Potrebujete olej do prevodovky? Vyberte ten správny

14882

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.8 out of 5

Výmena oleja v prevodovke je nevyhnutnosť. Neverte tomu, že olej vydrží večneKaždé auto potrebuje na svoj bezproblémový chod zopár kvapalín a olejov, ktoré sa časom menia. Najčastejšie sa vymieňa motorový olej, brzdové kvapaliny, ale staráte sa aj o prevodovku? Aj v nej sa nachádza olej, o ktorý je potrebné sa sem-tam postarať.

Čoraz viac výrobcov automobilov presviedča majiteľov nových áut, že majú v prevodovkách doživotný olej. Dôvod je tak trochu prozaický. Výrobcovia jednoducho veria, že vaše auto sa výmeny oleja nedožije. To, či bude životnosť olejovej náplne prevodovky dlhšia ako životnosť vozidla, nemusí byť také isté.

V prípade oleja do prevodovky je to minimálne každých 60 000 najazdených kilometrov. Nevyhnutnú výmenu musia absolvovať manuálne aj automatické prevodovky. Ak výmenu oleja podceníte, môžete skončiť s pokazenou prevodovkou.

Kvalitu oleja znižuje spôsob jazdy aj prostredie, v ktorom sa automobil používa. Ak sa spoľahnete na to, že prevodovkovému oleju nemusíte venovať žiadnu pozornosť, môže vás to vyjsť draho. Pokazená prevodovka je oveľa drahšia záležitosť ako preventívna výmena oleja.

Olej do prevodovky a jeho výmena.
Na výmenu oleja do prevodovky netreba zabúdať.

Prečo sa mení prevodovkový olej?

Ako každá iná kvapalina vo vozidle aj prevodovkový olej po čase stráca nevyhnutné vlastnosti, či už je to viskozita alebo neschopnosť hydrauliky vytvoriť dostatočný tlak. Časté brzdenie a pridávanie plynu v meste alebo ťahanie prívesného vozíka skracuje životnosť oleja.

Počas používania vozidla sa do oleja uvoľňujú drobné nečistoty z lamiel a ložísk, ktoré zanášajú čistiaci filter. Aj takéto drobné znečistenie znižuje kvalitu oleja a ovplyvňuje plynulosť práce prevodovky.

Kedy meniť olej v prevodovke

Prevodovkový olej by sa mal meniť aspoň jedenkrát počas života automobilu. To je absolútne minimum. Prax ukazuje, že ani to nemusí stačiť a olej by sa mal meniť približne po 60 až 70 000 najazdených kilometrov alebo po maximálne 5 rokoch.

Ako spoznám, že olej treba vymeniť? 

Prevodovkový olej má zvyčajne červenú farbu, ale vyrába sa aj v iných farbách. Postupným opotrebovaním zvyčajne stmavne. Alarmujúca je čierna farba a zápach po spálenine.

Okrem toho starý prevodovkový olej sa môže prejaviť v podobe rôznych problémov pri jazde. Jazda môže byť občas trhaná, môžete zaznamenať vyššiu spotrebu benzínu alebo pomalšie zrýchlenie. V prípade manuálnej prevodovky sa často objavuje problém so zaradením prvej a druhej rýchlosti.

Avšak, výmenu oleja v prevodovke je lepšie prenechať na odborníkov v autoservise.

Aký olej do prevodovky?

Konkrétne parametre a typ oleja, ktorý zodpovedá potrebám danej prevodovky určuje výrobca automobilu. Hľadajte olej, pri ktorom sa priamo uvádza, že ho schvaľuje na použitie výrobca vášho auta.

Ak použijete nesprávny olej, môžete svojmu autu viac uškodiť ako pomôcť. Pozor predovšetkým na to, že do manuálnej prevodovky idú iné oleje, ako do automatickej. Špecifikáciu oleja do prevodovky hľadajte v manuále k vozidlu.

Olej do manuálnej prevodovky

V prípade olejov do manuálnych prevodoviek môže špecifikácia vyzerať nasledovne:

SAE 75W-90 API GL4

Táto informácia vlastne pozostáva z dvoch klasifikácií:

    • SAE (údaj o zimnej a letnej kategórii, t.j. vonkajších teplotách, pri ktorých prevodovka bezproblémovo funguje),
    • API (GL-1 až GL-6 a i.), ktorá poukazuje na výkonnostné vlastnosti.

Údaju API treba venovať náležitú pozornosť, pretože jednotlivé oleje majú rozdielny podiel aditív. Tie sa do oleja pridávajú preto, aby bránili kontaktu kovových častí.

Kvalitný olej do prevodovky.
Pre správny beh prevodovky je kvalitný prevodovkový olej nevyhnutnosťou.

Najčastejšie sa vyskytujú špecifikácie API GL-4 pre klasické manuálne prevodovkyAPI GL-5 pre hypoidné. Ak máte predpísaný olej API GL-4 nemali by ste používať iný, aj keď dnes sú už na trhu aj produkty, ktoré spĺňajú obe špecifikácie

Klasifikácia SAE vás musí zaujímať z dôvodu predpísanej viskozity oleja. Zvyčajne sa uvádza ako 75W80, 75W90, 85W90 a i. Pozor na to, že viskozitné triedy, ktoré nájdete pri prevodovkových olejov, nezodpovedajú tým motorovým.

Olej do automatickej prevodovky 

V prípade olejov do automatickej prevodovky sa na nich nachádza zvyčajne jedna z týchto dvoch špecifikácii: GM Dexron IID a GM Dexron III. Niektoré oleje do automatických prevodoviek sa môžu používať aj v manuálnych. Takúto informáciu zvyčajne uvádza priamo výrobca.

Okrem špecifikácií dbajte aj na značku oleja a typ oleja. Na trhu nájdete minerálne aj syntetické oleje.

Podrobný návod, ako vymeniť olej v manuálnej prevodovke, nájdete aj na tomto videu:

Koľko stojí prevodovkový olej? 

Cena prevodovkového oleja záleží o značky, typu a kvality oleja. Za jeden liter kvalitného prevodovkového oleja zaplatíte zvyčajne okolo 5€ až 8 €. Oleje do pretekárskych automobilov a áut, kde je potrebný mechanický prenos vysokých výkonov sú drahšie. Tu sa ceny pohybujú okolo 15 € za liter.

Medzi popredných výrobcov kvalitných olejov do prevodovky patria spoločnosti Castrol, Total, Repsol alebo Motul.

Potrebujete vymeniť aj olej do motora? Prečítajte si aj náš ďalší článok o vhodnom oleji do auta.  

od 4 ‎€/ l

Oleje do prevodovky za najlepšie ceny ✔️

Po registrácii automaticky získate zľavu 5% na celý nákup.

1 komentár

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here