Prečo používať originálne motorové oleje?

666

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Originálne motorové oleje sú mazacie oleje určené špeciálne pre použitie v spaľovacích motoroch. Ich funkciami sú zmenšovanie trenia a opotrebenia, zabezpečovanie odvodu tepla, tesnenie, zbavovanie nečistôt z trecích plôch, ochrana trecích plôch pred koróziou, tlmenie dynamických rázov v mechanizmoch a množstvo ďalších funkcií. Vďaka týmto funkciám je jasné, prečo je motorový olej jednou z najdôležitejších prevádzkových kvapalín v automobile.

Motorový olej je zložený zo základného oleja a aditív, ktoré mu dodávajú požadované vlastnosti. Medzi spomínané aditíva patria antioxidanty (potláčajú starnutie oleja a tým pádom aj zmenu jeho vlastností), detergenty (čistia omývané plochy a zabraňujú vzniku usadenín), disperzanty (udržujú v oleji rozptýlené látky, ktoré by sa inak usadzovali na rôznych častiach motora), protikorozívne prísady (chránia pred koróziou omývané plochy), modifikátory viskozity (zabezpečujú vhodnú viskozitu oleja a jej vhodnú zmenu v závislosti od teploty), depresanty (znižujú bod tuhnutia oleja), protipeniace prísady (znižujú, resp. potláčajú penenie pri prúdení oleja v motore) a modifikátory trenia (zlepšujú trecie vlastnosti).

TOP

Originál motorové oleje

Ideálne mazacie vlastnosti.
Udržiava výkonnosť emisného systému.
Vysoká úroveň ochrany proti opotrebeniu.

Ak sa chystáte na výmenu oleja, no neviete, aký motorový olej je pre motor Vášho auta správny, ste tu správne. Olej je veľmi dôležitou súčasťou každého motora. Pravidelná výmena je stanovená servisným intervalom. Jeho dôležitosť podčiarkuje to, že sme upozorňovaní našim autom. Nedodržanie tohto časového úseku môže mať za následok zadretie motora. Preto by si mal každý znalý majiteľ vozidla dávať pozor. Ďalšou otázkou je výber vhodného oleja. Mali by ste siahnuť po drahšom a kvalitnom alebo stačí ušetriť na lacnejšom?

Užitočné informácie o výmene motorového oleja sa dozviete v nasledujúcom videu.

Vlastnosti olejov

My Vám poradíme, prečo investovať práve do originálnych motorových olejov. Šetriť sa dá aj v iných oblastiach. Naopak, šetrenie na oleji môže viesť k škodám, ktoré sto až tisícnásobne prevýšia výšku ušetrenej sumy

Motorový olej treba pravidelne vymieňať.

Lepšia viskozita

Pre vysvetlenie pojmu viskozita môžeme použiť slovo tekutosť. Je vždy uvedená na obale oleja, napr. 0W-30. Prvý číselný údaj predstavuje tekutosť pri nízkych teplotách. Čím je menší, tým je lepšia tekutosť aj v chladnom počasí. Druhé číslo reprezentuje stratu hustoty v závislosti od tepla. Čím je číslo vyššie, tým je strata nižšia.

S narastajúcou kvalitou motorového oleja sa zvyšuje aj viskozita. Aj v chladnom počasí majú ideálnu tekutosť a pri vysokých teplotách minimálnu stratu.  

Ochrana proti opotrebovaniu

Určite ste už zažili situáciu, keď sa Vám rozsvietila kontrolka servisného intervalu motora, ale Vy ste vedeli, že sa Vám nepodarí prísť do servisu tak skoro. Je to problém?

Ak ste investovali do originálneho oleja, môžete bez problémov návštevu servisu o nejaký čas odložiť. Takéto motorové oleje totiž majú ochranu proti opotrebovaniu. To znamená, že Vám dáva určitú rezervu pri servisnom intervale.

Ochrana pred usadeninami a koróziou

Nečistota, usadeniny, korózia. Slová, pri ktorých prejde každému motoristovi v spojitosti s ich motorom mráz po chrbte. Aj takéto problémy vie riešiť kvalitný motorový olej, pretože znižuje trenie jednotlivých dielov. Nanočastice zabraňujú vzniku usadenín a zároveň ochraňujú kovové časti.

Nižší stupeň odparovania

Tiež Vás nebaví neustále dolievanie oleja medzi jednotlivými výmenami? Jeho strata môže byť zapríčinená poškodením, a preto olej tečie. Tento prípad rozpoznáte na základe olejových škvŕn pod  Vaším vozidlom.

Častejšie však môže za stratu oleja odparovanie. Originálne oleje majú nižší stupeň odparovania. Tento jav zabezpečuje  teplotná stabilita. Aj pri vysokej teplote dokáže fungovať s minimálnym množstvom odparovania.

Kvalitné motorové oleje majú nižší stupeň odparovania, preto ich netreba často dolievať.

Konštantný výkon aj pri extrémnej záťaži

Každé vozidlo treba občas poriadne prevetrať a ak patríte medzi vodičov, ktorí dávajú svojmu autu poriadne zabrať, určite sa oplatí investovať do kvalitnejšieho oleja. Pri zvýšenej záťaži je to hlavne motor, ktorý pracuje na plné obrátky. Každá jeho súčiastka. Rovnako je pri tom potrebná aj súčinnosť oleja.

Naozaj kvalitný olej dokáže v takýchto situáciách poskytnúť rovnakú kvalitu ako pri každodennom používaní. Preto je konštantnosť ďalšou výhodou, kde kvalita vyhráva.

Studený štart? S kvalitným originálnym olejom je to jednoduchšie.

V zimnom období trápi každé ráno veľa motoristov jedna spoločná otázka. Naštartujem? Aj v tomto prípade hrá kvalita oleja významnú úlohu. Ide hlavne o viskozitu. Ideálna tekutosť aj pri -15 °C zabezpečí bezproblémové štartovanie.

V tomto prípade však treba spomenúť, že olej je iba jedným z elementov. Ranné zimné štartovanie si najviac odnesie autobatéria. Môžete mať aj najkvalitnejší olej, ak batéria nemá dostatočnú kapacitu, nenaštartujete. Vtedy Vám už ostáva len nájsť dobrú dušu so štartovacími káblami a naštartovaným autom.

TOP

Originál motorové oleje

Ideálne mazacie vlastnosti.
Udržiava výkonnosť emisného systému.
Vysoká úroveň ochrany proti opotrebeniu.

Odporúčanie výrobcu

Ak si hovoríte, že pri originálnych olejoch ide len o marketing, mýlite sa. Nemožno uprieť automobilovým spoločnostiam, že keď sa angažujú vo výrobe, nejde o zvyšovanie ziskov.

Čo sa týka dnešných motorov, sú vyrábané na hrane konštrukčných limitov. Kvôli tomu je spolupráca automobilových spoločností s výrobcom olejov dôležitá. Výroba optimálneho oleja je založená na ľuďoch, ktorí vytvorili motor a tých, ktorí sa najlepšie vyznajú v motorových olejoch.   

Veď prečo nedať motoru to, čo tam originál patrí.

Väčšiu pozornosť by ste mali venovať nielen oleju, ale aj kvapalinám, ktoré Vaše auto potrebuje. Prečítajte si, akým kvapalinám v aute venovať pozornosť pred letom.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here