Nezastaviteľný Márquez na VC Japonska zvíťazil, čím sa vyrovnal najúspešnejšiemu jazdcovi Hondy

511

Po absolútne perfektnej jazde na VC Japonska, Honda desiatym víťazstvom Marca Márqueza v roku 2019 ukončila súťaž Majstrovstiev konštruktérov.

Víťazstvo Marca Márqueza na domácich pretekoch Hondy v Motegi získalo Honde rekordné 25. víťazstvo v Majstrovstvách konštruktérov prémiovej triedy. Výsledkom je, že pri oslavách 60. výročia súťaže Honda získala obe Majstrovstvá pre jazdcov ako aj konštruktérov v tom istom roku už 20-ty krát. Toto víťazstvo taktiež znamená 70. víťazstvo Hondy v Majstrovstvách konštruktérov naprieč všetkými triedami.

Honda získala 25. víťazstvo v Majstrovstvách konštruktérov prémiovej triedy.

Vďaka dokonalému štartu Marc Márquez obišiel konkurenciu z vonkajšej strany prvej zákruty, čím sa dostal do vedenia. Fabio Quartararo sa snažil reagovať na tempo osemnásobného majstra sveta. Avšak v priebehu iba troch kôl získal Márquez náskok viac ako jednej sekundy, na čo nadviazal jazdou do plných v nasledujúcich kolách.

V treťom kole sa rozdiel zväčšil na dve sekundy a vládnuci majster sveta presunul svoju pozornosť na udržiavanie preteku. Jazdec tímu Repsol Honda, ktorý prešiel cieľom 0,870s pred Quartararom, po zmiernení tempa v záverečných kolách, pokračuje vo svojom dokonalom rekorde finišov na prvých dvoch miestach v roku 2019.

Víťazstvo je jeho desiatym v roku 2019 a jeho štvrtým víťazstvom po sebe, teda prvýkrát, čo Márquez dosiahol v prémiovej triede od roku 2014 štyri po sebe nasledujúce víťazstvá.

Marc Márquez získal 54. víťazstvo

Ziskom 54. víťazstva v prémiovej triede sa Marc Márquez vyrovnal legendárnemu Mickovi Doohanovi ako najúspešnejšiemu jazdcovi Hondy v prémiovej triede. 14 umiestnení na stupňoch víťazov, z toho 13 v roku 2019, taktiež získalo Marcovi Márquezovi 350 bodov do hodnotenia majstrovstiev sveta, iba 33 bodov od historicky rekordných 383 bodov v prémiovej triede Jorgeho Lorenza, pričom sa ešte stále hrá o 75 bodov.

Márquez získal na VC Japonska 10. triumf v sezóne.

Jorge Lorenzo zvádzal súboje hneď od náročného štartu na VC Japonska, ktorý bol zároveň jeho 200. štartom v prémiovej triede. Lorenzo finišoval na 17. pozícii a s výsledkom nie je spokojný. Aj keď ho teší jeho lepší výkon a tempo na modeli Honda RC213V v záverečných kolách. Výsledkom bolo, že Lorenzo znížil rozdiel medzi sebou a víťazom pretekov na zatiaľ najmenší rozdiel od svojho návratu zo zranenia – čo je trend, v ktorom by chcel pokračovať na okruhu Phillip Island už o týždeň.

Majstrovstvá sveta MotoGP teraz smerujú priamo do 17. kola, na austrálsku Veľkú Cenu na okruhu Phillip Island od 25. do 27. októbra.

Super

Motorové oleje Repsol

Syntetické mazacie oleje vyvinuté spoločnosťou Repsol spĺňajú najvyššie kritériá.

Marc Márquez na VC Japonska

1.miesto

„Neboli to ľahké preteky. Od začiatku som tlačil, stratégia bola jasná – musel som sa pokúsiť získať náskok. Cítil som sa silný a s tímom sme vypočítali tempo tesne pod 1’46, ale potom som bol schopný jazdiť tesne nad 1’45. Dobrá správa pre mňa, avšak musel som trochu spomaliť. Pracoval som na jazde, aby som išiel tak hladko, ako to bolo možné a dokázal som získať náskok dvoch sekúnd. V posledných dvoch kolách sme mali trochu málo paliva, pretože okruh Motegi je vždy veľmi náročný. Trochu bol vyvíjaný tlak na to, aby som zvíťazil na Majstrovstvách konštruktérov v Japonsku. Tento tlak sa mi páči a je skvelé vyhrať ho tu pre Hondu, pretože všetci tvrdo pracujú. Celý tím Repsol Honda odviedol skvelú prácu pri hľadaní najlepšieho nastavenia a stratégie pre tieto preteky. “

Jorge Lorenzo

17.miesto

„Tento víkend sme na motorke urobili vylepšenia a môj cit sa preto zlepšil. Dnes som si v druhej časti pretekov mohol opäť užiť jazdu na motorke a jazdiť oveľa rýchlejšie ako na začiatku pretekov. Nakoniec sme boli bližšie k čelu pretekov ako v ktorýchkoľvek iných pretekoch od môjho zranenia, druhí z najrýchlejších v posledných kolách. Problém bol na začiatku, nemohol som sa pohrať s motorkou rovnako ako na konci, a práve tam som stratil celý náš čas. Ale ku koncu som už postupne dokázal, krok za krokom, brzdiť neskôr a ísť rýchlejšie. Vďaka tempu na konci pretekov som sa dokázal viac priblížiť k lídrovi. Teraz sa snažíme tento trend udržať pre Phillip Island.“

Prečítajte si: Márquez na VC Thajska obhájil titul majstra sveta MotoGP