Mobil za volantom je nebezpečný. Pozor na týchto 5 situácií

1460

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.8 out of 5

Telefonovanie za volantom bez handsfree zakazuje zákon. Aj vy si myslíte, že keď idete päťdesiatkou, máte všetko pod kontrolou? Ukážeme vám, že to tak ani zďaleka nie je. Štatistiky Policajného zboru za rok 2017 hovoria jednoznačne. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bolo porušenie povinností vodiča vrátane používania mobilného telefónu.

Mávate nutkanie pozerať do mobilného telefónu, keď šoférujete? Robíte veľkú chybu, ktorá vás môže v najhoršom prípade stáť aj život. Štatistiky Policajného zboru za rok 2017 hovoria jednoznačne. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bolo porušenie povinností vodiča, vrátane používania mobilného telefónu.

Ako zvláda mozog mobil a šoférovanie?

Horko-ťažko. Ľudský mozog jednoducho nebol stvorený na to, aby vykonával plnohodnotne dve rôzne činnosti. Nedá sa robiť všetko naraz. Ak prioritne vybavujete telefonáty a správy na sociálnych sieťach, riskujete haváriu.

Štúdie preukázali, že šoféri za volantom, ktorí sa počas jazdy venovali aj mobilnému telefónu strácali vizuálny kontakt s vozovkou. Okrem toho bol pohyb vozidla nepredvídateľný a presúvali zo strany na stranu vo svojom pruhu.

„Riziko spočíva aj v tom, že vodič má jednu ruku blokovanú a buď nedáva znamenie o zmene smeru jazdy, alebo neradí rýchlosti, a tým nemení rýchlosť vozidla v súlade s plynulosťou dopravy,“ vysvetľuje dopravný analytik Jozef Drahovský.   

Mobil za volantom spôsobuje oneskorené reakcie.
Mobil v ruke za volantom môže spôsobiť oneskorené reakcie.

Jeden pohľad na mobil a 41 metrov idete poslepiačky

Predstavte si to takto. Idete po meste rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu a zapípa vám telefón. Nachvíľu naň nazriete. Zaberie vám to len 3 sekundy. Ale viete, koľko metrov išlo vaše auto bez toho, aby ste sa pozerali na cestu? Presne 41,7 metra. Dosť na to, aby ste spôsobili nešťastie, ktoré sa už nebude dať vrátiť.

Všetko vám krásne vysvetlí toto krátke animované.

Na ktoré situácie v meste si treba dávať najväčší pozor?

Prejazd obytnou zónou

Pri šoférovaní a pozeraní do mobilného telefónu používate na otáčanie volantu iba jednu ruku. To je málo na to, aby ste dokázali rýchlo reagovať na krízovú situáciu v obytnej zóne. Myslíte si, že dokážete s mobilom v ruke rýchlo strhnúť volant, keď vám do cesty nečakane vbehne dieťa?

Pozor pri priechode pre chodcov

Nepozornosť pri priechodoch pre chodcov môže dopadnúť tragicky. Chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Krátky pohľad na novinky na sociálnych sieťach môže znamenať, že prehliadnete blížiaceho sa chodca. To, že sa chodec vôbec nepozrel do strán a priamo vstúpil na priechod, nebude nikoho zaujímať. Vinníkom budete vy.

Vybočenie z jazdného pruhu a cyklisti

S mobilom v ruke sa nedá sledovať vozovka. Ak nesledujete vozovku, autom zvyčajne mierne „plávate“ v jazdnom pruhu. Pohyb zo strany na stranu je veľkým nebezpečenstvom pre cyklistov.

Čítanie emailu od nadriadeného môže znamenať, že sa auto mierne presunie do pravej časti vozovky. Ak práve obiehate cyklistu, je tu veľká šanca, že mu môžete ublížiť.

Mobil na parkoviskách a v obchodných domoch

Riziko, že spôsobíte nehodu číha aj na parkoviskách. Práve parkoviská v obchodných domoch sú úzke a plné ľudí. Tí nastupujú, vystupujú, prechádzajú s košíkmi.  „Preto je vhodné, aby malo auto handsfree, ktoré sa automaticky páruje s telefónom už pri naštartovaní vozidla,“ odporuča dopravný analytik.

Keď vám nabudúce zazvoní telefón a vy nemáte handsfree, nevenujte mu žiadnu pozornosť. Sledujte situáciu okolo vás. Nástrah na parkovisku je veľa.

Križovatka s mobilom v ruke

Aj keď nemáte mobil za volantom, križovatka je skúškou šoférskych zručností. Musíte dávať pozor na to, čo robia ostatní vodiči, sledovať semafory a predvídať. Strata koncentrácie pri pohľade na mobil môže spôsobiť, že prehliadnete aj svetelnú signalizáciu. Takáto situácia sa stala aj mladej žene v Bratislave. Kvôli pozeraniu do telefónu prešla na červenú a narazila do druhého auta, v ktorom sedelo aj malé dieťa.

Emotívnych videí, ktoré sa snažia upozorniť vodičov na riziko, je veľa. Dobre si rozmyslite, či nabudúce počas šoférovania chytíte telefón do ruky.

Aké sú výhody led denného svietenia?

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here