Čistenie auta – ako ho ochrániť pred koronavírusom?

1944

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

V súčasnej situácií určite nik nepodceňuje pravidelné umývanie rúk, nosenie rúška, dezinfekciu telefónu, kľúčov, alebo peňaženky. Mnoho vodičov, ale zabúda na to, že je potrebné dbať aj na pravidelnú dezinfekciu a čistenie auta.

Čistenie auta nie je náročná činnosť, a preto je čas karantény vhodný na to, aby sme automobil priadne vyčistili.

Pravidelné čistenie auta od vírusu Covid-19.
Vírus COVID-19 si vyžaduje pravidelné umývanie áut.

Dezinfekciu a čistenie vozidla je potrebné vykonávať aj v prípade, že sa žiadny vírus nešíri. Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, koľkokrát sa chytíte volantu, respektíve radiacej páky, alebo kľučky, a čo všetko ste pred tým, ako ste si sadli do auta, chytali? A to nehovoríme o tom, že častokrát sa za volanom jedného vozidla striedajú partneri, deti, alebo kolegovia v práci.

Pred čistením automobilu je potrebné otestovať ako reagujú materiály s vybraným čistiacim prostriedkom na malej, nenápadnej ploche, nakoľko môže dôjsť k reakcii, ktorá spôsobí napríklad poškodenie farby, alebo zničenie poťahov, či iných častí .

Je dôležité vyčistiť všetky časti auta - zrkadlo, volant, opierku, sklo.
Pri čistení a dezinfekcii vozidla nezabúdajte na kľučky, čelné sklo, zrkadlo, opierku, volant,  a iné miesta, ktorých sa počas jazdy dotýkate.

Na ktoré časti vozidla pri čistení nikdy nezabudnúť?

Pri čistení a dezinfekcii auta nikdy nevynechávajte nasledujúce časti:

 • kľúčdiaľkový ovládač,
 • vonkajšie a vnútorné kľučky dverí,
 • volantriadiacu páku,
 • štartovacie tlačidlo, v prípade, že je súčasťou výbavy vozidla,
 • spätné zrkadlo,
 • centrálne gombíky, tlačidlá a obrazovku,
 • bezpečnostný pás a pracku,
 • ručnú brzdu,
 • lakťovú opierku,
 • držiak na nápoje,
 • bočné priehradky,
 • čelné sklo.

Umývanie interiéru pomocou použitia mydla

Účinným prostriedkom, ktorý dokáže odstrániť vírusy zo sedadiel a palubnej dosky, je obyčajné mydlo, ktoré sa nájde v každej domácnosti. Mydlo, podobne ako olej, vírusy rozkladá.

Pozor na nadbytočnú vodu pri umývaní vozidla.
Nadbytočná voda pri umývaní môže poškodiť elektroniku v aute.

Čistenie prostredníctvom využitia mydla je veľmi jednoduché a potrebujete k tomu len vodu, hubku a mydlo, pomocou ktorých vyčistíte vybraný povrch. Dávajte si však pozor na použité množstvo vody, nakoľko pri veľkom množstve môže dôjsť k poškodeniu elektroniky v aute.

Je potrebné podotknúť, že rovnako ako umývanie rúk, aj čistenie automobilu si vyžaduje, aby nanášanie čistiaceho prostriedku na vybraný povrch trvalo minimálne 20 sekúnd.

Dôležité

Pracovné, kožené, gumené – vírusy sú ochromené! 🧤

Ochranu netreba podceniť! Odporúčame Vám, aby ste pri čistení vozidla použili jednorazové rukavice a vyhli sa tak priamemu kontaktu s vírusmi a baktériami.

V prípade, že čistíte kožené sedačky, alebo iné kožené časti vozidla, je nutné použiť aj kondicionér na kožu, nakoľko čistiace prostriedky častokrát kožu vysušujú – hrozí jej popraskanie.

Čistenie auta prostredníctvom vlhčených čistiacich obrúskov

Nie len v období zvýšeného rizika nakazením vírusu je nutné, aby mal každý šofér poruke minimálne vlhčené obrúsky. Pomocou vlhčených obrúskov umyjete kedykoľvek prach z palubovej dosky, zašpinené sedadlá, alebo zachytané sklá.

V čase zvýšeného rizika nakazenia sa koronavírusom by mal šofér pred a po jazde vyčistiť miesta, ktorých sa počas jazdy dotýkal.

ODPORÚČAME

Prvá pomoc v podobe vlhčených obrúskov CARLSON!

Vlhčené obrúsky Carlson:

💧 čistia, ošetrujú a zanechávajú lesk,

💧 sú vhodné na palubné dosky plastový interiér vozidla.

Dezinfekcia a čistenie klimatizácie v aute

Dezinfekcia klimatizácie je v čase rozširovania vírusov a baktérií dôležitou súčasťou starostlivosti o Vaše vozidlo. Základom dezinfekcie je demontáž a výmena peľového filtra, ktorý si vyžaduje, aby bol menení aspoň raz ročne.

Spolu s výmenou peľového filtra je vhodné vymeniť aj vnútorný filter, ktorý slúži na čistenie vzduchu. V prípade, že zanedbávate čistenie klimatizačného zariadenia, rozširujú sa do ovzdušia mikroorganizmy, ktoré spôsobujú rôzne zdravotné problémy. O pravidelnej údržbe klimatizácie sa viac dozviete v našom článku Čistenie klímy v aute – ako na to.

Čistenie auta ozónom

Ozón účinne dezinfikuje vozidlo.
Ozón dokáže zničiť až 99,9 % baktérií a vírusov.

Čistiarne áut ponúkajú modernú metódu, ktorá prostredníctvom ozónu vyčistí a vydezinfikuje interiér vozidla. Ozón má molekuly, ktoré sú niekoľkokrát menšie, ako majú aerosólové spreje, a tak sa dostane aj do tých najskrytejších miest.

Ozón dokáže zničiť až 99,9% baktérií, vírusov a plesní. Cena dezinfekcie vozidla prostredníctvom využitia ozónu sa pohybuje na úrovni približne 20,00 €.

Je potrebné používať ochranné rúško aj v aute?

Čím je auto novšie, tým má väčšiu schopnosť ochrany pred peľmi, vírusmi, alebo alergénmi. Častokrát však na cestných komunikáciách jazdia vozidlá, ktoré nie sú vybavené klimatizačnou jednotkou – nasávajú vzduch cez otvory pod čelným sklom.

Znamená to, že takéto vozidlá nás určite pred vírusmi a baktériami z vonkajšieho priestoru neochránia. Vozidlá vybavené kabínovým filtrom dokážu pohlcovať prach, peľ a iné čiastočky, avšak len v prípade, že je filter vyčistený. 

Lekári a odborníci však upozorňujú na to, že filter nie je často vymieňaný, a preto sa v ňom vírus môže ďalej rozširovať a rozmnožovať.

Odporúčame Vám nosiť ochranné rúško aj v aute – nikdy s tým nič nepokazíte a zabezpečíte si tak väčšiu ochranu. 

Nezabúdajte na to, že aj Vaše vozidlo je nositeľom vírusov a baktérií a je potrebné, aby ste ho pravidelne čistili a dezinfikovali, nie len v období koronavírusu.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here