Všetko, čo potrebujete vedieť o aditívach

10373

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Aditíva predstavujú zložky, ktoré sú pridávané do jednotlivých druhov palív, a teda sa delia na aditívum do benzínu a aditívum do nafty. Pridané aditíva zvyšujú oktánové číslo benzínu a cetánové číslo nafty, čím zvyšujú výkon motora, predlžujú jeho životnosť a znižujú spotrebu vášho automobilu. Pozitívnym účinkom aditív je taktiež to, že chránia palivový systém pred korodovaním a usadzovaním nečistôt.

Aditívum nie je potrebné, ak tankujete prémiové palivo.
Pridávanie aditív nie je potrebné v prípade, že tankujete prémiové palivo.

Bežná nafta, resp. benzín, obsahuje pridané aditíva, ktoré však nie sú obsiahnuté v palive v dostatočnom množstve. Preto je potrebné, v prípade, že na čerpacej stanici netankujete prémiové palivo, ich pridávanie do nádrže.

Zníženie spotreby automobilu pridaním aditíva.
Aditíva zvyšujú výkonnosť motora a znižujú spotrebu vášho automobilu.

Aditíva je možno rozdeliť na letné a zimné. Tie zimné sú u vodičov často obľúbenejšie a vyhľadávanejšie vzhľadom na fakt, že obsahujú tzv. depresant, ktorý slúži na zníženie bodu tuhnutia nafty, čím napomáha k lepšiemu štartovaniu automobilu v mínusových teplotách. Prečítajte si aj ako sa starať o auto v zime.

Kedy je vhodné pridávať aditíva do nafty a benzínu?

Aditíva je vhodné pridávať ešte pred tankovaním paliva, nakoľko takto sa prípravok rovnomerne rozmieša v celom obsahu nádrže vozidla. V prípade, že ho pridávame až po natankovaní, aditíva nie sú až tak účinné, pretože sa nemusia dostať všade. 

Čo robiť v prípade, že ste prekročili odporúčanú dávku? 

Pri používaní aditív je potrebné dodržiavať návod na použitie a do nafty, resp. benzínu pridať len toľko, koľko návod určuje. Vyššia dávka neznamená zvýšenie účinku aditív. V prípade, že ste odporúčanú dávku prekročili, je potrebné časť nádrže vyprázdniť a doliať nádrž benzínom, alebo naftou tak, aby sa ste sa čo najviac priblížili k odporúčanej dávke.

Je potrebné pravidelné používanie aditív?

Výsledky aditív nie je možno očakávať už pri prvom použití. Je potrebné ich dlhodobé používanie, keďže určité časti potrebujú dlhší čas na to, aby sa dostavili ich pozitívne účinky. Ak chcete pozorovať výsledky, je potrebné ich používať pri každom tankovaní.

Tankujete prémiové palivo?

V prípade, že na čerpacej stanici tankujete prémiové drahšie palivo, nie je potrebné ďalšie pridávanie aditív, pretože dostatočne zvyšujú cetánové a oktánové číslo.  Avšak prémiové palivo nie je obsiahnuté dostatočným množstvom aditív, ktoré čistia palivový systém. Je teda potrebné, aby majitelia áut, ktorí vyžadujú vysoké cetánové a oktánové číslo, ale zároveň aj čistý palivový systém, pridávali do paliva aditíva.

Je potrebné podotknúť, že aditíva nie je vhodné pridávať do prémiového paliva, a preto je vhodné tankovať lacnejšie palivo a pridávať doň aditíva. Pridávanie aditív do drahšieho paliva nie je vhodné, nakoľko sa aditíva nemôžu medzi sebou miešať z dôvodu zmeny ich vlastností.

TOP 5 aditív podľa Heureky:

VIF Super Diesel Aditív zimný

VIF aditívum obsahuje depresant, ktorý znižuje bod tuhnutia paliva o 5 stupňov celzia, čím sa zlepšuje štartovanie motora. Prostredníctvom pridaných zložiek pomáha taktiež rozpúšťať nečistoty a usadeniny, bráni zhlukovaniu jednotlivých zložiek nafty, čím predlžuje životnosť motora automobilu.

Aditíva znižujú bod tuhnutia.
Aditívum znižuje bod tuhnutia paliva.

VIF Super Benzin Aditív

Špeciálna mazivá prísada spolu s ostatnými prísadami, ktoré aditívum do benzínu obsahuje, znižuje celkovú spotrebu automobilu o 5 až 7%. VIF aditívum je možno použiť nielen do nových typov áut, ale aj do starších modelov vybavených karburátorom.

Zníženie spotreby paliva vďaka aditívu.
Pri pravidelnom používaní VIF aditíva je možno znížiť spotrebu o 7%.

A čo urobí aditívum v praxi? Pozrite si krátke video:

Pro-Tec DPF Super Clean

DPF Super Clean slúži na regeneráciu filtra pevných častíc prostredníctvom jeho výkonného čistenia počas jazdy, ale taktiež zvyšuje teplotu výfukových plynov v DPF filtri, pričom prichádza k spaľovaniu pevných častíc.

Aditívum sa stará o pravidelnú starostlivosť DPF filtra.
DPF filter si vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Viete, ako sa správe starať o DPF filter? TU si prečítajte si všetky potrebné informácie, ktoré by ste o filtri mali vedieť.

Pro-Tec Oxicat

Produkt slúži na rozpúšťanie usadenín a nečistôt v lambda sonde a katalyzátore. Usadeniny, ktoré sa na sonde a v katalyzátore usádzajú, spôsobujú zvyšovanie spotreby a motor postupne stráca svoju výkonnosť. Pro-Tec Oxicat tieto nečistoty počas prevádzky automobilu rozpúšťa, a tak znižuje spotrebu a zvyšuje výkonnosť motora.

Aditívum odstraňuje usadeniny a nečistoty v palivovom systéme.
Aditíva odstraňujú usadeniny a nečistoty v palivovom systéme vozidla.

Liqui Moly 5128 Pro-Line

Čistič dieselového systému slúži na obnovenie výkonnosti motora na pôvodnú hodnotu, znižuje spotrebu paliva, chráni palivový systém pred vznikom korózie a odstraňuje usadeniny a nečistoty.

Zlepšený výkon motora vďaka aditívam.
Pravidelné používanie aditív zlepšuje výkonnosť motora.

Ste za aditívum?

V prípade, že chcete zabezpečiť zníženie spotreby vášho automobilu a zvýšenie výkonu motora, je potrebné, aby ste do paliva pri tankovaní pridávali aditívum.

Našu celú ponuku aditív si môžete pozrieť TU.

1 komentár

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here