Na čo slúži olejový filter a kedy je vhodná jeho výmena

567

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Každý majiteľ motorového vozidla by mal myslieť na fakt, že k správnej údržbe a predĺžení životnosti automobilu do značnej miery prispieva aj pravidelná výmena olejového filtra. Prečo je výmena tak veľmi dôležitá? Odpoveď na otázku zistíte, keď budete pokračovať v čítaní nasledujúceho článku.

Olejový filter, výmena olejového filtra, vozidlo, autodiely
Olejový filter prispieva k dlhšej životnosti Vášho vozidla.

Čo je olejový filter?

Olejový filter predstavuje filter, ktorý slúži na zachytávanie znečisťujúcich látok z  motorového, prevodovkového, mazacieho, respektíve hydraulického oleja, jednoducho povedané olejový filter udržuje motor Vášho vozidla čistý. Nachádza sa v strednej, alebo spodnej časti motora.

Na čo slúži olejový filter?

Využíva sa v spaľovacích motoroch automobilov, ľahkých lietadlách, alebo námorníckych plavidlách. Hlavným dôvodom využívania olejového filtra je predchádzanie opotrebenia a predčasnému poškodeniu motora. Bez jeho použitia by sa mohli malé, škodlivé častice, prach, kovové zvyšky a iné nečistoty dostať do motora, a značne ho tým poškodiť. Okrem toho udržuje olej na správnom mieste.

Servisná knižka, olejový filter, auto, muž, autodiely, motor
To, aký olejový filter je vhodný pre Vaše auto, zistíte v servisnej knižke.

Aké druhy filtrov poznáme?

Medzi základné druhy olejových filtrov môžeme zaradiť:

  •  poloprietokové olejové filtrefungujú na spôsobe toho, že časť oleja prechádza filtráciou cez olejový filter do mazacieho systému a ďalšia časť ide priamo k mazacím miestam motora.  Poloprietokový olejový filter v súčasnosti však nie je veľmi využívaný, pretože filtráciou prechádza len časť oleja;
  • plnoprietokové olejové filtre – predstavujú jednoúčelový filter, ktorý je účinnejší, nakoľko filtráciou prechádza celý olej, nie len jeho časť.

Kedy vymeniť olejový filter?

Olejový filter je potrebné vymeniť vždy, keď vymieňate olej. V prípade, že vymeníte len olej a olejový filter nie dochádza k okamžitému znečisteniu nového oleja. Odporúčané intervaly výmeny oleja a olejového filtra sú stanovené výrobcom konkrétneho automobilu a nájdete ich v servisnej knižke.

Signály signalizujúce potrebu výmeny olejového filtra

Medzi hlavné signály, ktoré signalizujú, že nastal čas potreby výmeny olejového filtra sú:

  • slabý výkon,
  • zvláštne zvuky pod kapotou,
  • nízky tlak oleja,
  • zmena farby výfukového plynu,
  • prehrievanie motora.

Samozrejmosťou je fakt, že s výmenou nemôžete čakať, pokým sa neprejavia niektoré vyššie spomenuté varovné signály, vtedy už môže byť neskoro.

TOP

Originálne motorové oleje

Ideálne mazacie vlastnosti.
Udržiava výkonnosť emisného systému.
Vysoká úroveň ochrany proti opotrebeniu.

Cena olejového filtra nie je vysoká a nijak výrazne nezaťaží Vašu peňaženku, preto odporúčame nešetriť a radšej si pár eur za naozaj kvalitný výrobok priplatiť. Lacnejšie filtre nemusia obsahovať pretlakový ventil, ktorého absencia spôsobuje prepúšťanie oleja. Medzi značky, ktoré Vám odporúčame patria: MANN a MAYLE. Tieto značky sú cenovo dostupné, no poskytujú zaručenú kvalitu.

Pri výmene oleja vymieňajte aj olivový filter.

Na čo dávať pozor pri výbere olejového filtra?

Výber správneho olejového filtra je veľmi dôležitý. Väčšina filtrov sa výzorom veľmi nelíši, avšak aj maličké rozdiely v závite a tesnení spôsobia to, že olej z motora začne unikať, čo môže spôsobiť poškodenie motora. Ideálny spôsob, akým je možno určiť, ktorý filter je pre Vaše vozidlo najvhodnejší je nahliadnuť do príručky vozidla, kde túto informáciu určite získate. Druhým spôsobom je poradiť s konkrétnym predajcom, ktorý určite bude vedieť, aký filter je pre Vaše auto ten najlepší.

Ako vymeniť olejový filter?

Pred začiatkom výmeny olejového filtra je potrebné rozhodnúť sa, či výmenu zveríte do rúk profesionálom a auto odveziete do servisu, alebo si filter vymeníte doma sami. V prípade že sa rozhodnete navštíviť servis ponúkame Vám výber tých najlepších, ktoré na Slovensku nájdete.

Ak sa ho predsa len rozhodnete vymeniť sami doma, pozrite si nasledujúce video, ktoré obsahuje návod, ako si môžete olejový filter vymeniť aj z pohodlia domova.

Kľuč na olejové filtre

Na jednoduchšiu montáž, alebo demontáž, olejového filtra sa využíva kľúč na tento filter. Ten sa nasadí na filter a odskrutkuje ho. Použitie kľúča je naozaj jednoduché a určite s jeho pomocou zvládne každý šikovný domáci kutil vymeniť požadovaný diel.

Ako recyklovať použité filtre?

Ak ste si nechali vymeniť olejový filter v autoservise, starosť s tým, ako ho recyklovať Vám odpadá. V prípade, že ste si, ale olejový filter menili doma sami, nastáva otázka kam s ním.

Nikdy ho nevyhadzujte do bežného komunálneho, alebo triedeného odpadu.

Filter sa považuje za nebezpečný odpad, ktorý je možno odovzdať v niektorých zberných dvoroch. O tom, či je filter možné odovzdať aj v zbernom dvore, ktorý máte v blízkosti sa informujte dopredu, nie všetky ho od Vás zoberú. Druhou možnosťou je skúsiť osloviť najbližší autoservis, ktorý ho pri troche šťastia zlikviduje za Vás.

Filter je dôležitou súčasťou Vášho vozidla. Určite nezabúdajte na jeho pravidelnú výmenu, teda vždy keď vymieňate olej. Auto sa Vám určite poďakuje jeho dlhou životnosťou a bezproblémovou jazdou.

V prípade, že sa chcete dozvedieť viac aj o ostatných filtroch, ktoré v automobile nájdete, odporúčame TENTO článok.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here