Cena STK m├┤┼że by┼ą r├┤zna. Viete, kde zaplat├şte najmenej?

40509

Celkov├ę hodnotenie ─Źl├ínku

Rated 5 out of 5

Cena za technick├║ a emisn├║ kontrolu je r├┤zna. V┼íetko z├íle┼ż├ş od typu auta, pohonu, ale aj toho, ─Źi ide o administrat├şvnu kontrolu alebo potrebujete len vyda┼ą nov├ę osved─Źenie. Viete ko─żko ─Źo stoj├ş?

Na technick├║ a emisn├║ kontrolu (TK a EK) mus├şte chodi┼ą s osobn├Żm automobilom ka┼żd├ę dva roky. Ak ste k├║pili nov├ę auto, prv├í kontrola v├ís bude ─Źaka┼ą a┼ż po ┼ítyroch rokoch. Pre mal├ę motocykle alebo n├íkladn├ę aut├í platia in├ę intervaly kontrol technick├ęho stavu. N├ív┼íteva stanice technickej kontroly je pod─ża z├íkona povinn├í. Ak ju neabsolvujete, hroz├ş v├ím pokuta a┼ż 330 ÔéČ.

Legislat├şva riadi nielen to, kedy mus├şte kontroly absolvova┼ą, ale aj to, ako maj├║ prebieha┼ą. ┼át├ít nekontroluje len jednu ÔÇ×mali─Źkos┼ąÔÇť. Ceny. Cena STK je ur─Źovan├í ka┼żd├Żm pracoviskom samostatne.

─îo ovplyv┼łuje cenu technickej a emisnej kontroly?

  • Typ vozidla
  • Pohon plyn/ benz├şn
  • ─îi je auto dovezen├ę zo zahrani─Źia

V pr├şpade technickej aj emisnej kontroly je pri cene rozhoduj├║ci typ vozidla. In├║ sumu zaplat├şte za motocykel, in├║ za osobn├ę auto a in├║ za n├íkladn├ę auto. Pochopite─żne. Okrem typu auta vstupuje do ceny aj pohon. Niektor├ę stanice technickej kontroly (STK) ur─Źuj├║ r├┤znu cenu pre naftov├ę motory a in├║ pre benz├şnov├ę.

LPG

Aut├í na LPG pohon alebo tie, ktor├ę s├║ vybaven├ę OBD syst├ęmom maj├║ takmer po celom Slovensku drah┼íiu TK a EK.

Nafta vs. Benz├şn

V pr├şpade emisnej kontroly platia podobn├ę pravidl├í. Za aut├í s benz├şnov├Żm pohonom zaplat├şte zvy─Źajne o nie─Źo menej ako v pr├şpade naftov├ęho pohonu. Okrem toho do ceny vstupuje aj katalyz├ítor. Aut├í bez katalyz├ítora, pr├şpadne s neriaden├Żm katalyz├ítorom, maj├║ lacnej┼íiu emisn├║ kontrolu.

Cena STK je ni┼ż┼íia, ke─Ć auto nem├í katalyz├ítor.
Automobily bez katalyzátora majú lacnejšiu STK.

Aká je priemerná cena STK?

Po─Źetn├í sie┼ą stan├şc technickej kontroly obmedzuje extr├ęmne cenov├ę rozdiely. V r├ímci okresu si ┼żiadne stredisko nem├┤┼że dovoli┼ą ceny prestreli┼ą. Ka┼żd├Ż rozumn├Ż vodi─Ź by odi┼íiel ku konkurencii. V├Ą─Ź┼íie cenov├ę rozdiely s├║ predov┼íetk├Żm medzi kontrolami vo ve─żk├Żch a mal├Żch mest├ích.  

Priemern├ę ceny* za vykonanie technickej kontroly
Motocykle v┼íetk├Żch kateg├│ri├ş10 ÔéČ a┼ż 20 ÔéČ
Osobn├ę vozidl├í do 9 miest a n├íkladn├ę do 3,5 t (M1, N1)20 ÔéČ a┼ż 35 ÔéČ
Osobn├ę vozidl├í do 9 miest a n├íkladn├ę do 3,5 t (M1, N1), LPG, CNG pohon25 ÔéČ a┼ż 40 ÔéČ
N├íkladn├ę auto, autobus (N2, N3, M2, M3)35 a┼ż 45 ÔéČ
Pr├şvesn├Ż voz├şk (do 750 kg)10 ÔéČ a┼ż 15 ÔéČ

*Ceny s├║ na z├íklade vzorky desiatich n├íhodne vybran├Żch stan├şc technickej kontroly

Priemern├ę ceny* za vykonanie emisnej kontroly
Automobil bez katalyz├ítora15 ÔéČ a┼ż 20 ÔéČ
Osobn├ę a n├íkladn├ę aut├í do 3,5 t (M1, N1)15 ÔéČ a┼ż 25 ÔéČ
Osobn├ę aut├í M1, N1 vybaven├ę OBD20 ÔéČ a┼ż 30 ÔéČ
Osobn├ę aut├í M1, N1 s LPG, CNG25 ÔéČ a┼ż 35 ÔéČ
Osobn├ę aut├í M1, N1 s LPG, CNG vybaven├ę OBD30 ÔéČ a┼ż 40 ÔéČ
N├íkladn├ę auto, autobus (N2, N3, M2, M3)25 ÔéČ a┼ż 35 ÔéČ

*Ceny s├║ na z├íklade vzorky desiatich n├íhodne vybran├Żch stan├şc emisnej kontroly

Zauj├şma v├ís, ako prebieha tak├í emisn├í kontrola? Viac v├ím povie video, ktor├ę spracovali ┼ítudenti ┼Żilinskej univerzity.

Administrat├şvna kontrola

Za administrat├şvnu kontrolu zaplat├şte ove─ża menej.

Administrat├şvna TK a EK sa vykon├íva v pr├şpadoch, ktor├ę presne stanovuje z├íkon 725/2004 Z. z. a plat├şte ju na vlastn├ę n├íklady.

V├Żsledkom administrat├şvnej kontroly je pridelenie osved─Źenia o emisnej alebo technickej kontrole a nalepenie n├ílepky. Cena je rovnak├í pre v┼íetky typy vozidiel.

Priemern├í cena administrat├şvnej TK a EK
Technick├í kontrola5 ÔéČ do 10 ÔéČ
Emisn├í kontrola5 ÔéČ do 10 ÔéČ

Pozor na situ├íciu pri zmene eviden─Źn├ęho ─Ź├şsla vozidla (E─îV). Tak├íto situ├ícia ─Źasto nast├íva pri k├║pe ojazden├ęho auta z in├ęho okresu. Nov├Ż majite─ż vymen├ş E─îV, ale auto m├í e┼íte st├íle platn├║ TK a EK. V nej je uveden├ę p├┤vodn├ę E─îV. Ot├ízkou je, ─Źi mus├şte plati┼ą za administrat├şvnu kontrolu a z├şska┼ą nov├ę osved─Źenie so s├║─Źasn├Żm eviden─Źn├Żm ─Ź├şslom? Odpove─Ć je nie.

V osved─Źen├ş o emisnej a technickej kontrole sa nach├ídza aj VIN ─Ź├şslo, pod─ża ktor├ęho je mo┼żn├ę auto jednozna─Źne identifikova┼ą. Ak by v├ís zastavila hliadka a pozrela sa do dokladov, nem├┤┼że v├ím da┼ą pokutu.

Povinn├í kontrola je ka┼żd├ę dva roky.
Technick├║ kontrolu je potrebn├ę absolvova┼ą ka┼żd├ę dva roky.

Cena pridelenia osved─Źenia alebo n├ílepky

Tento ├║kon je zo v┼íetk├Żch najlacnej┼í├ş. Napriek tomu ho mus├şte absolvova┼ą, ak z ak├ęhoko─żvek d├┤vodu do┼ílo k po┼íkodeniu n├ílepky alebo zni─Źeniu osved─Źenia o TK alebo EK. Naj─Źastej┼íie mus├şte nav┼ít├şvi┼ą STK v pr├şpade v├Żmeny ─Źeln├ęho skla. Tento ├║kon sa rob├ş zvy─Źajne na po─Źkanie.

Ako sa men├ş cena STK naprie─Ź Slovenskom?

Na t├║to ot├ízku sa d├í odpoveda┼ą iba mal├Żm prieskumom. Aby bola inform├ícia objekt├şvna, mus├şme porovn├íva┼ą ceny pri rovnakom type vozidla. V na┼íom pr├şpade sme zvolili Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI.

Z├ípadn├ę Slovensko

STK Bratislava

Ako prv├║ sme zvolili z├ístavku na pracovisku STK v Bratislavskej Petr┼żalke. Cena technickej kontroly by bola 31 eur a za emisn├║ kontrolu 26 eur. Pozit├şvom je, ┼że v cene u┼ż bolo zapo─Ź├ştan├ę aj osved─Źenie a n├ílepka.

STK Trnava, Nov├ę Z├ímky

V ─Ćal┼í├şch mest├ích na z├ípade Slovenska bolo lacnej┼íie. Cena STK v Trnave by bola 25 ÔéČ (TK) a 20 ÔéČ (EK), v Nov├Żch Z├ímkoch 22,50 ÔéČ (TK) a 24,50 ÔéČ (EK). V na┼íom malom prieskume sme zohnali na z├ípade najlacnej┼íiu technick├║ a emisn├║ kontrolu v Senici. Za obe kontroly spolu by to bolo 39 ÔéČ (21 ÔéČ + 18 ÔéČ).

Stredn├ę Slovensko

STK Liptovsk├Ż Mikul├í┼í

Na strednom Slovensku sme si n├íhodne pozreli ceny STK v Liptovskom Mikul├í┼íi, Banskej Bystrici a Lu─Źenci. Najdrah┼íie bolo v Liptovskom Mikul├í┼íi ÔÇô 30 ÔéČ (TK) a 26 ÔéČ (EK).

STK Bansk├í Bystrica, Lu─Źenec

V Banskej Bystrici to bolo menej. Technick├í kontrola za 23,50  a emisn├í tie┼ż za 23, 50 ÔéČ. Smerom na juh sa ceny zn├ş┼żili a v Lu─Źenci by u┼ż st├íla technick├í a emisn├í kontrola 20 ÔéČ (ka┼żd├í).

V├Żchodn├ę Slovensko

STK Košice

Nakoniec sme preverili ceny na v├Żchode Slovenska ÔÇô v Ke┼żmarku, Humennom a v Ko┼íiciach. Z n├íhodne vybran├Żch stan├şc by sme najviac zaplatili na STK v Ko┼íiciach, 29,80 ÔéČ (TK) a 20 ÔéČ (EK).

STK Ke┼żmarok, Humenn├ę

V Ke┼żmarku by bolo lacnej┼íie. Technick├í kontrola by vy┼íla 23 ÔéČ a emisn├í 18 ÔéČ. Najlacnej┼íiu technick├║ a emisn├║ kontrolu v na┼íom malom prieskume sme na┼íli v Humennom, 19 ÔéČ (TK) a 17 ÔéČ (EK).

Ceny technick├Żch a emisn├Żch kontrol na Slovensku s├║ podobn├ę a vo v┼íeobecnosti nejde o v├Żdavok v├Ą─Ź┼í├ş ako 50 ÔéČ. Hlb┼íie do vrecka si siahnete predov┼íetk├Żm na z├ípade Slovenska vo v├Ą─Ź┼í├şch mest├ích.

Nezabudnite na to, ┼że na ka┼żd├║ STK treba auto vopred pripravi┼ą. Na ─Źo si treba da┼ą pozor a ─Źo m├┤┼żete urobi┼ą pre bezprobl├ęmov├Ż priebeh kontroly, sa do─Ź├ştate v na┼íom ─Ćal┼íom ─Źl├ínku.

Chcem vedie┼ą, ako m├┤┼żem pripravi┼ą svoje auto na STK

Zanecha┼ą koment├ír

Please enter your comment!
Please enter your name here