Najpredávanejšie autá roku 2020

524

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Vedeli ste o tom, že ročne sa na svete predá okolo 65 miliónov automobilov? Napriek tomu, že rok 2020 bol turbulentný a do veľkej miery ovplyvnený krízou spojenou s koronavírusom, nebol výnimkou. Globálny automobilový priemysel podľa oficiálnych štatistík odhadol počet predaných automobilov za rok 2020 na 59 a pol milióna. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o pokles o 20 %, napriek tomu je to slušné číslo. Poďme sa spolu pozrieť na najobľúbenejšie modely a značky áut, ktoré si v minulom roku ľudia na Slovensku, v Európe, no aj v celkovo na celom svete najčastejšie priviezli domov. Najpredávanejšie autá v toku 2020 – je medzi nimi aj to vaše?

Rekordný predaj a rekordný pád

Najprv sa ale nachvíľu obráťme späť. Rok 2019 sa na Slovensku niesol v znamení pozitívnych rekordov. Ako uvádza aj Martin Domček vo svojom článku na stránke denníka Pravda: „Za dvanásť mesiacov sa na Slovensku predalo 101 568 osobných a 8 508 ľahkých úžitkových áut.“ Mnohí odborníci preto vstupovali do roku 2020 s pozitívnou víziou, že by sa rekord predaných áut mohol opäť prekonať.

autá, najpredávanejšie autá, retro autá
V roku 2020 sa na svete predalo takmer 60 miliónov áut.

Žiaľ, opak sa stal pravdou, a v roku 2020 naopak zaznamenal automobilový priemysel u nás rekordný pád. Pre krízu spojenú s pandémiou muselo niekoľko slovenských automobiliek na čas dokonca prerušiť svoju výrobu. Prepad predaja nových áut tak dosiahol na Slovensku 45 až 62 percent. Čísla predajnosti zároveň postupne stúpali a klesali zarovno s vlnami pandémie. „Na Slovensku bolo napokon v roku 2020 celkovo zaregistrovaných 82 676 nových vozidiel v kategóriách M1 a N1,“ zhodnotil situáciu Martin Domček. „Celkový trh s týmito vozidlami tak poklesol o takmer 25% oproti roku 2019.“

Slovenské prekvapenia roka 2020

Ako vo svojom texte zmapoval aj redaktor denníka Pravda, rok 2020 sa niesol aj v znamení mnohých prekvapení na automobilovej scéne. Vedeli ste napríklad, že značka Hyundai sa stala na Slovensku druhou najúspešnejšoupredbehla dokonca aj Volkswagen? Alebo že veľký vzrast zaznamenali plug-in hybridyelektromobily?

Najpredávanejšie autá podľa palív

Asi nikoho neprekvapí, že rebríčku najpredávanejších áut na Slovensku podľa paliva dominuje benzín, ktorý s takmer o polovicu menším počtom vozidiel nasleduje nafta (diesel). Ďalšie dve miesta v rebríčku zaberajú hybridné automobilykombinovaným pohonom. Prekvapením je piata priečka, ktorú s počtom takmer tisíc kusov obsadili elektromobily.

Medzi triedami vyhrávajú SUV

Čo sa týka základného rozdelenia automobilov na triedy, na slovenskému trhu vyhráva s veľkým náskokom SUV. Nasleduje nižšia stredná trieda (označovaná ako segment C, do ktorej môžeme zaradiť karosérie typu hatchback, liftback, sedan či kombi) s celkovým podielom na trhu 24%. Prvú trojicu uzatvárajú vozidlá nižšej triedy (označované ako segment B s typickou karosériou hatchback, ale aj MPV, roadster či kabriolet).

Najpredávanejšia značka? Škoda!

Podľa značieknajpredávanejšími autami na Slovensku vozidlá značky Škoda s celkovým dvadsaťpercentným podielom. Ako sme už spomínali, veľkým prekvapením bola značka Hyundai, ktorá sa v roku 2020 prebojovala na rekordné druhé miesto. TOP 5 dopĺňa ďalej Volkswagen, Kia Toyota, ktorá sa dostala do rekordnej päťky po prvý raz, čo je pri porovnaní so svetovým rebríčkom zaujímavý fakt. Slováci tiež často kupujú vozidlá značiek Peugeot, RenaultCitroen, obľúbené sú aj DaciaMercedes-Benz.

Škoda, retro autá, žltá Škoda
Najpredávanejšou značkou na Slovensku je už tradične Škoda

10 najpredávanejších áut na Slovensku

Poďme sa pozrieť na rebríček TOP 10 najpredávanejších modelov áut na Slovensku v roku 2020. Vysoké zastúpenie predaných áut modelov značky Škoda zrejme nikoho neprekvapí, podľa denníka Pravda Slováci kúpili takmer 15 tisíc kusov piatich najpredávanejších modelov Škoda. Odborníci však zaznamenali aj viacero prekvapujúcich posunov v rebríčku.

 1. Škoda Fabia – predaných 4 607 kusov
 2. Škoda Octavia – predaných 3 997 kusov
 3. Kia Ceed/Proceed – predaných 2 693 kusov
 4. Hyundai i30 – predaných 2 536 kusov
 5. Škoda Scala – predaných 2 104 kusov
 6. Škoda Kamiq – predaných 2 055 kusov
 7. Renault Clio – predaných 2 006 kusov
 8. Hyundai Tuscon – predaných 1 777 kusov
 9. Škoda Karoq – predaných 1 750 kusov
 10. Dacia Duster – predaných 1 563 kusov

Ďalší v rebríčku

Medzi mimoriadne obľúbené autá na Slovensku patrí aj Citroen C3 a Volkswagen Golf, ktoré tesne obsadili jedenáste a dvanáste miesto. Z modelov značky Toyota sa najviac predávali Toyota CorollaToyota Yaris a Toyota RAV4, ktorých sa u nás v minulom roku dokopy predalo takmer 4 tisíc. Nesmieme zabudnúť spomenúť ani modely Kia SportagePeugeot 208Peugeot 2008 a Dacia Sandero. Okrem vyššie spomenutých modelov Škoda boli na Slovensku v minulom roku obľúbené aj Škoda Kodiaq a Škoda Superb. Finálovú dvadsiatku rebríčka uzatvára Volkswagen Polo.

Chystáte sa v novom roku na kúpu auta? Mohli by vás zaujať naše články Kúpno-predajná zmluva na auto, toto v nej musí byť či Ideálne auto pre začiatočníka.

TOP 10 v Európe

Absolútnym víťazom je Volkswagen Golf, Opel Corsa zvyšuje svoje pozície, v prvej desiatke nájdeme aj Škodu Octaviu. Pozrime sa teraz na rebríček najpredávanejších áut naprieč európskym kontinentom podľa zaujímavého článku na Focus2Move.com.

 1. Volkswagen Golf – predaných 308 834 kusov
 2. Renaut Clio – predaných 303 185 kusov
 3. Volkswagen Polo – predaných 243 009 kusov
 4. Volkswagen Tiguan – predaných 219 923 kusov
 5. Škoda Octavia – predaných 215 581 kusov
 6. Opel Corsa – predaných 206 905 kusov
 7. Peugeot 208 – predaných 194 357 kusov
 8. Ford Focus – predaných 186 766 kusov
 9. Nissan Quasquai – predaných 178 804 kusov
 10. Renault Captur – predaných 175 813 kusov

Zaujímavé je, že kým napríklad koncerny Mazda Honda predali v Európe už v máji minulého roka o vyše 50% áut menej v porovnaní s predchádzajúcim rokom, Toyota Group či BMW zaznamenali len minimálny pokles. Ako uvádza aj zaujímavý článok na AutoSuv.sk, v Európe si v prvej polovici minulého roka v predajnosti udržal prvé miesto koncern Volkswagen, nasledovali PSARenault.

Najpredávanejšie autá sveta

Napriek tomu, že najväčším svetovým koncernom je Volkswagen, jeho modely na prvých miestach svetového rebríčka nenájdeme. Tiež nečakajte ako víťaza ani žiadny z  modelov slovenského či európskeho rebríčka. Ako zhrnul vo svojom zaujímavom texte Tomáš Andrejčák: „Celosvetovému rebríčku áut kraľujú Japonci.“ Poďme sa teda naň pozrieť.

Volkswagen, retro Volkswagen
Najväčším koncernom v predaji áut na svete je Volkswagen
 1. Toyota Corolla – predaných 1 134 262 kusov
 2. Toyota RAV4 – predaných 971 516 kusov
 3. Honda CR-V – predaných 705 651 kusov
 4. Honda Civic – predaných 697 945 kusov
 5. Volkswagen Tiguan – predaných 607 121 kusov
 6. Toyota Camry – predaných 592 648 kusov
 7. Nissan Sylphy – predaných 544 376 kusov
 8. Volkswagen Golf – predaných 492 262 kusov
 9. Volkswagen Lavida – predaných 463 804 kusov
 10. Hyundai Tucson – predaných 462 110 kusov

Ak vás zaujíma postupný vývoj a história svetových rebríčkov obľúbenosti áut, odporúčame vám pútavé video, ktoré vás za niekoľko minút oboznámi so svetovými rebríčkami najpredávanejších áut za posledných 10 rokov.

Ľudia najčastejšie volia sivú a čiernu

farebné autá, najobľúbenejšie auto
Žlté, červené a zelené autá sa predávajú najmenej

Vedeli ste o tom, že existuje aj rebríček predajnosti a obľúbenosti áut podľa farieb? Podľa zaujímavého textu na Whatcar.com patria medzi najobľúbenejšie kupované autá vo Veľkej Británii modely sivej, čiernejbielej farby. Naopak, žlté, červenémodré autá sa predávajú oveľa menej. A prečo je to tak? Možno sú ľudia čím ďalej tým triezvejší a konzervatívnejší, zároveň však farby ako sivá, strieborná či čierna väčšinou pomáhajú autám udržať si svoju hodnotu.

A čo očakávajú v odborníci v roku 2021?

Ako sme už spomenuli, rok 2020 bol kvôli kríze spojenej s koronavírusom turbulentný aj pre automobilový priemysel. Kým niektoré koncerny sa rapídne prepadli, iné si udržali svoje miestovýrazné zmeny ani nepocítili. Ako podotýka aj redaktor rubriky Auto-moto v denníku Pravda Tomáš Andrejčák vo svojom článku: „Prítomnosť (dvoch nemeckých prémiových značiek Mercedes-Benz a BMW) v prvej desiatke len potvrdzuje, že bohatých sa pandémia až tak nedotkla. Zároveň mali najmenšie straty – „len“ 8,4 %.“

BMW, retro autá, vintage BMW
V TOP 10 najpredávanejších značiek sveta nechýba ani BMW.

Čo teda môžeme očakávať v nasledujúcom roku? Svoj pohľad prezradil v rozhovore pre denník Pravda generálny sekretár slovenského Zväzu automobilového priemyslu Ján Pribula: „Nikto v súčasnosti nevie, ako sa bude situácia vyvíjať budúci rok. Po tom, čo sme zažili a stále zažívame, sú aj tí najväčší odborníci vo svojich prognózach opatrní.“ Verí však, že sa situácia s príchodom vakcín bude zlepšovať: „Automobilový priemysel aj bez krízy čelí viacerým výzvam, ktoré zásadným spôsobom menia zaužívané schémy.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here