Nezanedbávajte údržbu Vášho automobilu

4135

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.8 out of 5

Starostlivosť o auto, ako aj jeho údržba predstavuje jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré Vám zabezpečia jeho dlhodobú životnosť. Auto, o ktoré sa nestaráte, Vám môže v budúcnosti spôsobiť nežiadúce problémy, ktorých následkom bude vynaloženie vyššieho objemu peňazí na ich nápravu.

Opravy je nevyhnutné vykonať, pretože pravidelným používaním sa Vaše auto opotrebováva. Na druhej strane jeho pravidelná a precízna údržba môže mnoho opráv eliminovať alebo ich dokonca úplne odstrániť.

Na čo všetko pri údržbe nesmiete zabúdať?

Vonkajšia karoséria Vášho auta je v každodennom styku s mnohými nečistotami, ako je napríklad hmyz, prach alebo chemikálie z povrchu vozovky. Ak sa tieto nečistoty z povrchu Vášho automobilu neodstraňujú pravidelne, neskôr to môže spôsobiť sfarbenie a následnú koróziu karosérie. Používajte kvalitné a bezpečné čistiace prostriedky pre údržbu exteriéru Vášho automobilu.

Pravidelnou starostlivosťou a umývaním vonkajšej časti (exteriéru) automobilu zabránite hromadeniu týchto nečistôt na lakovanej časti a následnému vytváraniu škvŕn. Aj keď korózia už nepredstavuje tak veľký problém ako po iné roky, stále má vplyv na Vaše auto, a preto je veľmi dôležité, aby ste lak na aute udržiavali, na čo najlepšej úrovni.

Čistenie interiéru

Tak ako pri exteriéri automobilu, pravidelným čistením vnútornej časti Vášho auta môžete predísť hromadeniu prachu, čím udržíte interiér v optimálnom stave. Pravidelným vysávaním priestoru pod nohami a sedadiel zabezpečíte, že prach sa nebude hromadiť. Ten sa taktiež zhromažďuje hlavne na miestach palubnej dosky. Odtiaľ sa dá jednoducho vyčistiť za pomoci horúcej vody s vybraným čistiacim prostriedkom pre údržbu. V prípade, že Vaše auto má vybavenie interiéru v koženom prevedení, je nutné kožu pravidelne ošetrovať, aby si zachovala svoj stav.

Pravidelné čistenie interiéru.
Pravidelným čistením udržíte interiér Vášho automobilu v optimálnom stave

Nezabúdajte na spodnú časť Vášho automobilu

Veľmi dôležité je samozrejme aj čistenie podvozku. Tam sa hromadí väčšina nečistôt, s ktorými sa stretávate na ceste a to hlavne piesok a soľ. Údržba je dôležitá aj v tejto časti.

Na údržbu spodnej časti automobilu sa často zabúda. Na trhu momentálne existuje množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré Vám umožnia a uľahčia čistenie. Vykonanie údržby tejto časti je veľmi dôležité hlavne po zime, kedy sa na cestách nachádza posypová soľ, ktorá nepôsobí dobre na diely nachádzajúce sa na podvozku a tým sú náchylnejšie na koróziu.

Čistenie podvozku Vášho automobilu sa nevyžaduje v tak častých intervaloch, ako to je pri exteriéri, ale je dôležité ho zaradiť na zoznam pri údržbe a starostlivosti o Vaše auto.

Údržba podvozku.
Údržba podvozku je tiež veľmi dôležitá

Čistenie motora

Pravidelným čistením motora zabezpečíte, aby sa nečistoty nenahromadili a tým nespôsobili problémy, ako je napríklad korózia, ktorá môže naviesť Vaše auto k veľmi nákladným opravám. Môžete si nájsť množstvo prostriedkov, ktoré slúžia na údržbu a čistenie motora. Je však veľmi dôležité si pred čistením naštudovať, ako jednotlivé komponenty vyčistiť a aký čistiaci prostriedok je vhodné a dovolené použiť. Je potrebné dávať si pozor a uistiť sa, na ktoré komponenty je možné používať vodu a naopak, na ktoré nie. Preto je veľmi dôležité, aby ste si na čistenie tejto časti Vášho auta vyčlenili dostatok času a poriadne sa pripravili.

TOP

Prípravok na ochranu motorov

Znižuje trenie, opotrebenie a chráni systém pred hrdzou a koróziou. Neutralizuje kyseliny v motore a predchádza usadeninám v mazacom systéme. Zabráňuje stvrdnutiu tesnení a chráni motor počas predĺžených servisných intervalov. Je vhodný pre všetký dieslové, benzínové a LPG motory a pre vozidlá s turbom, katalyzátorom  a DPF filtrom.

Preventívnu a rýchlu údržbu môžete vykonať kedykoľvek

Údržba a starostlivosť o Vaše auto nemusí vždy zabrať množstvo času. Malé kontroly môžete vykonať napríklad aj pri tankovaní. Namiesto toho, aby ste po celý čas stáli pri benzínovom čerpadle a obzerali si okolité prostredie, môžete tento čas využiť efektívnejšie a v prospech Vášho auta. 

Zatiaľ čo budete čakať na naplnenie palivovej nádrže, môžete vykonať niekoľko jednoduchých úloh:

Čisté čelné sklo 

Špinavé čelné sklo predstavuje veľmi nebezpečný prvok, pretože môže brániť vo výhľade na vozovku. Dbajte preto na jeho pravidelné čistenie. Je veľmi dôležité v pravidelných intervaloch čistiť čelné sklo v prípade, ak cestujete dlhšiu dobu po diaľnici. Vtedy je sklo doslova posiate hmyzom. Pre jeho rýchle odstránenie je možné použiť stierač, avšak tým odstránite iba hrubú špinu a neporiadok si rozotriete po skle, čím zabránite výhľadu na vozovku ešte viac. Tak ako čelné sklo, tak aj spätné zrkadlá a svetlomery potrebujú pravidelné čistenie a údržbu, pretože ich znečistenie môže viesť k zníženiu Vašej bezpečnosti. Používajte prípravky pre čistenie špinavých čelných skiel a spätných zrkadiel. Taktiež jedným z trikov je používanie zubnej pasty alebo sódy na pečenie, ktoré odstránia povrchové nečistoty.

Čistenie čelného skla a jeho údržba.
Nezabúdajte na čistenie čelného skla

Údržba tlaku v pneumatikách

Udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách Vám zaručí bezpečnejšiu jazdu. Nesprávne nafúkané pneumatiky, môžu znamenať nadmerné alebo slabé nafúkanie, čím následne znižujú bezpečnosť jazdy. Ak majú Vaše pneumatiky správny tlak vzduchu, ich životnosť sa predlžuje a spotreba paliva je nižšia.

Tlak vzduchu v pneumatikách je niečo, načo musíte dávať veľký pozor. Tlak sa neustále mení vplyvom počasia, ako aj najazdenými kilometrami. Preto je dôležitá pravidelná kontrola a prípadné doplnenie vzduchu.

Kontrola tlaku v pneumatikách Vám zaberie menej ako dve minúty. Ako pri nej postupovať?

Pravidelná údržba vozidla aj kontrolu tlaku v pneumatikách. Tlak vzduchu vždy kontrolujte, keď sú pneumatiky studené. To znamená predtým ako vyrazíte na cesty. Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách tesne po jazde nemá žiaden zmysel. Ak ste už jazdili, nechajte pneumatiky aspoň štyri hodiny odpočívať pred ich skontrolovaním.

Zistite si odporúčaný tlak v pneumatikách pre Váš automobil. Tieto informácie nájdete v manuály alebo na paneli vo vnútri dverí vodiča. Pneumatiky vždy napĺňajte na odporúčanú úroveň bez ohľadu na značku pneumatiky a nie na maximálnu hodnotu PSI, ktorá sa nachádza na bočnici pneumatiky. Toto číslo uvádza maximálny tlak, ktorý Vaša pneumatika potrebuje pri preprave najťažšieho nákladu. Nie je to ideálny tlak vzduchu pneumatiky. Tlak v pneumatikách vždy kontrolujete pomocou manometra.

Údržba oleja

Motorový olej predstavuje atribút, ktorý je nevyhnutný pre správny výkon Vášho automobilu. Jeho najdôležitejšou úlohou je namazať všetky pohyblivé časti nachádzajúce sa v motore, aby sa nebrúsili. Taktiež prenáša teplo zo spaľovacieho cyklu a zachytáva všetky nepríjemné vedľajšie produkty spaľovania a posiela ich do olejového filtra. V prípade, že Váš motor nemá dostatok oleja, vystavujete Váš automobil riziku poškodenia.

Kontrola hladiny oleja.
Pravidelne konroluje hladinu oleja v aute

Ak chcete zabezpečiť, aby auto malo vždy dostatok oleja, je veľmi dôležitá jeho pravidelná kontrola. Táto kontrola je veľmi jednoduchá a nezaberie Vám veľa času. Všetko, čo potrebujete je čistý papierový obrúsok, primerané svetlo a nájsť si čas tak cca tri minúty.

Pred kontrolou hladiny oleja sa uistite, že Vaše vozidlo je na rovnomernej zemi, aby Vami získané informácie boli presné. Vytiahnite mierku oleja a utrite ju čistým papierovým obrúskom. Mierku následne vráťte späť a uistite sa, že je ponorená celá.

Teraz môžete skontrolovať hladinu oleja. Vytiahnite mierku znova, ale neotáčajte ju hore nohami. Mierka má vždy dve značky v jej spodnej časti. Obvykle sú to čiarky alebo dierky. Hladinu oleja zistíte podľa toho, kde končí olejová časť a začína suchá. Ak sa olejová časť mierky nachádza medzi oboma značkami, hladina oleja vo Vašom automobile je dostatočná. V prípade, že je pod spodnou značkou, mali by ste doliať ďalší olej. Ale pozor, nádrž neprepĺňajte! V prípade, ak zistíte únik oleja, okamžite toto poškodenie opravte.

Nezabúdajte aj na sezónnu údržbu Vášho automobilu

Je veľmi dôležité, udržiavať a starať sa o Váš automobil hlavne v sezónnom období, kedy dochádza ku stretu automobilu s rôznymi druhmi počasia. Tie majú veľký vplyv na stav automobilu. Platí to ako pre letnú sezónnu, tak aj zimnú.

Prezúvanie pneumatík

V zimnom období je jednou z najdôležitejších častí údržby prezutie pneumatík. Povinnosť prezutia zimných pneumatík na Slovensku je upravované Zákonom č. 8/2009 Z. Z. O cestnej premávke. Jeho znenie hovorí o tom, že povinnosťou každého vodiča je používanie zimných pneumatík na osobných automobiloch od 15. novembra do 31. marca. Táto povinnosť platí aj mimo tohto obdobia, v prípade ak je na ceste súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad.

Sezónne prezúvanie pneumatík.
Dbajte na včasné prezúvanie pneumatík

Minimálna hĺbka dezénu musí byť 3 mm. V prípade, ak si pneumatiky neprezujete a aj napriek tomu vyrazíte na cesty, riskujete pokutu, zákaz pokračovať v jazde a odtiahnutie vozidla, čo Vás vyjde omnoho drahšie ako prezutie samotných pneumatík.

Možno máte pocit, že na začiatku zimnej sezóny resp. pred jej koncom Vás zimné pneumatiky vždy nezachránia, ale na snehu, vlhkom asfalte ako aj pri nízkych teplotách t.j. pod 7 stupňov, majú oveľa lepšie vlastnosti oproti letným.

Chladiaca kvapalina

Chladiaca kvapalina Vám v automobile vydrží maximálne tri roky. Ak je kvapalina staršia, stáva sa, že pri nízkych teplotách zamŕza a tým môže poškodiť motor a samozrejme aj chladič, čo Vám môže priniesť vysoké výdavky na ich opravu. Nová chladiaca kvapalina vydrží pri nízkych teplotách až do výšky – 30°C, kde je možné pridanie nemrznúcej zmesi. Ak si chladiacu kvapalinu meníte sami nezabúdajte, že nakupovaný koncentrát je potrebné riediť a to v predpísanom pomere.

Ďalším krokom, ktorý by ste mali v rámci zahájenia zimnej sezóny vykonať je výmena oleja. Olej by ste v takom ročnom období mali meniť za ten, ktorý má viskozitnejšiu triedu W a taktiež nový olejový filter. V zime by ste mali hladinu oleja kontrolovať častejšie, pretože olej môže dosahovať v rámci zimného obdobia teploty, ktoré spôsobujú, že je hustejší a tým bráni v čerpateľnosti.

Kontrola stavu kvapalín vo vozidle a ich údržba.
Pravidelne kontrolujte stav kvapalín vo vozidle

Nezabúdajte ani na brzdovú kvapalinu, ktorá sa mení každé dva roky. V rámci zimného obdobia je potrebné aspoň skontrolovať jej stav a bod varu. Brzdová kvapalina často absorbuje vzduchovú vlhkosť a to následne bod varu znižuje. Keďže počas zimy je počasie oveľa vlhkejšie, kvapalina sa aj rýchlejšie znehodnocuje. Preto brzdovú kvapalinu, ktorej bod varu je už pomaly na hrane, vymeňte ešte na jeseň.

Správna údržba zahŕňa kontrolu stavu batérie

Najlepšie je v zimnom období batériu naplniť na jej plnú kapacitu a taktiež ju kontrolovať počas sychravých a studených období v roku. Batéria počas vysokých mrazov stráca veľkú časť kapacity veľmi rýchlo. Pozor hlavne na skoro prázdnu batériu. Tá môže zamrznúť už pri teplotách, ktoré sa pohybujú okolo nuly.

Ak máte záujem o viac informácií spojených s výmenou oleja čítajte ďalej.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here