LED denné svietenie: aké sú jeho výhody a prečo by vášmu autu nemalo chýbať

3497

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.8 out of 5

S nástupom povinnosti celodenného svietenia vo väčšine krajín sa stále populárnejšie stáva LED denné svietenie. Dnes už je bežnou súčasťou najmä nových modelov, no pomôcť si môžete aj keď máte staršie auto. LED denné svietenie prináša so sebou množstvo výhod, no pri výbere a montáži sa rozhodne netreba unáhliť. Čo všetko potrebujete vedieť o LED dennom svietení?

Prečo musíme cez deň svietiť celoročne a čo na to zákon?

Povinnosť denného svietenia po celý rok vstúpila na Slovensku do platnosti v roku 2009. Stalo sa tak po vzore rôznych iných krajín, kde táto povinnosť prispela k zníženiu nehodovosti na cestách. Zlepšenie viditeľnosti jednotlivých vozidiel je v tomto prípade jednoznačným prínosom.

Viacerým vodičom však táto povinnosť spôsobuje vrásky na čele, napríklad kvôli zvýšenej spotrebe žiaroviek v svetlometoch či pokutou za nezapnuté svetlá. Hoci sa to dnes už stáva menej často, ak niekto nesvieti, upozornite ho bliknutím diaľkovými svetlami, ušetriť mu môžete slušnú sumu peňazí. V blokovom konaní je totiž možné za nezapnuté svetlá uložiť pokutu až do výšky 50 eur.

Led denné svietenie
Led denné svietenie.

Ešte predtým než sa pozrieme na hlavné výhody LED denného svietenia, uveďme, zákonom stanovenú povinnosť celodenného svietenia. Toto ustanovenie nájdeme v zákone č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke: § 32 ods. 1 Vozidlo musí mať okrem prípadu uvedeného v § 34 ods. 4 počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie; to neplatí pre nemotorové vozidlo, ktoré musí mať rozsvietené svietidlá počas zníženej viditeľnosti. Za nezníženej viditeľnosti môžu byť na vozidle namiesto stretávacích svetlometov rozsvietené denné prevádzkové svietidlá, ak je nimi vozidlo vybavené.

Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí mať LED denné svietenie

Teraz sa už poďme pozrieť na hlavné dôvody, pre ktoré sa na aute oplatí mať LED denné svietenie. Hlavná výhoda LED svetiel vo všeobecnosti spočíva v ich nízkej energetickej náročnosti. LED svetlá skrátka spotrebujú menej energie. Zásadnou výhodou, v prípade ak si zvolíte kvalitné LED denné svietenie je aj dlhá životnosť, takže výrazne znížite potrebu výmeny bežných halogénových žiaroviek. Oproti ním sú LED svetlá na celodenné svietenie omnoho vhodnejšie.

od 65 €

Led denné svietenie

Ponuka led denných svietidiel značky ELTA pre vaše auto.

Na LED denné svietenie sa spravidla používajú diódy s bielym osvetlením. Pri výbere jednoznačne odporúčame zamerať sa na LED s teplotou svetla na úrovni 6000K. S touto teplotou radíme vyberať aj iné LED žiarovky do auta, napríklad na podsvietenie zadnej tabuľky s EČV, prípadne na osvetlenie interiéru.

Zvládnete montáž denného LED svietenia?

Ak ste sa už rozhodli pre kúpu súpravy LED denného svietenia, nastáva fáza montáže. Bez problémov by ju mal zvládnuť každý priemerne šikovný motorista aj bez predchádzajúcich skúseností. Dobre si rozmyslite kam denné svietenie umiestnite. Jednotlivé pásiky by nemali byť ani príliš blízko od seba a tiež nesmú byť príliš blízko k spodnej hrane nárazníka.

Montáž led denného svietenia.
Montáž led svietenia.

Odporúčame však dbať aj na správne zapojenie a tiež na zapojenie k spínaču svetiel. Väčšina súprav je vybavená aj relé, ktoré vám zabezpečí, že denné LED svietenie sa automaticky zapne po naštartovaní. Nikdy sa tak už nebudete musieť obávať, že by ste si počas dňa zabudli zapnúť svetlá. Správne namontované LED denné svietenie vám tak pomôže ušetriť nielen starosti a náklady s výmenou halogénových žiaroviek ale zábudlivcom možno aj niekoľko pokút. Tak čo myslíte, oplatí sa investovať do kvalitného LED svietenia? Prečítajte si tiež zopár rád ako správne sedieť v aute.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here