Bude diaľnica Bratislava – Košice dostavaná v roku 2025?

959

Podľa realistických odhadov NDS a jej investičného riaditeľa  by termínom odovzdania hotovej diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc mal byť rok 2025.

D1 hotová v roku 2025?

Rastúce náklady

Náklady, ktoré táto dostavba má zhltnúť by sa mali vyšplhať na závratných 880 miliónov EUR. Z tejto sumy by sa na prípravu malo vyhradiť 14 miliónov EUR a na výkup pozemkov cca. 4 milóny EUR. Aj keď je každému zrejme jasné, akým tempom sa na Slovensku stavia. Jedným z kľúčových faktorov zdržania bolo aj posudzovanie enviromentálneho dopadu diaľnice na Slovenskú prírodu a životné prostredie.

Dostavba bola komplikovaná najmä v projektovej fáze, kedy finálny návrh schválili až v roku 2012. Obchvat Ružomberka by mal byť dokončený v roku 2021 aj keď pôvodne sa plánoval na rok 2017 čo spôsobila aj zmena v projekte, kedy sa zásadne zmenila dĺžka plánovaného tunela v tejto oblasti.

Diaľnica BA-KE.
Diaľnica na linke BA-KE je očakávaná už dlhú dobu.

Komplikácie vďaka prírode?

Príroda však stále mierne komplikuje výstavbu a to zosuvmi pôdy severnom Slovensku, ktoré trápia najmä statikov diaľnice. Konkrétne sa jednalo o zosuvy pôdy pri Šútove čo spôsobilo, že projekt musel byť znova prehodnocovaný.

Až v roku 2017 bolo napokon schválené, že diaľnica môže touto oblasťou prechádzať tak, ako stojí v navrhovanom projekte. Diaľnica D1 teda do Košíc z Bratislavy povedie aj cez tunel Korbelka, ktorý má mať dĺžku až 5850 metrov a nachádzať a bude medzi obcami Turany a Hubová. Dĺžkou 5850 metrov sa na Slovensku zapíše ako druhý najdlhší tunel našej krajiny, pričom najdhlším je tunel Višnové, ktorý sa už podarilo preraziť. Jeho dĺžka by mala predstavovať až 7500 metrov.

Celková dĺžka D1 by mala predstavovať 516 kilometrov a zvládnuť cestu po nej by sme mali do štyroch hodín, čo je v súčasnosti len utópiou.

Nevyhnutnosť pre región východu

Dostavba diaľnice je kľúčová pre náš ekonomický a hospodársky rast, ako aj pre mnohých ľudí, ktorí sú nútení cestovať na západ za lepšou prácou či životom. Východné Slovensko by tak mala zaplaviť vlna investícií, ktorá postupne oživí rôzne dnes chátrajúce regióny v tejto oblasti.

My ako motoristi dúfame, že termín dostavby v roku 2025 je finálny a my sa konečne budeme môcť previezť plynule. A prechod medzi oboma našimi metropolami bude bezpečnejší, rýchlejší a bez zbytočných zdržaní. Prečítajte si tiež rôzne absudrity z dopravných servisov na Slovensku.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here