Ideálne auto pre začiatočníka

Ste šofér začiatočník? Aké auto pre začiatočníka by ste si mali na začiatok zaobstarať?

1633

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Máte čerstvo spravený vodičák a rozmýšľate nad kúpou vášho úplne prvého auta? Neviete podľa čoho sa rozhodnúť pre to najvhodnejšie? Do úvahy musíte brať nielen financie vyčlenené na kúpu auta, ale aj vaše šoférske schopnosti a načo si trúfate. V tomto článku vám prinášame zopár tipov, na aké autá by ste sa ako začiatočník mali zamerať. Aké je teda ideálne auto pre začiatočníka?

auto pre začiatočníka, ženy v aute, modré auto, cesta
Za rok 2019 bolo na Slovensku vydaných 149 322 nových vodičských preukazov.

Načo myslieť pred kúpou

Kúpu auta si treba poriadne do detailov premyslieť a zvážiť viaceré varianty. Častokrát sa stane, že novopečení, mladí šoféri vyhľadávajú také autá, ktorými by sa mohli chváliť na sociálnych sieťach a kamarátom. Avšak štýl auta nie je všetko.

Drahé auto = vysoké náklady

Netreba zabúdať nato, že čím väčšie a silnejšie auto si kúpite, tým sú aj náklady na jeho údržbu a servis vyššie.

Aj keď máte našetrené financie na kúpu aj drahšieho auta, myslite nato, že drahšie auto bude mať vyššiu spotrebu, drahé poistenie, drahé náhradné diely, drahú opravu a podobne.

Väčšina mladých ľudí si robí vodičský preukaz pred dovŕšením 18 rokov alebo chvíľku potom. Preto je investícia do drahého auta nie príliš dobrou voľbou, z dôvodu vysokých nákladov v budúcnosti.

Drahé auto by doplatilo aj na prvotné ťuknutia, menšie nárazy alebo škrabance pri prvých cvičných jazdách. Preto je výhodnejšie na začiatku lacnejšie auto, pri ktorom vašu peňaženku nezabolí nejaký škrabanec alebo ťukanec.

Pozor na silný motor

Pre začiatočníkov môžu byť autá so silným výkonom dokonca aj nebezpečné, pretože zvyšujú tendenciu vodičov jazdiť rýchlejšie a predsa len, stať sa môže čokoľvek. Mohli ste byť najlepším žiakom v autoškole a váš inštruktor vás mohol vychváliť do nebies. Avšak potom je realita iná a zodpovednosť je už len na vás.

Kým začiatočníci nazbierajú dostatok skúsenosti, musia dlho trénovať. Teda jazdiť, jazdiť a zasa len jazdiť. Precenia svoje schopnosti a silný motor nemusia zvládnuť.

Preto práve silné motory nie sú vhodné pre nových šoférov. Dopriať si ho môžete potom, ako si budete na cestách už 100 % istý svojimi vodičskými schopnosťami.

Veľkosť auta

Takisto je výhodnejšie si na začiatok zaobstarať menšie auto, ktoré sa vám bude ľahšie ovládať a je aj úspornejšie. Hlavne budete vedieť jednoduchšie zaparkovať a v mestách sa zmestíte aj na malé parkovacie miesta.

fiat 500, auto pre začiatočníka, vintage car
Pre šoféra začiatočníka je ideálne menšie auto s menším výkonom, na ktorom nazbiera skúsenosti. A samozrejme lacné na opravu.

Auto pre začiatočníka – naše tipy

Aké auto pre začiatočníka je teda ideálne? Predstavíme vám zopár áut, ktoré by ste mali na pilovanie vodičských zručností ideálne.

Škoda Fabia

Škoda Fabia, konkrétne staršie ročníky prvej generácie – 2005 plus mínus, patrí medzi obľúbené autá, ktoré môžeme vidieť na cestách vo veľkom počte. Na autobazáre ju nájdete za rozumnú cenu, ktorá sa pohybuje približne okolo 2 000€. Cena zodpovedá kvalite, preto nemajte príliš veľké nároky na toto auto. 

Samozrejme novšie generácie sú drahšie, ale stále sa dajú kúpiť za výhodnú cenu.

Pre začínajúceho šoféra je Škoda Fabia vhodným vozidlom na prvé kilometre, pretože ide o veľmi pohodlné a jednoduché auto. Ponúka 7 stupňov výbavy. Rovnako by ste nemali problémy pri parkovaní, pretože Fabia nie je rozmerovo veľká.

Takisto nejde o žiadne silné auto, výkon motora je primeraný a záleží podľa typu modelu, ktorý si zvolíte. Najmenší výkon prvej generácie začína na 37 kW a najvyšší výkon pre Fabiu prvej generácie je 96kW.

Druhá generácia začína s výkonom 44kW a najvyšší výkon je 132kW. Ponúka až 8 rôznych výbav. Posledná, tretia generácia má najnižší výkon 55kW a najvyšší 81kW. Pri tretej generácie máte na výber z 5 výbav.

Ak si zvolíte model z ktorejkoľvek generácie Škoda Fabia, bude pre vás ako začínajúce šoféra vhodným autom.

Peugeot 207

Aj tento model kúpite za relatívne dobré peniaze. Na autobazáre nájdete ponuky, ktoré sa pohybujú v trochu vyššej cenovej hladine, než pri Fabii. Ceny tohto auta sa pohybujú približne okolo 3000€.

Peugeot 207 patrí tiež medzi malé autá, ktoré sa vám budú ľahko ovládať a s parkovaním nebudete mať problém.

peugeot 207, auto pre začiatočníka
Dizajnovo je Peugeot 207 veľmi pekné auto, za ktoré by ste sa určite nemuseli hanbiť.

Ponúka dve varianty motoru 1.4 L alebo 1.6 L. Benzínové motory 1.4 L majú výkon motora 70kW a motor 1.6 L má výkon 88kW, 112kW alebo až 130kW. Dieselové motory majú trochu užšiu ponuku a pri motore 1.4 L je výkon 52kW a pri 1.6 L buď 68kW alebo 82kW.

Takže aj v tomto prípade ide o auto s primeraným výkonom, na ktorom si môžete pilovať svoje vodičské schopnosti. Tým, že je to starší model, tak pri prípadných škrabancoch alebo ťukancoch nebude plakať vaša peňaženka. Výhodou tohto modelu je, že má nízku spotrebu a vyznačuje sa vysokou spoľahlivosťou. Príjemný vzhľad interiéru a komfort ešte podporí zážitok z jazdy.

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf patrí taktiež medzi najpredávanejšie autá nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Ide o malé, dizajnové auto, ktoré svojím prevedením zaujme mnoho očí.

Na cestu po meste je ideálne, s nízkou spotrebou a s dobrým výkonom. Auto je vhodné, či už pre mužov, tak aj pre ženy.

VW Golf, volkswagen golf, auto pre začiatočníka
Volkswagen Golf je auto ako stvorené pre vaše prvé kilometre na cestách.

Cena je vyššia, v porovnaní s predchádzajúcimi tipmi, ale samozrejme záleží podľa roku výroby. Novšie modely nájdete na autobazáre v priemere za 8 000€ – 10 000€. Cena starých, prvotne vyrobených modelov sa pohybuje do 2000€.

Doteraz sa vyrobilo už 7 generácií tohto modelu a medzi najobľúbenejšie patria generácie 4 až 7. Čo sa týka výkonu, tak sú výkonnejšie modely a menej výkonné, na výber je z desiatok motorov. Z tých výkonnejších (vyše 100kW) je obľúbený motor 1.9 TDI, s dobrou spotrebou. Ak teda chcete svižné, malé auto, s pekným prevedením, dobrou spotrebou a aj nejakým tým výkonom, je práve Volkswagen Golf vhodným kandidátom.

Citroën C4

Citroën C4, či už prvá alebo druhá generácia, je taktiež menšie auto s pekným prevedením, či už interiéru alebo exteriéru. Svojim dizajnom zaujme viac ženy ako mužov.

Keďže ide o malé auto, nebudete mať problém s ovládaním a parkovaním. Na jazdu po meste je ideálne aj svojou nízkou spotrebou. Interiér je dostatočne priestranný a máte na výber zo 4 rôznych výbav.

Cena na autobazáre sa pohybuje okolo 3000€ – 4 000€, čo je vzhľadom na výkon a kvalitu, primeraná cena.

Na výber je motor pri prvej generácií aj druhej generácií 1.6 L alebo 2.0 L, s najvyšším výkonom 113kW a najnižším 66kW.

Pri druhej generácií je v ponuke okrem manuálnej prevodovky aj automatická, čo môžu znova oceniť najmä ženy.

Ak by ste sa rozhodli pre túto značku, určite nebudete ľutovať.

Fiat 500

Ak chcete vyčnievať z radu a byť stredobodom pozornosti všade, kde prídete, je toto autíčko vhodnou voľbou.

Malinký Fiat 500 je ako stvorený pre šoféra začiatočníka, nebudete mať najmenší problém ho ovládať a zaparkovať kdekoľvek. Toto auto majú v obľube skôr ženy, ale nie je nič na tom, keď ho šoféruje aj muž. Takže chlapi, nebojte sa zaobstarať si aj takéto auto.

fiat 500, príroda
Aj keď sa na prvý pohľad nezdá, toto autíčko si určite zamilujete.

Ide o štýlové, dizajnové auto, ktoré upúta pozornosť každého vodiča na ceste. Hoci je dvojdverové, priestor budete mať dostatočný. Interiér je ladený do retro štýlu, preto tomuto autu musíte prísť na chuť.

Čo sa týka výkonu, nejde o silné motory, ale má dobrú spotrebu a na cesty v meste je ideálne. Najsilnejší motor má výkon 75kW.

Vyrába sa od roku 2007 až po súčasnosť, takže máte na výber rôzne modely, výbavy a motory. Cena na autobazáre sa pohybuje približne od 4000€ a viac.

Výber dobre zvážte

S kúpou nového alebo ojazdeného auta súvisí aj povinné zmluvné poistenie. Všetky potrebné informácie o tom, ako sa uzatvára a vypovedá alebo porovnanie ponúk jednotlivých poisťovní na Slovensku, ktoré poskytujú toto poistenie, si môžete prečítať v našich článkoch – Všetko o PZP.

Dúfame, že vás naše tipy inšpirovali. Ak sa teda rozhodnete kúpiť si vaše prvé auto, svoj výber si dobre premyslite,  podľa vašich možností a schopností. Tím Carhelpu vám praje šťastné prvé kilometre.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here