Kupujete jazdené pneumatiky? Na toto si treba dávať pozor

3987
Rated 0 out of 5

Prezúvania zimných pneumatík na letné. Niektorí nechávajú túto starosť na servis, iní si s výmenou hravo poradia aj doma. Avšak aj pneumatiky majú svoje limity a po pár rokoch je potrebné zaobstarať si nové. Mnoho vodičov sa snaží ušetriť každú korunu a kúpa jazdených pneumatík pre nich predstavuje lacnejšiu variantu, než by si mali kúpiť nové. Jazdené pneumatiky sa nemusia vždy oplatiť, najmä, ak neviete vyhodnotiť ich kvalitu. Čo by ste si mali všetko overiť predtým než sa ich rozhodnete kúpiť sa dozviete v tomto článku. 

Mnoho vodičov pri kúpe pneumatík volí lacnejšiu alternatívu, a to jazdené pneumatiky.
Jazdené pneumatiky je potrebné vždy dôkladne overiť.

Kedy je potrebné pneumatiky vymeniť?

Každý si spája výmenu pneumatík s ročným obdobím, avšak nie je tomu vždy tak. Výmena by mala byť podmienená opotrebeniu pneumatiky. Niekedy sa stane, že pneumatiky nevydržia celú sezónu a je potrebné ich vymeniť oveľa skôr. S výmenou by sa nemalo čakať a je potrebné ju zrealizovať čím skôr, pretože v hre je vaša bezpečnosť.

To, že je potrebné pneumatiky vymeniť, môžete pocítiť aj počas jazdy, kedy je auto ťahané do jednej strany alebo pociťujete na volante vibrácie. Aby ste predišli týmto nástrahám, je potrebné pravidelne kontrolovať stav kolies. 

Taktiež je potrebné si všímať všetky nezrovnalosti na gume, zárezy či pľuzgiere, ktoré mohli vzniknúť z dôvodu nesprávnej montáže alebo neprispôsobenia pneumatík k modelu auta. 

Malé praskliny sú tiež signálom, že by sa pneumatiky mali vymeniť. V neposlednom rade sa treba zamerať na dezén pneumatiky. Ak sa na ňom nachádzajú rôzne straty gumy, treba pneumatiky okamžite vymeniť. Rovnako treba sledovať aj hĺbku dezénu, ktorá by nemala byť menšia než stanovené hodnoty.  

Podľa odporúčania výrobcov je vhodné používať pneumatiky maximálne 5-6 rokov od dátumu výroby. A v prípade rôznych poškodení s výmenou nečakať, pretože s každým opotrebením pneumatiky sa znižujú jej vlastnosti. 

Jazdené pneumatiky – áno či nie?

Pri kúpe pneumatík mnoho šoférov zvažuje alternatívy či zvoliť nové alebo jazdené pneumatiky. Aké sú teda výhody a nevýhody jazdených pneumatík?

Výhody jazdených pneumatík

Pri výbere jazdených pneumatík zohráva najdôležitejšiu úlohu práve ich cena. Na internete je možné nájsť aj celú súpravu jazdených pneumatík za takú cenu ako by ste dali za jednu novú. 

Ďalšou výhodou je, že si ich dokážete kúpiť z pohodlia domova, jednoducho cez internet a nemusíte nikam fyzicky ísť. 

Nevýhody jazdených pneumatík

Inzerát na internete a fotky pneumatík často nemusia odrážať skutočnú kvalitu jazdených pneumatík. Na fotkách sa dajú jednoducho zakryť chyby na pneumatike či hĺbku dezénu. Práve s tým súvisí aj nevýhoda, že nie je možné určiť pravdivosť inzerátu a do akej miery boli pneumatiky používané. 

Ďalšou nevýhodou je, že použité pneumatiky majú už niečo za sebou a nezaručujú 100 % bezpečnosť. 

V dnešnej dobe sa dajú aj nové pneumatiky kúpiť za nízku cenu a pri chybných jazdených pneumatikách vám peniaze už nikto nevráti. 

Kvalitu používaných pneumatík treba kontrolovať pravidelne.
Kúpa jazdených pneumatík má viac nevýhod ako výhod.  

Načo si treba dávať pozor?

Ak sa predsa len rozhodnete pre kúpu jazdených pneumatík, mali by ste si poriadne overiť ich kvalitu a do akej miery sú opotrebované. Na čo sa teda zamerať?

Vek pneumatiky

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať pneumatika nepoškodená a neopotrebovaná, preverte si jej dátum výroby. Výrobné číslo nájdete na jej bočnej strane v oválnom tvare so štvormiestnym číslom. Prvé dvojčíslie vám prezradí týždeň výroby a druhé dvojčíslie rok výroby pneumatiky. 

Napríklad číslo 2813 hovorí o tom, že pneumatika bola vyrobená v 28. týždni v roku 2013. Avšak tak starú pneumatiku by ste už určite nemali kupovať. 

Netreba zabudnúť, že odporúčaná životnosť pneumatík je 5-6 rokov, bez ohľadu na hĺbku dezénu. Potom strácajú svoje vlastnosti a už bude len na vašom uvážení či si dané pneumatiky kúpite alebo nie. 

Frekvencia používania pneumatiky

Ak pneumatiky najazdili niekoľko tisíc kilometrov, nie je dobrý nápad ich kupovať. Aj keď rok výroby môže byť 2 či 3 roky dozadu a hĺbka dezénu bude vhodná, nikdy sa nebude pneumatika správať ako nová. 

Preto si overte či sa na aute jazdilo denne a koľko kilometrov majú pneumatiky približne už za sebou. 

Poškodenie pneumatiky

Pri kúpe pneumatík fotka v inzeráte naozaj nestačí a je potrebné ich vidieť naživo, pretože neviete z akého dôvodu ich majiteľ predáva. 

Treba si prezrieť či pneumatiky nie sú z jednej strany zodraté, čo mohlo vzniknúť v dôsledku prudkého brzdenia. Takisto či nemá pozdĺžne ryhy ale drážky, ktoré vznikli zasa z prešmykovania alebo prehrabávania kolesa. Skontrolovať je potrebné aj prípadné opravy po defektoch, povrchové praskliny či iné vnútorné poškodenia, ktoré môžu vzniknúť jazdou s mäkkým kolesom. 

Netreba zabudnúť na kontrolu hĺbky dezénu, ktorá by pri letných pneumatikách nemala byť menšia než 1,6 mm a pri zimných pneumatikách menšia než 4 mm. Čím nižší je dezén, tým viac sa znižujú vlastnosti pneumatík, predlžuje sa brzdná dráha a hrozí dopravná nehoda. 

Obsah súpravy

Mnohí predajcovia skúšajú predať súpravu pneumatík, ktorá sa skladá z náhradných pneumatík rôznych modelov áut. Keďže sa odporúča mať na jednej osi rovnaké pneumatiky, treba si súpravu poriadne overiť, teda overiť značku, veľkosť, typ gumy a stav dezénu. 

Výrobné číslo vám napovie dátum výroby pneumatík
Pred kúpou jazdených pneumatík je potrebné overiť dátum výroby, opotrebenie či poškodenie pneumatík.

Kúpu dobre zvážte 

Kúpa jazdených pneumatík predstavuje riziko, preto vždy svoje rozhodnutie dobre zvážte a overte si kvalitu pneumatík. Na internete je mnoho predajcov, ktorí sa snažia predať nekvalitné pneumatiky a preto je potrebné si dávať veľký pozor. 

Teraz už viete, čo všetko treba pred kúpou skontrolovať. 😊 Viete však, ako by ste sa mali o pneumatiky starať ❓ Prečítajte si náš článok – Ako sa správne starať o pneumatiky. 

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here