November v aute – jazdite bezpečne a pomôžte si doplnkami

4189

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Listy zo stromov už takmer všetky popadali, posúva sa čas a začína sa stmievaťokolo piatej. Počasie nám jasne naznačuje, že je tu november. A či už ho máte radi alebo nie, každodenné šoférske návyky sa aj s týmto mesiacom trochu menia. Musíme ísť ráno o čosi skôr, aby sme stihli zbaviť sklá prvého snehu či námrazy, pred jazdou nechávame zohriať motor a ak sme ešte neprezúvali pneumatiky, rýchlo plánujeme tento termín.

V našom najnovšom blogu sme sa preto pozreli na to, ako čo najlepšie zvládnuť toto daždivé a chladné obdobie predchádzajúce zime. Prinášame vám rebríček TOP 7 autodoplnkov, ktoré vedia v tomto čase mimoriadne pomôcť, a objasníme aj niekoľko tipov, ako v novembri jazdiť bezpečne a bez nehody. Neváhajte pokračovať v čítaní!

auto na jeseň, retro auto na jeseň, november v aute
November so sebou prináša klzké cesty, hmly aj daždivé počasie

Jeseň dvíha počet nehôd

Vedeli ste o tom, že jeseň je ročným obdobím so zvýšeným rizikom dopravných nehôd? Podľa štatistík z USA ide dokonca o sezónu s najvyšším počtom úmrtí chodcov na cestách. Aj my chceme preto hneď na začiatok podotknúť, že treba byť v tomto čase na cestách mimoriadne opatrný a nič nepodceniť. Poradíme vám, ako na to.

7 najlepších pomocníkov do auta na november

Každé ráno beháte okolo auta so škrabkou v ruke a zúrite, že nestíhate? Alebo neznášate zahmlené čelné sklo a neviete si s ním rady? Aj na toto máme riešenie. Vybrali sme pre vás 7 produktov, ktoré vám nielen počas neskorej jesene pomôžu s týmito ťažkosťami. Poďme sa na ne pozrieť.

1. Rozmrazovače skiel

Cenovo dostupné produkty s jednoduchou aplikáciou, rýchlo a efektívne odstraňujú námrazu zo všetkých okien. Ešte ste o nich nepočuli? Rozmrazovače skiel majú najčastejšie formu spreja, vďaka ktorému prípravok jednoducho nastriekate na namrznuté okno a zotriete handričkou. Okrem bežnej ľahkej námrazy si poradia aj s hrubou vrstvou ľadu či dokonca so snehom, ako výsledok vám zaistia celkom hladký povrch skla bez škrabancov.

čelné sklo, auto na jeseň, čelné sklo retro auta
Aj počas jesene je dôležité jazdiť s priehľadným a čistým čelným sklom

Ak ste tento typ produktov ešte neskúšali, rozhodne vám ich odporúčame. V našej ponuke nájdete kvalitné produkty tohto typu od 10 rôznych značiek. Za skúšku nič nedáte – buď si ich zamilujete, alebo sa jednoducho o týždeň znovu vrátite k škrabke a metličke.

2. Prípravok proti zahmlievaniu skiel

Tak, čelné sklo je zvonku oprášené, oškrabané a čisté, vy si konečne sadáte za volant a – znovu nič nevidíte, tentokrát pre hmlu z vnútornej strany skla. Ide o bežný jesenný a zimný problém väčšiny vodičov. Ako s ním bojovať?

Podrobne sme sa tejto téme venovali v našom článku Rosenie čelného skla zvnútra? Povedzte mu nie!, kde prinášame 7 najlepších tipov. Medzi inými môže byť riešením tohto problému aj kvalitná autokozmetika; okrem špeciálnych špongií a handričiek existujú aj prípravky proti zahmlievaniu. Okrem auta ich môžete využiť aj v domácnosti, väčšina z týchto produktov navyše zabraňuje zahmlievaniu dlhodobo.

Skvelá cena

Dovidenia zahmlenému sklu 👋

Ako? Pomôže vám prípravok značky CARLSON

  • odpudzuje vodu z čelného skla auta
  • výrazne zlepšuje viditeľnosť
  • vytvára na skle ochranný film

3. Aditíva na jeseň a zimu

Aditíva sú vo všeobecnosti produktmi, ktoré sa pridávajú do paliva, aby zvýšili výkon motora, predĺžili jeho životnosť a znížili spotrebu. Asi sa zhodneme na tom, že neskorá jeseň s prvými mrazmi je pre váš motor náročným obdobím, s ktorým mu môžu pomôcť práve tieto produkty.

Pomôžte na jeseň sebe aj autu niekoľkými praktickými doplnkami

Špeciálne zimné aditíva zlepšujú prúdenie oleja počas studených štartov, zvyšujú výkonnosť v studenom počasí i zlepšujú tekutosť paliva a zabraňujú jeho zamrznutiu. Aj ich aplikácia je jednoduchá; po natankovaní len dolejete do nádrže množstvo prípravku podľa pomeru na etikete. Chcete sa o týchto prípravkoch dozvedieť viac? Prečítajte si aj náš blog s názvom Všetko, čo potrebujete vedieť o aditívach.

4. Nemrznúca zmes do ostrekovačov

Áno, v tomto prípade nejde o nič špeciálne, ale o doplnok, ktorý musí mať v zime v aute každý vodič. November je ideálnym časom na jeho kúpu, tak vám to pripomíname, aby ste na nemrznúcu zmes nezabudli a neprišlo ráno s nepríjemným prekvapením.

Nezabúdajte, že pri kúpe nemrznúcej zmesi sa netreba pozerať len na cenu, dôležitá je aj maximálna nemrznúca teplota či schopnosť odstraňovania nečistôt. Niektoré produkty ponúkajú aj príjemnú vôňu, iné je potrebné pred použitím zriediť. Vyberte si takú nemrznúcu zmes, ktorá spĺňa všetky vaše požiadavky, z našej širokej ponuky ešte dnes.

5. Vosky a prípravky s voskom

Nezabúdate pred zimou pravidelne navoskovať vaše auto? Práve november je ten správny mesiac na tento úkon. Okrem toho, že vosky zvyšujú úroveň lesku laku, poskytujú aj dlhodobú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Mnohé z týchto prípravkov navyše ponúkajú aj ľahké odstránenie nečistôt.

Odporúčame

Vosk proti škrabancom

✔️ Odstraňuje škrabance i nečistoty

✔️ Zvyšuje úroveň lesku povrchu

✔️ Poskytuje dlhodobú ochranu

6. Štartovacia káble – lebo nikdy neviete

Od autokozmetiky sa presúvame k ďalšiemu pomocníkovi, ktorého je dobré mať v novembri, i počas zimných mesiacov pre istotu po ruke. Sú ním štartovacie káble.

Koľko rokov má vaša batéria? Dobíjali ste ju niekedy? Môže sa totiž stať, že ju náhle ochladenie prekvapí a vy ráno nenaštartujete. V takom prípade je skvelé mať pri sebe štartovacie káble, pomocou ktorých vám môže ktokoľvek pomôcť rýchlo a jednoducho batériu dobiť. V zimnom období navyše platí oveľa viac ako inokedy, že by ste mali pozorne sledovať náznaky, ktoré vám batéria dáva. Viac o tom, na čo si dávať pozor a kedy spozornieť, si môžete prečítať v našom článku o príznakoch vybitej autobatérie.

auto na jeseň, auto v lese, retro modré auto
Buďte pripravený, nikdy neviete, kedy sa vám štartovacie káble môžu zísť

7. Vyhrievaný poťah sedadla

Máte staršie auto, šoférujete naobliekaný a zúrite, že zohriate vozidla trvá strašne dlho? Zvýšiť komfort aj na krátke cestovanie vám pomôže vyhrievaný poťah sedadla. Produktov tohto typu je na trhu naozaj veľa, pred kúpou sa pozorne pozrite najmä na možnosť zapájania, materiál i čas, za ktorý začne poťah hriať. Ide o príjemný doplnok, ktorý vás od novembra bude zohrievať až kým neskončí jar.

Šoférske jesenné tipy

Vybrali ste si niektorý zo spomínaných produktov? Na záver nášho článku vyberáme aj niekoľko tipov, ako bezpečne jazdiť na jeseň.

TOP

Rozmrazovač Turtle Wax 🐢 2v1

Rozmrazovač skiel 2v1, ktorý musíš mať

  • ZVONKU odstraňuje námrazu a znižuje tendenciu opakovaného zamŕzania
  • ZVNÚTRA pomáha proti zahmlievaniu skla

Popadané listy môžu šmýkať

Prechádzate po ceste, ktorá je pokrytá popadanými listami? Keď sa ich nahromadí na vozovke viac, vytvárajú extrémne klzký povrch, ktorý sa môže vlastnosťami podobať ľadu. Ak navyše počas noci teplota klesne pod nulu, na mokrých listoch sa ľad rýchlo stane skutočnosťou. Priveľa listov tak môže okrem ľahkej straty kontroly nad vozidlom spôsobiť aj neviditeľnosť cestného značenia či jám a výtlkov.

popadané listy, listy na ceste, auto na jeseň, biele malé retro auto
Idete po ceste plnej opadaných listov? Nezabúdajte, že zvyšujú riziko šmyku

Ak si teda všimnete na vozovke zvýšené množstvo listov, spomaľte. Odporúčame tiež udržiavať väčšiu vzdialenosť medzi vašim vozidlom a autom pred vami, nezabúdajte ani na čisté čelné sklo s dobrou viditeľnosťou

Nepodceňujte zamrznuté rána

Keď zoškrabete (alebo s pomocou spomínaných produktov zotriete) zo svojho auta námrazu, myslite na to, že podobne ako na skle sa môže objaviť aj na ceste. Najmä ľahká ranná jesenná námraza môže spôsobiť nečakaný šmyk, ktorý vám rozhodne nevylepší ráno. Ak vás teda čaká namrznuté okno, je to varovanie, že cesta môže mať podobné vlastnosti.  

Nezabúdajte na správne svietenie

Skoro sa stmieva, neskoro svitá, a tak sa môže stať, že budete každodenne do práce či z práce cestovať v tme. Je preto dôležité, aby ste mali všetky svetlomety funkčné a nezabúdali ich včas zapnúť.

slnečné okuliare, šoférka v aute, modré auto
Aj počas jesenných mesiacov sú dôležitým doplnkom v aute slnečné okuliare

Neodložte spolu s plavkami slnečné okuliare

Ako odporúča aj jeden zo zaujímavých anglických blogov, v jesennom období sú mimoriadne dôležitým doplnkom v aute aj slnečné okuliare. Pekných jesenných dní je predsa veľa, a nečakané slnečné lúče vedia prekvapiť vodičov viac, ako by ste si mysleli. Je dobré ich mať preto vždy po ruke a neriskovať, že budete žmúriť a poriadne neuvidíte na cestu.  

jeseň, hmla na jeseň, les v hmle, auto v hmle
Hoci ich vodiči nemajú radi, hmly sú neoddeliteľnou súčasťou jesenného počasia

V hmle jazdite opatrne

Jeseň so sebou prináša aj zvýšený počet hmiel. Keď sa do niektorej z nich dostanete aj vy, znížte rýchlosť. Odporúča sa aj minimalizovať rozptýlenie (teda napríklad stíšiť hudbu), aby ste boli plne sústredený na jazdu. Nezapínajte diaľkové svetlá, zbytočne oslnia vás i iných vodičov, použite radšej hmlovky. Zároveň nezabúdajte na to, že pri jazde v kolóne postačí, ak bude mať zapnuté hmlovky prvé a posledné auto. Počas hmly by ste mali dodržiavať aj väčšiu bezpečnú vzdialenosť (minimálne 5 sekúnd).

Pozor na zver

Počas neskorej jesene a zimy sa so srnkami či líškami stretnete na cestách oveľa častejšie ako napríklad v lete. Keď bude cesta prechádzať cez les alebo aj po otvorených lúkach bez zvodidiel, spomeňte si na tento fakt, spomaľte a buďte ostražitý. Pomôcť vám môžu aj upozornenia v dopravnom servise či dopravné značky upozorňujúce na zvýšený výskyt zveri. V súvislosti s touto témou by ste nemali prehliadnuť ani náš článok o tom, čo by ste mali vedieť pred zrážkou so srnkou.

Poradili sme vám? Ak máte ešte nejaký iný šoférsky jesenný tip, neváhajte a podeľte sa s nami v komentári.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here