Cesta autom na letnú dovolenku – Ako sa pripraviť?

982

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Cesta autom na letnú dovolenku nemusí byť stresujúca a náročná, ak na ňu svoje auto poriadne pripravíte. Mnohí z Vás sa tešia na vytúžený a zaslúžený oddych. Na dovolenku čakáte celý rok a určite nechcete, aby sa Vám počas cesty niečo pokazilo. Dostatočná príprava Vám môže pomôcť ušetriť nečakané problémy. Jednoduché úkony zvládnete aj doma. Viete,  čo by ste mali pred cestou na aute skontrolovať?

Motorový olej

Kontrola množstva motorového oleja je dôležitá. Ak si myslíte, že dnešné motory si už nevyžadujú kontrolu oleja medzi servisnými intervalmi, mýlite sa. Nespoliehajte sa na to, že olej doplníte až pri rozsvietenej kontrolke. Ak sa Vám rozsvietila červená kontrolka počas jazdy, máte niekoľko posledných sekúnd, aby ste auto odstavili a bez poškodenia vypli motor. Pokiaľ je v motore nedostatok oleja, systém stratí tlak a prestane mazať, čím môže dôjsť k jeho zadretiu. Nie každé auto na nízku hladinu oleja upozorní. Cesta autom na dovolenku je dlhá, prejdete niekoľko tisíc kilometrov, často po diaľnici, kde odstaviť auto môže byť riskantné. Preto si radšej skontrolujte hladinu motorového oleja doma, predtým ako sa vydáte na cestou. Kontrola trvá niekoľko sekúnd. Môžete tak predísť nielen poškodeniu motora, ktorého oprava je veľmi nákladná, ale aj pokazenej dovolenke.

Dôsledná výmena oleja pri príprave auta na dovolenku.

Pri výmene motorového oleja dodržte jeho špecifikáciu.

Chladiaca kvapalina

Pred dlhou cestou autom na dovolenku je rovnako dôležité skontrolovať nádržku chladiacej kvapaliny. Nedostatok chladiacej kvapaliny môže mať pre Vaše auto fatálne následky. Ak auto nemá jej dostatočné množstvo, motor sa nestíha chladiť a prehreje sa. Najčastejšie sa to prejavuje najmä pri pomalej jazde napríklad v kolóne, v ktorej sa na ceste na letnú dovolenku môžete ocitnúť pomerne často. V prípade, že sa Vám to stalo, urýchlene odstavte auto na najbližšom bezpečnom mieste, vypnite motor a nechajte ho vychladnúť. Dávajte si pozor! Ak je motor ešte horúci, nikdy neotvárajte viečko expanznej nádržky. Kvapalina je ešte vriaca. Mohla by na Vás pod tlakom vystreknúť a popáliť. Kontrola chladiacej kvapaliny sa robí vždy pri studenom motore. Akú chladiacu kvapalinu máte doliať do Vášho auta zistíte v manuáli alebo servisnej knižke. Jednotlivé typy kvapalín sa od seba farebne odlišujú a ich miešanie sa neodporúča.

Hlavným komponentom každého chladiaceho systému automobilu je chladič. Ten zabezpečuje chladenie motora. Netesný chladič, by mohol spôsobiť prehriate a tým vážne poškodenie motora.

Reklama:

TOP

PROTEC – Utesňovač chladiča

Zaceľuje netesnosti
Zvyšuje prevádzkovú istotu vozidla.
Spoľahlivo utesňuje chladiče a výmenníky tepla.

Brzdová kvapalina

Brzdová kvapalina je súčasťou uzavretého systému, preto je nevyhnutné jej dostatočné množstvo. V prípade, že by jej bolo málo, riskujete, že sa brzdový systém zavzdušní a brzdy tak nebudú reagovať ako by mali.

Kvapalina do ostrekovačov

Ďalšou dôležitou kvapalinou, ktorú by ste mali skontrolovať, je zmes do ostrekovačov. Je nevyhnutné, aby ste mali zo svojho auta dobrý výhľad, ktorý je základom bezpečnej jazdy. Cestu autom je dobré začať s čistými sklami, pretože počas dlhej jazdy sa Vám v tomto ročnom období nachytá na čelné sklo množstvo hmyzu. Predtým, ako sa vydáte autom na dovolenku, dolejte do ostrekovačov letnú zmes. Tá si vie poradiť s hmyzom oveľa lepšie ako zimná.

Posvieťte si na cestu

Cesta autom môže byť náročná a nebezpečná, najmä ak šoférujete v noci. Mnoho šoférov si zvyklo plánovať cestovanie na dovolenku v noci, kedy sú príjemnejšie teploty a premávka nie je až tak hustá. Preto by ste si určite nemali zabudnúť skontrolovať svetlá. Sú veľmi dôležité pre Vašu bezpečnosť. Nielen preto, aby ste dobre videli na cestu, ale aj aby Vás videli ostatní šoféri. Navyše, v mnohých krajinách je povinné celodenné svietenie. Ak Vám niektoré svetlo nesvieti, koledujete si o pokutu.

Stierače stierajú?

Ak idete autom na dovolenku, rozhodne nezabudnite na stierače, ktoré sú stvorené pre Váš bezpečný výhľad. Mnoho vodičov výmenu stieračov podceňuje. V zlom počasí je oveľa horšia viditeľnosť, strácate prehľad o premávke a nemôžete tak adekvátne reagovať, čím sa zvyšuje riziko vzniku dopravnej nehody. Výmenu stieračov neodkladajte. Môžete tak predísť nebezpečným situáciám.  

Chystáte sa meniť stierače? Prečítajte si článok, ako si vybrať tie správne.

TOP

Pro Tec – NANO konzervácia autoskla

Zlepšuje viditeľnosť.
Znižuje priľnavosť hmyzu.
Zmenšuje nutnosť používania stieračov.

Pneumatiky

Predtým ako sa vydáte na svoju vytúženú dovolenku, skontrolujte, či máte v poriadku pneumatiky. Nielen tlak v pneumatikách, ale aj hĺbku dezénu. Auto je počas cesty na dovolenku naložené batožinou, čo na pneumatiky vytvára väčšiu záťaž. Aké sú správne hodnoty tlaku podľa záťaže nájdete napísané v B-stĺpiku na dverách zo strany vodiča. Taktiež si prezrite behúň pneumatiky. Často sa stáva, že vodiči jazdia s niečím zapichnutým v pneumatike, ako napríklad s klincom. Vtedy sa tlak stráca pomaly a vodič si to väčšinou všimne pri priamej jazde, kedy vybočuje do strany.

Viete zmerať tlak v pneumatikách a ako ich správne dofúknuť? Pozrite si nasledujúce video.

Ako pripraviť pneumatiky vozidla na dovolenku.

Pred cestou na dovolenku skontrolujte tlak pneumatík, hĺbku dezénu a behúň.

Cesta autom na dovolenku bez klimatizácie?

Dovolenka cesta autom sa bez klimatizácie nezaobíde. Spríjemní dlhú cestu v horúcich dňoch. Pred cestou by ste mali skontrolovať jej náplň a klimatizáciu vydezinfikovať. Môžete tak urobiť buď pomocou dezinfekčnej peny alebo ju zveriť do rúk odborníkov zo servisu. Pri používaní klimatizácie nezabúdajte na zásadu, že teplota v aute by mala byť nižšia len o 5-7 stupňov, ako je vonkajšia teplota. V opačnom prípade by Vám mohla aj uškodiť.

Nezabudnite na doklady

Okrem pasu a občianskeho preukazu sa uistite, že máte všetky doklady od Vášho auta v poriadku. V zahraničí budete potrebovať vodičský preukaz. V niektorých krajinách sa vyžaduje, aby ste mali medzinárodný vodičský preukaz. Ďalej budete potrebovať technický preukaz a zelenú kartu. Taktiež sa Vám hodí, aby ste mali európsky formulár o dopravnej nehode. Poisťovne odporúčajú mať so sebou aj platnú zmluvu o PZP alebo o havarijnom poistení a číslo na asistenčnú službu.

Skontrolujte si povinnú výbavu

Mať kompletnú povinnú výbavu je základnou povinnosťou každého vodiča. Na Slovensku do povinnej výbavy patrí:

  • reflexný odev
  • autolekárnička
  • výstražný trojuholník
  • náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Pozor na povinnú výbavu v zahraničí – aký je rozdiel oproti Slovensku?

Ak idete na letnú dovolenku autom do zahraničia, myslite na to, že v danej krajine môže platiť iná povinná výbava a predpisy, ako na Slovensku.

Chorvátsko

Deti do 12 rokov nesmú cestovať na predných sedadlách. Výnimku majú len deti do 2 rokov, ktoré sú umiestnené vo vajíčku a s vypnutým airbagom. Taktiež je zakázané prepravovať deti do 12 rokov na motocykli alebo mopede. Do povinnej výbavy patrí autolekárnička, reflexná vesta, náhradné koleso, hasiaci prístroj a náhradné žiarovky. Pokiaľ máte vozidlo s prívesom, budete potrebovať 2 výstražné trojuholníky.

Maďarsko

Svietenie je povinné aj mimo mesta a všetky žiarovky musia byť funkčné. V Maďarsku je povinná autolekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta, náhradná pneumatika. Odporúča sa, aby ste so sebou mali aj náhradné žiarovky, hasiaci prístroj a ťažné lano.

Nemecko

Z povinnej výbavy musíte mať autolekárničku, reflexnú vestu, ktorá by mala byť v dosahu priamo zo sedadla vodiča a výstražný trojuholník. V nemeckých mestách sú zavedené nízkoemisné zóny, preto budete potrebovať ekologickú plaketu. Tá umožňuje vjazd do ekologických mestských zón. Cena takejto plakety sa pohybuje od 8,90 eur. Môžete si ju zakúpiť online, v autodielňach či na miestach, kde sa vykonávajú technické kontroly vozidiel.

Rakúsko

Aj v Rakúsku sú zavedené nizkoemisné zóny pre vozidlá kategórie N bez obmedzenia hmotnosti. Do povinnej výbavy patrí autolekárnička, výstražný trojuholník a reflexná vesta, ktorá by mala zodpovedať norme EN 471, čo rakúski policajti radi kontrolujú. Ak prechádzate touto krajinou, povinnú výbavu si skontrolujte aj dvakrát. Inak Vás môže Vaše cesta autom na dovolenku vyjsť zbytočne draho. Za chýbanie niektorého z prvkov výbavy môžete dostať pokutu od 14 eur až do 2 180 eur.

Slovinsko

V krajine nie je povolené prepravovať deti do 12 rokov na motocykli alebo mopede. V prípade jazdy na motocykli musí mať prilbu vodič, ale aj pasažier. Reflexnú vestu musí mať oblečenú každý, kto vystupuje pri mimoriadnej udalosti z auta. Ďalej musíte mať autolekárničku, výstražný trojuholník a náhradné žiarovky.

Taliansko

V Taliansku je reflexná vesta povinná pre každého, kto vystupuje z auta počas neriadenej udalosti. Povinnosťou je okrem reflexnej vesty mať aj autolekárničku a výstražný trojuholník. Odporúča sa mať aj hasiaci prístroj.

Náš tip – dovolenka v Chorvátsku

Najdlhšie kolóny v Chorvátsku vznikajú pred mýtnymi bránami, najmä v okolí Záhrebu. Ak sa chystáte prejsť týmto úsekom, najlepšie je vyhnúť sa najväčšej turistickej špičke, ktorá nastáva v sobotu cez deň. Práve piatok a sobota sú dňami, kedy je najviac áut na ceste. Odporúčame si naplánovať trasu tak, aby cesta autom prebiehala nadránom alebo potom počas pracovných dní. Záťažové bývajú aj dni, kedy sa menia turnusy, čo je hlavne v strede a na konci mesiaca.

Cesta autom na dovolenku.
Dovolenka bez zbytočných problémov na cestách.

Prajeme Vám šťastnú cestu a krásnu dovolenku!

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here