôt rôznych komponentov, základné nastavenia súčiastok po výmene, adaptácie napr. prevodovky po výmene oleja a podobne.

autodiagnostika, evolúcia autodiagnostiky, autodiagcentrum
Dnes už dokážeme auto pripojiť aj k tabletu či mobilnému telefónu

Budete potrebovať OBD koncovku

Ako to teda funguje? Auto pripojíme k počítaču a ten nám vypíše prípadné poruchy? 

V.K.: Sú rôzne typy. Medzi najstaršie patrí pripojenie na klasický počítač, tzv. počítačová autodiagnostika. Veľmi obľúbené sú diagnostiky priamo v odolnom tablete od výroby, ktoré komunikujú s autom bezdrôtovo, stačí pripojiť OBD koncovku do auta. V neposlednom rade sú trendom autodiagnostiky do smartfónu, čiže sa len OBD koncovka pripojí do auta a so smartfónom komunikuje bezdrôtovo. Napríklad OBDeleven pre VW group.

Názov OBD podchádza z angličtiny, ako skratka slovného spojenia On board diagnostic, teda doslovne diagnostika na palube.

Pozrite si, ako jednoducho spárovať autodiagnostiku so smartfónom vo videu z dielne Autodiagcentrum.sk.

Ako často by sme mali absolvovať takúto diagnostiku auta? 

V.K.: Najlepšie pri každej výmene oleja. Je potrebné urobiť celý scan vozidla všetkých riadiacich jednotiek.

Kedy je najlepšie ju absolvovať? Pred letnou sezónou, v jesennom období, alebo na tom vôbec nezáleží? 

V.K.: Na období naozaj nezáleží.

Domáca autodiagnostika

Oplatí sa kúpiť si tieto prístroje domácu autodiagnostiku? Vieme vďaka nim zistiť všetko, čo by nám zistili v servise? 

OBD, OBD koncovka, pripojenie autodiagnostiky
OBD koncovka sa pripojí do vozidla a s mobilom bude následne komunikovať bezdrôtovo

V.K.: V dnešnej dobe sú už aj domáce autodiagnostiky na dobrej úrovni. Napríklad taká OBDeleven autodiagnostika, ktorá je pripojiteľná k smartfónu, stojí 120 eur. S ňou dokážeme zistiť všetky poruchy, vymazať ich, pokiaľ nie sú trvalé a takisto dokážeme aj nastaviť vozidlo či nakódovať rôzne funkcie.

Ide o náročný proces pre znalých autíčkarov, alebo prepojiť a skontrolovať stav vozidla s domácou diagnostikou zvládne každý? 

V.K.: Aktuálne sú tie programy intuitívne, základné úkony ako kontrola chýb zvládne každý.

Ako vybrať správnu domácu autodiagnostiku? Čo si pred kúpou všímať okrem ceny?

V.K.: Záleží od toho, čo od nej očakávame, aké funkcie. Je potrebné si všímať rozhranie, na aké autá je vhodná, do akých ročníkov, ako je to s aktualizáciami atď.

V akých cenových reláciách sa pohybujú autodiagnostiky? 

V.K.: Od 100 eur počnúc domácimi autodiagnostikami, po 3000 eur profesionálnymi.

Pozrite si unikátnu ukážku diagnostiky OBDeleven NextGeneration PRO

A čo diagnostika v servise?

V akých cenách sa pohybuje taká komplexná profesionálna autodiagnostika pre servisy? 

V.K.: Ceny sú rôzne.  Pre servisy určite odporúčame profesionálne autodiagnostiky, ako napríklad Launch či Autel, kde sa ceny pohybujú v rozmedzí 1400 – 2500 €.

Keď prídeme do servisu na autodiagnostiku, ide o kontrolu, ktorá sa dá spraviť na počkanie, alebo môžeme byť bez auta aj niekoľko dní?

V.K.: Bežná kontrola sa dá určite urobiť na počkanie.

prístrojová doska, autodiagnostika, retro auto
V servise budú môcť problémy zistené autodiagnostikou hneď vyriešiť

Keď si kúpime zariadenie na doma, znamená to, že už nemusíme chodiť na diagnostiku do servisu vôbec? 

V.K.: V prípade, že ste šikovný mechanik, ktorý si vie následne aj opraviť auto, tak nie 😊

A ak nie ste, vtedy by ste rozhodne mali pravidelne navštevovať aj diagnostiku v servise. Podobne ako pri ľuďoch; síce si sami viete zistiť, že vás bolí hrdlo a asi to bude angína, ale až lekár vám predpíše lieky a pomôže problém vyriešiť. Pri autách a diagnostike to funguje rovnako. Kedy ste napojili vaše auto na diagnostiku naposledy? Nepamätáte sa? Neváhajte, objednajte si vlastné zariadenie či kontrolu v servise ešte dnes! 

Páčil sa vám náš rozhovor? Prečítajte si ďalší z našej série, tentokrát s inštruktormi jednej zo žilinských autoškôl o probléme mnohých vodičov – strachu zo šoférovania.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here