Elektrická kolobežka – manuál kúpy alebo 7 vecí, podľa ktorých vyberiete tú správnu

553

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Už ste o nich určite počuli, a možno ste niekoľko z nich aj videli zaparkovaných v rôznych zákutiach veľkých slovenských miest. Alebo si jednu nedávno kúpila vaša mladá suseda. Že o čom je reč? Predsa o čím ďalej tým obľúbenejšom dopravnom prostriedku nazývanom elektrická kolobežka.

Práve týmto dvojkolesovým vozidlám venujeme pozornosť v našom článku. Vysvetlíme, ako fungujú a presvedčíme vás, že rozhodne nejde o produkt len pre deti, ale zíde sa naozaj každému. Následne poradíme, ako pri výbere tej správnej kolobežky postupovať a na čo sa zamerať, a na záver odporučíme niekoľko doplnkov i dopravných rád. Neváhajte pokračovať v čítaní pod obrázkom.

elektrická kolobežka, elektrické kolobežky, skútre
Elektrické kolobežky sú čím ďalej tým obľúbenejším dopravným prostriedkom aj na Slovensku

Elektrická kolobežka funguje takto

Elektrická kolobežka má na rozdiel od normálnej kolobežky naviac batériu a jeden alebo dva motory. Keď stlačíte páku, ktorá sa nachádza na rúčke kolobežky, vyšlete vlastne elektrické signály do batérie, kde sa uvoľní elektrická energia a presunie sa do kolies. Tu túto energiu jeden alebo dva motory pretransformujú do pohybu kolies. A hotovo, už rýchlo frčíte aj do kopca bez akéhokoľvek poháňania nohami.

elektrická kolobežka, elektrické kolobežky, kvalitná elektrická kolobežka
Jazdite rýchlo, flexibilne aj eco-friendly s elektrickou kolobežkou

Prečo je elektrická kolobežka dobrou voľbou

Poviete si, dobre, ale rýchlo sa presunúť viem aj autom, alebo nie? Niekedy možno áno, no elektrické kolobežky ponúkajú aj mnoho ďalších unikátnych výhod.

 • Rýchlo prekonáte krátku vzdialenosť – bez obchádzok, rýchlejšie ako autom
 • Dostanete sa všade – áno, aj do pešej zóny, aj tam, kde nemáte možnosť parkovať
 • Pomôžete životnému prostrediu – lebo jazda na elektrickej kolobežke je eco-friendly
 • Flexibilne viete pokračovať v ceste – väčšina elektrických kolobežiek je skladacia, takže ju kedykoľvek viete zložiť a pokračovať v ceste peši či autobusom
 • Jednoduché riadenie, na ktoré nepotrebujete vodičák – elektrickú kolobežku môže riadiť každý, a to úplne bez strachu; jednoduché nastavenia i efektívny brzdový systém prinesú pohodlnú jazdu komukoľvek
 • Je to zábava – jazda na elektrickej kolobežke prináša aj celkom nový typ trávenia voľného času

Koľko stojí elektrická kolobežka?

Ceny elektrokolobežiek sú aj na slovenskom trhu rôzne. Najčastejšie sa pohybujú v škále od 250 do 600 eur, ak však máte mimoriadne vysoké požiadavky na funkcie, nájdete aj produkty za 1000 eur. Pred kúpou by ste sa mali zamerať na parametre, ktorým sa venujeme nižšie, a ujasniť si, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Keď budete mať stanovené priority, podľa nich hneď zistíte, v akých cenových kategóriách si viete kúpiť kolobežku. Navyše, mnohé obchody ponúkajú aj možnosť splátkového kalendára.

elektrická kolobežka, elektrické kolobežky, elektrokolobežky
Heureka.sk ponúka niekoľko desiatok elektrických kolobežiek aj s porovnaním a recenziami

Ujasnite si, ako často a na aké trasy ju budete používať

Predtým, ako sa budete rozhodovať pre konkrétny model kolobežky podľa dôležitých kritérií, by ste si mali ujasniť, ako často a na aké trasy budete vašu elektrickú kolobežku používať. Ak potrebujete kolobežku na dennodennú spoľahlivú jazdu do školy či práce, mali by ste voliť niektorý z modelov s vyššou kapacitou batérie a väčším výkonom. Naopak, ak chcete elektrokolobežku len na zábavu a príležitostné výlety, niektorý z lacnejších modelov by vám mal úplne stačiť.

Skvelá cena

Elektrická kolobežka EHART 🛴 túto chceš!

 • jednoduchý a elegantný ovládací panel
 • elektromotor s výkonom 350W
 • maximálna rýchlosť: 25 km/h
 • s úplným nabitím už za 4 hodiny
 • na jedno nabitie prejde až 25 km
 • s hmotnosťou 12 kg a bezpečným brzdným systémom

Rozhodujúci môže byť tiež terén. V prípade jazdenia v prírode budete potrebovať terénnejšie pneumatiky i vyšší výkon motora ako pri jazde v meste.

7 vecí, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať

Presvedčili sme vás? Alebo sa na kúpu elektrickej kolobežky chystáte už dlhšie? Poďme sa teraz pozrieť na konkrétne veci, ktoré by ste si pri výbere toho správneho produktu mali všímať.

Hmotnosť kolobežky

Elektrickú kolobežku zložíte a vynesiete po schodoch, vložíte do kufra auta či presuniete do autobusu. Presne pre toto je dôležité, aby jej hmotnosť nebola priveľmi veľká a priniesla vám jednoduchú, rýchlu a nenáročnú manipuláciu. Najčastejšie sa hmotnosť elektrokolobežiek pohybuje okolo 11 až 14 kg.

elektrická kolobežka, elektrické kolobežky, hmotnosť elektrickej kolobežky
Väčšina elektrických kolobežiek sa dá zložiť a jednoducho prenášať

Dojazd a výdrž batérie

Mimoriadne dôležitou informáciou o každej elektrickej kolobežke je práve počet hodín alebo kilometrov, koľko batéria vydrží, kým ju bude potrebné znovu dobiť. Ak plánujete cestu aj na dlhšiu vzdialenosť, pravdepodobne budete potrebovať kolobežku s vyšším dojazdom ako váš kamarát, ktorý bude jazdiť len po meste. Dojazd kolobežiek sa pohybuje najčastejšie od 20 do 45 km.

Nemali by ste však zabúdať na to, že rovnako ako v prípade áut, aj na kolobežke dojazd ovplyvňuje aj samotný štýl jazdy, hmotnosť jazdca alebo protivietor. Oplatí sa teda popremýšľať aj nad doplnkami k elektrickej kolobežke, ako sú prenosná batéria či nabíjačka, ktorú môžete nosiť vždy so sebou.

Ku kolobežke EHART

Nabíjam a jazdím 🔌

 • skvelá automatická nabíjačka elektrických kolobežiek značky EHART
 • výkon: 71W
 • prúd: 2000mA
 • čas úplného nabitia: 4 hodiny

Nosnosť

Je jasné, že pre muža s vyššou váhou nevyberieme rovnakú kolobežku ako pre nízku študentku strednej školy. Pred kúpou sa presvedčte, že spĺňate nosnosť vybranej kolobežky. Toto číslo by taktiež vzhľadom na vašu hmotnosť nemalo byť zbytočne veľké, mohlo by vám totiž priniesť nižšiu presnosť a horšie riadenie. Najčastejšia nosnosť kolobežiek je 100-120kg.

kolobežka, elektrokolobežka, dieťa na kolobežke
Pri výbere kolobežky myslite aj na hmotnosť toho, kto ju bude používať

Výkon motora

Nejde len o nič nehovoriace čísla, výkon je skutočne dôležitým parametrom pri výbere elektrokolobežky. „Táto veličina ovplyvňuje predovšetkým zrýchlenie kolobežky a jej schopnosť udržať rýchlosť aj pri stúpaní, či osadení ťažším jazdcom,“ podotýkajú odborníci pri rebríčku elektrokolobežiek na Heureka.sk. Dodávajú, že výkon sa najčastejšie pohybuje od 200 do 500W, pred výberom je však potrebné zvážiť, ako sme už spomínali, ako často a po akom teréne budete jazdiť.

elektrické kolobežky, kolobežky v mestách, bolt
Dôležitými parametrami je aj výkon motora či maximálna rýchlosť
 • Chcete jazdiť len občas, pre zábavu, na krátke vzdialenosti, po rovnom teréne 🏕️? Postačí vám výkon 100W.
 • Chystáte sa jazdiť po meste po rovinatom, upravenom či členitom teréne 🏙️? Zvoľte kolobežku s výkonom do 450W.
 • Čakajú vás dobrodružné výlety do prírody v rôznych typoch terénov 🏞️? Odporúčame výkon v rozmedzí 500 až 800W.
 • Jazda na dlhšie trate, po cestách i v off-roade ⛰️? Vhodný výkon kolobežky je v takomto prípade okolo 2000W.  

Ak sa neviete rozhodnúť, vo všeobecnosti sa odporúča kúpiť kolobežku s univerzálnym výkonom okolo 250W. Nebudete mať problém s plochým terénom ani malými kopcami.

Maximálna rýchlosť

Ako rýchlo sa chystáte jazdiť? Elektrokolobežky majú najčastejšie maximálnu rýchlosť okolo 25km/h, pri niektorých modeloch je to však i omnoho viac. Popremýšľajte, či sa chystáte jazdiť len v meste, alebo aj mimo neho. Ako správne podotýka aj anglický text o elektrických kolobežkách, ak zvolíte vyššiu maximálnu rýchlosť, nezabudnite na to, že bezpečnosť by mala byť na prvom mieste.

Dizajn

Aby bola elektrická kolobežka vaším priateľom a používali ste ju čo najčastejšie, musí sa vám páčiť. Predtým, ako nejakú objednáte, si preto obzrite rôzne modely vo všetkých typoch farebných prevedení. Trh ponúka desiatky kolobežiek s elegantnými dizajnovými funkciami, medzi ktorými určite nájdete aj vy tú, do ktorej sa zamilujete.

Ste v cudzom meste a nie sú tam žiadne elektrické kolobežky na požičanie? Skúste požičovňu áut. V našom článku o požičovniach vám poradíme, na čo si dávať pozor.

Pozor na vodeodolnosť

Kritérium, na ktoré sa často zabúda, a pritom je mimoriadne dôležité, je aj vodeodolnosť. Najmä produkty vyrobené v Číne nemusia byť prispôsobené našim podmienkam a za dažďa potenciálne môžu mať problémy. Aj blog na Pureelectric.com informuje o niekoľkých prípadoch, kedy zákazníci chceli produkt po poškodení vodou reklamovať, no záruka to nepokrývala. Pred kúpou sa teda radšej uistite, že vaša elektrická kolobežka takýto problém nemá.

Chcete sa inšpirovať konkrétnymi značkami a modelmi? Odporúčame vám video z dielne Tech We Want o desiatich najlepších elektrických kolobežkách za rok 2021: 

Dôležité kroky po nákupe

Môžu sa vám zísť tieto doplnky

Tak už ste sa rozhodli? Po kúpe samotnej elektrickej kolobežky by ste mali zvážiť aj objednanie niekoľkých dôležitých doplnkov, tu sú:

 • už spomínaná nabíjačka batérie – pri niektorých kolobežkách býva súčasťou balenia, pokiaľ však vo vašom prípade nie je, bez nej sa nezaobídete
 • prilba – nie je síce najdizajnovejším doplnkom, no môže vás ochrániť pred zraneniami
 • zámok – ak budete chcieť kolobežku niekde nechať, rozhodne sa vám zíde
 • svietenie – opäť, niektoré kolobežky ho majú zabudované, k iným je potrebné ho dokúpiť, uistite sa, či má zadné a predné svetlo aj tá vaša, aby ste boli v premávke dobre viditeľný
 • držiak na telefón – jednak vám nebude zavadzať v ruke, tiež ho však budete môcť použiť na otvorenie aplikácie s navigáciou GPS
 • bočný stojan – ak na kolobežke nie je pripevnený od výroby, dá sa dokúpiť
 • predná odkladacia taška – sú veci, ktoré potrebujete mať neustále pri sebe, a ak si nechcete brať tašku, môžete ich jednoducho schovať v batohu pripevnenom ku kolobežke
Odporúčame

Predná taška na mobil aj kľúče 🔑

 • s jednoduchou montážou na suchý zips
 • uzamykateľná na dvojitý zámok
 • vysoká kvalita a odolnosť voči vode
 • s rozmermi 30x17x12 cm
 • vhodná pre kolobežky E-Hart, Xiaomi, Ninebot i Kugoo

A ak sa vám nečakane niečo pokazí, v našej ponuke nájdete aj širokú škálu náhradných dielov na elektrické kolobežky.

Ako funguje nabíjanie?

Na to, že je nízky stav batérie elektrickej kolobežky, vás pravdepodobne upozorní indikátor niekde v blízkosti riadidiel. V takom prípade je potrebné zapojiť batériu do elektriny. Nabíjací port sa zvyčajne nachádza na základni kolobežky, sem jednoducho len pripojíte nabíjačku a hotovo.

Iným prípadom sú kolobežky s vyberateľnou batériou. Vtedy batériu vyberiete, pravdepodobne zo spodnej strany kolobežky, a dáte nabiť jednoducho aj v obývačke či v kancelárii.

Plánujete aj kúpu elektromobilu alebo vás zaujíma táto téma? Neprehliadnite ani náš článok Elektromobily v číslach – toto ste o nich netušili.

Jazdite bezpečne a podľa pravidiel cestnej premávky

To, že na jazdu na elektrickej kolobežke nepotrebujete vodičský preukaz neznamená, že pre vás neplatia žiadne pravidlá. Pri jazde na elektrickej kolobežke by ste mali prispôsobiť rýchlosť vašim schopnostiam a jazdiť tak, aby ste neobmedzili ani neohrozili ostatných.

Používať môžete cestičku či jazdný pruh pre cyklistov (čo sa odporúča najviac) i pravú stranu chodníka. Tu platí, že obmedzená rýchlosť na chodníku neexistuje, preto by ste mali byť opatrný. Ako upozorňuje aj text o kolobežkách na SXT, na jazdu môžete použiť aj krajnicu, kde ste v prípade zlej viditeľnosti povinný mať na sebe reflexné prvky.

elektrické kolobežky, svietenie na elektrickej kolobežke, kolobežky
Nezabudnite ani na správne svietenie, aby ste boli dobre viditeľný aj pre ostatných

Pri jazde sa odporúča používať aj prilbu – je to naozaj to najmenej, čo môžete pre svoju bezpečnosť na kolobežke spraviť.

Presvedčili sme vás? Alebo máte pocit, že elektrokolobežka nie je pre vás to pravé? Skúste si prečítať aj náš text o ekologických elektrických motorkách

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here