Kam na preteky automobilov? 6 tipov z Európy i Slovenska

963

Celkové hodnotenie článku

0,0 rating

Výber automobilových pretekov je v súčasnosti naozaj široký. V rámci Európy sú divácky atraktívne prestížne kolá Majstrovstiev sveta v rely (WRC), ale aj šampionáty jednotlivých štátov. Na Slovensku vás potešia preteky áut do vrchu aj podujatia na Slovakia Ringu. Vybrať si môžete aj z ďalších podujatí podľa kalendára.

24-hodinové vytrvalostné preteky na nemeckom Nurburgringu

Typ preteku: vytrvalostné preteky cestných automobilov

Preteky sa prvý krát konali v roku 1970 a odvtedy každoročne lákajú tisíce divákov. Okruh je považovaný za jeden z najnáročnejších na svete.  Práve preto ho často využívajú výrobcovia automobilov ako BMW, Audi, Mercedes, Porsche, Lamborghini, Bentley, Ford, aby verejne preverili kvality svojich cestných automobilov. Náročná a členitá trať preverí všetky komponenty, výdrž aj výkon vozidla.

Vytrvalostné preteky Le Mans

Typ preteku: vytrvalostné preteky, súťaží sa v štyroch kategóriách – GTE Pro (továrenské sériovo vyrábané autá), GTE Am (súkromné osoby), LMP1 (hlavná kategória rýchlostných áut) a LMP2.

Legendárne vytrvalostné preteky sa konajú už od roku 1923 v polovici júna. Preteky Le Mans sú iba pre silné povahy. Bezpečnostných obmedzení je minimum a pretek prebieha v odľahlých oblastiach. Trať preverí každý prototyp auta a výhra je považovaná za prestíž v automobilovom športe.

Súčasťou trate bola dlhé roky aj slávna rovinka Ligne Droite des Hunaudiéres. Autá mali celé štyri kilometre na to, aby predviedli tú najrýchlejšiu jazdu. Často dosahovali rýchlosť viac ako 400 km/h. Z bezpečnostných dôvodov je dnes rovinka upravená a rýchlosť áut môže dosiahnuť maximálne 350 km/h.

Preteky sa rovná adrenalín.
Preteky predstavujú poriadnu dávku adrenalínu.

Preteky milionárov – Gumball 3000

Typ preteku: súkromne organizované preteky luxusných automobilov

V roku 1999 sa multimilionár Maximilán Cooper vydal so svojimi prominentnými priateľmi na roadtrip po Európe. Počas svojho výletu organizovali párty pre svojich známych, na ktorých sa zúčastnila aj Kate Moss či Kylie Minogue.

V priebehu  pár rokov sa z ich výletu stala tradícia a pretek milionárov pre každého, kto chce vidieť luxus a zažiť párty ako na Ibize. V roku 2018 bude Gumball 3000 oslavovať 20. výročie konania preteku a je naplánovaná špeciálna trať. Luxusné automobily vyrazia z Londýna a cieľovou destináciou je Tokio.

Automobilové rely FIA v Európe

Typ preteku: medzinárodná rely

Majstrovstvá sveta v rely (WRL) je séria automobilových pretekov, ktoré prebiehajú na rôznych povrchoch. V Európe sú najatraktívnejšími rely vo Francúzsku (Rally de France Tour de Corse), v Taliansku (Rally Italia Sardegna), v Monaku (Rallye Monte Carlo), či vo Fínsku.

Výber je len na vás, podľa toho, čo od podujatia očakávate. Chcete byť od prachu, alebo chcete zažiť mestské rely? Osobitným a zaujímavým povrchom je sneh a ľad – takéto preteky prebiehajú vo Fínsku. Zoznam všetkých sérii majstrovstiev sveta v rely aj dátumami nájdete na oficiálnej stránke FIA.

Slovenský MORIS Cup Jahodná

Typ preteku: preteky do vrchu historických vozidiel

Oficiálny názov preteku znie: FIA Majstrovstvá historických automobilov v preteku do vrchu. Pretek je organizovaný pod záštitou Medzinárodnej automobilovej federácie. Pozostáva z niekoľkých súťaží, ktoré prebiehajú vo viacerých európskych štátoch. Na Slovensku sa koná MORIS Cup JahodnáDobšinský kopec.

Trať MORIS Cup vedie od Alpinky až po rekreačné stredisko Jahodná a na dĺžku má 4 750 metrov. Preteky historických vozidiel majú svoju osobitú atmosféru a sú pomyselnou čerešničkou na torte pre skutočných milovníkov áut.

Slovakia Ring a Slovenský okruhový pohár

Slovakia Ring funguje od roku 2010 a prirodzeným vývojom vznikla potreba jeho ďalšieho využitia. Postupne vzrástol dopyt po seriály pretekov na okruhoch. Prvú sériu automobilových pretekov na okruhoch odštartovali organizátori v roku 2013.

Slovenský okruhový pohár okrem Slovakia Ringu prebieha aj na českom Autodrome v Brne či na Pannonia Ringu v Maďarsku. Novinkou v sezóne 2018 je pridanie ďalšieho okruhu v Poľsku – Silesia Ring.

Ako vidíte, výber pretekov áut je skutočne široký. Súťaží sa v rôznych kategóriách aj na odlišných povrchoch.

Návšteva ktoréhokoľvek preteku je len otázkou vašich finančných možností a času.

Ak vás zaujímajú preteky motoriek navštívte našu sekciu moto.

Celkové hodnotenie článku

0,0 rating

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here