Oprava čelného skla: zvládnete to aj doma

606

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Nie vždy je potrebné chodiť do servisu s každou maličkosťou, najmä keď sa to týka malinkej praskliny na čelnom skle. Pokiaľ sa nejedná o prasklinu cez celé sklo, je oprava čelného skla jednoduchá práca na doma, ktorú zvládnete aj bez pomoci odborníkov v servise. V tomto článku vám prinášame návod, ako postupovať pri domácej oprave čelného skla. 

So sadou na opravu čelného skla dokážete opraviť každú malú prasklinku na vašom skle.
Neignorujte malé praskliny na čelnom skle, opravu jednoducho zvládnete aj doma.

Môžem s prasklinou na čelnom skle jazdiť? 

Pri pravidelnom jazdení a najmä na diaľniciach sa praskline určite nevyhnete. Vedeli ste však, že ak máte takúto prasklinu a nedáte ju opraviť, môžete mať problém? 

V zákone je uvedené, že ak sa na čelnom skle auta nachádza prasklina väčšia než 2 centimetre a nachádza sa v oblasti, kam dosiahnu stierače, vozidlo nie je technicky spôsobilé na premávku na cestnej komunikácii. 

Vyhláška ministerstva dopravy č. 464 z roku 2009 o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách hovorí, že: 

„Vozidlo sa považuje za technicky nespôsobilé na cestnú premávku, najmä ak má prasknuté alebo poškodené čelné sklo v stieranej ploche o veľkosti väčšej ako 20 mm.“

To znamená, že by ste teda nemali s vaším autom jazdiť, pokiaľ prasklina na čelnom skle nebude opravená.  

Sankcie 

V prípade, že vás s takým čelným sklom chytia príslušné orgány, môžu vám dať mastnú pokutu vo výške 60 € a odobrať technický preukaz. Ten si budete môcť vyzdvihnúť až po oprave praskliny na mieste príslušného orgánu. 

A čo malinké praskliny? 

Malé pukliny na čelnom skle nevadia, avšak nesmú byť väčšie než 2 centimetre a taktiež sa nesmú zväčšovať. K zväčšovaniu dochádza najmä počas zimných mesiacov, kedy mráz dokáže prasklinu rozšíriť. Prasklina sa dokáže zväčšiť aerodynamickými silami, ktoré na sklo pôsobia. Rovnako ak do nej opätovne narazí nejaký kamienok, problém je hneď na svete.  

Aby ste vedeli, aká je veľká prasklina na čelnom skle, priložte k nej 10-centovú mincu. Tá má priemer 19,75 mm, vďaka tomu budete vedieť veľkosť a nemusíte nič merať.
oprava celneho skla
Aj malá prasklina sa môže časom rozšíriť, preto neodkladajte jej opravu.

Kedy si môžem prasklinu opraviť sám? 

Malé praskliny si dokážete opraviť aj vlastnými silami a s potrebnými prostriedkami, ktoré zoženiete relatívne lacno. Rozmerovo väčšie praskliny nechajte na odborníkov v servise, pretože v mnohých prípadoch je potrebné, najmä pri veľkých prasklinách, vymeniť celé čelné sklo. A to, bohužiaľ, také jednoduché nie je a už vôbec nie lacné. Rovnako to je aj pri prasklinách, ktoré pripomínajú pavučiny. Tie tiež zverte do rúk odborníkov. 

Veľký pozor si treba dávať pri prasklinách, ktoré sa nachádzajú blízko okraja čelného skla. Je to z toho dôvodu, že sklo je súčasťou nosných prvkov karosérie a prasklina na jeho okraji môže dokonca ohroziť bezpečnosť cestujúcich. Preto radšej takto umiestnené praskliny nechajte na odborníkov. 

Čo si treba zaobstarať? 

Sada na opravu čelného skla. To je to, čo budete potrebovať. Zakúpite ju v špecializovanej predajni alebo na internete a jej cena sa pohybuje okolo 10-20 €. 

Sada na opravu čelného skla obsahuje tieto prostriedky:

  • živica,
  • špeciálna striekačka,
  • násadka na sklo v tvare lievika,
  • obojstranná páska. 

S touto sadou si hravo poradíte s malými prasklinami doma, bez pomoci odborníkov. 

Návod na opravu čelného skla 

  1. Ako prvé použijete obojstrannú pásku, ktorú oblepíte okolo miesta, kde sa nachádza prasklina. Páska sa lepí preto, aby na tom mieste dobre držala lieviková násadka. 
  2. Lievikovú násadku je potrebné umiestniť tak, aby bola presne na praskline. Potom si pripravíte striekačku, ktorú naplníte živicou. Do zúženej časti lievika zasuniete naplnenú striekačku a živicu nastriekate na miesto praskliny. 
  3. Živicu necháte vyschnúť na slnku približne hodinu a po vyschnutí odstránite lievikovú násadku. Zvyšky živice môžete jednoducho oškrabať alebo vyčistiť za pomoci technického benzínu.

Vďaka tejto jednoduchej oprave sa nemusíte obávať pokuty, či toho, žeby sa prasklina rozšírila. 

Odporúča sa robiť opravu na vonku za pekného, teplého počasia, pretože živica potrebuje UV žiarenie, teda slnko, aby mohla vyschnúť. 

Pre lepšie pochopenie si môžete pozrieť nasledujúce video, ktoré zachytáva jednotlivé kroky opravy praskliny s využitím sady na opravu čelného skla. 

Jednoduché, že? 😊 

Ak ste už niekedy mali problém s prasklinou na čelnom skle alebo ste ju dokonca opravovali, podeľte sa so svojou skúsenosťou v komentároch pod týmto článkom. 👇

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here