Kúpil som auto – na čo si posvietiť tesne po kúpe?

1855

Kúpa auta je pre bežného motoristu ako malý sviatok. Radosť z kúpy však môže veľmi rýchlo vystriedať smútok a starosti, najmä ak pôjde o staršie, ojazdené auto. Poradíme vám, čo urobiť tesne po kúpe resp. nadobudnutí ojazdeného auta.

Ďakujeme za stiahnutie

“ Vaša šablóna kúpno-predajnej zmluvy bola odoslaná na Váš e-mail. “

Stiahni si kúpno-predajnú zmluvu

“ Po zadaní e-mailu Vám bude návrh zmluvy odoslaný do Vašej e-mailovej schránky. “

Ako prvé potrebujete doriešiť prepis auta

Nech ste sa k vášmu novému autu dostali kúpou alebo zdedením, prvé úkony by mali vždy smerovať k jeho riadnemu prepisu. Od pôvodného majiteľa budete potrebovať osvedčenie o evidencii s vašimi vyznačenými údajmi. Prepis auta zvládnete na miestnom dopravnom inšpektoráte, prípadne na klientskom centre. Ak tento úkon nemôžete vykonať osobne, budete potrebovať splnomocnenie na prepis auta.  

Splnomocnenie na prepis musí mať presne špecifikovaný úkon, nemôže teda ísť o tzv. generálne plnomocenstvo. Je potrebné uviesť údaje splnomocneného aj splnomocnenca. Následne je potrebné nechať podpis na splnomocnení overiť u notára. Dobrou správou je, že ak ste auto zdedili od rodinného príslušníka, notársky overený podpis sa nevyžaduje. Podmienkou však je, že pôvodným držiteľom vozidla musí byť osoba blízka novému držiteľovi, napr. manžel, súrodenec, potomok, rodič alebo prarodič.

Oplatí sa vykonať podrobnú diagnostiku auta

Po samotnom nadobudnutí a prepise auta sa oplatí urobiť jeho dôkladnú diagnostiku. Zanedbanie niektorých závad môže mať do budúcnosti aj fatálne následky. Samozrejme, skontrolovať auto je potrebné aj pred samotnou kúpou, avšak nie vždy je to možné z časového aj praktického hľadiska.

Ak už máte auto v garáži alebo pred domom, určite sa mu poriadne pozrite „na zúbok“.

Kúpa auta
Nové auto je potrebné dôkladne preveriť.

Nech už vám pôvodný majiteľ o výmene oleja, rozvodov a ďalšej údržbe narozprával čokoľvek, vždy je dobré presvedčiť sa na vlastné oči. Ako prvé po kúpe sa odporúča výmena oleja a výmena rozvodov, či aspoň ich kontrola. Výmena oleja nie je vôbec veľkou investíciou, takže tú sa pre pokoj na duši odporúča vykonať vždy po kúpe ojazdeného auta.

Super

Motorové oleje

Bránia vzniku usadenín.
Ideálne mazacie vlastnosti.
Chránia a zabraňujú predčasnému opotrebovaniu.

Pri podrobnejšej diagnostike auta sa nevenujte len motoru. Všimnite si tiež v akom stave sú brzdové kotúče a brzdové doštičky. Miera ich opotrebenia Vám môže tiež napovedať, ako bolo s autom zaobchádzané a najmä, koľko ešte reálne zostáva do potreby ich výmeny. Dôkladný prvý servis po kúpe je veľmi dôležitý a zároveň je základným predpokladom na to, aby ste sa s autom poriadne oboznámili a aby vám mohlo ešte veľa rokov slúžiť.

Pozrite sa, v akom stave sú filtre

Pri výmene oleja by ste mali vymeniť aj olejový filter. Zachytáva nečistoty z motorového oleja. V opačnom prípade, by sa mohli nečistoty zachytiť na pohyblivých častiach motora a závažne ho poškodiť. Oplatí sa pozrieť aj na vzduchový a palivový filter. Rovnako majú vplyv na správnu funkciu motora. Ak sa Vám zahmlieva čelné sklo, skontrolujte v akom je stave kabínový (peľový) filter. Zahmlievanie čelného skla môže spôsobovať práve zanesený peľový filter.

Čo ešte skontrolovať?

Taktiež by ste si mali zamerať na pneumatiky. Skontrolujte stav plášťa a geometriu kolies. Môžete tak odhaliť nerovnomerné opotrebenie, hrče alebo praskliny plášťa.

Preverte, či máte dostatočné množstvo chladiacej kvapaliny. Pre auto je veľmi dôležitá. Chladiaci systém by bez chladiacej kvapaliny fungoval len veľmi ťažko. Bez neho by sa motor prehrial, čo by mohlo mať fatálne následky.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here