Jazda na zimných pneumatikách v lete sa môže ľahko vypomstiť

Prečo sa radšej vyhnúť jazdeniu na zimných pneumatikách v letnom období?

2431

Rated 0 out of 5

Premýšľate nad tým, kde ušetriť nejaké tie financie? Možno vám napadlo vyskúšať jazdiť na zimných pneumatikách aj v lete. Ušetriť totiž môžete hneď viackrát – minimálne za prezutie a aj za nákup novej, letnej sady. Lenže takáto jazda má množstvo nevýhod a v konečnom dôsledku sa môže stať, že vás to celé bude stáť viac.

Zimné pneumatiky v lete trpia

Z času na čas sa v médiách objaví test pneumatík, ktorý vždy potvrdí jednu zásadnú skutočnosť: zimné pneumatiky sú na použitie v lete absolútne nevhodné. Pneumatiky na zimu sú vyrobené z mäkšej gumy, vďaka ktorej majú na snehu alebo ľade lepšiu trakciu. O niečo tvrdšiu gumu využívajú celoročné pneumatiky, ktoré sú dnes relatívne obľúbené.

Pneumatiky na zimu začínajú naplno využívať svoj potenciál až vtedy, keď teplota klesne pod 7 °C. Už len z tejto jedinej skutočnosti je tak viac než jasné, že pri použití v lete ich veľmi trápi rozhorúčený asfalt. A nie je to len o tom, že sa vplyvom horúčav opotrebujú omnoho rýchlejšie než v zime. Ohrozuje ich aj nerovnomerné opotrebenie, ktoré je spôsobené práve mäkšou zmesou.

Sprievodným javom starších zimných pneumatík používaných aj v lete je aj praskanie, ktoré je badateľné najmä na bokoch pneumatiky.

od 35,00€

Pneumatiky pre vás! ✔️

Výber kvalitných pneumatík rôznych rozmerov pre vaše vozidlo. ✔️

Chcete ušetriť? Možno zaplatíte hneď dvojnásobok alebo trojnásobok

Áno, my tomu naozaj rozumieme a chápeme, že každý chce ušetriť. Zimné pneumatiky väčšinou stoja viac než celoročné alebo letné. Keď teda v lete používate zimnú sadu, v podstate si ničíte tie hodnotnejšie pneumatiky.

Z dlhodobého hľadiska vám tak nevydržia povedzme tri alebo štyri zimné sezóny (pri priemernom nájazde), ale iba jednu alebo dve. Po pár mesiacoch vás tak bude čakať vysoký náklad v podobe novej sady, ak teda, samozrejme, nechcete absolvovať dopravnú nehodu, v ktorej budete vy hlavnou hviezdou.

Nezabúdajte aj na ďalší faktor, ktorý z vašej peňaženky nenápadne vytiahne ďalšie peniaze navyše – spotreba paliva. Zimné pneumatiky kladú autu väčší odpor, čím sa zvyšuje aj spotreba. Nehovoriac o tom, že väčšmi zaťažujete aj prírodu. Vyššia spotreba totiž znamená aj vyššie emisie. Ak teda chcete na pneumatikách vyťažiť čo najviac, používajte na každú sezónu do nej určené sady.

Pneumatiky majte nazuté na diskoch alebo „plecháčoch“

Ak sa vám nechce stále chodiť do pneuservisu s prázdnymi pneumatikami a zároveň vám vadí, ak prezúvanie dlho trvá, nechajte si každú sadu na zvlášť diskoch. Prezutie bude trvať polovičný čas, budete zaň menej platiť a niektoré pneuservisy poskytujú zároveň možnosť uskladnenia vašich pneumatík.

Na vopred pripravených pneumatikách ušetríte čas.
Je ideálne ak máte pneumatiky pre svoje auto vždy pripravené na prezutie.

V lete si užite radšej nejaké poriadne letné vychytávky do auta a nie zimné pneumatiky. Na letných pneumatikách totiž v lete jazdíte oveľa bezpečnejšie.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here