Hrdza – nenápadný nepriateľ našich vozidiel

Hrdza je nepriateľom všetkých vozidiel. Každý z nás sa s ňou už niekedy stretol. Je však potrebné dbať na to, aby sme sa jej dokázali vyhnúť. Ako?

11773

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.3 out of 5

Hrdza, alebo inak povedané korózia, dokáže majiteľom automobilov spôsobiť nemalé škody.  Ak si chcete zabezpečiť to, aby ste nepatrili do zoznamu vodičov, ktorým spôsobila hrdza na aute škody, mali by ste svoj automobil poriadne pripraviť na zimu.

Hrdza a jej rýchle odstránenie.
V prípade, že ste na svojom vozidle objavili hrdzu, je potrebné ju čo najrýchlejšie odstrániť.

Čo to hrdza vlastne je?

Hrdza predstavuje červenohnedý film na železných predmetoch, ktorý vznikne pôsobením kyslíka a vlhkého prostredia. V prípade, že sa ihneď neodstráni, dokáže sa rozšíriť a zničiť nielen železo.

Hrdza vzniká v dôsledku pôsobenia kyslíka a vlhkého prostredia.
Hrdza vzniká pôsobením kyslíka a vlhkého prostredia.

Čo robiť preto, aby ste sa vyhli korózií na vašom vozidle?

Hrdza spôsobuje vrásky nejednému vodičovi, preto Vám prinášame pár tipov ako jej vzniku predchádzať.

Vyhýbanie sa cestárskym posypovým autám

Posypová soľ je pre automobily nebezpečná a agresívna, nakoľko práve ona častokrát stojí za vznikom hrdze. Okrem toho posypové autá neposýpajú cesty len soľou, ale taktiež aj drobnými kamienkami, ktoré spôsobujú na karosériách automobilov ryhy a škrabance na laku. V prípade, že sa majiteľ vozidla o poškodené miesto včas nepostará, hrozí automobilu vznik hrdze.

Prečítajte si tiež: ako sa starať o auto v zime.

Pravidelné a dôkladné umývanie

Pre každé auto je dôležité to, aby bolo čo najčastejšie umývané a voskované nielen z estetického hľadiska, ale aj z dôvodu jeho dlhej životnosti. Odstraňovanie zaschnutého blata a posypovej soli predchádza vzniku hrdze. Pri umývaní nesmiete zabúdať ani na blatníky a podvozok vozidla, nakoľko práve tieto miesta hrdza napáda najčastejšie – odporúčame využiť program, ktorý umyje aj podvozok vozidla.

Okrem pravidelného umývania je dôležité aj voskovanie, ktoré slúži na to, aby posypová soľ nemala možnosť prejsť do plášťa a laku vozidla.

Vosk Repsol Lava Encera

👌 nepoškodzuje lak

👌 šampón s voskom

👌 na vonkajšie použitie

Kontrola vozidla

V prípade, že sa hrdza na Vašom automobile už objavila, je čas začať pracovať na jej odstránení. Avšak dôležitým krokom ako jej predchádzať je jej prevencia. Prevenciu je najjednoduchšie vykonávať prostredníctvom pravidelných kontrol vozidla, pri ktorých sa zameriavate na jej včasné odhalenie. Je dôležité, aby ste nekontrolovali len tie časti, ktoré sú hrdzou napádané najčastejšie (výfuk, kapota, blatníky, tlmiče, a tak ďalej), ale aj tie časti, ktoré hrdza napáda menej často ako napríklad zámok.

Na prevenciu proti korózii zámkov účinne pomáha aj rozmrazovač zámkov.

Rozmrazovač zámkov

✔️ do teploty -60 °C

✔️ chráni pred koróziou

✔️ vytesňuje vodu vlhkosť

Nárazy a škrabance

Určite väčšina vodičov pozná situácie, kedy zaparkovali svoje auto na parkovisku pri supermarkete, a keď sa z nákupu vracali, pribudol im škrabanec od dverí vedľajšieho vozidla. Práve takéto situácie stoja za vznikom hrdze, nakoľko sa v priehlbinách, alebo spomínaných škrabancoch hromadí voda, ktorá jej vznik urýchľuje.

Produkty slúžiace na odstránenie hrdze

Na odstránenie hrzde existujú rôzne prostriedky – odhrdzovače, ktoré dokážu jednoducho a rýchlo rozpustiť hrdzu. Odhrdzovače však nepôsobia len na jej odstránenie, ale taktiež ako prevencia proti ďalšiemu rozširovaniu a pôsobeniu korózie.

Nanotechnológie na ochranu laku

Ochrániť lak automobilu je možné prostredníctvom využitia nanotechnológií, ktoré udržujú lak dlhšie čistý a odolný voči vode a iným znečisteniam. Nečistoty sa nedokážu na povrchu laku udržať, a preto nie je ich odstránenie zložité. Konzervácia laku prostredníctvom nanotechnológií prináša majiteľom áut výhody v podobe dlhodobej ochrany proti znečisteniu, agresívnym vplyvom okolia, alebo dlhotrvajúci lesk.

Pri umývaní auta je dôležité myslieť aj na odstránenie nečistôt a posypovej soli z podvozku vozidla.

V ktorých častiach sa hrdza na aute objavuje najčastejšie?

Medzi miesta, ktoré najčastejšie hrdza napáda patria:

  • Výfuk hrdza napáda najčastejšie, nakoľko nemá žiadnu ochranu v podobe krytu, alebo karosérie, ale taktiež preto, že nemá dobrú protikoróznu ochranu. Taktiež je tepelne namáhaný, nakoľko sa pravidelne zahrieva na vysokú teplotu a po skončení jazdy zase chladne. Táto situácia sa opakuje pravidelne čo prispieva k zrýchleniu korodovania. Okrem toho je v zime vystavovaný posypovej soli, ktorá proces hrdzavenia značne urýchľuje. V prípade, že ste odhalili problém s hrdzavým výfukom je potrebné poškodenú časť vymeniť.
  • Hrdza na karosérií vzniká z dôvodu oškretia laku, kedy chýbajúci lak nechráni vozidlo pred ďalším šírením sa hrdze. Rozširovaniu je možné zabrániť tak, že z postihnutého miesta sa odstráni hrdza a následne sa prelakuje.
  • Hrdza, ktorá sa nachádza v dutinách nie je viditeľná, však v prípade, že sa dostane až na povrch je už zvyčajne neskoro. Možnosťou ako korózií v dutinách predchádzať je použitie konzervačnej látky, ktorou sa dutiny vystriekajú.
  • Odolnosť skrutiek voči hrdze nie je taká veľká ako plechov, na ktorých sú priskrutkované, avšak v situácií kedy sa hrdza dostala na skrutky sa vie rozšíriť aj na samotné plechy. V prípade, že skrutka drží dôležitú časť konštrukcie, vie narobiť vážne problémy. Z tohto dôvodu je nevyhnutné skrutky čo najskôr vymeniť, tak aby hrdza nestihla napadnúť aj plechy.
  • Prahy a podvozky sú rovnako ako výfuk neustále vystavované nečistotám a posypovej soli, a preto nie je na týchto miestach hrdza ničím výnimočným. Majitelia by ako už bolo spomínané mali dbať na pravidelné umývanie podvozku vozidla.
  • K ďalším miestam, kde často dochádza k hrdzaveniu patria nápravy, lemy, skrutky, olejová vaňa, ale aj brzdový kotúč.
Hrdza na vozidlách nie je príjemným aspektom.
Hrdza dokáže majiteľom vozidiel vyčarovať nejednu vrásku na čele.

Hrdza na aute – ako ju odstrániť?

V prípade, že na Vašom aute sa hrdza už objavila, je nutné jej čo najrýchlejšie odstránenie,  nakoľko, ako už bolo spomínané, dokáže sa rýchlo ďalej rozšíriť. Hrdzu je možné odstrániť pomocou rôznych prípravkov, ktoré sú dostupné v každom obchode s potrebami pre auto, ale taktiež v supermarketoch, ako napríklad retušovanie fixky, alebo perá.

TOP VÝBER

Odhrdzovač

✔️ určený na brzdy

✔️ eliminuje vŕzganie chráni

✔️ nepoškodzuje lak

Ak ste sa rozhodli odstrániť hrdzu doma, prinášame Vám jednoduchý postup, ako na to. Prvým krokom je vybrúsiť napadnuté miesto pomocou brúsneho papiera, alebo za pomoci uhlovej brúsky. Vybrúsené miesto je potrebné dôkladne vyčistiť. Okrem vyčistenia je dobré použiť aj odhrdzovač, ktorý zabraňuje ďalšiemu šíreniu hrdze. Na napadnuté miesto sa po precíznom vybrúsení nanesie tmel, ktorý je možné aplikovať vo viacerých vrstvách. Keď tmel zaschne pokračuje sa jeho prebrúsením a opláchnutím vodou. Na záver sa napadnuté miesto nalakuje pomocou lakovacej pištole podľa pôvodnej farby laku automobilu (tú je možné zistiť v dokladoch, poprípade na typovom štítku vozidla).

Videonávod ako jednoducho odstrániť hrdzu si môžete pozrieť tu:

V prípade, že hrdzu budete odstraňovať z Vášho automobilu vonku, vždy myslite na to, že na vykonávanie tejto činnosti potrebujete vyhovujúce počasie – nemôže pršať. 

Avšak, veľké napadnutia hrdzou neodporúčame opravovať doma –  je lepšie to nechať na odborníka, ktorý má prax, skúsenosti, ale taktiež potrebné vybavenie.

Prečítajte si aj ako sa správne starať o pneumatiky alebo o lambu sondu a katalyzátor.

2 KOMENTÁRE

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here