Cena STK môže byť rôzna. Viete, kde zaplatíte najmenej?

43001

Cena za technickú a emisnú kontrolu je rôzna. Všetko záleží od typu auta, pohonu, ale aj toho, či ide o administratívnu kontrolu alebo potrebujete len vydať nové osvedčenie. Viete koľko čo stojí?

Na technickú a emisnú kontrolu (TK a EK) musíte chodiť s osobným automobilom každé dva roky. Ak ste kúpili nové auto, prvá kontrola vás bude čakať až po štyroch rokoch. Pre malé motocykle alebo nákladné autá platia iné intervaly kontrol technického stavu. Návšteva stanice technickej kontroly je podľa zákona povinná. Ak ju neabsolvujete, hrozí vám pokuta až 330 €.

Legislatíva riadi nielen to, kedy musíte kontroly absolvovať, ale aj to, ako majú prebiehať. Štát nekontroluje len jednu „maličkosť“. Ceny. Cena STK je určovaná každým pracoviskom samostatne.

Čo ovplyvňuje cenu technickej a emisnej kontroly?

  • Typ vozidla
  • Pohon plyn/ benzín
  • Či je auto dovezené zo zahraničia

V prípade technickej aj emisnej kontroly je pri cene rozhodujúci typ vozidla. Inú sumu zaplatíte za motocykel, inú za osobné auto a inú za nákladné auto. Pochopiteľne. Okrem typu auta vstupuje do ceny aj pohon. Niektoré stanice technickej kontroly (STK) určujú rôznu cenu pre naftové motory a inú pre benzínové.

LPG

Autá na LPG pohon alebo tie, ktoré sú vybavené OBD systémom majú takmer po celom Slovensku drahšiu TK a EK.

Nafta vs. Benzín

V prípade emisnej kontroly platia podobné pravidlá. Za autá s benzínovým pohonom zaplatíte zvyčajne o niečo menej ako v prípade naftového pohonu. Okrem toho do ceny vstupuje aj katalyzátor. Autá bez katalyzátora, prípadne s neriadeným katalyzátorom, majú lacnejšiu emisnú kontrolu.

Cena STK je nižšia, keď auto nemá katalyzátor.
Automobily bez katalyzátora majú lacnejšiu STK.

Aká je priemerná cena STK?

Početná sieť staníc technickej kontroly obmedzuje extrémne cenové rozdiely. V rámci okresu si žiadne stredisko nemôže dovoliť ceny prestreliť. Každý rozumný vodič by odišiel ku konkurencii. Väčšie cenové rozdiely sú predovšetkým medzi kontrolami vo veľkých a malých mestách.  

Priemerné ceny* za vykonanie technickej kontroly
Motocykle všetkých kategórií10 € až 20 €
Osobné vozidlá do 9 miest a nákladné do 3,5 t (M1, N1)20 € až 35 €
Osobné vozidlá do 9 miest a nákladné do 3,5 t (M1, N1), LPG, CNG pohon25 € až 40 €
Nákladné auto, autobus (N2, N3, M2, M3)35 až 45 €
Prívesný vozík (do 750 kg)10 € až 15 €

*Ceny sú na základe vzorky desiatich náhodne vybraných staníc technickej kontroly

Priemerné ceny* za vykonanie emisnej kontroly
Automobil bez katalyzátora15 € až 20 €
Osobné a nákladné autá do 3,5 t (M1, N1)15 € až 25 €
Osobné autá M1, N1 vybavené OBD20 € až 30 €
Osobné autá M1, N1 s LPG, CNG25 € až 35 €
Osobné autá M1, N1 s LPG, CNG vybavené OBD30 € až 40 €
Nákladné auto, autobus (N2, N3, M2, M3)25 € až 35 €

*Ceny sú na základe vzorky desiatich náhodne vybraných staníc emisnej kontroly

Zaujíma vás, ako prebieha taká emisná kontrola? Viac vám povie video, ktoré spracovali študenti Žilinskej univerzity.

Administratívna kontrola

Za administratívnu kontrolu zaplatíte oveľa menej.

Administratívna TK a EK sa vykonáva v prípadoch, ktoré presne stanovuje zákon 725/2004 Z. z. a platíte ju na vlastné náklady.

Výsledkom administratívnej kontroly je pridelenie osvedčenia o emisnej alebo technickej kontrole a nalepenie nálepky. Cena je rovnaká pre všetky typy vozidiel.

Priemerná cena administratívnej TK a EK
Technická kontrola5 € do 10 €
Emisná kontrola5 € do 10 €

Pozor na situáciu pri zmene evidenčného čísla vozidla (EČV). Takáto situácia často nastáva pri kúpe ojazdeného auta z iného okresu. Nový majiteľ vymení EČV, ale auto má ešte stále platnú TK a EK. V nej je uvedené pôvodné EČV. Otázkou je, či musíte platiť za administratívnu kontrolu a získať nové osvedčenie so súčasným evidenčným číslom? Odpoveď je nie.

V osvedčení o emisnej a technickej kontrole sa nachádza aj VIN číslo, podľa ktorého je možné auto jednoznačne identifikovať. Ak by vás zastavila hliadka a pozrela sa do dokladov, nemôže vám dať pokutu.

Povinná kontrola je každé dva roky.
Technickú kontrolu je potrebné absolvovať každé dva roky.

Cena pridelenia osvedčenia alebo nálepky

Tento úkon je zo všetkých najlacnejší. Napriek tomu ho musíte absolvovať, ak z akéhokoľvek dôvodu došlo k poškodeniu nálepky alebo zničeniu osvedčenia o TK alebo EK. Najčastejšie musíte navštíviť STK v prípade výmeny čelného skla. Tento úkon sa robí zvyčajne na počkanie.

Ako sa mení cena STK naprieč Slovenskom?

Na túto otázku sa dá odpovedať iba malým prieskumom. Aby bola informácia objektívna, musíme porovnávať ceny pri rovnakom type vozidla. V našom prípade sme zvolili Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI.

Západné Slovensko

STK Bratislava

Ako prvú sme zvolili zástavku na pracovisku STK v Bratislavskej Petržalke. Cena technickej kontroly by bola 31 eur a za emisnú kontrolu 26 eur. Pozitívom je, že v cene už bolo započítané aj osvedčenie a nálepka.

STK Trnava, Nové Zámky

V ďalších mestách na západe Slovenska bolo lacnejšie. Cena STK v Trnave by bola 25 € (TK) a 20 € (EK), v Nových Zámkoch 22,50 € (TK) a 24,50 € (EK). V našom malom prieskume sme zohnali na západe najlacnejšiu technickú a emisnú kontrolu v Senici. Za obe kontroly spolu by to bolo 39 € (21 € + 18 €).

Stredné Slovensko

STK Liptovský Mikuláš

Na strednom Slovensku sme si náhodne pozreli ceny STK v Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici a Lučenci. Najdrahšie bolo v Liptovskom Mikuláši – 30 € (TK) a 26 € (EK).

STK Banská Bystrica, Lučenec

V Banskej Bystrici to bolo menej. Technická kontrola za 23,50  a emisná tiež za 23, 50 €. Smerom na juh sa ceny znížili a v Lučenci by už stála technická a emisná kontrola 20 € (každá).

Východné Slovensko

STK Košice

Nakoniec sme preverili ceny na východe Slovenska – v Kežmarku, Humennom a v Košiciach. Z náhodne vybraných staníc by sme najviac zaplatili na STK v Košiciach, 29,80 € (TK) a 20 € (EK).

STK Kežmarok, Humenné

V Kežmarku by bolo lacnejšie. Technická kontrola by vyšla 23 € a emisná 18 €. Najlacnejšiu technickú a emisnú kontrolu v našom malom prieskume sme našli v Humennom, 19 € (TK) a 17 € (EK).

Ceny technických a emisných kontrol na Slovensku sú podobné a vo všeobecnosti nejde o výdavok väčší ako 50 €. Hlbšie do vrecka si siahnete predovšetkým na západe Slovenska vo väčších mestách.

Nezabudnite na to, že na každú STK treba auto vopred pripraviť. Na čo si treba dať pozor a čo môžete urobiť pre bezproblémový priebeh kontroly, sa dočítate v našom ďalšom článku.

Chcem vedieť, ako môžem pripraviť svoje auto na STK

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here