Prečo používať originálne motorové oleje?

1554

Celkové hodnotenie článku

4,0 rating

Originálne motorové oleje sú mazacie oleje určené špeciálne pre použitie v spaľovacích motoroch. Ich funkciami sú zmenšovanie trenia a opotrebenia, zabezpečovanie odvodu tepla, tesnenie, zbavovanie nečistôt z trecích plôch, ochrana trecích plôch pred koróziou, tlmenie dynamických rázov v mechanizmoch a množstvo ďalších funkcií.

Vďaka týmto funkciám je jasné, prečo je motorový olej jednou z najdôležitejších prevádzkových kvapalín v automobile.

Motorový olej je zložený zo základného oleja a aditív, ktoré mu dodávajú požadované vlastnosti. Medzi spomínané aditíva patria:

✔️ antioxidanty (potláčajú starnutie oleja a tým pádom aj zmenu jeho vlastností),

✔️ detergenty (čistia omývané plochy a zabraňujú vzniku usadenín),

✔️ disperzanty (udržujú v oleji rozptýlené látky, ktoré by sa inak usadzovali na rôznych častiach motora),

✔️ protikorozívne prísady (chránia pred koróziou omývané plochy),

✔️ modifikátory viskozity (zabezpečujú vhodnú viskozitu oleja a jej vhodnú zmenu v závislosti od teploty),

✔️ depresanty (znižujú bod tuhnutia oleja),

✔️ protipeniace prísady (znižujú, resp. potláčajú penenie pri prúdení oleja v motore),

✔️ modifikátory trenia (zlepšujú trecie vlastnosti).

TOP

Originálne motorové oleje

Ideálne mazacie vlastnosti.
Udržiava výkonnosť emisného systému.
Vysoká úroveň ochrany proti opotrebeniu.

Ak sa chystáte na výmenu oleja, no neviete, aký motorový olej je pre motor vášho auta správny, ste tu správne. Olej je veľmi dôležitou súčasťou každého motora. Pravidelná výmena je stanovená servisným intervalom. Jeho dôležitosť podčiarkuje to, že sme upozorňovaní naším autom.

Nedodržanie tohto časového úseku môže mať za následok zadretie motora.

Preto by si mal každý znalý majiteľ vozidla dávať pozor. Ďalšou otázkou je výber vhodného oleja. Mali by ste siahnuť po drahšom a kvalitnom alebo stačí ušetriť na lacnejšom?

Užitočné informácie o výmene motorového oleja sa dozviete v nasledujúcom videu alebo v našom článku.

TOP

Ochráňte svoj motor!

✔️ PRO-TEC P1301 dokáže zabezpečiť nižšiu spotrebu paliva a redukuje spotrebu oleja!

✔️ Chráni pred usadeninami v mazacom systéme a neutralizuje kyseliny v motore.

✔️ K produktu dostanete ČISTIČ BŔZD Power Max len za 0,10€!

Vlastnosti olejov

My vám poradíme, prečo investovať práve do originálnych motorových olejov. Šetriť sa dá aj v iných oblastiach. Naopak, šetrenie na oleji môže viesť k škodám, ktoré sto až tisícnásobne prevýšia výšku ušetrenej sumy

Originálne motorové oleje treba pravidelne vymieňať.
Motorový olej treba pravidelne vymieňať.

Lepšia viskozita

Pre vysvetlenie pojmu viskozita môžeme použiť slovo tekutosť. Je vždy uvedená na obale oleja, napr. 0W-30. Prvý číselný údaj predstavuje tekutosť pri nízkych teplotách. Čím je menší, tým je lepšia tekutosť aj v chladnom počasí. Druhé číslo reprezentuje stratu hustoty v závislosti od tepla. Čím je číslo vyššie, tým je strata nižšia.

S narastajúcou kvalitou motorového oleja sa zvyšuje aj viskozita. Aj v chladnom počasí majú ideálnu tekutosť a pri vysokých teplotách minimálnu stratu.  

Ochrana proti opotrebovaniu

Určite ste už zažili situáciu, keď sa vám rozsvietila kontrolka servisného intervalu motora, ale vy ste vedeli, že sa vám nepodarí prísť do servisu tak skoro. Je to problém?

Ak ste investovali do originálneho oleja, môžete bez problémov návštevu servisu o nejaký čas odložiť. Originálne motorové oleje totiž majú ochranu proti opotrebovaniu. To znamená, že vám dáva určitú rezervu pri servisnom intervale.

Ochrana pred usadeninami a koróziou

Nečistota, usadeniny, korózia. Slová, pri ktorých prejde každému motoristovi v spojitosti s ich motorom mráz po chrbte. Aj takéto problémy vedia riešiť kvalitné originálne motorové oleje, pretože znižujú trenie jednotlivých dielov. Nanočastice zabraňujú vzniku usadenín a zároveň ochraňujú kovové časti.

Nižší stupeň odparovania

Tiež Vás nebaví neustále dolievanie oleja medzi jednotlivými výmenami? Jeho strata môže byť zapríčinená poškodením, a preto olej tečie. Tento prípad rozpoznáte na základe olejových škvŕn pod vaším vozidlom.

Častejšie však môže za stratu oleja odparovanie. Originálne motorové oleje majú nižší stupeň odparovania. Tento jav zabezpečuje  teplotná stabilita. Aj pri vysokej teplote dokáže fungovať s minimálnym množstvom odparovania.

Kvalitné a originálne motorové oleje nie je potrebné často dolievať.
Kvalitné originálne motorové oleje majú nižší stupeň odparovania, preto ich netreba často dolievať.

Konštantný výkon aj pri extrémnej záťaži

Každé vozidlo treba občas poriadne prevetrať a ak patríte medzi vodičov, ktorí dávajú svojmu autu poriadne zabrať, určite sa oplatí investovať do kvalitnejšieho oleja. Pri zvýšenej záťaži je to hlavne motor, ktorý pracuje na plné obrátky. Každá jeho súčiastka. Rovnako je pri tom potrebná aj súčinnosť oleja.

Naozaj kvalitný olej dokáže v takýchto situáciách poskytnúť rovnakú kvalitu ako pri každodennom používaní. Preto je konštantnosť ďalšou výhodou, kde kvalita vyhráva.

Studený štart? S kvalitným originálnym olejom je to jednoduchšie

V zimnom období trápi každé ráno veľa motoristov jedna spoločná otázka. Naštartujem? Aj v tomto prípade hrá kvalita oleja významnú úlohu. Ide hlavne o viskozitu. Ideálna tekutosť aj pri -15 °C zabezpečí bezproblémové štartovanie.

V tomto prípade však treba spomenúť, že olej je iba jedným z elementov. Ranné zimné štartovanie si najviac odnesie autobatéria. Môžete mať aj najkvalitnejší olej, ak batéria nemá dostatočnú kapacitu, nenaštartujete. Vtedy Vám už ostáva len nájsť dobrú dušu so štartovacími káblami a naštartovaným autom.

TOP

Originálne motorové oleje

Ideálne mazacie vlastnosti.
Udržiava výkonnosť emisného systému.
Vysoká úroveň ochrany proti opotrebeniu.

Na čo ešte nezabudnúť pri výmene oleja?

Pri každej výmene oleja využite príležitosť „prepláchnuť“ motor. Kvalitné prípravky na očistenie motora, ktoré sa zvyčajne pridávajú pred doplnením nového, nezdegradovaného motorového oleja, vyčistia váš motor bez námahy.

Úlohou prípravku na ochranu motora je zredukovať usadeniny vnútri motora. Odstraňuje mastnotu, nečistoty, fosfátové zložky, neutralizuje kyseliny, ktoré motor zhromažďuje. Chráni pred koróziou.
Tiež by mal zabezpečiť nižšiu spotrebu paliva aj motorového oleja.

O motor by ste sa mali starať pravidelne a nie čakať, kedy vám zasvieti kontrolka motora, ale určite nevynechajte „prepláchnutie“ motora, ak ste:

❌ používali nekvalitné palivo/ palivo neznámeho zloženia,

❌ nemenili olej posledných 15000+ najazdených km,

❌ zaznamenali problémy so štartom/ plynulosťou chodu motora,

❌ používali nekvalitný motorový olej,

kúpili ojazdené auto.

Odporúčanie výrobcu

Ak si hovoríte, že pri originálnych olejoch ide len o marketing, mýlite sa. Nemožno uprieť automobilovým spoločnostiam, že keď sa angažujú vo výrobe, nejde o zvyšovanie ziskov.

Čo sa týka dnešných motorov, sú vyrábané na hrane konštrukčných limitov. Kvôli tomu je spolupráca automobilových spoločností s výrobcom olejov dôležitá.

Výroba optimálneho oleja je založená na ľuďoch, ktorí vytvorili motor a tých, ktorí sa najlepšie vyznajú v motorových olejoch.   

Veď prečo nedať motoru to, čo tam originál patrí.

Väčšiu pozornosť by ste mali venovať nielen oleju, ale aj kvapalinám, ktoré vaše auto potrebuje. Prečítajte si, akým kvapalinám v aute venovať pozornosť pred letom.

1 komentár

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here