Elektromobily v číslach – toto ste o nich netušili

962
Rated 0 out of 5

Áno, už ste o nich určite niečo počuli. Zažívajú veľký boom, sú prezentované ako ekologické dopravné riešenie a na cestách ich rozoznáte podľa zelených ešpézetiek (ktoré majú okrem čistých elektromobilov aj plug-in hybridy). Elektromobily sú mimoriadne obľúbené aj na Slovensku, podľa štatistík v roku 2020 zažili päťnásobný medziročný nárast predaja. A ich popularita stále rastie.

V našom článku sme sa rozhodli pozrieť na fakty i mýty. V desiatich číselných bodoch vám prinášame informácie, ktoré túto tému osvetlia zaujímavo i prakticky. Neváhajte pokračovať v čítaní.

elektromobil, mini auto, nabíjanie elektromobilu
S elektromobilmi sa stretávame aj na slovenských cestách čoraz častejšie

Krátkodobý boom či budúcnosť dopravy?

So zvyšujúcou sa popularitou elektromobilov sa o tejto téme začalo čoraz viac písať a diskutovať, čo so sebou prináša skupiny ľudí rôznych názorov. Či už patríte do tej, ktorá verí, že ide len o chvíľkový boom, pochybujete o ekologickosti elektromobilov alebo v nich vidíte budúcnosť, nemali by ste zabúdať na to držať sa faktov. Internet ponúka mnoho skvelých článkov, ktoré vyvracajú základné mýty o elektromobiloch, a o niečo podobné sme sa pokúsili aj my. V číslach. Tak sa poďme na to pozrieť.

10 praktických i zaujímavých čísel o elektromobiloch

6 800 000 ➡️ počet elektromobilov na celom svete

Sprísnenie environmentálnych predpisov či celosvetové prijatie elektrických vozidiel. Aj toto sú dôvody, ktoré podľa štatistík na Statista.com so sebou prinášajú rast záujmu o elektromobily. Asi nikoho neprekvapí, že najobľúbenejšou značkou týchto vozidiel je Tesla.

elektromobily, nabíjanie elektromobilov, elektroautá
Po celom svete bude čoskoro jazdiť takmer 7 miliónov elektrických áut

Okrem ekologických aspektov prinášajú elektromobily aj mnoho ďalších výhod, ktoré môžu byť dôvodom ich obľúbenosti. Sú tichšie, pri kúpe môžete požiadať štát o dotáciu a ich údržba je nízkonákladová. Navyše, aj na elektrickom nabíjaní v porovnaní s tankovaním ušetríte

370 ➡️ predpokladaný počet modelov elektromobilov na svete

mini autá, auto v meste, mestské autá, auto do mesta
V širokej škále modelov elektromobilov nájdeme luxusné SUV i malé mestské autá

Škoda, Jaguar, Honda či Nissan. Nech je už vaša obľúbená značka áut akákoľvek, existuje vysoká pravdepodobnosť, že vo svojej ponuke má aj auto s elektrickým pohonom

Za najobľúbenejší model na svete sa považuje Tesla Model 3, za ktorou na druhom mieste nasleduje Wuling HongGuang Mini EV. Tretie miesto drží obľúbený Renault Zoe. Do finálovej päťky rebríčka sa dostala aj Tesla Model Y a dostupné rodinné SUV Hyundai Kona Electric.

291 ➡️ priemerný dojazd elektrického auta v kilometroch

K jedným z najčastejších mýtov o elektromobiloch patrí aj ten, že tieto vozidlá majú nízky dojazd a ďaleko sa nimi nedostanete. Podľa dostupných štatistík je pritom dojazd priemerného elektromobilu až 181 míľ.

Samozrejme, ide o priemerný počet kilometrov. Pri elektromobiloch určených do mesta môže byť dojazd aj výrazne nižší (lebo tam toľko kilometrov ani nepotrebujete), pri niektorých elektrických autách sa toto číslo vyšplhá aj oveľa vyššie. Napríklad už spomínaná Tesla Model 3 ponúka dojazd až 560 kilometrov, uvádza BBC.

40 ➡️ priemerný čas nabíjania rýchlonabíjačkou v minútach

Zdá sa vám to málo? Je to však skutočne tak. Na väčšine verejných nabíjacích staníc sa nachádzajú práve tieto typy nabíjačiek. Stíhate teda kávu so známymi či nákup, a vaše auto sa zatiaľ naplno nabije. A že ich na Slovensku nie je veľa? To by sme nepovedali.

smart hodinky, nabíjanie elektromobilu, elektrické autá
Máte inteligentné hodinky? Okrem času vám ukážu aj nakoľko je autobatéria nabitá

127 ➡️ počet miest s autonabíjačkami na Slovensku

Ak si myslíte, že nabíjačiek na elektromobily je na Slovensku ešte vždy málo, na tento mýtus môžete rovno zabudnúť. Okrem špeciálnych miest ich nájdete aj v podzemných parkoviskách veľkých obchodných domov, pred budovami s kanceláriami či reštauráciami.

Aj keď priznávame, že jednoduchšie to budú mať šoféri na západnom Slovensku, kde je týchto nabíjačiek 97. Na východe ich nájdeme zatiaľ 15, na strednom Slovensku 16. Ich počet bude v budúcnosti určite stúpať.

mapa Slovenska, nabíjacie stanice na Slovensku, nabíjanie elektromobilu slovensko
Mapa Slovenska s vyznačenými nabíjacími stanicami od ZSE Drive

Spoločnosť ZSE Drive ponúka na svojich stránkach prehľadnú mapu, ktorá vám podľa navigácie vie rýchlo ukázať, kde sa nachádza najbližšia nabíjacia stanica. Pri konkrétnom nabíjacom mieste vám navyše ukáže aj to, či je voľné, aký typ zástrčky, výkon, rýchlosť nabíjania a cenu máte očakávať. 

9 ➡️ priemerná cena jedného domáceho nabitia elektromobilu v eurách

Máte garáž s elektrickou zástrčkou? Práve to je ideálne miesto na dobíjanie automobilu. „Približne 80 % všetkého nabíjania elektromobilov sa v súčasnosti vykonáva v domácnosti,“ uvádza článok o rôznych možnostiach nabíjania elektromobilov. Najčastejšie používaným spôsobom je domáce nabíjanie pomocou nástennej nabíjačky, kde môžete nabiť batériu na plnú kapacituza 6 hodín.

TOP

Nabíjacia stanica pre elektromobily 👌

Bezpečne, pohodlne, lacno a rýchlo. Nabíjajte aj vy svoje elektrické auto z domu pomocou nabíjacej stanice 🔌🚗 Objednajte si nabíjaciu stanicu KS TOOLS u nás ešte dnes

Spomínali sme verejné stanice a teraz garážové zástrčky. Tak kde teda nabíjať – doma či na už spomínaných rýchlonabíjačkách? Odpoveď je jednoduchá. Ak je pre vás dôležitá rýchlosť nabitia, zvoľte verejnú rýchlonabíjačku. Ak chcete naopak ušetriť, rozhodnite sa pre domáce nabíjanie. My odporúčame nájsť zlatú strednú cestu a oba spôsoby prakticky vyvážiť. 

75 ➡️ percent z celej energie vytvorenej batériou ide na pohon kolies

Napadlo vám niekedy, ako sa rozdeľuje chemická energie autobatérie? Aby ste mali predstavu, pri normálnych autách jazdiacich na palivo ide iba 20% z nej na pohon kolies. Pri elektromobiloch je toto číslo výrazne vyššie, ako uvádza aj anglický článok o elektromobiloch.

elektromobil, elektrické auto, elektroauto, nabíjacia stanica
Elektromobil môžete nabíjať v podzemných garážach aj na parkoviskách pred reštauráciami

99 ➡️ percent batérií v elektromobiloch je recyklovateľných

Už ste sa stretli s informáciou, že elektromobily vlastne vôbec nie sú také ekologické a výroba spolu s likvidáciou batérií výrazne škodí životnému prostrediu? V tomto výroku sa skrýva trochu pravdy i zaužívaný mýtus.

Viac ako 30 druhov

Nabíjaj cez kvalitné káble 🔌

Vyberte si z našej ponuky nabíjacích káblov ten pravý pre vás ✔️

  • široký výber dĺžky káblov
  • od kvalitných výrobcov
  • s bezpečnými ochrannými prvkami
  • vo viacerých tvaroch
  • pre všetky typy zástrčiek

Na jednej strane, výroba nových batérií skutočne predstavuje záťaž pre životné prostredie, tento proces je však pod prísnym ekologickým dohľadom. Práve odborníci z tejto oblasti už pracujú na tom, aby sa dali batérie alebo aspoň niektoré ich časti opakovane používať. A podľa štatistík sa dá dnes recyklovať už 99% používaných batérií.

23 ➡️ percent drahšie PZP

Anglické grafy majú jasno v tom, že v prípade elektromobilu vás v porovnaní s vozidlom so spaľovacím motorom PZP vyjde výrazne drahšie. Na druhej strane, výšku PZP výrazne ovplyvňuje zdvihový objem motora, ktorý elektromobily vôbec nemajú, čo vo všeobecnosti znižuje cenu. 

Predtým, ako sa pre PZP na elektromobil rozhodnete, mali by ste si spraviť prieskum a výpočet v rôznych poisťovniach. Viaceré možnosť poistenia elektromobilov neposkytujú vôbec, cenníky iných sú zas výrazne vysoko. V tejto oblasti vám môže byť nápomocný aj náš článok Ako si vybrať PZP?

Staré auto, retro auto, prvý elektromobil, história elektromobilov
Myslíte si, že elektromobily sú novinkou posledných desaťročí? Nie je to tak.

179 ➡️ toľko rokov uplynulo od výroby prvého elektromobilu

Zaujímavosť na záver: elektromobily vo svete nie sú až takou úplnou novinkou. Prvý prototyp, vtedy ešte len elektrický vozík, navrhol už v roku 1832 Robert Anderson. Neskôr sa priemysel venoval postupnému zdokonaľovaniu, najmä v oblastí opakovaného dobíjania batérií.

Viac druhov

Nech to drží 🤩

Elegantné čierne držiaky nabíjacích káblov od značky KS TOOLS. Jednoduchým uchytením kábla vám uľahčia nabíjanie, navyše ich bez problémov namontujete na akúkoľvek stenu pomocou štyroch skrutiek 🔧 Vyberte si z našej ponuky držiak s takým konektorom, aký potrebujete 👇

Máte ho doma aj vy?

Elektromobil, plug-in, vodík, LPG, benzín čí diesel. Pri kúpe nového vozidla sa musí rozhodnúť každý vodič sám. Dúfame, že sme vám našim textom tému elektromobilov osvetlili z trochu iného pohľadu. 

A ak ste fanúšikom elektrického pohonu, no na kúpu auta sa nechystáte, určite si prečítajte aj naše články o elektronických kolobežkách a ekologických elektromotorkách. A nezabúdajte, že s našimi tipmi môžete byť eco friendly s každým autom.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here