Odobratie vodičského preukazu: 5 rád, ako oň neprísť

Odobratie vodičského preukazu je zlým snom takmer každého šoféra. Ako sa jeho odobratiu vyhnúť a čo robiť, ak o oprávnenie šoférovať predsa len náhodou prídeme?

6223
Rated 5 out of 5

Odobratie vodičského preukazu? Slalom a parkovanie medzi kužeľmi na cvičisku, učenie sa príkazových dopravných značiek či skúšobná jazda s policajtom. Tieto chvíle nie sú neznáme žiadnemu šoférovi, či získal vodičský preukaz pred tridsiatimi rokmi, alebo minulý týždeň.

5 tipov, ako nestratiť vodičský preukaz

Nie je však dôležité vodičský preukaz len získať, ale si ho aj udržať. Prinášame vám 5 jednoduchých praktických rád, ako zabrániť zákazu šoférovania, aj návod, čo robiť, ak by ste o svoj „vodičák“ predsa len prišli.

Sledujte platnosť svojho vodičského oprávnenia

Snáď nikoho neprekvapí, že vodičský preukaz môže byť odobratý v prípade, že jeho platnosť vypršala. Teoreticky to znie veľmi jednoducho a logicky, v praxi však na tento drobný údaj na rohu jednej zo stovky kartičiek v peňaženke môžeme ľahko zabudnúť. Je však naozaj potrebné nepodceňovať sledovanie platnosti vodičského oprávnenia a včas si ho predĺžiť.

Platnosť „vodičáku“ je 15 rokov, vodiči nad 63 rokov si však svoje vodičské oprávnenia pre zdravotnú prehliadku musia obnovovať každých 5 rokov.

Zbystriť pozornosť by mali aj vodiči, ktorí robili skúšky z autoškoly v rozmedzí rokov 1993 až 2004.

Ako uvádza Radoslav Petrík z Hospodárskych novín vo svojom článku Kedy môžete prísť o svoj vodičák? Stačí, ak nemáte peniaze na pokutu, vodiči, ktorí získali svoje oprávnenie na šoférovanie v týchto rokoch, na svojich dokladoch dátum ukončenia platnosti nemajú.

To však neznamená, že im „vodičák“ platí navždy. Dátum konca platnosti pre tieto preukazy bol univerzálne určený na 31. december 2023.

odobratie vodičského preukazu, vodičský preukaz, vintage car, man in a vintage car
Odobratie vodičského preukazu môže predstavovať pre vodičov nočnú moru.

Neveďte vozidlo, ktoré nemôžete viezť

Vodič tiež môže prísť o povolenie šoférovať, keď má vydaný zákaz na vedenie motorového vozidla alebo ak šoféruje vozidlo, na vedenie ktorého má vodičský preukaz neplatný. Je pekné, ak vás kamarát či strýko nechá „vyskúšať si“ šoférovať jeho dodávku, kamión či iné veľké vozidlo, treba však byť mimoriadne opatrný a v cestnej premávke takéto pokusy radšej nerobiť. Okrem rozbitého auta by vás to však mohlo stáť aj vodičský preukaz, v lepšom prípade aj niekoľko škrabancov.

Polícia odoberá vodičské oprávnenie aj vtedy, keď Policajný zbor rozhodol o preskúšaní zdravotnej, psychickej či odbornej spôsobilosti. Vodičský preukaz môže byť zadržaný aj na základe exekučného príkazu.

Pozor na priestupky

O doklad, ktorý nás oprávňuje jazdiť, môžete veľmi jednoducho prísť aj priestupkami v cestnej premávke. Snáď každý vodič už niekedy o pár kilometrov prekročil najvyššiu stanovenú rýchlosť či prehliadol niektorú z dopravných značiek či dodatkových tabuliek. Za ktoré priestupky môžeme o svoje vodičské oprávnenie prísť?

Podľa oficiálnej stránky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky môže polícia siahnuť na váš „vodičák“ v prípade priestupkov proti bezpečnostiplynulosti cestnej premávky. Tieto priestupky nie sú presne definované a stanovenie trestu závisí od konkrétnej situácie, preto by ste mali byť pri šoférovaní čo najopatrnejší.

Oddych od šoférovania na niekoľko rokov môže šofér dostať aj napríklad za jazdu na červenú cez križovatku či železničné priecestie, nedanie prednosti v jazde sanitke či inému vozidlu s právom prednostnej jazdy, obiehanie cez plnú čiaru či za jazdu v protismere.

Je známym faktom, že je zakázané jazdiť autom bez poznávacej značky, do problémov sa môže však dostať aj šofér, ktorý používa antiradar. Tiež by ste rozhodne nemali parkovať na miestach určených pre ťažko zdravotne postihnutých či vylepšovať svoje auto sirénami. Policajti môžu zobrať oprávnenie aj vtedy, ak pri jazde po diaľnici nemá vodič kúpenú platnú diaľničnú známku.

Dnes je častým problémom vodičov aj napríklad telefonovanie za volantom, ktoré je mimoriadne nebezpečné. V článku Mobil za volantom je nebezpečný. Pozor na týchto 5 situácií sa o tejto téme môžete dozvedieť viac, a hoci vám zaň vodičský preukaz nevezmú, môže vás doviesť k inému priestupku, za ktorý oň môžete prísť.

Nešoférujte pod vplyvom omamných látok

Šoférovanie pod vplyvom alkoholu je bežná téma slovenskej verejnosti. Stretávame sa so štatistikami, koľko šoférov jazdilo opitých za ten a ten mesiac v Žilinskom kraji, počas veľkonočných sviatkov nás dokonca v dopravnom servise upozorňujú na zvýšené množstvo hliadok, ktoré kontrolujú promile alkoholu v krvi vodičov. Tento problém tiež netreba podceniť.

alkohol za volantom, odobratie vodičského preukazu
Alkohol a šoférovanie skutočne nie je dobrá kombinácia.

Súd posudzuje priestupky pod vplyvom návykových látok podľa toho, koľko „nafúkate“. Za minimálne množstvo nás čaká pokuta, pri väčšom množstve však pravdepodobne prídeme o svoj vodičský preukaz.

Najlepšou voľbou pri zastavení policajtmi určite nie je odmietnuť dychovú skúšku. V takom prípade nasleduje odber krvi. Ak by ste náhodou odmietli aj ten, polícia bude automaticky počítať s informáciou, že ste boli pod vplyvom alkoholu. Odmietnutie skúšky je však samo o sebe veľkým riskovaním so svojím vodičským preukazom.

Noste pri sebe hotovosť – pre istotu

Ako je uvedené na oficiálnej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, vodičský preukaz môže byť šoférovi zadržaný aj v prípade, že mu bola udelená pokuta, ktorú je síce ochotný zaplatiť, no niečo mu v tom bráni. Jednoducho, zastavia vás policajti, lebo ste prekročili rýchlosť a vystavia vám pokutu. Vy sa usmejete, otvoríte peňaženku a tam… len kreditná karta a dvanásť centov.

V takomto prípade je „vodičák“ odobratý a polícia vám vydá potvrdenie o jeho zadržaní. Zodpovední vodič by teda nemal skutočne nič podceniť, keďže pokutu môže okrem prekročenia rýchlosti či iného priestupku dostať aj napríklad za chýbajúce, nefunkčné alebo poškodené časti povinnej výbavy. V texte Aká je povinná výbava automobilu na Slovensku či v EÚ? sa dozviete, čo by ani vo vašom aute určite nemalo chýbať.

Hneď po zaplatení blokovej pokuty získa šofér svoje vodičské oprávnenie späť. Opatrní treba byť v dodržaní lehoty zaplatenia, ktorá býva väčšinou 15 dní. Netreba zabúdať, že po zadržaní vodičského preukazu má šofér právo požiadať policajta, aby zadržaný vodičský preukaz doručil Policajnému zboru v meste svojho bydliska. Policajt je povinný túto žiadosť splniť.

Aj hotovosť vám môže pomôcť pred odobratím „vodičáku“.

Čo ak šofér svoj vodičský preukaz nepredloží?

Zabúdanie je každodennou súčasťou života každého z nás. Niektorých viac, niektorých menej. V prípade, že si vodičský preukaz zabudnete doma na stole a zastavia vás policajti, po predložení občianskeho preukazu a overení v systéme vás čaká pokuta v hodnote 30 eur.

Pri vážnejšom porušení predpisov vám však policajt môže odobrať vodičský preukaz, aj ak ho pri sebe práve nemáte. Jednoducho vám vydá potvrdenie o jeho zadržaní. Vodičský preukaz sa tak považuje za odobratý aj napriek tomu, že ste ho policajtovi priamo fyzicky nepredložili. Výnimočne môže policajt v potvrdení povoliť jazdu na nasledujúcich 15 dní, takéto povolenie sa však obmedzuje len na územie Slovenska.

Vrátenie vodičského oprávnenia

Odobratie vodičského preukazu má určité výnimky. V prípade odobratého vodičského preukazu môže šofér požiadať o skrátenie trestu. Každý prípad odobratia vodičského preukazu je veľmi špecifický, preto nie je možné univerzálne zhodnotiť, ako postupovať. Ak však šofér svojim správaním dokazuje, že zákaz šoférovania už nie je potrebný, súd môže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu.

Vodiča však v takomto prípade čaká skúšobná doba, prípadne i niekoľko iných obmedzení. „Ak splníte zákonné podmienky a súdu sa Vám ešte k tomu podarí vysvetliť, že vodičské oprávnenie potrebujete (napr. pre výkon povolania), k podmienečnému upusteniu od zvyšku trestu by mohlo dôjsť,“ radí advokát JUDr. Milan Ficek vo svojej online poradni šoférom s odobratým vodičským preukazom.

Ak bol vodičovi odobratý vodičský preukaz kvôli šoférovaniu pod vplyvom alkoholu, bude potrebné predložiť aj posudok, či nie je závislý a absolvovať opätovné preskúšanie. Vo vážnejších prípadoch môže byť toto konanie dokonca označené za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Vtedy nie je možné požiadať o skrátenie trestu.

Ako neprísť o „vodičák“?

Základom je určite byť opatrný. Ako sa vyjadril Viktor Baláž vo svojom videu:

Ako neprísť o vodičský preukaz je teda veľmi jednoduché – dodržujte predpisy a v ideálnom prípade noste pri sebe voľnú hotovosť. Vtedy môžete pokutu vyplatiť. Je to skutočne veľmi jednoduché.“
polícia, odobratie vodičského preukazu
Odobratiu vodičského preukazu vieme zabrániť opatrnosťou a dodržiavaním predpisov.

Ak by skutočne došlo k odobratiu vášho vodičského preukazu, určite by ste nemali šoférovať bez neho. Pokuta za takéto konanie sa pohybuje až do výšky 1 300 eur, môže navyše dôjsť aj k zákazu viesť motorové vozidlá až do päť rokov.

Priestupok v cestnej premávke sa môže pritrafiť každému, mali by sme sa však snažiť jazdiť čo najopatrnejšie. Nejde predsa len o odobratie niekedy ťažko získaného vodičského preukazu, ale predovšetkým o našu bezpečnosť.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here