eCALL bezpečnostná novinka vo vozidlách

1255

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.8 out of 5

Jedným z najnovších technologických pokrokov v oblasti rýchlej reakcie záchranných zložiek je táto autonómna technológia. Má za úlohu chrániť naše zdravie a životy. Od tohto roku platí, že každé vyrobené vozidlo je vybavené týmto systémom.  Úlohou je zefektívniť koordináciu záchranných zložiek s účastníkmi a obeťami dopravnej nehody.

ecall vo vozidle.
Ecall vo vozidle vám môže zachrániť život.

Za samotné umiestnenie systému zodpovedá výrobca. Vo vozidle musí byť na bezpečnom mieste aby sa pri dopravnej nehode nepoškodil. Funguje na princípe detekcie prudkého nárazu, deformácie alebo výrazného preťaženia vozidla. Systém následne vyhodnotí, že pravdepodobne došlo k nehode.

Ako nás v praxi eCALL ochráni?

Akonáhle systémy detekcie nárazu a poškodenia vozidla zaznamenajú náraz či prevrátenie vozidla alebo inú silu hrubo pôsobiacu na vozidlo, systém automaticky kontaktujte linku 112. V tých lepších prípadoch bude posádka schopná cez túto linku komunikovať s operátorom, ktorému ozrejmí vzniknutú situáciu a podá všetky potrebné informácie. Vozidlo samo o sebe už automaticky vyšle všetky informácie potrebné pre záchrané zložky ako napr. polohu či typ vozidla. Ak nikto s operátorom do určitého času nekomunikuje, automaticky sú k miestu nehody vyslané záchranné zložky aby situáciu preverili. Európska únia taktiež myslela na jazykové bariéry napr. keby ste havarovali v zahraničí a vytvorila medzinárodnú štandardizovanú správu, ktorá by Vám aj operátorovi mala ulahčiť prípadnú núdzovú komunikáciu.

Systém eCALL by sa mal taktiež v každom vozidle aktivovať aj manuálne.

Čo je najdôležitejšie, systém má takýmto spôsobom výrazne napomôcť motoristom po nehode, ktorí mali nehodu a skončili mimo vozovky, kde si ich nemusí nik všimnúť po dlhšiu dobu, prípadne v noci na odľahlých miestach. 

V nasledujúcom videu môžete vidieť funkcionalitu prídavného modulu eCALL v praxi:

Pokiaľ by ste si eCALL chceli namontovať aj do svojho vozidla, nejde o žiadnu mimoriadne drahú investíciu a cena za tento systém by nemala prevyšovať 120 Eur.

Ako hodnotíte túto novinku? Napíšte nám do komentáru.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here