Autokamera na mieru- ako ju vybrať?

1793

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Dúfame, že ste nikdy nemuseli čeliť situácii, kedy ste na cestách nevedeli dokázať svoju nevinu a zamrzelo vás, že nemáte kameru do auta.
Nikdy neviete, či vás z nepríjemností po nehode nedostane práve ona.
Pri tomto doplnku do auta by ste mali staviť na pripravenosť. Neskôr je zbytočné plakať nad už rozliatym mliekom a ľutovať zaváhanie pri nákupoch doplnkov do auta.

Autokamera, bezpečnosť, krásna cesta a žena, pohľad cez čelné sklo
Autokamera má bezpečnostnú, ale aj estetickú funkciu.

Autokamera je akoby čiernou skrinkou auta. Na trhu je dostupných mnoho typov s rôznymi parametrami a funkciami, ich hlavný účel je však rovnaký. Nahrávka by mala byť dobre viditeľná, zaznamenávať čo najlepšie a čo najviac detailov.

Na čo sa zamerať pri výbere autokamery:

Nezávisle od sekundárnych požiadaviek na autokameru, svoj výber by ste mali zamerať na pár hlavných atribútov. Všetky vlastnosti a funkcie môžeme rozdeliť podľa ich dôležitosti.

(Čím viac 🌟, tým dôležitejšia je vlastnosť pri výbere najlepšej kamery do auta.)

 • Rozlíšenie 🌟🌟🌟
 • Počet snímkov za sekundu 🌟🌟
 • Pozorovací uhol 🌟🌟🌟
 • Nočné videnie 🌟🌟
 • On/Off režim 🌟🌟🌟
 • Pamäť 🌟🌟
 • Parkovací režim a G-senzor 🌟🌟🌟
 • Napájanie a batéria 🌟
 • Uchytenie a veľkosť autokamery 🌟

Stále sa rozvíjajúci trh sa prispôsobí aj špecifickejším požiadavkám. Ak ste na cestách najmä v noci, určite Vás bude zaujímať kvalita nočného obrazu. Prípadne by vám vyhovovala autokamera do auta s GPS, či taká, ktorá vás upozorní na policajné merania.
Aké minimálne požiadavky určite spĺňajú najlepšie autokamery?

Rozlíšenie autokamery

Rozlíšenie znamená počet pixelov, ktoré kamera zobrazuje, ide teda o kvalitu obrazu. Aj tu platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým lepšie. Štandardné, respektíve minimálne rozlíšenie, ktoré by ste mali požadovať, je 1920 x 1080 pixelov. Rozhodne pri výbere siahajte po už tradičnom Full HD rozlíšení.

Rozlíšenie autokamery je dôležité kvôli zachyteniu ŠPZ či iných dôležitých detailov vozidiel.

Rozlíšenie autokamery, kvalita obrazu, pekná cesta
Rozlíšenie autokamery 1920 x 1080 je hraničné, pokiaľ chcete mať dobrý obraz.

Počet snímok za sekundu

Snímková frekvencia určuje plynulosť obrazu. Kvalitné video s dôrazom na detaily a plynulosť nahrávky vyžadujú najmä motoristi, ktorí si kameru kupujú pre záznam z jazdy, z ktorej sa chcú neskôr kochať z pohodlia gauča.

Pokiaľ chcete autokameru z iného než estetického dôvodu, mala by mať schopnosť zaznamenať aspoň 30 fps.
Frekvencia 30 snímok za sekundu je dostatočná na zachytenie potrebných detailov aj vo vyššej rýchlosti.

Skvelá cena

Ešte nemáš autokameru? 😮

Objednaj si túto od Niceboy 🤩 ponúka napríklad

 • vysoké rozlíšenie vo Full HD 1080p 30fps
 • G-senzor a parkovací režim
 • detekciu pohybu a pozorovací uhol 170°

Nezabúdajte tiež na to, že čím viac snímok za sekundu kamera zaznamená, tým viac pamäte zaberie nahrávka.

Snímací uhol

Obvykle zaberajú autokamery uhol 110-180°, tentokrát však väčší znamená lepší len do určitej miery.  Autonehody môžu mať nepredvídateľné príčiny, a preto je niekedy užitočné zachytiť dianie aj mimo vozovky, čo umožňuje väčší kamerou zachytený uhol obrazu. Avšak pri širšom, napríklad 170°, zachytenom uhle sa na videu môže vytvárať efekt rybieho oka, ktorý obraz deformuje.

Váš nárok by mal siahať aspoň na 140°, čo najlepšie autokamery ponúkajú ako svoj minimálny štandard.

Nočné videnie

Jazda v noci je určite príjemná. Všetko spí, vládne pokoj a vozovka je tam akoby len pre vás. Táto idylka môže skončiť za okamih a či už stretnete iného vodiča, alebo divú zver, môže vás nechať  v takom ohromení, že sami nebudete vedieť, čo sa vlastne stalo.

Nech už preferujete nočnú jazdu z akýchkoľvek dôvodov, určite si pri výbere autokamery overte, nakoľko je kvalitný jej nočný obraz.  To závisí od optiky autokamery. Tá by mala byť schopná nie len zaznamenávať kvalitný obraz v tme, ale aj odolávať jasnému osvetleniu napríklad zo svetiel protiidúceho auta.

Toto video zachytáva záznam z obyčajnej kamery vo FullHD/ 30fps:

Automatické zapnutie

Všetky lepšie autokamery disponujú funkciou automatického zapínania a vypínania. Určite si pri nákupe overte, či ňou disponuje. Aj keď nemá vplyv na fungovanie kamery ako takej, má vplyv na jej užitočnosť.

Človek je tvor nedokonalý a zábudlivý, a zákon schválnosti takmer zaručuje, že kameru zabudnete zapnúť zrovna v deň, kedy ju budete potrebovať.

Automatický štart reaguje na spustenie, prípadne vypnutie motora a zbaví vás povinnosti kameru zapnúť.

Pamäť autokamery

Pamäť autokamery využíva zvyčajne cyklické nahrávanie (slučku). To znamená , že kamera, ktorej pamäť dokáže zaznamenať 10 hodinové video, začne po uplynutí tohto času nahrávku od začiatku prepisovať novým záznamom a tak stále dokola (loop recording).

Najlepšie autokamery podporujú pamäťové karty s kapacitou 64GB a viac. Bežná je tiež veľkosť 32GB.

Veľkosť pamäte je dôležitá opäť najmä pre užívateľov, ktorý nahrávajú  účelovo cestu vedúcu napríklad cez peknú prírodu a chcú sa ňou neskôr doma pokochať. Pri takomto cielenom nahrávaní vám môže vyhovovať aj autokamera bez cyklického nahrávania. V takom prípade  po naplnení pamäte nahrávanie skrátka skončí. Cyklické nahrávanie je však omnoho istejšie, pokiaľ nechcete nič nechať na náhodu.

FullHD, pamäť autokamery, príroda
Pri kvalitnom FullHD/ 30fps, je potrebné počítať s tým, že hodina nahrávky zaberie asi 6GB pamäte.

Parkovací režim a G-senzor

Určite sa pri výbere uistite, že autokamera do auta oplýva týmito 2 funkciami. Zaručia vám dohľad nad vašim autom, aj keď zrovna pri ňom nie ste. Konkrétne G-senzor reaguje na nehodu, náraz, či prudké brzdenie, a záznam z autokamery sa automaticky ukladá s obvykle pár sekundovým predstihom oproti momentu detekcie nárazu.

Prekvapenie v podobe poškrabaného auta na parkovisku nie je nič príjemné a väčšinou obeti takého incidentu neostáva nič iné, len si ponadávať. Vďaka autokamere však môžete vinníka vypátrať a získať aspoň nádej na kompenzáciu za spôsobenú škodu.  Toto platí najmä v prípade, že máte aj zadnú kameru.

Obľúbená

Kamera do auta OSRAM 📷

 • ľahká inštalácia, kompaktný dizajn
 • Full HD 1080p, 30 snímok za sekundu
 • 130° zorné pole, dvojpalcová obrazovka
 • S G-senzorom a možnosťou WiFi pripojenia

Vďaka parkovaciemu režimu kamera začne po vonkajšom podnete nahrávať video aj napriek tomu, že motor, a teda aj kamera, sú vypnuté.

Ak sa chystáte na STK, s kamerou do auta si môžete spätne pozrieť celý jej priebeh.

Napájanie a batéria

Batéria autokamery bez pripojenia vydrží nanajvýš niekoľko desiatok minút, je teda relatívne zanedbateľné, akú má výdrž. Autokamery bývajú pripojené cez USB kábel do autozapaľovača.
Samotná batéria môže poslúžiť po autonehode, kedy vystúpite z auta, a tak pokračujete v zaznamenávaní situácie.

Uchytenie a veľkosť kamery

Bezpečnosť a zdravie musia byť vždy prvoradé. Kamera má zaberať čo najmenšiu časť čelného skla a nesmie vôbec prekážať vo výhľade. Určite si pri výbere autokamery skontrolujte aj jej rozmery. Výrobcovia prirodzene na bezpečnosť myslia a svoje technológie jej prispôsobujú čo najviac.

Autokamera veľkosť, kamera v aute
Vhodná veľkosť kamery aj uchytenie sú zvyčajne u všetkých kamier ideálne prispôsobené, aby neprekážali výhľadu vodiča.

Sekundárne funkcie autokamery

Snáď už každá autokamera do auta ponúkaná na trhu oplýva aj inými funkciami ako je iba tvorenie videozáznamu. Čo môžete očakávať od takej, ktorá ideálne spĺňa pomer cena/kvalita?

 • GPS
 • WiFi/Bluetooth
 • Kontrola bezpečnosti

Autokamera do auta s GPS

Niektoré autokamery dokážu zastať aj funkciu GPS. Môže vám to prísť vhod, pokiaľ samotné GPS nemáte a chcete si ho zabezpečiť.

Okrem toho, autokamera s GPS dokáže presne lokalizovať miesto nehody, prípadne rýchlosť, akou ste išli a auto na mape lokalizuje počas cesty, ale aj pri nehode.

Kompatibilita autokamery s inými zariadeniami

Autokamery sú už technologicky vyvinuté veľmi dobre a kráčajú spolu s modernou dobou, do ktorej boli skonštruované. Môžu byť pripojené k inému zariadeniu pomocou funkcie Bluetooth alebo WiFi.
Pokiaľ autokamera túto funkciu nemá, musíte dáta získavať z pamäťovej karty, čo nie je nič náročné, avšak niekomu to môže prekážať.

Kontrola jazdných pruhov a rýchlosti

Moderné autá majú tiež túto funkciu, no pokiaľ nie ste majiteľom jedného z nich, môžete na to využiť autokameru. Tá vás upozorní v prípade, že opustíte svoj jazdný pruh, prípadne pri prekročení rýchlosti zvukovým signálom.

Autokamera dokáže zistiť prítomnosť neďalekého radaru, čo môže byť pre mnohých obzvlášť užitočné. Podobne fungujú aj zariadenia nazývané antiradary. Viete, ako fungujú a či sú na Slovensku povolené? Prečítajte si v našom článku o antiradaroch.

truck autokamera
Zohnať vhodnú autokameru nie je problémom ani pre kamionistov.

Čo viac môžu najlepšie autokamery ponúknuť?

Najlepšie autokamery prichádzajú vo dvojici. Samozrejme, že si za zadnú kameru priplatíte, avšak získate súčasne prehľad o situácii pred a aj za vašim autom.
Autokamery už často ponúkajú nastavenie TIR módu a dokážu zaznamenať kvalitný obraz aj z výšky 3 metrov.

Vyberáme konkrétne autokamery

Podľa ceny

Xiaomi Yi Dashboard

 • Rozlíšenie: 1920 x 1080 (60 fps/FullHD ; 30 fps/ULTRA FullHD)
 • Uhol: 165°
 • Veľkosť displeja: 2.7 „

Táto videokamera má funkciu G-senzor, detekciu jazdných pruhov, ale aj WiFi. Chváli sa výborným snímaním v noci a dobrou prispôsobivosťou na zmenu intenzity osvetlenia.
Cena: od 53€

Podľa kvality obrazu

Mio MiVue 751

 • Rozlíšenie: 2560 x 1440
 • Uhol: 140°
 • Veľkosť displeja: 2.7 „

Autokamera do auta s GPS, ktorá poskytuje kvalitné zábery z vašich ciest. Okrem toho uskutočňuje detekciu jazdných pruhov aj rýchlostných radarov. Má bezpečnostný G-senzor a menu v češtine.

Odporúčame

Mini kamera, ktorú chceš 🎥

 • zaznamenáva obraz i zvuk
 • sama spúšťa nahrávanie
 • ukladanie na SD kartu
 • uhol záberu: 120°

TOP Technológia!

DOD RC500S

 • Rozlíšenie: 1920 x 1080
 • Uhol: 145°/140°
 • Duálna kamera

Táto WiFi kamera do auta spĺňa tiež funkciu GPS. Má G- senzor a menu v češtine. Je to technologicky najvyspelejšia kamera s fantastickým nočným režimom a podporou 128 GB pamäťovej karty.

Autokamera vám možno raz poslúži ako skvelý dôkazový materiál a tým ušetrí peniaze i nervy. Ak ste doteraz nad kúpou svojej prvej vlastnej kamery do auta neuvažovali, skúste to prehodnotiť.

Kvalitnú autokameru dnes zoženiete za výhodnú cenu a tak, aby presne spĺňala vaše požiadavky. Vždy budete mať presný prehľad o tom, čo sa deje okolo vášho auta a vetu Škoda, že ste nevideli, čo bolo dnes na ceste môžete úplne vypustiť zo svojho slovníka.

Chcete di auta aj ďalšie užitočné, praktické i štýlové interiérové doplnky? Prečítajte si náš blog o tých najlepších autodoplnkoch.

1 komentár

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here