Na aké opravy sa ideálne zamerať ak zakladáte autoservis?

1850

Celkové hodnotenie článku

4,4 rating

Na aké opravy sa ideálne zamerať pri zakladaní autoservisu?

Pri zakladaní autoservisu by ste sa mali zamerať najmä na najčastejšie poruchy áut a ich opravy. Mali by ste zhodnotiť, aké sú Vaše zručnosti a schopnosti, aby ste sa nepustili do niečo, s čím máte málo skúseností a bude to pre Vás predstavovať väčší problém. Nezabúdajte na to, že autoservis nie je len o opravovaní áut, ale aj komunikácií so zákazníkmi. Príjemná a korektná komunikácia je tou správnou cestou k srdciam Vašich zákazníkov. Aj takáto možno pre niekoho maličkosť, zohráva dôležitú úlohu. Spokojný zákazník bude Váš autoservis odporúčať ďalej. Pozitívne referencie sú najlepším nástrojom ako získať nových zákazníkov.

CARHELP

Zakladáš si autoservis?

Máš v pláne si založiť autoservis? Neváhaj sa nám ozvať poradíme ti a pomôžeme s rozbehnutím tvojho biznisu.

Na čo sa oplatí zamerať?

Medzi základné opravy, na ktoré by ste sa mali zameriavať patria poruchy systému brzdových súprav. Opotrebované brzdové obloženie je nutné vymeniť a brzdy otestovať. Pri brzdách je potrebné ich odvzdušnenie a výmena kvapaliny.

Jedným z veľmi častých úkonov, s ktorými sa stretnete je oprava prevodovky. Jej porucha môže byť spôsobená nesprávnym radením, tiahlami, poškodením ozubených kolies, nedostatočným množstvom oleja, ulomenými zabezpečovacími kolíkmi či problémami so spojkou. Príčin môže byť niekoľko. K odhaleniu tej správnej Vám pomôže diagnostika.

Automatická prevodovka

V súčasnosti stúpajú predaje áut s automatickou prevodovkou. Ak sa rozhodnete venovať aj automatickým prevodovkám ich opravám a servisu, mali by ste mať dostatočné znalosti a skúsenosti s ich opravou. Inak by ste ich mohli pokaziť a spôsobiť väčšiu škodu. Automatická prevodovka je zložité zariadenie, s ktorým sa musí zaobchádzať citlivo. Poruchy dokážete zistiť pomocou diagnostiky. Ich oprava môže byť komplikovaná, pretože sú tvorené zložitým systémom, ktorý sa skladá z hydrauliky, elektroniky a mechaniky. Na jej servis budete potrebovať špeciálne zariadenie, ktoré je určené iba na servisné operácie pre automatické prevodovky. Pri výmene oleja musíte použiť správny a kvalitný olej s predpísanými špecifikáciami. Ak by ste zvolili nesprávny olej, prevodovku by ste mohli čiastočne znefunkčniť alebo závažne poškodiť.

Opravy áut s automatickou prevodovkou.
Stúpanie predajov áut s automatickou prevodovkou.

Štartér

Taktiež sa oplatí venovať oprave štartérov. Ten roztáča motor a uvádza ho do chodu. Štartér je vystavený veľkým záťažiam, preto dochádza k jeho častým poruchám. Poruchy štartérov je možné zistiť prostredníctvom diagnostiky. Poruchy sa môžu prejavovať podobne, preto odhalenie miesta poruchy a zistenie príčin ich vzniku si vyžadujú znalosti skúseného automechanika zaoberajúceho sa elektrikou.

Alternátor

Zameriavať by ste sa mali aj na poruchy alternátora, ktoré sa môžu prejavovať nedostatkom energie v elektronike auta. Príčinou môže byť nefunkčný regulátor napätia, opotrebené uhlíky, poškodený diódový mostík alebo opotrebené zberacie krúžky. Oprava alternátora si vyžaduje kompletné rozobratie a očistenie všetkých jeho dielov, kontrolu ložísk a testovanie jednotlivých častí.

Hlava motora

Ďalej sa Vám oplatí zamerať sa na opravy hláv motora. K ich najčastejším poškodeniam dochádza poruchou chladenia. Na vine môže byť termostat, vodná pumpa alebo únik chladiacej zmesi. Poruchy môže zapríčiniť aj nesprávny typ alebo nedostatočné množstvo oleja, olejové čerpadlo, ale aj zanesený sací kôš či nesprávny typ rozvodov. Oprava hláv patrí medzi náročnejšie a komplexnejšie opravy. Vyžaduje si brúsenie valcov a ventilov. Výmenu ventilov a tesnení. Pri oprave je nutné dodržiavať technologické postupy výrobcu motora, ktoré predpisujú technické parametre zahŕňajúce postupy uťahovania hlavy, uťahovacie momenty skrutkových spojov, hrúbky tesnení a jednotlivé vôle, ktoré sa musia merať. S demontážou a montážou hlavy sa spája aj demontáž krytov, výfukového zberača, nasávania, turba, časti elektroniky, čerpadla a palivovej sústavy. Keďže sa jedná o rozsiahly proces, je priam nevyhnutné vykonávanie neustálej kontroly.

Výroba elektrickej energie pomocou alternátora.
Alternátor slúžby na výrobu elektrickej energie v aute

Čo sa Vám moc neoplatí

Dnešné autá sú vo veľkej miere vybavené elektronikou. Odhaľovanie zložitej poruchy je náročný proces. Ak sa rozhodnete do niečoho takého pustiť, musíte mať perfektné znalosti z oblasti elektroniky. Pri odhaľovaní chyby je často potrebné rozobrať interiér napríklad plasty, lakťovú opierku, palubnú dosku či demontovať volant. Ide o zdĺhavý proces, kedy musíte skúšať a merať napätie, odpor a rôzne signály prostredníctvom multimetra, skúšačky a osciloskopu. Môže sa stať, že hľadaniu chyby obetuje množstvo času, a aj tak na riešenie neprídete alebo sa s tým natrápite a Vaša práca bude nedostatočne finančne ohodnotená.

Aké služby sú najviac vyhľadávané?

Medzi najvyhľadávanejšie služby patria servisné prehliadky a príprava na STK a EK. Aby sa predĺžila životnosť auta, sú dôležité jeho pravidelné servisné prehliadky, ako ich uvádza a odporúča výrobca vozidla. Novšie autá disponujú palubným počítačom, ktorý na ne upozorňuje a pri prehliadke sa nastaví nový interval. Pravidelné prehliadky si vyžadujú výmenu oleja ako je motorový olej, servo olej, prevodový olej, olej pre FAP filter. Výmenu prevodového oleja je dôležité vykonávať v manuálnych, ale aj v automatických prevodovkách. Taktiež je potrebná výmena sviečok a výmena filtrov – peľový filter, palivový filter, olejový filter, vzduchový filter. Pri servisných prehliadkach sa vykonáva aj vizuálna prehliadka bŕzd, podvozku, karosérie, náprav, výfukov a kontroluje sa stav akumulátorov.

Palubný počítač alebo servisné prehliadky môžu odhaliť opotrebovanie bŕzd. Tento problém je ďalším z častých dôvodov vyhľadávania autoservisu. Vo väčšine prípadov ide o výmenu kotúčov, brzdového obloženia či brzdovej kvapaliny. Pri ich výmene by ste mali dbať na to, aby ste použili kvalitné náhradné diely, ktoré zabezpečia správnu a dlhodobú funkciu.

Výmeny a opravy celého skla pri praskline.
Pri praskline sa väčšinou vymieňa celé sklo

Čelné sklo

Každý pozná situáciu, kedy Vám pri šoférovaní narazil na čelné sklo malý kamienok. V tých šťastnejších prípadoch sa nič nestalo, no je mnoho prípadov, kedy kamienok vytvoril malú prasklinu. Preto oprava skla patrí medzi časté požiadavky, s ktorými sa autoservisy stretávajú. Aby sa zabránilo ďalšiemu rozširovaniu praskliny, je nutné opraviť ju včas. Takáto oprava je rýchla a jednoduchá. V opačnom prípade by sa mohla rozšíriť natoľko, že by bola potrebná výmena čelného skla. Oprava skla sa zameriava na vyčistenie, vysušenie poškodeného miesta a jeho vyplnenie živicou, ktorá má rovnaké optické vlastnosti ako sklo. Pri opravovaní čelných skiel je potrebné využívať technológiu, ktorú uznávajú poisťovne.

Na cestách sa vodiči stretávajú s rôznymi nečakanými situáciami, či už je to náhla porucha auta alebo dopravná nehoda, kedy je potrebné auto odtiahnuť. Odťahová služba patrí  medzi najčastejšie vyhľadávané služby. Väčšina autoservisov ju poskytuje nonstop, čo vodiči veľmi oceňujú.

Oprava laku

Na autách často dochádza k poškriabaniu laku. Môže k nemu dôjsť pri rýchlej jazde, kedy ho môžu poškriabať drobné kamienky či častým navštevovaním umývacej linky. Poškriabanie môže byť spôsobené neúmyselným cudzím zavinením, ku ktorému najviac dochádza na preplnených parkoviskách. Nech už vznikne akokoľvek, oprava laku auta je nevyhnutná. Ak by sa oprava hlbších škrabancov zanedbala, mohlo by dôjsť ku korózií. Menšie škrabance sa dajú zakryť pomerne rýchlo a lacno. Tie väčšie si vyžadujú zložitejšiu opravu a prácu.

Opravy a striekanie laku na aute.
Oprava laku auta.

Ďalšou vyhľadávanou službou v autoservisoch je kontrola, oprava či dezinfekcia klimatizácie. Cez ventilačný systém sa nasáva prach a peľ, ktoré spolu s kondenzovanou vodou vytvárajú vhodné podmienky pre plesne a baktérie. Pri zapnutí klimatizácie je tak cítiť nepríjemný zápach.

Vyhľadávané sú aj služby pneuservisu. Patrí medzi ne napríklad oprava defektu na pneumatikách. Oprava poškodenej pneumatiky je lacnejšia ako nákup novej. Musí byť vykonaná odborne a poctivo, pretože od nej závisí bezpečnosť pri jazde. Pneumatiky musia mať správnu hustotu a kolesá sa musia vyvážiť.

Pneuservis je vyhľadávaný aj kvôli prezutiu pneumatík a zabezpečeniu geometrie kolies. Správne nastavená geometria predlžuje životnosť pneumatík, zvyšuje komfort a bezpečnosť riadenia auta na cestách.

Za čo dostanete najviac zaplatené?

Najviac zaplatené dostanete za opravu motora. Ide o náročný a časovo zdĺhavý proces, pri ktorom sú potrebné rozsiahlejšie opravy, musia sa dodržiavať technické parametre a vykonávať časté kontroly.

Ďalej to je to oprava automatických prevodoviek. Komponenty do takýchto prevodoviek sú drahé a pri práci musíte mať dostatočné skúsenosti, znalosti, spoľahlivý a citlivý prístup.

Lepšie zaplatené dostanete aj za prácu pri výmene brzdového kotúča, brzdovej kvapaliny  a odvzdušnení. Tiež dostanete viac za geometriu kolies – nastavenie súprav a opravu laku.

CARHELP

Zakladáš si autoservis?

Máš v pláne si založiť autoservis? Neváhaj sa nám ozvať poradíme ti a pomôžeme s rozbehnutím tvojho biznisu.

Nezabudnite na podnikový informačný systém

Ak vlastníte autoservis a ešte nedisponujete programom pre automechanikov, zbystrite pozornosť. Mechanic je podnikový informačný systém, ktorý ocenia najmä vlastníci malých a stredne veľkých autoservisov. Ide o veľmi jednoduchý a intuitívny podnikový systém. Avšak, svojím precíznym spracovaním sa stáva perfektným doplnkom na vedenie agendy rôznych servisov. Je veľmi pohodlný na využívanie – nikto s ním nebude mať problém. Podnikový systém pre autoservisy poskytuje prehľad o všetkých zákazníkoch či skladovú evidenciu.

Mechanic – podnikový informačný systém

🔧 kompletná agenda autoservisov

🔧 evidencia zákazníkov a vozidiel

🔧 skladová evidencia

Výhody Mechanicu

 1. Kompletné vedenie a správa zákaziek servisu: rôzne doklady, ponuky, dopyt,…
 2. On-line príjem tovaru od dodávateľov
 3. Návody na opravy
 4. Evidencia uskladnených pneumatík
 5. Odosielanie informácií e-mailom
 6. Skladová evidencia
 7. Evidencia zákazníkov
 8. Evidencia vozidiel
 9. On-line objednávanie u dodávateľov
 10. Plánovanie dielov, zákaziek, mechanikov v kalendári
 11. Podpora pre EET
 12. Evidencia mechanikov s vyhodnotením ich práce
 13. Vyhodnocovanie odpracovaných hodín mechanikov

Čomu sa oplatí venovať do budúcna

V budúcnosti môžeme očakávať, že sa na cestách začne objavovať čoraz viac elektromobilov. Príkladom je Škoda, ktorá plánuje v roku 2020 predať až 2 000 elektromobilov alebo plug-in hybridných vozidiel. Postupne sa k nej budú pridávať aj iné značky. Otázkou je, či na ne budú pripravené aj autoservisy. Servis takýchto áut nie je náročný, no ich opravy si budú vyžadovať široké znalosti. Len veľmi málo mechanikov má potrebnú kvalifikáciu. Tú by ste v prípade záujmu mohli získať prostredníctvom kurzov pre automechanikov. Nástup elektromobilov zachytávajú aj školy pre automechanikov, ktoré postupne prispôsobujú svoje učebné osnovy. Téma elektromobilov sa najviac týka odboru autoelektrikár, ktorého štúdium ponúka dobrú perspektívu do budúcna.

Zakladáte si autoservis alebo pneuservis? Prečítajte si, čo potrebujete k ich založeniu.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here