Oslňujúce druhé miesto pre bodového rekordéra Márqueza na VC Malajzie

241

Na VC Malajzie kráľ návratov Marc Márquez pokračoval v lámaní rekordov v Sepangu keď jeho 395 bodov po skončení na druhom mieste sa stalo najvyšším počtom bodov získaných jazdcom v jednej sezóne MotoGP. Jorge Lorenzo, predchádzajúci držiteľ rekordu, sa vrátil k bodovému zisku 14. priečkou.

Po nešťastnej strate jazdca Afridza Munandara na Idemitsu Asia Talent Cup sa v sobotu zišli majstrovstvá v MotoGP, aby si ho pripomenuli fantastickými pretekmi na okruhu Sepang International.

Super

Motorové oleje Repsol

Syntetické mazacie oleje vyvinuté spoločnosťou Repsol spĺňajú najvyššie kritériá.

Marc Márquez bol na nezastavenie potom, čo sa spamätal zo svojej najväčšej havárie roka, aby podal výkon šampióna. Po bleskovom štarte  získal 55-násobný víťaz MotoGP  hneď 6 pozícií v prvých dvoch zákrutách a prvé kolo skončil na druhom mieste. S deviatimi získanými pozíciami sa vládnuci majster sveta na chvíľu usadil za Jackom Millerom. Po tom, čo predbehol Austrálčana, začal Márquez pracovať na znížení 1,6-sekundového rozdielu medzi ním a Viñalesom.

Keďže sa rozdiel ani po niekoľkých kolách pod 1’59s neznižoval, Márquez zvoľnil svoje tempo, aby si v pekelnej malajskej horúčave zabezpečil zaslúžené druhé miesto. Po návrate do Európy s 395 bodmi si Márquez drží rekord najviac dosiahnutých bodov v jednej sezóne. Prekonáva rekord Jorgeho Lorenza 383 bodov vo svetovom šampionáte z roku 2010.

Márquez na stupni víťazov

Výsledok VC Malajzie tiež znamená česť pre Márqueza byť prvým jazdcom v histórii, ktorý v jednej sezóne dosiahol 17-krát na stupne víťazov v triede MotoGP, čím predĺžil svoju nepretržitú šnúru umiestnení na prvom a druhom mieste už na 15. Márquezovo posledné umiestnenie mimo prvých dvoch miest prišlo na Veľkej cene Česka v roku 2018, kde skončil tretí.

Nedeľa na VC Malajzie sa ukázala byť pre Jorgeho Lorenza náročnejšia, ako sa predpokladalo, avšak jazdec tímu Repsol Honda sa dokázal vrátiť na bodované pozície prvýkrát od okruhu Misano 14. miestom. Výsledok tiež znamenal zníženie vzdialenosti od víťaza na polovicu v porovnaní s Phillip Island, čím hlási návrat k forme, ktorú ukázal v Motegi.

Vďaka tomu, že obaja jazdci skončili na bodovaných pozíciách sa tím Repsol Honda dostal len dva body za tím Ducati v Majstrovstvách tímov. V honbe za víťazným tripple majú ešte jedno kolu k dobru.

Marc Márquez ako aj Jorge Lorenzo sa zúčastnia prezentácie EICMA spoločnosti Honda v Miláne. Neskôr, po intenzívnom období štyroch pretekov za päť týždňov, bude tímom a jazdcom poskytnutý týždeň voľna pred tým, ako sa 14. novembra vo Valencii začne posledné kolo majstrovstiev sveta MotoGP v roku 2019.

Marc Márquez na VC Malajzie

2.miesto

„Boli to neuveriteľné preteky a skvelé prvé kolo. Možno to najlepšie v mojej kariére ako na okruhu Mugello v roku 2015 – minulú noc som to kolo sledoval, aby som videl, čo som dokázal!  Bolo to veľmi pekné prvé kolo, ale bohužiaľ pneumatika v týchto prvých troch kolách sa veľmi zodrala a trochu som stratil s Millerom. Viñales bol dnes rýchlejší ako my a cieľom bolo pódium. Snažil som sa ako na Phillip Island a zostal som hneď za ním, avšak rozdiel 1,1 sekundy bol príliš veľký a urobil som chybu, čím som klesol nižšie. Som spokojný so svojim výkonom v pretekoch ale nevieš si predstaviť, aký som šťastný, že môj brat zvíťazil – on si to zaslúži. Je to neuveriteľný deň, ale musíme pamätať na Munandara, mladého a talentovaného jazdca, ktorého sme, žiaľ, navždy stratili. Posielam veľké objatie pre jeho rodinu a priateľov. “

Jorge Lorenzo na VC Malajzie

14.miesto

„Na začiatku pretekov to bolo veľmi náročné s ostatnými jazdcami okolo mňa, turbulencie veľmi narušili moje tempo.“ Ale sú tu aj nejaké pozitíva, pretože som bol schopný zmestiť do siedmich desatín môjho najlepšieho kola po celé preteky. Je zrejmé, že stále nie sme dosť rýchli, ale po mojej havárii v Assene sa blížime k cieľu, ktorým je byť 30 sekúnd od víťaza. Dva body, ktoré sme získali, sú dôležité pre pomoc tímu v boji o tímové majstrovstvá vo Valencii. Toto je teraz hlavný cieľ. “

Prečítajte si: Márquezovo bezkonkurenčné 5.víťazstvo v rade po napínavom záverečnom kole na Phillip Island