Celkové hodnotenie článku
V súčasnej situácií určite nik nepodceňuje pravidelné umývanie rúk, nosenie rúška, dezinfekciu telefónu, kľúčov, alebo peňaženky. Mnoho vodičov, ale zabúda na to, že je potrebné dbať aj na pravidelnú dezinfekciu a čistenie auta.
Čistenie auta nie je náročná činnosť, a preto je čas karantény vhodný na to, aby sme automobil priadne vyčistili.


Dezinfekciu a čistenie vozidla je potrebné vykonávať aj v prípade, že sa žiadny vírus nešíri. Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, koľkokrát sa chytíte volantu, respektíve radiacej páky, alebo kľučky, a čo všetko ste pred tým, ako ste si sadli do auta, chytali? A to nehovoríme o tom, že častokrát sa za volanom jedného vozidla striedajú partneri, deti, alebo kolegovia v práci.
Pred čistením automobilu je potrebné otestovať ako reagujú materiály s vybraným čistiacim prostriedkom na malej, nenápadnej ploche, nakoľko môže dôjsť k reakcii, ktorá spôsobí napríklad poškodenie farby, alebo zničenie poťahov, či iných častí .


Obsah článku:
Na ktoré časti vozidla pri čistení nikdy nezabudnúť?
Pri čistení a dezinfekcii auta nikdy nevynechávajte nasledujúce časti:
- kľúč a diaľkový ovládač,
- vonkajšie a vnútorné kľučky dverí,
- volant a riadiacu páku,
- štartovacie tlačidlo, v prípade, že je súčasťou výbavy vozidla,
- spätné zrkadlo,
- centrálne gombíky, tlačidlá a obrazovku,
- bezpečnostný pás a pracku,
- ručnú brzdu,
- lakťovú opierku,
- držiak na nápoje,
- bočné priehradky,
- čelné sklo.
Umývanie interiéru pomocou použitia mydla
Účinným prostriedkom, ktorý dokáže odstrániť vírusy zo sedadiel a palubnej dosky, je obyčajné mydlo, ktoré sa nájde v každej domácnosti. Mydlo, podobne ako olej, vírusy rozkladá.


Čistenie prostredníctvom využitia mydla je veľmi jednoduché a potrebujete k tomu len vodu, hubku a mydlo, pomocou ktorých vyčistíte vybraný povrch. Dávajte si však pozor na použité množstvo vody, nakoľko pri veľkom množstve môže dôjsť k poškodeniu elektroniky v aute.
Je potrebné podotknúť, že rovnako ako umývanie rúk, aj čistenie automobilu si vyžaduje, aby nanášanie čistiaceho prostriedku na vybraný povrch trvalo minimálne 20 sekúnd.


V prípade, že čistíte kožené sedačky, alebo iné kožené časti vozidla, je nutné použiť aj kondicionér na kožu, nakoľko čistiace prostriedky častokrát kožu vysušujú – hrozí jej popraskanie.
Čistenie auta prostredníctvom vlhčených čistiacich obrúskov
Nie len v období zvýšeného rizika nakazením vírusu je nutné, aby mal každý šofér poruke minimálne vlhčené obrúsky. Pomocou vlhčených obrúskov umyjete kedykoľvek prach z palubovej dosky, zašpinené sedadlá, alebo zachytané sklá.
V čase zvýšeného rizika nakazenia sa koronavírusom by mal šofér pred a po jazde vyčistiť miesta, ktorých sa počas jazdy dotýkal.


Dezinfekcia a čistenie klimatizácie v aute
Dezinfekcia klimatizácie je v čase rozširovania vírusov a baktérií dôležitou súčasťou starostlivosti o Vaše vozidlo. Základom dezinfekcie je demontáž a výmena peľového filtra, ktorý si vyžaduje, aby bol menení aspoň raz ročne.
Spolu s výmenou peľového filtra je vhodné vymeniť aj vnútorný filter, ktorý slúži na čistenie vzduchu. V prípade, že zanedbávate čistenie klimatizačného zariadenia, rozširujú sa do ovzdušia mikroorganizmy, ktoré spôsobujú rôzne zdravotné problémy. O pravidelnej údržbe klimatizácie sa viac dozviete v našom článku Čistenie klímy v aute – ako na to.
Čistenie auta ozónom


Čistiarne áut ponúkajú modernú metódu, ktorá prostredníctvom ozónu vyčistí a vydezinfikuje interiér vozidla. Ozón má molekuly, ktoré sú niekoľkokrát menšie, ako majú aerosólové spreje, a tak sa dostane aj do tých najskrytejších miest.
Ozón dokáže zničiť až 99,9% baktérií, vírusov a plesní. Cena dezinfekcie vozidla prostredníctvom využitia ozónu sa pohybuje na úrovni približne 20,00 €.
Je potrebné používať ochranné rúško aj v aute?
Čím je auto novšie, tým má väčšiu schopnosť ochrany pred peľmi, vírusmi, alebo alergénmi. Častokrát však na cestných komunikáciách jazdia vozidlá, ktoré nie sú vybavené klimatizačnou jednotkou – nasávajú vzduch cez otvory pod čelným sklom.
Znamená to, že takéto vozidlá nás určite pred vírusmi a baktériami z vonkajšieho priestoru neochránia. Vozidlá vybavené kabínovým filtrom dokážu pohlcovať prach, peľ a iné čiastočky, avšak len v prípade, že je filter vyčistený.
Lekári a odborníci však upozorňujú na to, že filter nie je často vymieňaný, a preto sa v ňom vírus môže ďalej rozširovať a rozmnožovať.
Odporúčame Vám nosiť ochranné rúško aj v aute – nikdy s tým nič nepokazíte a zabezpečíte si tak väčšiu ochranu.
Nezabúdajte na to, že aj Vaše vozidlo je nositeľom vírusov a baktérií a je potrebné, aby ste ho pravidelne čistili a dezinfikovali, nie len v období koronavírusu.