Tipy na výlety – kam na motorke po Slovensku

8295

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

S letným obdobím prichádzajú aj motorkári, ktorí oprášia svoje mašiny a vyberú sa na cesty. Slovensko ponúka mnoho krásnych miest, ktoré môžete preskúmať a zároveň prevetrať svoju motorku. V tomto článku vám prinášame zopár tipov, kam na motorke by ste mali určite vyraziť a poznať krásy našej krajiny.

kam na motorke, motorka, more, tipy na výlety
Jarné a letné mesiace lákajú motorkárov skúmať krásy Slovenska. 

Začiatok sezóny

S letom prichádza sezóna, kedy je na cestách znova počuť zvuk silných motorov. Motorkári sa vracajú opäť na cesty a jazdia do rôznych kútov Slovenska. Po zimnom období však treba venovať motorke dostatočnú pozornosť a okrem jej vyleštenia, urobiť aj údržbu.

Čo všetko by ste mali skontrolovať a vykonať na svojej motorke, pred začiatkom jarnej a letnej sezóny, sa dozviete v našom článku – Ako pripraviť motorku na sezónu?

Výbava na cesty

Základná výbava na cestu sa môže meniť podľa toho, či sa chystáte cestovať len pár dní alebo viac ako týždeň.

Doklady

Samozrejmosťou sú doklady, ktoré musíte mať na cestách vždy pri sebe:

✔️ vodičský preukaz,

✔️ technický preukaz,

✔️ občiansky preukaz,

✔️ zelená karta,

✔️ zdravotné poistenie.

Zabudli ste si niektorý z nich doma? Prečítajte si náš článok o chýbajúcich zabudnutých dokladoch, poradíme vám.

Náradie

Skúsení motorkári, ktorí cestujú po Slovensku častejšie, vedia, že mať pri sebe nejaké náradie padne vhod.

Stať sa môže čokoľvek, najmä pri tých dlhších cestách.

Najčastejší problém, ktorý sa vyskytne na cestách, je defekt. Preto je veľkým plusom mať pri sebe sadu na jeho opravu. Nezaberie veľa miesta a predsa len pomôže v núdzi.

Základné náradie, ktoré by ste si mali so sebou pre istotu pribaliť je:

✔️ imbusový kľúč,

✔️ skrutkovač,

✔️ sada na opravu defektu,

✔️ náhradné žiarovky a poistky,

✔️ sprej na reťaz,

✔️ rukavice + handra.

Povinná výbava

Nesmiete zabudnúť taktiež na motolekárničku, zámok na motorku a náhradný kľúč – veď viete, keby náhodou.

Ak chcete výlet spojiť aj s dobrodružstvom a nocovať pod hviezdami, stan a spacák vám určite nesmie chýbať. Taktiež si pribaľte zapaľovač na založenie ohňa.

Motorkárske oblečenie  

Neodmysliteľnou súčasťou cesty na motorke je práve motorkárske oblečenie. K povinnej výbave patrí prilba, kukla, rukavice, nohavice, bunda, samozrejme nepremokavé a poriadne topánky, aby boli nohy v suchu. Našim tipom je aj špeciálna airbag vesta, ktorá vám okrem pohodlia zabezpečí aj ochranu pri nehode.

Kam na motorke po Slovensku

Slovensko ponúka mnoho krásny ciest, po ktorých si môžete vychutnať jazdu na motorke. Prinášame zopár miest, v ktorých by ste sa určite mali zastaviť.

Tatry

Jazda na motorke po diaľnici D1 popod tatranské štíty je neopísateľný zážitok. Táto cesta patrí medzi 10 najkrajších ciest na Slovenku. Po dlhej a bezpečnej jazde po diaľnici, sa môžete zastaviť v rôznych kútoch tohto kraja a Tatry budete mať stále pred očami.

Keď budete v Tatrách, určite by ste nemali vynechať Štrbské pleso, ktoré patrí k najkrajším a najznámejším navštevovaným miestam na Slovensku. Nachádza sa tu veľa cestičiek na jazdenie s vašou motorkou, ale môžete ju aj odparkovať a vychutnať si pohľad na Vysoké Tatry priamo z člna na Štrbskom plese.

štrbské pleso, kam na motorke
Štrbské pleso je druhé najväčšie pleso na Slovensku a nachádza sa v nadmorskej výške 1 346 m.n.m.

Donovaly

Donovaly sa taktiež radia medzi najkrajšie cesty na Slovensku. Táto cesta vám ponúka 30 km dlhú trasu s miernym stúpaním a krásnym výhľadom na Veľkú Fatru a Starohorské vrchy.

Ak sa chcete pokochať panoramatickým výhľadom na vrchol Nízkych Tatier a Veľkej Fatry, môžete odložiť vaše motorky. Tento výhľad vám ponúka, po nenáročnom výstupe, vrch Nová Hoľa. Ak nie ste s turistikou kamaráti, môžete sa na tento vrch vyviesť aj lanovkou.

Spišský hrad

Dobrým tipom, kam na motorke, je aj Spišský hrad, ktorý patrí k rozlohovo najväčším hradom na celom svete. K hradu sa dostanete znova po krásnych cestách s výhľadom na naše Tatry.

Svojou motorkou sa môžete vyviesť až hore a zaparkovať ju priamo na nádvorí hradu. 

Okrem prehliadky hradu a areálu, sa môžete pokochať aj krásnym výhľadom na okolité hory. Cez letné mesiace si môžete hrad prezrieť aj počas nočnej prehliadky, ktorá navodí ešte lepšiu atmosféru.

V okolí sa dokonca nachádzajú aj minerálne pramene, pri ktorých sa môžete zastaviť a nabrať si vodu.

kam na motorke, spišský hrad
Spišský hrad je od roku 1993 na zozname Svetového dedičstva UNESCO. 

Hrad Devín

Ako ďalšiu zastávku vám odporúčame hrad Devín, ktorý sa nachádza na skale nad sútokom Dunaja a Moravy. Na vrchole hradu sa nachádza aj ďalekohľad, ktorým si vychutnáte krásny výhľad na okolité rieky a prírodu.

Teraz počas letných mesiacov sa na hrade organizujú rôzne programy a šermiarske vystúpenia, ktoré vám spestria návštevu hradu.

Bardejov

Toto mesto by ste nemali tiež vynechať. Bardejov patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku. Práve historické centrum mesta je od roku 2000 zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Určite by ste sa mali zastaviť pri spievajúcej fontáne, uličke Johna Lennona alebo Bazilike sv. Egídia.

V okolí Bardejova sa nachádzajú aj drevené kostolíky, ktoré sú vhodné ako výlet na motorke. Pri Bardejove sa ich nachádza až sedem a ďalšie dva sú v Skanzene pri Bardejovských kúpeľoch.  

Kým kostolíky po jednom prejdete, zajazdíte si po cestách Šariša.

Čičmany

Ak ste ešte nenavštívili Čičmany, určite by ste to mali zmeniť. Táto obec v okrese Žilina je typická svojou zachovalou ľudovou architektúrou, ktorú neuvidíte nikde inde.

Domčeky svojimi maľbami pripomínajú perníkové chalúpky. Tieto drevenice tvoria pamiatkovú rezerváciu a je ich dokopy až 136.  Pri zakúpení vstupenky si môžete prezrieť aj ich interiér.

V Čičmanoch si môžete pochutnať aj na tradičných jedlách ako bryndzové halušky, korbáčiky alebo žinčica.

Oravská priehrada

Cesta okolo Oravskej priehrady sa tiež radí medzi top cesty pre motorkárov. Svojimi zákrutami preverí vodičské skúsenosti každého motorkára.

Oravská priehrada, okrem krásneho výhľadu, ponúka relax pri vode a rôzne vodné atrakcie. Požičať si môžete vodný bicykel, loďku alebo zajazdiť si na motorovom člne. Taktiež sa môžete zúčastniť plavby výletnou loďou na Slanický ostrov umenia.

Hurá na cesty

Na Slovensku je mnoho krásnych miest a ciest, ktoré môžete prejsť s vašou motorkou. Dúfame, že vás naše tipy inšpirovali a niektoré miesta aj navštívite. Nezabudnite si pred cestou poriadne pripraviť vašu mašinu, zbaliť všetko potrebné a hor sa vyraziť za dobrodružstvom!

Ak sa rozhodnete navštíviť niektoré z odporúčaných miest, nezabudnite nás označiť na svojom Instagrame!

https://www.instagram.com/carhelp.sk/?hl=sk

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here