Ako overiť najazdené km vozidla podľa VIN?

159350

Rated 4.9 out of 5

S kúpou ojazdeného auta sa zvyčajne spája niekoľko rizík. Ľahko narazíte na zlý technický stav vozidla alebo vám predajca zatají opravu niektorej búranej časti. Takúto opravu nemusí odhaliť ani kontrola originality podľa hrúbky nanesenej vrstvy.  

Avšak nesporne najväčším rizikom je kúpa auta so stočenými kilometrami. Napriek zákonom, ktoré takúto činnosť zakazujú, stále sa v obchodovaní s autami nájde množstvo nepoctivých a ziskuchtivých špekulantov. Človek je skutočne tvor vynaliezavý – čo platí o to viac, keď ide o peniaze. Využívajú sa mnohé rafinované triky, ako oklamať vás – kupujúceho. Medzi najväčšie hrozby taktiež jednoznačne patrí kúpa kradnutého vozidla. V takomto prípade, má nový majiteľ naozaj o zábavu postarané (nepoznám takého, ktorý túži po zabavení svojho “staro-nového” štvorkolesového kamaráta). Jedným zo spôsobov je overenie VIN číslom.

overenie km
Skutočný stav najazdených km je mnohokrát iný ako nám ukazuje počítadlo vo vozidle.

Ako sa brániť pred kúpou auta s nejasnou alebo zmenenou históriou? Overte si ho všetkými možnými dostupnými prostriedkami. V prvom rade overte km jazdeného auta podľa VIN čísla.

Čo je to VIN číslo?

Identifikátor vozidla takzvané VIN číslo (Vehicle Identification Number)  je unikátne 17-miestne číslo, ktoré sa priraďuje každému jednému vozidlu. Nachádzajú sa v ňom všetky údaje, ktoré slúžia na jednoznačné identifikovanie daného vozidla.

Zaujímavosti o VIN čísle:

 • Nikdy sa v ňom nevyskytujú písmená O, Q a I (aby nedošlo k ich zámene).
 • Pre autá vyrobené na Slovensku je vyhradený kód U5, U6 a U7 na začiatku VIN čísla.

VIN kód sa dá dekódovať a môžete si jeho rozšifrovaním preveriť rok výroby, model auta a v niektorých prípadoch aj výbavu, ktorá bola pôvodne nainštalovaná do vozidla. Informáciu, ktorú získate dekódovaním VIN čísla je vhodné porovnať s údajmi, ktoré udáva inzerent. VIN číslo nájdete na malom aj veľkom technickom preukaze, objavuje sa aj na poistke, zelenej karte a servisnej knižke + na aute je vyobrazené niekoľkokrát.

 • Prvé tri znaky sú takzvaným identifikátorom výrobcu automobilu a môžu obsahovať písmená aj čísla.
 • Posledných osem znakov (posledné štyri sú zvyčajne čísla) sú unikátnym identifikátorom daného vozidla. Takmer vždy sa tu uvádza rok výroby ale aj sériové číslo.
 • Znaky medzi týmito dvoma skupinami opisujú model automobilu.

Kde nájdete VIN číslo?

 • Vyrazené v motorovom priestore
 • Na samotnom automobile – na špeciálnom výrobnom štítku
 • Na hornom leme podbehu alebo na držiaku pravej prednej pružiacej a tlmiacej jednotky
 • Pod čelným sklom pred sedadlom vodiča
 • Pod podlahou pri sedadle spolujazdca či na pravej strane batožinového priestoru

Podrobnejšie vysvetlenie nájdete vo videu.

Kde môžete VIN číslo a počet kilometrov overiť?

Existuje niekoľko stránok, kde môžete overiť VIN číslo svojho budúceho, alebo súčasného auta. Okrem toho, že skontrolujete VIN číslo s aktuálnym technickým preukazom, môžete skontrolovať toto číslo aj online. Pri dovoze auta zo zahraničia sa toto unikátne číslo kontroluje a zapisuje (je to súčasťou kontroly originality vozidla).

Rovnakým spôsobom viete overiť aj počet najazdených kilometrov – existujú webové stránky, kde si to preveríte. Samozrejme v prípade, ak s vašim autom nechodíte, respektíve predošlý majiteľ nechodil do autorizovaného servisu – posledné číslo o stave kilometrov, ktoré nájdete, sa bude viazať na poslednú emisnú a STK kontrolu, na ktorej auto bolo.

 1. STK online

Na stránke STK online nájdete VIN číslo, ktoré prislúcha vášmu vozidlu a základné údaje o aute.

 1. Technická služba kontroly originality

Na stránke technická služba originality si viete pozrieť okrem počtu najazdených kilometrov aj fotografie automobilu – čo nie je na škodu, v prípade ak bolo auto kradnuté. Prípadne či bolo zmontované, fotografie vám často napomôžu zistiť, že auto nie je celkom „košér“ (iná riadiaca páka, volant a pod.)

 1. Overenie STK

Samozrejme, väčšina takýchto a podobných stránok, má informatívny charakter, nakoľko tieto informácie sú dostupné pre všetkých a v prípade počtu kilometrov samozrejme nebudú úplne aktuálne.

Overenie VIN čísla automobilu kupovaného v Nemecku

Ak si chcete kúpiť ojazdené auto z Nemecka, ale ešte ste si nevybrali, skúste sa prezrieť na stránku cs.automobile.de (k dispozícii aj v češtine), kde nájdete množstvo predajcov áut. Vyhľadávať môžete podľa rôznych parametrov.

Na druhej strane, ak už máte vybraté svoje nové vozidlo a nie je z overeného autobazáru, overte si ho na všetkých dostupných miestach. Skôr ako vôbec vycestujete, vyžiadajte si fotografiu VIN kódu spolu s technickým preukazom. Ak sa majiteľ nemá čoho obávať, bez problémov Vám fotografiu poskytne. V opačnom prípade, ak by namietal alebo nechcel zaslať požadované údaje, vzniká tu podozrenie, či niečo neskrýva.

Ak Vám majiteľ zašle fotografiu s údajmi, informácie o stočených kilometroch si môžete zistiť na nemeckej stránke uvádzanej nižšie alebo na autoDNA, ktorá poskytuje informácie o ojazdených autách z Európy a USA zadarmo. Ďalšou bezplatnou stránkou pre overenie auta je VIN-INFO, ktorá Vám poskytne informácie ako technické údaje, databázu kradnutých áut, snímky vozidla, kilometre, register prehliadok a históriu vozidla. Príslušní poskytovatelia služieb okrem iného dostávajú informácie od štátnej správy, finančných inštitúcií a centrálnych registrov vozidiel. Preto nie je prekvapujúce, že sa existujúca databáza líši od vozidla k vozidlu. Ďalšia stránka, ktorá Vám poskytne prehľad o vozidle je CARFAX, tá je však už platená.

Nepodceňujte overenie vozidla pri kúpe zo zahraničia

Poisťovne v Nemecku odporúčajú pri kúpe auta venovať pozornosť tomu či VIN číslo vo vozidle zodpovedá s číslom v dokumentoch. Pri dekódovaní môžete použiť online-FIN-Checker a porovnať ho s kontrolným číslom v registračnom formulári vozidla.

Ďalšia možnosť ako overiť VIN číslo je osobne. Ak ovládate plynule nemecky, môžete si ísť overiť VIN číslo priamo v krajine do poisťovne alebo na príslušný úrad v danom meste.

Ako overujú VIN číslo odborníci?

Viacerí automechanici pri kúpe ojazdeného auta z Nemecka overujú VIN číslo prostredníctvom uvedených stránok vyššie. Na týchto webových stránkach nájdu všetky potrebné údaje, o stočených kilometroch, histórii vozidla a iné parametre. V prípade, ak kupujú vozidlá z autobazáru, nie je tam potrebná kontrola údajov, nakoľko za vozidlo ručí bazár.

Keď ste sa teda už rozhodli kúpiť auto z Nemecka a nemáte dostatok vedomostí o autách, zoberte so sebou skúsenú osobu. Tá Vám môže pomôcť pri kontrole technického stavu vozidla a iných náležitostí.

Ako sa stáčajú km a falšujú autá?

Ak sa pýtate, ako je to možné, že má toľko áut stočené kilometre, odpoveď je jednoduchá. Na úpravu digitálnych odometrov totiž postačí priemerný notebook so softvérom a pripojenie na elektronický systém vozidla. Prípadný podvodník si v súčasnosti už nemusí ani zašpiniť ruky.

overenie km
Stáčanie km je najväčším strašiakom pri kúpe jazdeného auta.

Čo hovorí na stočené kilometre legislatíva?

Medzery v  legislatíve týkajúce sa nepovolených úprav vozidiel (vrátane stáčania kilometrov) má ambície vyriešiť nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý začal platiť od 20. mája 2018.

Na rozdiel od predchádzajúcich právnych úprav je tento zákon už veľmi konkrétny a zakazuje nielen samotnú manipuláciu, ale aj zostrojenie, zaobstaranie alebo poskytnutie zariadenia na stáčanie kilometrov inej osobe. Rovnako zakazuje ponúkať služby, ktoré s manipuláciou odometra priamo súvisia.

Výška pokuty za manipuláciu s odometrom sa zvýšila z hornej hranice 50 000 € na 100 000 €. Okrem toho zákon ukladá podnikateľom a živnostníkom, ktorí predávajú jazdené autá uvádzať:

 • VIN číslo,
 • číselný údaj z odometra.

Keďže tieto informácie musí obsahovať každá jedna ponuka, inzerát, ale aj kúpno-predajná zmluva ide o dobrý krok smerom k vyššej ochrane kupujúcich. Bohužiaľ, táto povinnosť sa netýka inzerátov súkromných osôb.  V prípade kúpy a predaja auta, potrebujete kvalitne spísanú kúpno-predajnú zmluvu ↓↓↓

  Ďakujeme za stiahnutie

  “ Vaša šablóna kúpno-predajnej zmluvy bola odoslaná na Váš e-mail. “

  Stiahni si kúpno-predajnú zmluvu

  “ Po zadaní e-mailu Vám bude návrh zmluvy odoslaný do Vašej e-mailovej schránky. “

  Čo k tomu dodať? Snaha sa síce cení, ale do akej miery bude zákon efektívny, tak na to si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Je viac-menej jasné, že napriek pritvrdeniu zákona, snahy o jeho obchádzanie nezmiznú.

  Aj za cenu prísnych sankcií sa vždy nájdu jedinci, ktorí sa o stáčanie kilometrov budú naďalej pokúšať.

  Stáčajú sa autá dovezené aj vyrobené na Slovensku

  Pri stáčaní kilometrov nejde o pár tisíc, ale často o 80 000, 1000 alebo i viac kilometrov. Biznis neustále prekvitá. Špekulanti si zatiaľ nerobia ťažkú hlavu z prísnej legislatívy. Ak ste sa domnievali, že stáčanie kilometrov sa týka iba dovezených áut, nie je to tak. Stáčajú sa km aj na ojazdených autách vyrobených na Slovensku.

  V prípade áut dovezených zo zahraničia sa nepovolená úprava odometra robí ešte pred vykonaním kontroly originality. U ojazdených áut vyrobených na Slovensku stáčajú kilometre predchádzajúci majitelia automobilu.

  Stočené kilometre na aute mladšom ako 4 roky

  Riziku manipulácie so skutočným stavom najazdených kilometrov sa však v princípe nedá vyhnúť ani v prípade nových áut. Dôvod je prozaický. K prvému oficiálnemu zaznamenaniu ubehnutých kilometrov dôjde až pri prvej povinnej kontrole na STK, teda po 4 rokoch. Nečestným majiteľom tak dovtedy v podstate nič nebráni „vylepšiť“ údaje na odometri a takéto auto predať.

  Z čísel, ktoré dokážu podvodníci stočiť, sa vám ľahko zatočí aj hlava. Veď sa presvedčte v nasledujúcom videu.

  Ako overiť počet najazdených km?

  Počet najazdených kilometrov spolu s rokom výroby výrazne ovplyvňuje cenu ojazdeného automobilu. Pre kupujúceho sú tieto údaje alfou a omegou. Bohužiaľ, kilometre sa dajú ľahko stočiť a vám, ako kupujúcemu neostáva nič iné, len urobiť všetko pre to, aby ste sa dopátrali po skutočné číslo.

  Históriu ojazdeného vozidla vrátane počtu najazdených kilometrov si môžete pohodlne zistiť:

  • pomocou registrov Technickej kontroly,
  • pomocou registrov Emisnej kontroly vozidiel,
  • na portáli Jednotného informačného systému cestnej dopravy,
  • v Registri prevádzkových záznamov vozidla

  Tieto informácie si dokážete vyhľadať tiež na portáli Jednotného informačného systému cestnej dopravy (JISCD). Podobne vám dokáže poslúžiť register kontroly originality. Na overenie kilometrov je možné použiť evidenčné číslo vozidla alebo číslo protokolu.

  Overenie km v Registri technickej kontroly

  Pri absolvovaní povinných prehliadok v dvojročných intervaloch je v prípade technickej aj emisnej kontroly do systému zadaný aj zistený stav odometra, teda počet najazdených kilometrov.

  Register technickej kontroly spravuje Poverená technická služba technickej kontroly vozidiel-TESTEK. Služba overovania technickej kontroly vozidiel je v súvislosti s vykonávaním zmien v informačnom systéme z technických príčin dočasne nedostupná.

  Systéme TESTEK-u sa upravuje, aby reflektoval na zmeny, ktoré súvisia s  účinnosťou nového zákona. Po ukončení úprav bude služba overovania znovu sprístupnená verejnosti. Zatiaľ je možné na získavanie informácií o vozidlách využiť portál Jednotného informačného systému cestnej dopravy.

  Overenie km v Registri emisnej kontroly

  Prevádzkovanie registra emisnej kontroly je v kompetencii Technickej služby emisnej kontroly vozidiel – SEKA. Po zadaní VIN čísla, evidenčného čísla, alebo osvedčenia sa vám okrem iného zobrazí graf znázorňujúci rast alebo prípadný podozrivý pokles stavu odometra.

  overenie km
  Graf znázorňuje správne vyzerajúcu krivku stavu odometra.

  Stav odometra resp. graf odometra nám môže napovedať či bolo s tachometrom manipulované.

  Pokiaľ však máte záujem o zistenie presného čísla počtu kilometrov, ktoré má dané vozidlo najazdené, odporúčame využiť nasledujúcu stránku:

  www.overeniekilometrov.sk

  Táto stránka Vám ponúkne prehľad množstva najazdených kilometrov podľa absolvovaných technických a emisných kontrol. Nástroj ponúka za nízky poplatok presné dátumy, v ktorých boli jednotlivé kontroly absolvované. Na zistenie stavu odometra Vám postačí len EČV alebo VIN číslo vozidla! Práca so stránkou je jednoduchá a dôveryhodná.

  Overenie km v registri kontroly originality

  No a napokon pomôcť si môžete aj registrom kontroly originality. Register spravuje príslušná Technická služba kontroly originality vozidiel – Iris Ident. Pre získavanie informácií na tejto stránke sa musíte najskôr zaregistrovať. Túto alternatívu potom využijete predovšetkým pri zbieraní informácií o dovezenom vozidle.

  Bohužiaľ údaj o najazdených kilometroch tu nezistíte. Po ten sa dopátrate iba vo výpise z prevádzkových záznamov vozidla.

  Overenie km v registri prevádzkových záznamov vozidla

  Register prevádzkových záznamov vozidla vydáva špeciálny výpis takzvaný ODO-Pass/ ODO-Pass EU (v prípade áut zo zahraničia). Dokument sa tlačí na špeciálnom papieri s ochrannými prvkami, ktorých cieľom je zabrániť jeho falšovaniu. Údaje o stave automobilu a tachometra posielajú do systému mnohé subjekty od TK, EK, predajcov lízingových spoločností až po poisťovne.

  K ODO-Pass-u vozidla s počtom najazdených kilometrov, ktoré chcete kúpiť, sa nedostanete len tak. Výpis sa poskytuje iba majiteľovi vozidla, ktorý vám ho môže, ale nemusí sprístupniť.

  overenie km
  Formulár na vyhľadanie ODO-Pass-u.

  Ale ani tu nemá predajca veľmi manévrovanie na výhovorky. Ak nemá čo skrývať, výpis si vyžiada. Vystavia mu ho za 7 € takmer na každom pracovisku kontroly originality. Dokonca vám nemusí výpis ani fyzicky ukazovať alebo posielať, jeho pravosť si môžete overiť na základe čísla výpisu sami na www.rpzv.sk. Avšak pozor pri autách z dovozu tu vám vystavia ODO PASS za sumu 35 €  a môžete si takto overiť vozidlá iba z Holadnska a Belgicka

  Ako zistím, či má ojazdené auto ODO-Pass?

  Okrem čísla ODO-Pass-u môžete zadať do vyhľadávania aj VIN číslo. Systém vám ukáže informáciu, či má dané auto ODO-Pass aj spolu s dátumom, od kedy je platný.

  Nápomocné stránky polície alebo SKP

  V prípade, že potrebujete preveriť históriu vozidla alebo sa vám nedarí vyhľadať potrebné informácie a to nielen o povinnom poistení, výborným zdrojom môže byť webová stránka Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Okrem iného tam môžete zistiť, aké evidenčné číslo bolo v minulosti pridelené ojazdenému autu. Ak sa však potrebujete uistiť, či sa auto nenachádza v databáze kradnutých vozidiel, navštívte stránku slovenskej polície.

  Ako si skontrolujem km na aute zo zahraničia?

  Každé dovezené auto musí prejsť na Slovensku kontrolou originality, ktorá skúma, či niekto nezasahoval do dokladov, konštrukcie alebo identifikátorov vozidla (VIN číslo). Po absolvovaní kontroly originality získa dovezené auto ODO-Pass EU a všetky informácie o aute pred dovozom sa zaznamenajú do výpisu.

  V budúcnosti sa plánuje do ODO-Pass-u Eu zahrnúť aj kontrola použitých dielov, informácia o tom, či sú všetky diely homologizované a či nejde o kradnuté a repasované diely.

  TIP: Autá zo zahraničia si môžete overiť ešte pred dovozom na Slovensko na týchto stránkach:

  Česká republika, www.kontrolatachometru.cz

  Holandsko, www.ovi.rdw.nl

  Belgicko, www.car-pass.be

  Rakúsko, www.zulassung.oesd.at

  Nemecko, www.fahrzeuggeschichte.de

  No a napokon sa môžete rozhodnúť pre overenie ojazdeného vozidla na platených portáloch, ktoré vás môžu vystríhať pred automobilom zaťaženým nesplateným lízingom, exekúciou alebo inou podobou záložného práva.

  Okrem kontroly najazdených kilometrov si pri kúpe jazdeného auta dávajte pozor aj na ďalšie nástrahy.

  Porovnanie top nástrojov pre online overenie VIN nájdeš tu. Podrobne sa procesu kúpy auta venujeme v ďalšom našom článku.

  Ako bezpečne kúpiť jazdený automobil?

  2 KOMENTÁRE

  Zanechať komentár

  Please enter your comment!
  Please enter your name here