Filtre v aute a ich servis

6053

Celkové hodnotenie článku

4,4 rating

Viete, čo všetko je vo vašom aute? Poďme sa pozrieť na filtre vo Vašom automobile

Ak chcete, aby Vaše auto jazdilo ako hodinky nesmiete výrazne zanedbať žiadnu jeho časť. To platí aj pre filtre v aute. Keď sa niektorý z filtrov upchá, môže to spôsobiť vážne problémy a ovplyvniť výkonnosť auta. Ako keď si predstavíte pľúca fajčiara (kalné, čierne), tak môžu vyzerať aj Vaše filtre v aute, keď ich zanedbávate.

Zoznámte sa s rôznymi filtrami, ktoré sa nachádzajú vo Vašom vozidle. Je to súčasťou zodpovedného riadenia a vlastníctva vozidla. Znečistené filtre, tak ako bolo spomínané, môžu spôsobiť vážne mechanické problémy. To môže predstavovať nie len poškodenie samotného motora, ale aj zdravotne ohrozovať cestujúcich vo vozidle.

Účel filtrov je jasný: zachytávať a chrániť!

Filtre zohrávajú dôležitú úlohu vo vozidle. Či už ide o filtrovanie vzduchu, oleja alebo paliva. Všetky sú dôležité pre správnu prevádzku a zdravie auta. V každom vozidle sa nachádzajú 4 hlavné filtre:

 1. olejový filter,
 2. peľový (kabínový) filter,
 3. vzduchový filter,
 4. palivový filter.

Hlavnou funkciou filtrov je umožniť toky a zachytiť nečistoty, aby chránené komponenty mohli fungovať správne. Ide o nečistoty a prach vo vzduchu, nečistoty v palive alebo nečistoty v motorovom oleji. Ak nie sú filtre vymenené včas, nebudú správne fungovať, čo v konečnom dôsledku bude mať negatívny dopad na vozidlo.

Olejový filter – kritický pre výkon motora

Výmena filtra pri každej výmene oleja.

Olejový filter by sa mal vymeniť pri každej výmene oleja

Pri behu motora sa kov vyčerpá a malé častice kovu sa začnú uvoľňovať. Tieto častice môžu blokovať tok komponentov a tiež skončiť v mazive. Pri opätovnom prechode oleja sa zachytia kovové časti spolu s ním a môžu poškodiť motor. Vzhľadom na to, že motorový olej je určený na udržanie motora v chlade a pracuje čo najľahšie, je dôležité tieto častice odstrániť. To má za úlohu olejový filter, ktorý sa nachádza v spodnej alebo strednej časti motora.

Poznáme 2 druhy olejového filtra

Poloprietokový

Princípom tohto filtra je, že určitá časť oleja ide cez olejový filter a smeruje do mazacieho systému a ďalšia časť prechádza priamo k mazacím miestam motora. Tento druh olejového filtra sa v dnešnej dobe používa málokedy, nakoľko cez filtráciu prechádza iba polovica oleja a to spôsobí nedostatočné čistenie motorového oleja.

Plnoprietokový

Tento druh olejového filtra je vyrábaný ako jednorazový, teda nie je možné ho čistiť ale musí sa vymeniť celý aj s obalom alebo iba jeho filtračnú vložku. Je účinnejší, pretože celý motorový olej prechádza filtráciou a tak zachytáva väčšiu časť nečistôt.

Olejový filter teda udržuje nepretržitý tok oleja a odstraňuje častice (nečistoty, oxidovaný olej, kovové častice), ktoré sa môžu vyskytnúť v motorovom oleji v dôsledku opotrebenia motora. Očistí motorový olej tak, aby mohol efektívne vykonávať svoju prácu. Olejový filter má dostatočnú kapacitu na zachovanie kontaminantu, aby zostal plne funkčný až do nasledujúcej zmeny oleja.

2 dôvody prečo vymeniť filter

 • Zníženie opotrebenia motora

Zlyhávajúci olejový filter umožní nečistotám prejsť a spomaliť príchod oleja, čo môže viesť k predčasnému opotrebeniu motora, zlému výkonu alebo dokonca poruche motora.

 • Aby ste zabránili znečisteniu Vášho nového oleja

Pri každej výmene oleja by sa olejový filter mal meniť, aby sa zabránilo znečisteniu Vášho nového oleja.

Takže je dôležité ich pravidelne meniť. Odporúčania na výmenu olejového filtra sú rôzne, ale existuje tu všeobecné pravidlo o tom, kedy je čas na výmenu olejového filtra, a to pri každej výmene oleja v aute. Pri výmene oleja v autoservisoch si treba dávať pozor, aby ste zbytočne nezaplatili za to, čo nemáte.

Keďže to nepredstavuje drahú položku pre Vašu peňaženku je lepšie vymieňať ho pravidelne. Napríklad výborné sú olejové filtre značky MANN či MEYLE, ktorých cena sa pohybuje od 3 – 14 € za ks. Možno budete musieť vymeniť olej a filter každých 3 000 km, ale mnoho nových vozidiel vyžaduje menej časté výmeny a to až do 10 000 km.

Ako to vymeniť?

V prípade výmeny olejového filtra a spolu s ním aj motorového oleja si môžete vybrať, či navštívite autoservis alebo si ho vymeníte svojpomocne. Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, môžete sa riadiť nasledujúcim videom, v ktorom nájdete návod na výmenu nie len olejového filtra, ale aj motorového oleja a vzduchového filtra. Tu sa treba však nachvíľu zastaviť. V prípade motorového oleja nemôžete naliať len tak hocičo, ale je potrebné vybrať správny motorový olej podľa typu auta, čo odporúčajú aj odborníci.

Peľový (kabínový) filter – majte čistý vzduch v aute

Kabínové filtre filtrujú vzduch do kabíny vozidla.

Kabínový filter filtruje vzduch smerujúci do kabíny vozidla

Peľový filter, inak tiež nazývaný aj kabínový filter, čistí vzduch, ktorý prichádza do interiéru Vášho vozidla cez vykurovanie a klimatizáciu. Odfiltruje prach, nečistoty, peľ a iné častice vo vzduchu. Ak máte uhlíkovo aktivovaný kabínový filter, ten zachytáva aj výfukové plyny, emisie z dopravy a pachy. Peľový filter je obzvlášť dôležitý, ak máte akékoľvek alergie alebo problémy s dýchaním.

Druhy peľových filtrov

Rozoznávame 2 základné druhy peľového filtra:

Papierový filter

Tento druh filtra sa používal skôr v minulosti a patrí k tým lacnejším riešeniam. Oproti filtru s aktívnym uhlím je menej účinný, nakoľko prepúšťa zápachy a jedovaté plyny.

Filter s aktívnym uhlím

Filter s aktívnym uhlím predstavuje účinnejšie riešenie oproti predchádzajúcemu. Je vyrobený z textílie, ktorý je vyplnený aktívnym uhlím, čo zabezpečuje vysokú absorpciu a filtrácia je vďaka tomu účinnejšia. Ako bolo spomínané, na rozdiel od papierového filtra zachytáva okrem prachu, nečistôt a peľu aj menšie častice nečistôt a taktiež zápachy a jedovaté plyny. Filter s aktívnym uhlím odporúčajú aj odborníci.

Peľový filter je v dnešnej dobe už bežnou súčasťou každého automobilu. Bez ohľadu na to, či využívate klimatizáciu alebo nie, peľový filter, zachytáva prach, peľ a iné škodlivé látky, ktoré dýchate počas jazdy. Tento filter sa nachádza vo ventilácii a jeho hlavnou úlohou je filtrovať vzduch, čo hrá vo Váš prospech. Jeho princíp je podobný ako pri vzduchovom filtri. Ak však chcete vidieť ako funguje pozrite si nasledujúce video.

3 hlavné dôvody prečo vymieňať peľový filter

 • Dýchanie čerstvého vzduchu

Filter kabíny Vám umožňuje dýchať čistý vzduch filtráciou baktérií a znečisťujúcich látok. Ak pravidelne nevymieňate peľový filter, môže to mať za následok nepríjemné pachy alebo vyvolanie alergických reakcií (kýchanie, kašeľ atď.)

 • Pre lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť

Ak je peľový filter upchatý, môže čiastočne blokovať prúdenie vzduchu do Vášho vozidla. To môže spôsobiť aj nadmerné zahmlievanie okien.

 • Zvýšenie životnosti klimatizácie

S čistým kabínovým filtrom maximalizujete prúdenie vzduchu a predlžujete tak životnosť vykurovacieho, ventilačného a klimatizačného systému.

Výmena peľových filtrov.

Urobte pre svoje zdravie viac a vymieňajte peľový filter pravidelne

S nárastom počtu dopravných zápch a dlhších dochádzkových vzdialeností strávime viac času vo vozidlách než kedykoľvek predtým. Preto je potrebné, aby sme peľový filter menili pravidelne a zabezpečili si tak čistý vzduch v interiéry auta. Odporúčané vymieňanie filtra je raz za rok alebo na 15 000 km. Neuškodí ho skontrolovať aj pri každej výmene oleja. Tu platí výnimka ak často cestuje do prašného alebo znečisteného prostredia. V takom prípade je potrebná častejšia výmena filtra. Taktiež je nutné vymeniť peľový filter vždy, keď spozorujete spomínané prejavy ako nepríjemný pach či nadmerné zahmlievanie okien.

Keď je čas na výmenu

Existuje množstvo návodov, vďaka ktorým si aj samy vymeníte peľový filter. Na internete sú k dispozícii aj videá podľa konkrétnych značiek áut. Ako príklad si môžete pozrieť výmenu peľového filtra pri Škode Fábii. Jeho výmena teda nie je náročná, ale ak sa aj napriek tomu rozhodnete navštíviť autodielňu, nebude to mať ani veľký zásah do Vášho rozpočtu. Cena za výmenu peľového filtra sa pohybuje okolo 5 €. K tomu sa pripočíta cena za filter, ktorého výška závisí od zvolenej značky a taktiež od typu auta. Príklad kvalitného peľového filtra s aktívnym uhlím je filter od značky MANN – Filter CUK2939, ktorý má certifikát kvality MANN a jeho cena je okolo 10 € za kus. Ďalšími kvalitnými značkami sú aj MEYLE, VALEO alebo BOSCH.

Vzduchový filter

Filtre na ochranu motora.

Vzduchový filter Vám chráni motor pred znečistením

Rovnako ako ľudia potrebujú kyslík na dýchanie, auto potrebuje kyslík pre spaľovací proces. Vzduchový filter, tak ako peľový filter, zohráva dôležitú úlohu v prevencii vstupu nečistôt, ako je prach a iné. Zabraňuje vnikaniu hmyzu, prachu, častíc, piesku alebo iných nečistôt do motora a zabezpečuje dobrú zmes vzduchu a paliva na podporu výkonu. Filtre do auta sú dodávané v rôznych tvaroch – panely, kruhové alebo valcové. Sú vyrobené z plisovaného materiálu, ktorý filtruje vzduch a môže byť vyrobený z:

 • Syntetického papiera

Tento druh filtra sa radí medzi efektívne a lacnejšie riešenia. Avšak, keď sa jeho povrch zanesie prachom alebo inými nečistotami, jeho efektívnosť klesá a prúdenie vzduchu je obmedzený, čiže do motora sa nedostane dostatok vzduchu.

 • Bavlny

Oproti papierovému filtru prepúšťa viac vzduchu a teda do motora sa dostane väčšie množstvo vzduchu. Jeho nevýhodou je však vysoká cena, ale navzdory tomu je kvalitný a má dlhšiu životnosť, ale aj navýšenie výkonu. Využívajú ho najmä športové a závodné automobily.

 • Peny

Penový filter Vám udrží viac nečistôt oproti papierovému a bez obmedzenia prúdenia vzduchu. Dosť často je využívaný pri terénnych autách, ktoré sa pohybujú v prašnejšom prostredí. V súčasnosti môžete vidieť aj kombináciu oboch filtrov, kde na papierový vzduchový filter je nalepená určitá penová vrstva.

Vzduchový filter a olejový filter spolupracujú, aby sa motor udržal čistý. V skutočnosti je vzduchový filter umiestnený na prednej strane nasávacej trubice vozidla, takže je prvou obrannou líniou, ktorá chráni Váš motor pred znečistením. Pre optimálnu spotrebu paliva, musí vozidlo správne spaľovať. Bez riadneho spaľovania sa strácajú kilometre, výkon motora, zvyšuje sa hlučnosť a spotreba paliva.

Dôvody na výmenu

 • Pre lepšiu výkonnosť vozidla – keď je prúd vzduchu do motora čistý, zmes paliva a vzduchu podporuje maximálny výkon.
 • Úspora paliva – znížte spotrebu paliva zabezpečením dobrého spaľovania.
 • Predchádzanie čiernemu dymu – keď je vzduchový filter upchaný, spaľovanie paliva je neúplné a vedie k znečistenému dymu z výfuku – čo je zlé znamenie.

Vzduchový filter je jednou z najjednoduchších častí na výmenu alebo čistenie. Jednoducho vytiahnete filter v blízkosti motora a použijete vzduchovú hadicu na ľahké vyfúknutie akýchkoľvek nečistôt. Toto je však len dočasné riešenie a je potrebné sledovať, kedy je čas na jeho výmenu. Tá nie je presne stanovená, ale odporúča sa vymieňať filter raz za rok, a v prípade, že sa pohybujete v prašnejšom prostredí, tak aj častejšie.

Penový filter v prašnom prostredí.

V prašnejšom prostredí sa využívajú najviac penové filtre

Čo sa týka vašej peňaženky, ani tá neutrpí príliš na ujme. Cena sa samozrejme, líši od značky akú si vyberiete a tiež od druhu filtra. Ale ako v prípade penového filtra, môže byť cena síce vyššia ale na druhej strane Vám zaručí dlhšiu životnosť, a tak nebudete musieť často investovať do tejto položky. Kvalitnými značkami, ktoré odporúčame aj my sú MECAFILTER alebo MÜLLER filter.

Palivový filter je dôležitý pre efektívny motor

Keď stlačíte plynový pedál, Váš palivový systém ovláda množstvo energie, ktoré dostanete z Vášho motora a to zmierňovaním toku paliva a vzduchu. Bohužiaľ, palivo nie je úplne čisté, preto prechádza palivovým filtrom, ktorý zachytáva všetky nečistoty, ktoré by mohli narušiť výkon motora.

Palivový filter ako jediný z filtrov má dve rôzne funkcie. V závislosti od typu použitého paliva (ropy alebo nafty), palivový filter bude pôsobiť inak. Pre benzínové motory palivový filter odstraňuje nečistoty, ktoré prišli s palivom. Pri dieselovom motore sa palivový filter používa iným spôsobom. Zatiaľ, čo oba pomáhajú celkovým výkonom a životnosti motora, dieselový motor sa používa na zabránenie korózií častí vo vnútri motora odstránením vody, ktorá sa vytvára. 

Účelom palivového filtra je odstrániť nečistoty z paliva predtým, ako sa dostanú k motoru. Je umiestnený na palivových potrubiach vozidla a odstraňuje nečistoty ako je prach, hrdza a zrná obsiahnuté v palive. Vylučovaním týchto nečistôt palivový filter chráni Vaše vstrekovače paliva a zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní výkonu a dlhovekosti Vášho automobilu.

Palivové filtre a ochrana motora.
Palivový filter je dôležitou ochranou motora

2 dôvody na výmenu

 • Ak chcete udržať výkon motora

Ak sa palivový filter zanesie, môže to znížiť tok a výkon, pretože motor má ťažkosti pri čerpaní paliva. Pri zanesenom filtri funguje palivové čerpadlo oveľa ťažie a môžete mať problémy so spustením vozidla, zlé zrýchlenie alebo zastavenie.

 • Aby sa Vaše autosúčiastky vo vozidle udržali v dobrom stave

Z dôvodu jej brúsneho pôsobenia môžu nečistoty v palive urýchliť opotrebovanie, poškodiť drahé časti a dokonca spôsobiť poruchu palivového čerpadla a vstrekovača.

Väčšina výrobcov odporúča, aby ste vymenili palivový filter každé dva roky. Môžete vymeniť celý filter alebo len jeho vložku. Taktiež môžete nájsť špeciálne palivové filtre, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa mohli čistiť a opätovne použiť. Ak palivový filter nemeníte pravidelne, môže to znížiť výkon motora, nakoľko do spaľovacieho priestoru sa nedostáva dostatočné množstvo paliva. Zvýšenú pozornosť palivovému filtru venujte najmä pred zimným obdobím.

Chcete si ho vymeniť sami?

Tak ako pri každom spomenutom filtri aj tento si dokážete vymeniť sami pomocou rôznych video návodov, ktoré nájdete na internete. Cena palivového filtra sa pohybuje v závislosti od značky filtra, typu motora, ale aj značky motora. Značka MANN, odporúčaná aj odborníkmi, sa pohybuje v cene od 8 – 30 € za ks. Lacnejším riešením môže byť značka ALCO FILTER, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 1 – 13 € za ks. Cena sa taktiež líši aj od toho, či idete meniť celý palivový filter alebo len jeho filtračnú vložku. V konečnom dôsledku sa palivové filtre radia medzi lacné autodiely vozidla.

Čo keď starnú

Akýkoľvek filter či už doma, v aute alebo inde, nakoniec starne a kontaminuje znečisťujúce látky a nečistoty. Keď k tomu dôjde, filter stratí svoju účinnosť a bráni výkonu častí, ktoré má chrániť. Nahraďte preto staré filtre, aby nedošlo k namáhaniu iných dôležitých častí automobilu.

Keďže za rohom nám klope už aj letná sezóna, pozrite sa okrem filtrov aj na kvapaliny, ktorým je potrebné venovať pozornosť pred letom.

2 KOMENTÁRE

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here