Ekologické elektrické motorky – sú dobrou voľbou?

1010

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

V dôsledku ekologickej krízy a snahy ju riešiť sa stávajú čím ďalej tým populárnejšie nielen elektromobily, ale aj elektrické motorky. Ako vplýva ich používanie na životné prostredie? Aké sú ich výhody a nevýhody? A sú vôbec dostupné aj na Slovensku? Okrem odpovedí na tieto otázky nájdete v našom článku aj niekoľko tipov a zaujímavostí. Čítajte ďalej!

eletrické motorky, retro motorka, skúter
Elektrické motorky sú čím ďalej tým populárnejšie aj na Slovensku

Ako fungujú elektrické motorky

Elektrické motocykleelektrické vozidlá poháňané nabíjateľnou batériou. Sú takmer bezúdržbové, majú lacnú prevádzku a vďaka elektromotoru, umiestnenému v spodnej časti tela motorky, nie sú škodlivé pre životné prostredie. Skladajú sa z dostatočne pevnej hliníkovej konštrukcie, ktorá spôsobuje ich nízku hmotnosť, a v spojení s elektromotorom zabezpečuje výbornú ovládateľnosť a stabilitu. Elektromotor je navyše úplne krytý, čo ho chráni pred nečistotami a potrebou pravidelnej údržby.

Dobijete ich aj doma

Pomocou bežného dobíjacieho kábla si viete svoj elektromotocykel nabiť aj priamo doma v bežnej zástrčke za 4-9 hodín v závislosti od typu batérie. Zaujímavou alternatívou sú aj rýchlonabíjačky, ktoré dokážu tento čas skrátiťo polovicu. Na nabitie batérie môžete použiť aj niektorú z verejných nabíjacích staníc, ktorých máme na Slovensku v súčasnosti viac ako 120. Tu si viete nabiť svoje vozidlo jednoducho už za 30 minút. Ako podotýka aj zaujímavý text na Alza.sk, ciest do zahraničia sa nemusíte vôbec obávať, keďže za hranicami majú dobíjacích staníc ešte viac.

Typy elektromotoriek

Podľa základných parametrov by sme vedeli tieto elektrické dvoj až trojkolesové vozidlá rozdeliť do troch kategórií, a to na cestné, univerzálne a terénne motorky.  

Cestné elektrické motocykle

Zo všetkých ostatných typov majú cestné motorky najvyšší dojazd, a to až takmer 260 kilometrov. Sú určené predovšetkým do mesta a blízkeho okolia. Vyznačujú sa vysokým výkonom a plynulou akceleráciou. Ich maximálna rýchlosť je až 164 km/h.

eletrické motorky, retro motorky, typy motoriek
Na svetovom trhu sú dostupné viaceré typy elektromotoriek

Univerzálne elektromotorky

Univerzálne elektrické motorky predstavujú akúsi zlatú strednú cestu. Okrem asfaltových ciest v meste sa hodia aj do terénu. Pri dojazde 237 kilometrov dokážu vyvinúť najvyššiu rýchlosť 158 km/h.

Terénne modely

Terénne motorky môžeme podľa odborníkov z Alza.sk označiť aj ako „stroje robené do všetkých druhov terénu, jazdu po ceste však aj dokážu premeniť na adrenalínový zážitok.“ Zo všetkých nami spomenutých druhov elektrických motoriek majú najnižšiu hmotnosť, zároveň však aj najnižší dojazd (145 kilometrov) a najmenšiu maximálnu rýchlosť (137 km/h).

Ste fanúšikom motoriek? Neprehliadnite ani náš ďalšie zaujímavé články Tipy na výlety – kam na motorke po Slovensku či Ako pripraviť motorku na sezónu?.

Elektrické motorky a ich výhody

Prinášame vám hneď niekoľko dôvodov, prečo je elektromotorka dobrou voľbou. Čítajte ďalej. 

nabíjacia stanica, batéria, elektrické vozidlá
Batériu je možné nabiť ľahko aj rýchlo aj na niektorej z nabíjacích staníc

1. Lacné prevádzkovanie

Používanie batérie, ktorú je možné dobiť elektrinou, je v porovnaní s benzínom nie len lacnejšie, ale aj jednoduchšie; vyberiete ju z motorky a dobijete za niekoľko hodín priamo z pohodlia vášho domova alebo na nabíjacej stanici.

2. Žiadna údržba

Elektromotorka nemá žiadne sviečky, olej, vzduchové filtre či rozvodové remene. Elektrické motorky majú iba jedinú vnútornú pohyblivú časť, a tou je elektromotor. Ako sme už vyššie spomínali, je plne krytý, a tak chránený pred potrebou pravidelnej údržby. Čas, ktorý by ste pri palivovej motorke strávili čistením, olejovaním a ďalšou starostlivosťou o jednotlivé súčiastky, tak ušetríte. Jedinou údržbou, ktorá vás ani pri elektromotorke neminie, sú brzdové doštičky a starostlivosť o pneumatiky.

Viac ako 30 druhov

Nabíjaj cez kvalitné káble 🔌

Vyberte si z našej ponuky nabíjacích káblov ten pravý pre vás ✔️

 • široký výber dĺžky káblov
 • od kvalitných výrobcov
 • s bezpečnými ochrannými prvkami
 • vo viacerých tvaroch
 • pre všetky typy zástrčiek

3. Nízka hmotnosť

Vďaka svojej hliníkovej konštrukcii a menšiemu množstvu súčiastokelektrické motorky oveľa ľahšie ako ich palivoví súrodenci. Sú vďaka tomu svižnejšie a dokážu nabrať vyššiu rýchlosť.

4. Bezkonkurenčná rýchlosť

Okamžitý krútiaci moment, vysoké zrýchlenie a skvelý výkonnenahraditeľnými vlastnosťami elektrických motoriek. Modely s palivovým pohonom majú v tomto ohľade čo robiť, aby sa im vyrovnali

5. Tichá jazda

Na rozdiel od klasických motoriek si môžete užiť pokojnú jazdu, keďže elektromotor nevytvára žiaden hluk. Zvyšuje sa tak okrem iného aj bezpečnosť a vaše sústredenie, dostanete tiež možnosť počúvať vašu obľúbenú hudbu aj počas jazdy na motorke.

Alebo nie? Myslíte si, že by vám prirodzený zvuk motora chýbal? Že je neodmysliteľnou časťou každej motorky? Nie ste jediný! Dizajnéri elektrických motoriek už dokonca začali do niektorých modelov pridávať aj umelý autentický zvuk.

bicykel, retro bicykel, jazda na bicykli, elektrické motorky
Riadenie elektrickej motorky je jednoduché a dalo by sa prirovnať k jazde na bicykli

6. Jednoduché riadenie

Elektrické motorky dokáže riadiť prakticky každý, ide o jednoduché ovládanie podobné skútru či bicyklu. Žiadne radenie rýchlostných stupňov, nič komplikované. Aj vy sa do toho určite rýchlo dostanete.

7. Priateľskosť k životnému prostrediu

Podobne ako pri elektromobiloch, aj elektrické motorkypriateľské k životnému prostrediu. Na rozdiel od bežných motoriek poháňaných palivom nevypúšťajú do ovzdušia žiadne výfukové plyny, ktoré by spôsobovali znečistenie a vznik smogu. Počas jazdy sa neuvoľňuje ani oxid uhličitý prinášajúci zmeny podnebia. Spomenuté lacné prevádzkovanie a minimálna údržba sú v konečnom dôsledku tiež plusmi pre životné prostredie. Ako ďalej uvádza aj anglický text na Biggreenpurse.com, niektorí zástancovia elektrických motoriek tvrdia, že vďaka ich nízkej hmotnosti spôsobujú aj menšie opotrebenie ciest a diaľnic. Vďaka svojej veľkosti sú tiež ekonomickejšie pri parkovaní.  

Odporúčame

Na motorku jedine s GARMIN ZUMO XP 🏍️

Táto GPS navigácia, ktorá je vlajkovou loďou navigácií GARMIN, okrem iného prináša

 • displej s vysokým jasom a ľahkým ovládaním aj v rukaviciach 📲
 • absolútnu odolnosť voči vode 💧
 • batériu s výdržou až 6 hodín 🔋
 • držiak s integrovaným napájacím káblom 🔌

V súvislosti so zásadami eco friendly pri vyberaní elektrickej motorky dbajte aj na typ batérie. Existujú hydridové batérie, ktoré sa už však pomaly prestávajú vyrábať, a tiež olovené a lítium-iónové typy. Z týchto dvoch najbežnejších typov sú ekologickejšie práve tie druhé. Ako uvádza aj článok Are Electric Motocycles Eco-Friendy, na výrobu olovenej batériepotrebné viaceré suroviny. Spracovanie olova vytvára väčšie znečistenie a je toxickejšie pre ľudské zdravie. Odporúčame vám teda pri kúpe uprednostniť životnému prostrediu priateľskejšie lítium-iónové batérie, ktoré je možné neskôr aj recyklovať.

eletrická motorka, retro motorka, skúter
Elektrické motorky sú priateľské k životnému prostrediu

Majú aj svoje mínusy

Všetko má však aj svoje nevýhody, a elektrické motorky nie sú výnimkou. Prinášame vám aj niekoľko bodov, ktoré sú proti týmto vozidlám.

1. Nižší dojazd

V našom článku sme pri typoch elektromotoriek hovorili aj o ich dojazdovej vzdialenosti. Napriek tomu, že nie je najnižšia, faktom zostáva, že v porovnaní s tradičnými motorkami je výrazne nižšia. Pozitívom však je zvyšujúce sa množstvo dobíjacích staníc na Slovensku.

2. Čas dobíjania

Ako čiastočnú nevýhodu možno vnímať aj dlhší čas predovšetkým domáceho nabíjania batérie. Kým palivo natankujete na pumpe za niekoľko minút, na batériu si budete musieť počkať aj niekoľko hodín. Riešením môže byť použitie už spomínanej rýchlonabíjačky.

3. Vyššia cena

V porovnaní s bežnými motorkami môžu tie elektrické predstavovať výrazne vyššiu investíciu. Na druhej strane; elektrinou poháňané vozidlábudúcnosťou svetovej dopravy. Ako vysvetľuje aj ďalší zaujímavý anglický text, očakáva sa, že s rastúcou popularitou elektrických motoriek bude klesať aj ich cena. Navyše, mnoho krajín na svete už dnes oslobodzuje kúpu elektrických vozidiel od mýta či daní, niekoľké dokonca poskytujú dotáciu na ich nákup. Na Slovensku je podľa Mojelektromobil.sk tiež niečo podobné v pláne v blízkej budúcnosti.

TOP

Chráň sa airbag vestou 🦺

 • kompatibilná s bundami rôznych výrobcov
 • s reakčnou dobou 200 ms
 • s možnosťou pripnutia k nohaviciam
 • s reflexnými prvkami
 • s hmotnosťou 1,3 kg

4. Menej vtipných videí

Ako veľmi vtipne uvádza text na Motorcycle.com, nevýhodou elektrických motoriek môže byť aj pokles vtipných videí na Youtube: „Ak nie je potrebné naučiť sa používať spojku, oveľa menej ľudí sa samo od seba rozbehne cez ploty či parkoviská.“ My však podotýkame, že sa môže ušetriť aj mnoho zranení, čo je skôr pozitívom ako negatívom týchto vozidiel.

Nie ste nadšení predstavou kúpy elektrickej motorky? Vyskúšajte elektrickú kolobežku, pripravili sme pre vás prehľadný manuál kúpy.

Dostupné aj na Slovensku

Elektrické motorky sú spolu s elektromobilmi čím ďalej tým populárnejšie aj u nás, hoci ponuka ešte nie je taká bohatá. „Na slovenskom trhu sa momentálne nachádza veľmi málo modelov, no aj z toho, čo je dostupné, sa určite dá vybrať ten správny,“ podotýka vo svojom texte na Fontech.sk Martin Miškerík. „Časom sa však počet modelov a značiek bude určite rozširovať.

eletrická motorka, retro motorka, skúter
Niekoľko typov elektrických motoriek je už dostupných aj na Slovensku

Medzi najznámejšie u nás dostupné elektrické motorky patria predovšetkým tie značky SuperSOCO, ktorú distribuuje slovenský mobilný operátor Antik Telecom. Vo vyššie spomínanom článku autor porovnáva tri dostupné elektrické motorky v rôznych cenových reláciách s rozličnými parametrami. Inšpirujte sa aj vy.

Neváhajte a popremýšľajte nad vhodnou elektrickou motorkou aj pre vás. Nezabudnite, že okrem prilby sa vám môže na motorke zísť aj airbag vesta.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here