Zrážka so zverou alebo čo potrebujete vedieť skôr, ako vám do cesty skočí srnka?

16087

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Zrážka s divou zverou je nebezpečná a bude vás v priemere stáť 1500 €. Viete, ako minimalizovať jej riziko a čo robiť, ak ste už zrážke nedokázali zabrániť?

Zrazili ste sa so zverou? Zachovajte rozvahu a postupujte podľa týchto 6 krokov.

Zrážka automobilu so zverou je pomerne častou nehodou, ktorá sa môže stať aj skúsenému vodičovi. Ako sa zachovať? Komu treba volať? Čo kryje havarijné poistenie a kedy pomôže zákonná poistka?

Po nehode je už neskoro na tieto otázky. Pripravte sa vopred. Urobili sme pre vás prehľad toho najpodstatnejšieho, čo potrebujete vedieť skôr, ako vám do cesty skočí jeleň.

Čo by ste mali vedieť skôr, ako sa nehoda stane?

Najčastejšie dochádza k zrážkam so zverou v podvečerných a skorých ranných hodinách. Je to čas, kedy zver najčastejšie migruje za potravou. V tomto období majte oči na stopkách, predovšetkým, ak prechádzate okolo lúk alebo lesov.

Vysoká zver ako srnky a jelene žijú v skupinách. Ak vidíte jednu, vždy čakajte, že ich môže byť viac. Nepodceňujte ani veľkosť zvieraťa. Aj menšie líšky alebo zajace môžu pri väčšej rýchlosti znepojazdniť vaše auto. Skvelým pomocníkom, ktorý pomôže takejto nehode predchádzať, je plašič zveri na auto

Zver vás môže prekvapiť dokonca aj na diaľnici pozrite si vo videu.

Zrážok so zverou neustále pribúda

Ak sa vám zdá, že nehôd spôsobených divou zverou pribúda, máte pravdu. Potvrdzujú to aj slová Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne: „Z pohľadu počtu škôd aj vyplateného poistného plnenia bol minulý rok 2017 extrémny, kedy sme historicky zaznamenali najviac škôd po zrážke so zvieraťom.“

RokPočet nehôdVýška škôd v €
201018802 819 140,02
201118172 681 560,15
201223523 777 333,71
201320983 339 110,03
201421343 251 242,86
201523403 463 123,40
201624893 620 594,78
201729314 876 237,82

Prehľad nehôd a škôd za posledné roky.

Brzdiť alebo sa pokúsiť o vyhýbací manéver?

Vyhýbací manéver zvoľte iba v prípade, ak máte dobrú viditeľnosť a nejdete autom príliš rýchlo. Pri väčšej rýchlosti hrozí riziko, že stratíte kontrolu nad vozidlom a nebudete schopní sa vrátiť do svojej koľaje. Zrážka s protiidúcim vozidlom alebo náraz do stromov, či zvodidiel by mohla mať fatálne následky.

Zrážka so zverou je pri zhoršenej viditeľnosti pravdepodobnejšia!
Pri zhoršenej viditeľnosti treba byť mimoriadne opatrný, pretože vysoká zver môže skočiť kedykoľvek na cestu.

Kuriózny prípad uvádza poisťovňa UNIQA, kedy sa vodič snažil vyhnúť srnke, ale namiesto toho skončil s vozidlom v jazere. Vodičovi sa našťastie nič nestalo, ale škoda na aute bola 12 000 €.

Brzdenie je lepšou alternatívou. Predná časť auta je najlepšie pripravená na náraz. Pri brzdení je dôležité dupnúť na brzdu celou silou a nezľaknúť sa pulzovania pedálu spôsobeného ABS systémom.

Bohužiaľ zvyčajne vám zviera skončí do cesty tak nečakane, že ani nestihnete zareagovať. Môžete len dúfať, že budete mať toľko šťastia ako vodič v tomto videu.

Ako postupovať, ak ste už zviera zrazili (6 krokov):

  1. Po zrážke zachovajte duchaprítomnosť a v prvom rade odstavte auto na kraj vozovky a zapnite výstražnú signalizáciu.
  2. Oblečte si reflexnú vestu a umiestnite výstražný trojuholník.
  3. Po týchto prvých bezpečnostných úkonoch je nevyhnutné volať políciu. Nebojte sa pokuty. V prípade zrážky so zverou ide o nehodu nezavinenú vodičom a pokuta sa neukladá.
  4. V žiadnom prípade miesto nehody neopúšťajte. Zrazená zver, ktorá zostane ležať na ceste môže ohroziť iného vodiča a pre vás by plynula civilno-právna a v horšom prípade trestno-právna zodpovednosť.
  5. Polícia po príchode s vami spíše zápis o nehode, ktorý vám bude užitočný aj neskôr v prípade riešenia škodovej udalosti s poisťovňou.
  6. Ak máte havarijné poistenie, urobte si fotodokumentáciu pre poisťovňu.  

Čo so zrazeným zvieraťom?

Ak je zviera zranené, nepribližujte sa k nemu, lebo môže byť nebezpečné. Mŕtve zviera nechajte na mieste a v žiadnom prípade nepodľahnite nutkaniu si pekného zrazeného diviaka alebo jeleňa naložiť do auta.

Zákon o poľovníctve 274/2009 Z. z. hovorí jednoznačne: „Usmrtená zver alebo uhynutá zver alebo jej časti nachádzajúce sa v poľovnom revíri patria užívateľovi poľovného revíru.“ Poľovníkov bude kontaktovať privolaná polícia.

Neoprávnená manipulácia so zrazenou zverou je to isté ako keby ste ju ulovili a takýto skutok spadá pod trestný čin pytliactva. Trestný zákon (zákon č. 300/2005 § 310)  ukladá za pytliactvo trest odňatia slobody až na dva roky.

Povinné zmluvné poistenie a zrážka so zverou

V prípade škody spôsobenej zrážkou so zverou sa nespoliehajte na povinné zmluvné poistenie. Náhradu škody vám vyplatí len poisťovňa v prípade, že máte uzatvorené havarijné poistenie.

Zákonné poistenie (PZP) sa dá uplatniť iba v špecifických prípadoch, keď sa preukáže vaša zodpovednosť za spôsobenú škodu. Napríklad, keď zrazíte hospodárske zviera (kravu, ovcu a iné). Finančná náhrada za uhynuté zviera bude majiteľovi uhradená z PZP. Horšie je na tom vaše auto. To si musíte dať opraviť z vlastných financií.

Auto po zrážke so zverou môže dopadnúť aj takto:

Zrážka so srnkou
Ilustračné foto auta po zrážke so srnkou.

Ako postupovať, ak máte havarijné poistenie?

„Škody na vozidle, spôsobené zrážkou so zverou kryje práve havarijné poistenie, ktoré pokrýva akékoľvek poškodenie alebo zničenie poisteného vozidla po náraze alebo strete so zvieraťom,“ vysvetľuje Helena Kanderková z Allianz – SP.  

V prvom rade udalosť štandardne nahláste poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody a rozsah poškodenia auta a po potvrdení vášho oprávneného nároku, vám vyplatí náhradu.

Priemerná škoda na vozidle po strete so zverou je približne 1500 eur,“ upresňuje Kanderková a dodáva, že najčastejšie ide o škody spôsobené na vozidlách – rozbité sklá, preliačiny, pokrčené plechy, no evidujú aj ľahšie zranenia a niekoľko ťažších zranení osôb vo vozidle.

Zrážka so zverou môže byť nebezpečná pre vás aj celú posádku a veľmi často zabolí najmä vašu peňaženku. Bohužiaľ v prípade zvery vám nemusí stačiť ani predvídavá jazda, jednoducho vám nečakane skočí do cesty a aj pri menšej rýchlosti, urobí škodu na aute.

Viete, aké zvieratá okrem sŕn, diviakov a jeleňov ešte prinášajú problémy v aute? Sú to hlodavce. Buďte na takú situáciu pripravený, v našom blogu o hlodavcoch v aute vám prezradíme všetko dôležité.

1 komentár

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here