Ocenenie vozidla rýchlo a jednoducho – aká je jeho hodnota?

1594

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Ročne sa na svete podľa anglických štatistík predá približne 40 miliónov ojazdených áut. Chystáte sa v najbližšom období predať svoje vozidlo aj vy? Vysvetlíme vám, čo všetko ovplyvňuje ocenenie vozidla a ako vypočítate jeho hodnotu rýchlo a jednoducho. Čítajte ďalej!

9 faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu vášho auta

Počet najazdených kilometrov či rok výroby napadne ako prvé asi každému z nás, vedeli ste však o tom, že hodnotu vášho auta môže ovplyvňovať aj napríklad jeho farba? Poďme sa pozrieť na niekoľko faktorov, ktoré sú zodpovedné za aktuálnu hodnotu vášho vozidla.

Ak plánujete predaj vášho ojazdeného auta, nemali by ste prehliadnuť ani náš text Predaj auta rýchlo a bezpečne. Ako na to? Kompletný manuál pre každého.

cena vozidiel, čierne autá, retro autá
Aktuálnu hodnotu vášho vozidla ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov.

Značka

Značka vozidla môže mať výrazný vplyv na hodnotu ojazdeného auta bez ohľadu na jeho stav či kvalitu.  Kým pri niektorých značkách sa cena hneď po kúpe rapídne zníži, existujú aj také, ktoré si svoju cenu vedia pomerne dlho udržať. Ako uvádza zaujímavý anglický článok, medzi takéto značky patria Hyundai, Toyota, Subaru či Honda, z tých luxusnejších napríklad Lexus, MercedesAudi. Kým tieto značky si vedia udržať aj po dlhšom čase 40-65% pôvodnej ceny, pri iných značkách to býva priemerne 30% ceny.

Existujú dokonca aj autá, ktorých hodnota časom rastie a predstavujú dobrú investíciu. Konkrétnemu rebríčku sme sa venovali v našom článku Týchto 10 vozidiel nepredávajte, ich cena bude v budúcnosti rásť.

Najazdené kilometre

Nikoho zrejme neprekvapí, že dôležitým činiteľom je už spomínaný počet najazdených kilometrov. Vo všeobecnosti platí, že čím menej má auto najazdené, tým lepšie. Znamená to teda, že aj ak je vaše auto vo vynikajúcom stave, no má najazdených niekoľko sto tisíc kilometrov, cena pôjde dolu.

Vonkajší vzhľad

Nespochybniteľným faktorom ovplyvňujúcim cenu ojazdeného vozidla je jeho vzhľad. Od malého škrabanca cez nálepky až po rozsiahle preliačiny, všetko sa odrazí na výslednej cene vozidla. Pred predajom auta teda odporúčame zveriť ho do rúk odborníkom nielen na profesionálne umytie, ale aj doladenie vzhľadových nedostatkov.

Odporúčame

Vosk proti škrabancom

✔️ Odstraňuje škrabance i nečistoty

✔️ Zvyšuje úroveň lesku povrchu

✔️ Poskytuje dlhodobú ochranu

Farba

S predchádzajúcim bodom priamo súvisí i farba vozidla. Je všeobecne známym faktom, že ľudia preferujú autá čiernej, bielej, sivejstriebornej farby. Autá týchto farieb si tak svoju cenu udržia o čosi dlhšie. Na druhej strane vozidlá žltej, červenej či modrej farby sú oveľa menej obľúbenépredaj vášho auta môžu skôr sťažiť, ako mu pomôcť.

ocenenie auta, hodnota auta, čierne auto, retro auto, farba auta
Auto čiernej farby predáte ľahšie ako červené.

Mechanický stav

Pravidelným servisom dokážete udržiavať svoje auto dlho v skvelom stave. A ak viete záujemcovi o kúpu vozidla poskytnúť ako dôkaz aj záznamy o pravidelnej údržbeopravách, celkovej hodnote vášho vozidla to môže len pomôcť. Odporúčame vám aj pravidelnú kontrolu autobatérie, ktorá pomáha predchádzať vybitiu akumulátora a preventívnu prehliadku vozidla – autodiagnostiku

Špeciálne doplnky a náhradné diely

Menej je niekedy viac, a platí to aj v prípade špeciálneho vybavenianáhradných dielov. Ako príklad uvedieme nadrozmerné kolesá či športové spojlery. Okrem toho, že budúcemu kupujúcemu nemusí vyhovovať chýbajúca záručná doba, problémom môžu byť aj vysoké náklady na údržbu.

interiér auta, autorádio, retro auto
Pozor na vybavenie; autorádio je skvelé, spojler vám však neodporúčame.

Miesto predaja

Ako vysvetľuje aj anglický text o hodnote áut, rozdiel v dopyte môže predstavovať aj miesto, kde kupujúci býva. Kým v niektorej z oravských dediniek môžete skôr predať terénne auto, v Bratislave budú mať malé autá určené do mesta pravdepodobne väčší úspech.

Stav interiéru

Je pochopiteľné, že čistý a udržiavaný interiér vozidla zaujme kupujúceho viac ako omrvinky či smeti povaľujúce sa na poťahoch. Pred predajom by ste teda mali venovať pozornosť aj poriadku vo vnútri vozidla, príjemné prostredie pomôže navodiť aj jemná vôňa.

Odporúčame

Osviež si interiér s Turtle Wax 🐢

 • osviežovač a pohlcovač pachov
 • s jedinečnou karibskou vôňou
 • pôsobí až 30 dní

Sezónny dopyt

Napadlo vám niekedy, že predaj vášho auta môže ovplyvniť aj aktuálne ročné obdobie? Ako odporúča aj Webuyanycarusa.com,  vozidlo s pohonom 4×4 predáte skôr v zimnom období, kým kabriolety sú populárnejšie v lete.

Ak naopak nejdete auto predávať, ale kupovať, mohli by vás zaujať naše články Plánujete kúpu jazdeného vozidla? Pripravili sme pre vás kontrolné nástroje, kde si ho môžete overiť! či Kupujete ojazdené auto? 6 krokov, ako to zvládnuť.

najazdené kilometre, volant, retro auto
Počet najazdených kilometrov môže výrazne ovplyvniť cenu vozidla.

Pokles ceny áut v percentách

Ako vysvetľuje aj text na superpoistenie.sk, pokles ceny nových vozidiel možno jednoducho zovšeobecniť; so stúpajúcim vekom klesajú percentá pôvodnej sumy. Konkrétne to vyzerá takto:

Auto má hodnotu

 • 85% z novej ceny po kúpe až do veku 1 roku
 • 70% z ceny vo veku od 1 do 2 rokov
 • 60% z ceny vo veku od 2 do 3 rokov
 • 50% z ceny vo veku od 3 do 4 rokov
 • 45% z ceny vo veku od 4 do 5 rokov
 • 40% z ceny vo veku od 5 do 6 rokov
 • 30% z ceny vo veku od 6 do 7 rokov
 • 25% z ceny vo veku od 7 do 8 rokov
 • 20% z ceny vo veku od 8 do 9 rokov
 • 15% z ceny vo veku od 9 do 10 rokov
 • 10% z ceny vo veku nad 10 rokov

Ide však len o veľmi všeobecný a nie úplne presný pohľad, keďže faktorov je skutočne mnohokaždé vozidlo je potrebné oceňovať samostatne.

Pozrite si aj inzeráty

Byť v obraze nikdy nie je na škodu, a tak odborníci zo superpoistenie.sk radia aj spraviť si menší prieskum trhu: „Na zistenie primeranej ceny odporúčame kupujúcemu či predávajúcemu prezrieť si niekoľko inzerátov, optimálne aspoň desať.“ Dodávajú,  že výkupné ceny áut v autobazárochoproti predaju auta priamo súkromnej osobe vo všeobecnosti nižšie približne o 10 až 15%.

Výpočet hodnoty? Špeciálna kalkulačka!

Viete, akej značky je vaše auto, akú má farbu, počet najazdených kilometrov, máte nachystanú aj servisnú históriu, no stále sa neviete dopátrať k presnej sume? Použite špeciálnu kalkulačku! Na Slovensku máme takýchto aplikácii hneď niekoľko.

Kalkulačka hodnoty automobilov IFP

Kalkulačka hodnoty automobilov IFP predstavuje jednoduchý spôsob, ako si rýchlo a zadarmo vypočítať ocenenie vozidla. „Základom je odhadnutá štatistika vytvorená zo skutočných inzerátov,“ objasňuje vo svojom článku o aplikácii aj motoristický novinár Maroš Čabák.

kalkulačka hodnoty automobilov, výpočet ceny auta, IFP, ocenenie vozidla

Kalkulačka hodnoty automobilov vám ponúkne presný výpočet ceny.

Najprv zadáte značkumodel vášho vozidla, následne pokračujete ďalšími údajmi ako typ karosérie, palivo, pohon, prevodovka a výkon. Na záver vyplníte vek vášho vozidla, počet najazdených kilometrovpôvod (či je dovezené, alebo už registrované na Slovensku), a stránka vám vypočíta odhadovanú hodnotu vozidla. Dozviete sa aj celkové cenové rozpätie hodnoty (keďže sumu ovplyvňujú aj ďalšie spomínané faktory ako výbava a stav) a aktuálnu výšku registračného poplatku. „Najväčším obmedzením kalkulačky je, že neberie do úvahy všetky objektívne determinanty ceny, napr. stupeň výbavy,“ podotýka aj Maroš Čabák.

Ministerstvo financií Slovenskej republiky dokonca k tejto kalkulačke ponúka i prehľadný návod, ktorý vám pri zadávaní údajov a výpočte hodnoty určite pomôže.

Ocenenie auta zadarmo

Možnosť výpočtu hodnoty auta ponúka aj webstránka Kupujeme-auta.sk. Podobne ako pri kalkulačke, aj tu uvediete značkumodel vozidla a pokračujete ďalšími údajmi (typ karosérie, rok výroby, palivo, počet dverí, motor, typ prevodovky). Tu však ide o čosi podrobnejší výpočet, keďže je potrebné zadať aj jednoznačné identifikačné údaje vášho vozidla (EČ, VIN). „Pokiaľ si nebudete istý, nájdete všetky údaje v malom technickom preukaze,“ radia na stránke odborníci. Po vyplnení zaslaní dotazníku vás budú informovať, služba oceňovania áut funguje non-stop.

Z pohľadu odborníka

V krátkom rozhovore so špecialistkou Dominikou Brindžákovou z bazáru AAA Auto sme sa pýtali na oceňovanie áut v autobazároch i faktory ovplyvňujúce stratu ceny vozidla. Prezradila nám tiež niekoľko tipov čo robiť, aby auto strácalo na hodnote čo najmenej.

servisná história, opravovanie auta, retro auto , ocenenie vozidla
Netreba zabúdať ani na úplnú servisnú históriu.

Dôležité sú subjektívne i objektívne faktory

Ako teda postupujú pri oceňovaní vozidiel odborníci v autoservisoch? „Cenu auta určujeme na základe našej databázy predaných áut, kde vidíme, za akú cenu sa reálne dá predať porovnateľné auto,“ prezradila nám Dominika Brindžáková. Dodáva, že dôležitými faktormimodel, motorizácia, rok výroby, počet najazdených kilometrov, výbava, ale aj aktuálna inzercia – koľko podobných áut sa na trhu momentálne nachádza a za aké ceny. Dôležité však nie sú len objektívne faktory: „Pri ocenení hrá rolu aj subjektívne posúdenie atraktivity konkrétneho auta.“

Prvé tri roky cena vozidla klesá najviac

Najväčšia strata hodnoty auta sa prejaví v prvých troch rokoch, kedy zostatková hodnota klesne zhruba na polovicu,“ vysvetľuje špecialistka z AAA Auto. Najlepšie držia cenu podľa nej lacnejšie vozidlá (malé autá, vozidlá nižšej strednej triedy, ale v poslednej dobe aj mimoriadne obľúbené SUV). Jednoducho a v skratke: „Čím drahšie a luxusnejšie auto, tím rýchlejšie spravidla stráca hodnotu.“

Len u nás

Hľadaj autodiely podľa značky 🚘

Nájdi autodiely, ktoré sedia presne na tvoje auto

 1. zaklikni značku 🚘
 2. zvoľ model 🚗
 3. vyber motor ⚙️

Hotovo! Hľadáš v prehľadnej ponuke autodielov presne pre teba ✔️

Pozor na búranie a servisnú históriu

Čo teda môže urobiť vodič pre to, aby jeho auto strácalo hodnotu čo najmenej? Ako prvé podotýka Dominika Brindžková dôležitosť nebúrania: „Auto opravované po havárii je na trhu pre kupujúceho menej dôveryhodné, a preto musí byť vždy lacnejšie.“ Nezanedbateľný je aj optický stav vozidla. „Kozmetické vady laku, odrené disky kolies, opotrebovaný interiér, to všetko hodnotu auta znižuje.“ Treťou a záverečnou radou odborníčky je uchovávať servisnú históriu auta. Čo to znamená a prečo vlastne? „Dôležité je mať servisnú knižku, faktúry za servis a za opravy. Auto bez doloženej servisnej histórie je skoro vždy horšie predateľné, a preto musí byť lacnejšie.“

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here