BMW, Renault, Ford a GM: najväčší výrobcovia áut sa spojili do blockchain iniciatívy MOBI

8128

Keď sa spoja najväčší výrobcovia automobilov s technologickými gigantmi a startupmi, predznamenáva to veľké zmeny. Presne tie očakáva svet od novovzniknutej iniciatívy MOBI (Mobility Open Blockchain Initiative). Jej cieľ je jednoduchý, využiť prelomovú technológiu blockchain v automobilovom priemysle.

Zakladajúci členovia so zvučnými menami

Konzorcium sa predstavilo na začiatku mája na konferencii v Dubaji. Zakladajúci členovia majú známe mená, patria sem spoločnosti ako General Motors, BMW, Renault, Ford či Bosch, ZF Friedrichshafen, Accenture, IBM a mnohí ďalší vrátane zástupcov blockchainu (Consensys, Hyperledger).  

Iniciatíva MOBI je jedinečná svojho druhu. Spája širokú škálu aktérov z automobilového priemyslu s firmami, ktoré sa zaoberajú blockchainom.

Skupinu vedie veterán na pôde automobilového priemyslu – Chris Balliger. Skôr ako Balliger začal viesť MOBI, pracoval ako finančný riaditeľ vo výskumnom inštitúte Toyoty.

Spolupráca ako hlavný cieľ iniciatívy MOBI

Podľa slov Ballingera, na to, aby boli výrobcovia schopní využiť blockchain v automobilovom priemysle, potrebujú začať spolupracovať. Ak si každý výrobca bude vyvíjať vlastné autopeňaženky, softvéry, či systémy platenia, autá spolu nikdy nebudú schopné komunikovať.

Chris Ballinger prirovnal súčasnú situáciu k biblickému stavaniu Babylonskej veže. Autá od rôznych výrobcov nemajú spoločnú reč. Práve túto situáciu chce iniciatíva MOBI vyriešiť. Ich cieľom je zjednotiť štandardy pri výrobe áut aj API (programovacie rozhrania). Vďaka tomu budú vozidla rôznych výrobcov schopné spolu komunikovať, platiť medzi sebou, či zdieľať údaje o stave vozovky.

Minimálny životaschopný ekosystém

Detaily o ďalších krokoch prezradil CEO Context Lab-u, Dan Harple, ktorý je blízkym spolupracovníkom Ballingera. Podľa jeho slov bude prvým krokom definovanie minimálneho životaschopného ekosystému, v rámci ktorého budú autá schopné medzi sebou spolupracovať.

Práca sa začne osobnými stretnutiami členov MOBI, ktorí následne vytvoria projektové tímy zamerané na rôzne oblasti. Plánujú sa sústrediť na vlastnícke práva dát, sledovanie údajov, zdieľanie jazdy, platobné systémy medzi autami, ale aj dáta pre vodičov a autonómne vozidlá.

Boj o dáta z áut sa vyostruje

Iniciatíva MOBI je prvou koordinovanou aktivitou, ktorej cieľom je využiť cenné dáta z automobilov na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Okrem toho dokazuje aj to, že blockchain má opodstatnené miesto v automobilovom priemysle. Práve blockchain by ma byť schopný všetky tieto dáta spracovať a distribuovať.

Iniciatíva MOBI využíva údaje z áut.
Zbieranie dát z auta počas jazdy zvyšuje bezpečnosť účastníkov premávky.

V súčasnosti dáta uchovávajú obrovské technologické spoločnosti, ktoré figurujú v celom komunikačnom procese ako tretia strana. Stále sa rozrastajú a pomaly sa stávajú monopolmi na trhu s dátami. Práve tu môže pomôcť podľa MOBI blockchain, ktorý eliminuje vstup tretej strany do výmeny dát.

Ktoré dáta z áut sme schopní využiť

Dát v aute je mnoho. Od tých, ktoré majú k dispozícii zabudované počítače až po informácie, ktoré získava auto pomocou senzorov.

Problémom je definovanie vlastníckych práv týchto dát. MOBI verí, že ak sa ich podarí zadefinovať, tak každý majiteľ vozidla bude vlastníkom tých dát, ktoré pochádzajú z jeho auta. Logicky potom ten, kto vlastní dáta, ich môže šíriť ďalej.

Osobitným typom dát, ktoré by skupina MOBI chcela využiť pomocou blockchainu, sú dáta zo senzorov. Vďaka senzorom dokážu autá šíriť informácie o aktuálnom počasí, znečistení ovzdušia, aj o množstve spotrebovanej energie.

Pre ilustráciu, moderné autá dnes vyprodukujú za hodinu až 25 gigabajtov dát. Prognózy hovoria, že množstvo dát v autách bude stále iba rásť. Môžu za to neustále pribúdajúce technológie, senzory a inteligentné funkcie. Postupne bude auto schopné produkovať takú masu informácií, s ktorou si možno neporadia ani 5G siete.

Blockchain pomôže zvýšiť bezpečnosť na cestách

Podľa MOBI je zdieľanie dát jedinou cestou, ako zvýšiť bezpečnosť na cestách aj jazdné schopnosti autonómnych áut. Zatiaľ tieto dáta nikto systematicky nezbiera a nevyužíva. Konzorcium MOBI verí, že sa im podarí takýto systém vytvoriť a pomôžu svetu sa priblížiť ku skutočne bezpečnej automobilovej doprave.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here