Nanotechnológia – zdokonalenie Vášho auta

1462

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating


Nanotechnológia v súčasnej dobe dosiahla významný pokrok v každom odvetví, od biotechnológie až po automobilový priemysel. Poskytuje množstvo výhod nielen pre automobily, ale aj ich majiteľov. Ešte ste o nej nepočuli? Tak je najvyšší čas dozvedieť sa niečo viac.

Nanotechnológia v automobilovom priemysle

Nanotechnológia je veľkým prínosom pre automobilový priemysel. Určite ste už počuli o globálnych očakávaniach, ktoré sa týkajú nižších emisií a spotreby paliva. Z týchto dôvodov musia automobilové spoločnosti pri výrobe používať ľahké, odolné a nízkonákladové materiály, ktoré nahradia drahé kovy a kompozity. Práve nanotechnológia pomáha spĺňať tieto požiadavky a zdokonaliť Vaše autá.

Čo je nanotechnológia?

Nanotechnológiou sa vyrábajú moderné materiály v rozsahu od 1-100 nanometrov. Nanočastice vytvárajú vrstvu, ktorú ľudským okom nevidíme. Má však neuveriteľnú pevnosť a schopnosť odpudzovať vodu, mastnotu, baktérie a ďalšie nečistoty. Nanotechnológie tak dokážu predĺžiť životnosť materiálov, radikálne zlepšiť stav rôznych povrchov a zabezpečiť ich jednoduchú údržbu. Vďaka týmto vlastnostiam prinášajú úsporu nákladov a zníženie ekologickej záťaže v akejkoľvek oblasti.

Výhody nanotechnológií v zdokonalení vozidiel.
Nanočastice vytvárajú pevnú a odolnú vrstvu.

Napriek mnohým pokrokom, ktoré nanotechnológia už priniesla vo výrobe a dizajne, vidíme len špičku ľadovca, čo táto nová technológia môže ponúknuť pre budúcnosť automobilovej výroby.

Význam nanotechnológii

Navrhovanie a výroba nového vozidla predstavuje množstvo výziev. Nové autá by mali byť dostatočne ľahké, aby umožnili rýchlejšie zrýchlenie a tiež spotrebovali menej paliva. Materiály musia byť však pevné, aby sa zachovala bezpečnosť. Taktiež motory sa budú vyrábať z odolnejších a flexibilnejších kovov, ktoré budú oveľa lepšie odolávať vysokým teplotám. Veľký dopyt po nanotechnológiách je aj v exteriérových a interiérových materiáloch zabezpečujú zdokonalenie auta. Nanomateriály sú estetickejšie, ľahšie, viac odolnejšie voči poškodeniu a majú dlhšiu životnosť ako bežné kovy či plasty.

Aké výhody poskytuje pre automobily?

Nanotechnológie poskytujú výhody nielen pre autá, ale v konečnom dôsledku aj samotným majiteľom automobilov, ktorým pomôžu ušetriť nemalé peniaze. Medzi spomínané výhody patria:

  • ľahšie a silnejšie materiály, ktoré zabezpečia nižšiu spotrebu a vyššiu bezpečnosť,
  • lepšia hospodárnosť, čím sa predĺži životnosť a zníži miera zlyhania komponentov,
  • zlepšená účinnosť motora a spotreba paliva pre vozidlá s benzínovým motorom
  • oživenie farieb a zvýraznenie lesku,
  • zvýšená odolnosť voči oteru laku auta, čím sa výrazne predĺži je ho životnosť,
  • veľmi účinná ochrana proti znečisteniu a jednoduchá údržba.

Lepšia životnosť motora

Motory sa v priebehu niekoľko desiatok rokov zmenili. Sú oveľa menšie, ľahšie a výkonnejšie. Ich nevýhodou ostáva teplo a trenie. Nanomateriály by tak mohli znížiť prevádzkové obmedzenia moderného spaľovacieho motora. Napríklad spojenie nanomateriálov a hliníka by sa vytvoril nový typ materiálu, ktorý bude trvanlivejší bez zníženia hmotnosti. Toto nové nanoaluminum bude navrhnuté tak, aby sa vytvorili ešte ľahšie, výkonnejšie a odolnejšie motory.

Zdokonalenie Vášho vozidla pomocou nanotechnológie.

Nanotechnológiou sa vytvárajú výkonnejšie a odolnejšie motory.

Výkonnejšie batérie

Nanočastice kremíka sa využívajú pri výrobe lítium-kremíkových batérií novej generácie. Nanotechnológia sa vyvíja na vylepšenie katódových materiálov v bežnej lítium-iónovej a lítium-polymérnej batérii. Dokáže znížiť jej veľkosť a hmotnosť, zvýšiť bezpečnosť a stabilitu, skrátiť dobu nabíjania.

Nanokvapaliny a nátery motorov

Nanotechnológia sa zameriava aj na výrobu kvalitnejších typov kvapalín, mazív a povlakov motorov. Nanofluidné látky budú navrhnuté tak, aby poskytovali dokonalý tvar častíc, veľkosť a koncentráciu. Práve tieto tri faktory výrazne ovplyvňujú opotrebovanie a trenie vo vozidle. Nové látky tak budú oproti bežným kvapalinám poskytovať lepšiu mazivosť. Tým sa zvýši ochrana proti teplu, treniu a opotrebeniu. Zistilo sa, že nanočastice zlata a medi sú účinné pri vývoji nového typu kvapalného ochranného filmu, ktorý nahradí bežné oleje na báze fosílnych palív, čím sa motor automobilu stane udržateľnejším. 

Vyvíjajú sa aj ochranné vonkajšie vrstvy, ktoré by boli užitočné pre komponenty motorov. S využitím jedinečných tepelných a trecích vlastností je tento nový materiál mimoriadne účinný ako prostriedok na zníženie oteru a opotrebovaniu motora. Výsledkom bude čistejšie horenie a zvýšenie výkonu. To znamená, že motory budú mať nižšiu kazivosť a dlhšiu životnosť.

Nanotechnológia v palivových článkoch

Keďže svet prechádza z fosílnych palív na plné elektrické a vodíkové vozidlá, nanotechnológia je jadrom modernej technológie palivových článkov. Vďaka využitiu nanotechnológií a uhlíkových nanomateriálov, bude môcť palivový článok uchovávať vodík v polotuhom stave. Nano naplnené palivové články tak môžu poskytovať bezpečnejší a lacnejší spôsob výroby vozidiel na vodíkový pohon.

Exteriér a interiér auta

Na svoje auto nedajú dopustiť mnohí z nás. Niektorí si ho po každej jazde dookola prejdú, či nemajú nejaký nový škrabanec alebo iné poškodenie. Interiér sa snažia udržiavať ako v škatuľke. Jesť či piť v aute je tak pre niektorých úplné tabu. Aj napriek všetkej snahe a starostlivosti sa mnohým nepríjemnostiam nevyhneme. Ako sa zdokonalia vozidlá vďaka nanotechnológiám?

Nano ochrana laku

Určite sa Vám už stalo, že ste na svojom aute objavili nový škrabanec, ktorý sa tam ocitol ani neviete ako. Dôvodov vzniku škrabancov či poškodenia laku môže byť niekoľko. Či ho už spôsobil drobný odskočený kamienok, neopatrní vodič, ktorý Vaše auto na parkovisku nechtiac šuchol alebo ste si ho spôsobili vlastným pričinením, ide o kozmetickú vadu, ktorá nám dokáže spôsobiť mnoho starostí.

Preto sa vyvinuli nanotechnológie, ktoré vytvárajú na povrchu laku vysokoodolný povlak. Ten poskytuje vyššiu ochranu laku voči poškodeniu, prasknutiu a škrabancom. Taktiež ho chráni pred UV žiarením, vyblednutím a dodáva mu lesk.

TOP

PROTEC – NANO konzervácia laku

Zvýrazňuje lesk a oživuje farby.
Ochrana pred UV žiarením a vyblednutím.
Zvyšuje ochranu voči poškodeniu a škrabancom.

Nano ochrana na textil

Nanotechnológia je jednou z odpovedí na vytvorenie najmodernejších interiérových tkanín a kokpitov. Nové materiály ponúkajú pohodlie, sú estetické a účinné aj pri extrémnom používaní a priamom vystavení UV žiarenia. Antimikrobiálne činidlá a činidlá odolné voči zápachu, ako je striebro a oxid titaničitý, sa používajú priamo v tkaninách. Poskytuje tak vynikajúcu ochranu proti vode, oleju, znečisteniu a škvrnám.

Zdokonalenie ochrany Vášho vozidla vďaka nanotechnológiám.
Tekutiny ako kávu, džús či červené víno jednoducho odperlia.

Nano ochrana skla

Pri vytváraní nanotechnológií sa myslí aj na komfort a bezpečnosť samotných vodičov. Hlavne počas daždivých dní sa znižuje viditeľnosť na cestách, čo spôsobuje aj vyšší výskyt dopravných nehôd. Dobrý výhľad je základným a najdôležitejším prvkom bezpečnej jazdy.

Nanotechnológie, pôsobia ako tekuté stierače. Po nanesení vytvoria extrémne tenkú sklovitú vrstvu, ktorá je dokonale hydrofóbna a olejofóbna. Zlepšuje sa tak nie len viditeľnosť pri daždi, ale aj v noci. Znižuje nepríjemne osvetlenie okoloidúcich áut. Ak so svojím autom radi chodíte do autoumyvárne, nemusíte sa báť, že by ste vrstvu poškodili. Je dostatočne odolná aj voči vysokotlakovým čistiacim zariadeniam a umývacím linkám.

Chcete vidieť, ako nanotechnológie fungujú? Pozrite si nasledujúce video.

TOP

Vyhľadávač servisov

Potrebuješ nájsť autoservis či pneuservis vo svojom meste? Prípadne sa chystáš na STK? Využi lokalizačnú aplikáciu servis.carhelp.sk 

Naše odporúčanie

Buďte obozretní. Nie všetko s označením „nano“ musí obsahovať nanotechnológiu. Označenie „nano“ má aj množstvo výrobkov, ktoré sú vyrobené na báze silikónu, teflónu, oleja alebo akrylu. Takéto výrobky majú len veľmi krátkodobé požadované účinky. Produkty, ktoré sú vyrobené so skutočnou nanotechnológiou sú certifikované a poskytujú dlhodobú záruku kvality.

Ak chcete, aby Vaše auto vydržalo čo najdlhšie v dobrom stave, dbajte o jeho údržbu a starostlivosť. Ako na to? Prečítajte si článok.


Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here